Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Logitech X-530 (ceva intrebari)

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
15 răspunsuri în acest subiect

#1
sebastian98

sebastian98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.931
  • Înscris: 04.09.2006
Salut! Am akas un sistem Altec Lansing GT5051R (80W = 10W*3 + 30W )de care nu prea sunt multumit si as vrea sa-mi cumpar un sistem Logitech X-530 :coolspeak: ! Din cate am vazut si am citit mi se pare un sistem 5.1 foarte reusit si la un pret destul de accesibil ! Chiar daca are putere mai mica decat Altec-ul meu cu vreo 5 W (Altec Lansing = 80W = 10W*3 + 30W ; Logitech X-530 = 75W = 7,5W*4+15W+25W)!

       M-ar interesa parerile voastre in legatura cu Logitech X-530 !

Fișiere atașate



#2
sebastian98

sebastian98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.931
  • Înscris: 04.09.2006
Frate da chiar nu raspunde nici unu! :cursing:

Fișiere atașate

  • Fișier atașat  p29.jpg   57,9K   35 download-uri


#3
BadBoyBlue

BadBoyBlue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.302
  • Înscris: 26.06.2006
Nu vad de ce nu-ți place Altecul...  :huh:
E adevărat că s-ar putea să-ți placă mai mult subwoofer-ul lui X-530.. dar dacă nu ai ascultat sistemul.. nu știu pe ce temei te bazezi când spui că vrei să-ți schimbi Altec Lansing-ul..
My point is: ai ascultat Logitech X-530 ? :nonobad:

Editat de BadBoyBlue, 04 septembrie 2006 - 19:18.


#4
sebastian98

sebastian98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.931
  • Înscris: 04.09.2006
Adica vrei sa zici ca Logitech-ul e varza?Cand mi-am luat Altec-ul puteam sa aleg intre Logitech si el, dar atunci m-a impresionat Alecul (luminitele alea de la voul , mai multe) dar, nu m-am uitat si la sunet. Ce ma deranjeaza la Altec e bassul! E e puternic , iar dak dai mai tare se aude nasol membrana la subwofer. Logitech-ul mi se pare putin mai destept si cu sunet mai de calitate.si in plus are si bass reflex (acel tub din fata!

BadBoyBlue mah , Altec-urile astea au fost facute cu un sistem special si trebuie pozitionate intr-o anumita potitie pentru ca basul sa fie cat de cat bun! Iar mie nu-mi permite spatiul camerei si mobilierul sa fac accea asezare! Si kiar daca le-as aseza asa nu sunt prea bune! Apropo, am o placa de sunet Genius 5.1 Live. Poate ca vei zice ca e placa slaba dar sa stii ca la accest sistem am considerat ca e suficient!

#5
BadBoyBlue

BadBoyBlue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.302
  • Înscris: 26.06.2006
Mah.. yo am zis doar pentru ca nu am ascultat Altec-ul, dar am ascultat Logitech-ul.. iar tu ai ascultat Altec-ul & nu, Logitech-ul.. shi vroiam sa aflu parerea ta despre sistemul tau. Yo zic sa incerci sa-l pui si pe alta placa de sunet, chiar daca "ai considerat ca e suficienta", aceea. Poate nu are bine definite, frecventele joase.. :huh: Daca e asa cum zici, si vei avea acelasi bass si pe o placa de sunet DECENTA (Creative Audigy SE - punct de referinta), eu zic sa asculti si X-530-le.. :P Mie, unul, mi-a placut. Volum maxim fara distorsiuni. Deci nu zic ca e varza.
P.S. Nu face nici o modificare in EQ-ul player-ului pe care il folosesti, decat in cazu' in care sistemul iti permite! Lasa-l ca default.
P.S.2 Incearca sa umbli la egalizator (EQ), pt. Altec, dar coboara nivelul frecventelor joase, sa ai un bass mai curat, mai putin puternic. Poate va fi multumitor, rezultatul.

Bafta! :peacefingers:

#6
sebastian98

sebastian98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.931
  • Înscris: 04.09.2006
:D Da man dar mie, cum sa-ti explic nu prea imi place design-ul boxelor! Sa stii ca eu nu folosesc EQ deoarece se aude prea jos daca modific si dau la Full Bass sau Full Bass & Treble, cate o data mai ascult la EQ pe Rock. Eu am ascultat Logitech-ul dar n-am facut proba. Era pus intr-un magazin si atunci bass-ul mi-a placut mult (se bazeaza mult pe bubuieuri din Bass RefleX si mai putin pe tonuri Joase) si asta era pe o melodie Jazz!Tu ce zici ar merita Logitech-ul dak ai facut proba? Altec-ul asta are doar 4 piese , iar la Logitech as vrea sa le pun putin mai insirate pe birou .

Deci ce zici e bun Logitech-ul, merita banii?? :D  :first:

#7
BadBoyBlue

BadBoyBlue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.302
  • Înscris: 26.06.2006
Pentru in jur de 300 RON - categoric, DA!

#8
sebastian98

sebastian98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.931
  • Înscris: 04.09.2006

View PostBadBoyBlue, on Sep 5 2006, 11:05, said:

Pentru in jur de 300 RON - categoric, DA!
Bine, am sa ma duc sa fac o proba la BoXe si daca imi plac in cateva zile le iau!

#9
had3z

had3z

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.031
  • Înscris: 21.11.2003
da, cu siguranta isi merita banii logitechu. insa ce m-a deranjat pe mine e ca bassul este foarte puternic la volume joase, nu neclar, dar puternic. ca sa ascult o muzica incet fara sa bubuie dau volumul la bass de pe woofer la minim si redirectionez si basu spre sateliti din consola :/

la volum tare rulz :)

#10
imblanzitoruldelei

imblanzitoruldelei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.267
  • Înscris: 10.05.2005
Ai sa faci afacerea secolului .
Schimbi porumbelu pe cioara vopsita.
Din cate stiam eu produsele Altec sunt destul de apreciate.

Cel putin intre cele 2 care discutam nu cred ca exista mare diferenta.
Singura variabila este - sa iei tu teapa.

#11
arhivecaza

arhivecaza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 29
  • Înscris: 31.01.2006
Logitech X-530 e 280 RON in mag. Real

Iata si cateva pareri:


George-Irib (Bucuresti) 2006-09-22

Sunt super multumit de acest sistem.Fidelitate extraordinara,sunet extrem de clar.Face toti banii acest sistem ,bani care nu sunt multi deloc.Cu bass-ul la minim si cu o putere totala de doar 70w sistemul asta a reusit sa-mi puna vecinii in cap.E adevarat ca se aude si mai bine de cand mi-am schimbat placa audio insa se auzea f bine si cu onboard-ul 5.1.Daca avetzi o camera de 18-25mp nu ezitati.



Bogdan (Bucuresti)  2006-05-13

Superb sistem audio. M-am gandit mai inainte de a-l achizitziona sa-mi iau tot de aiai un sistem 5.1, cu vreo 40RON mai ieftin si care oferea in plus aparent vreo 35W RMS. Insa dupa ce am frunzarit cateva reviste IT si siturile producatorilor si m-am consultat si cu catziva amici de-ai mei, concluzia a fost ca X-530-ul este de preferat. Si nu pot spune decat ca sunt EXTREM de incantat. Una la mana ca subwooferul este asa de puternic incat nu-mi vine sa cred. Nu ma gandeam ca la 25W poate sa-mi ridice stomacul in gat. Nu distorsioneaza la maxim (am si o placa de sunet buna, Creative Sound Blaster Audigy SE 7.1, tot de aici achizitzionata) iar tehnologia FDD2 cu care se lauda cei de la Logitech chiar se simte. Sunetul este mult mai frumos, mai uniform distribuit. Un mic drawback al sistemului ar fi ca are cablurile pt incintele spate cam scurte, dar asta se rezolva usor :P In concluzie, ca un mare ascultator de "muzica extrema" (death metal & Co :P ) ma declar COMPLET MULTZUMIT de acest sistem. Cea mai buna alegere la acesti bani.



Cristi (Bucuresti)  2005-12-10

Minunate boxe, insa le pui cu adevarat in valoare cu o placa de sunet buna. Am un soundblaster audigy 4 si pot spune ca placa scoate tot ce e mai bun din aceste boxe. Sunt de nerecunoscut fata de sunetul pe care il scoteau pe placa onboard 5.1 (nu ca nu ar fi fost bun dpdv al boxelor, ci de sunetul ce intra in ele, convertit defectuos de placa onboard digital --> analog) La banii astia sunt extraordinare, am studiat cam 2 saptamani piata si m-am tot gandit. Sunt foarte multumit de achizitia asta inteleapta :P

:D

Link: Here

#12
eminem4ever

eminem4ever

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 531
  • Înscris: 20.05.2006
Dezacctiveaza EQ din winamp si instaleaza DFX 7.5 for winamp si umbla cu ala. Iti poti corecta sunetul dupa preferinte eu am la preset in DFX "Big bass" si "Music type 2" si se aude zuper

#13
robertino1

robertino1

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 715
  • Înscris: 08.06.2003
Sau poti folosi pluginul Sound Solution 1.1 tot de pe site-ul Winamp si vei uita de DFX. :D

#14
Mr.B

Mr.B

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 106
  • Înscris: 21.05.2006

View Postsebastian98, on Sep 5 2006, 09:27, said:

Bine, am sa ma duc sa fac o proba la BoXe si daca imi plac in cateva zile le iau!

Ai cumparat ca a trecut o luna? Am x-530 si chiar imi place f mult sistemul. Se aude f bine doar ca basul e cam puternic fata de sateliti. As alege tot Logitech-ul in locul Altecului daca ar fi sa cumpar iar. Bafta.

#15
Sima2k

Sima2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.780
  • Înscris: 08.08.2004
Am si eu un x-530 si singurul lucru care i-l pot reprosa, este lipsa unei telecomenzi !

Basul intradevar este puternic..dar nu e deloc deranjant. mie asa imi place :D

#16
marius ro

marius ro

    dirty bastard

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.406
  • Înscris: 26.09.2006

View PostSima2k, on Oct 10 2006, 00:41, said:

Am si eu un x-530 si singurul lucru care i-l pot reprosa, este lipsa unei telecomenzi !

Basul intradevar este puternic..dar nu e deloc deranjant. mie asa imi place :D

eu am tot Logitech doar ca e 2+1(x-230) da imi ajunge...folosesc izotope ozone DSP for winamp...sunt f multumit.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate