Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Propuneri pentru imbunatatirea pr...

Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!
 zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...

SAMSUNG Galaxy A15

La ce ora se deschid urnele ?
 Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot?

Adaptor USB-A to USB-C

La multi ani @SorinGT!
 Discursul sefei de promotie sau, ...

Ce aplicatie pentru supraveghere ...

Airbag volan Audi

Cum deschid rezervor WC Geberit s...
 

Fac.Informatica Iasi ( Univ.Al.I.Cuza)

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
1430 răspunsuri în acest subiect

#1135
AdrianMar

AdrianMar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 156
  • Înscris: 21.09.2008
Felicitări tuturor bobocilor! Sper ca măcar o parte dintre cei care au întrebat acum pe acest forum să se întoarcă anul următor cu răspunsuri.

#1136
atacdecord

atacdecord

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 12
  • Înscris: 13.07.2011
acuma ca s-au afisat listele finale ce sanse am eu cu 9.04 sa intru la camin ?(am auzit ca in a doua etapa cu putin noroc scad mediile multisor).Ce sfaturi imi puteti da cu chiria in caz daca nu ajung la camin?Va multumesc



Tu de majuscule la inceput de propozitie ai auzit? Dar de loc liber dupa semnele de punctuatie?

Editat de Lucian_M, 30 august 2011 - 14:16.


#1137
AdrianMar

AdrianMar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 156
  • Înscris: 21.09.2008
Ai șanse, depinde și ce cămin vrei. Pentru chirie, e bine să te grupezi cu cineva și să luați un apartament eventual cu mai multe camere, în funcție de numărul de persoane.

#1138
walea

walea

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 492
  • Înscris: 17.08.2009
Am si eu o intrebare.Studentii admisi pe primele locuri in anul 1 primesc bursa pe semestrul 1?sau cum functioneaza?

#1139
AdrianMar

AdrianMar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 156
  • Înscris: 21.09.2008
Da, în general cam primele 50 de locuri primesc bursă (nu știu sigur dacă așa va fi și anul ăsta). Bursa diferă în funcție de locul obținut. Bobocii vor primi bursa în funcție de media de admitere, urmând ca în următoarele semestre, să se decidă în funcție de media generală a semestrului precedent.

#1140
walea

walea

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 492
  • Înscris: 17.08.2009
Si cam ce bursa ar primi primii 10 elevi?Cum a fost anul trecut?Trebuie facuta o cerere sau cum se face?Ne zice la inceput care ce primim sau trebuie sa ne ducem noi la secretariat sa intrebat ce si cum?

Off:Imi tot dispare mesajul e o problema cu forumul?Sau nu fac eu ceva cum trebuie?

Iti dispare din cauza faptului ca ignori unele sfaturi. Nu-ti mai editez mesajele, le voi sterge direct daca vei continua sa citezi postarea anterioara.

Editat de Lucian_M, 08 septembrie 2011 - 11:13.
precizare


#1141
AdrianMar

AdrianMar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 156
  • Înscris: 21.09.2008
Eu primeam cam 300 de lei pe lună ocupând locul 18 în primul semestru (bursă parțială de studiu parcă se numea). Pentru o descriere detaliată a modului de primire a banilor întrebi la secretariat. În principiu e bine să îți faci un card de student la Raiffeisen (ai agenție mai sus de facultate, la Super Copou) pe care vei primi banii fără comisioane. Dar repet, întrebi la secretariat la începutul anului.

#1142
dianatodi

dianatodi

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 18
  • Înscris: 31.01.2011
S-au afisat calendarul si informatiile preliminare privind cazarea in caminele UAIC: http://www.uaic.ro/u...Students/Cazare, iar in legatura cu ultimele medii ale celor care au primit cazare in anii trecuti, gasiti mai sus pe forum un post util: http://forum.softped...;#entry10178129.

Si nu uitati sa dati like la pagina de FB a Facultatii de Informatica, pentru a FII la curent cu noutatile: http://www.facebook.com/fii.uaic

@walea: Nu mai cita postul anterior!

Editat de dianatodi, 08 septembrie 2011 - 11:06.


#1143
RadudaR

RadudaR

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 6
  • Înscris: 10.09.2011
Salut!
De luna viitoare sunt si eu student al Faculatii de Informatica din Iasi si voiam sa va intreb ceva. La inscriere, am solicitat cazare pe timpul studiilor si acum, inainte de repartizarea pe camine, nu stiu daca voi prinde sau nu un loc in caminele C4 sau C8. (Nu am depus nici o cerere pentru cazare in caminele cu un grad mai ridicat de comfort) Mentionez ca am avut media de admitere 9.27 si sunt al 69-lea pe lista de admisi la buget, desi nu stiu daca ultimul amanunt are vreo importanta in conditiile in care cazarea se da atat celor de la buget, cat si celor de la taxa.
M-am uitat si pe listele de anul trecut si raportandu-le la media mea, teoretic, nu as prinde loc la camin.
Credeti ca exista vreo sansa ca anul acesta mediile carora se acorda cazare, sa scada pana la a mea inclusiv?
Multumesc!

#1144
TMV

TMV

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 178
  • Înscris: 02.12.2007
O să primești un loc în cămin cu 9.27, la redistribuiri cel mai probabil. Trebuie sa depui o cerere la secretariat daca n-ai primit un loc în cămin din prima fază. Găsești detalii pe aici, sunt sigur că s-a mai discutat prin topicul asta...

Editat de TMV, 12 septembrie 2011 - 12:59.


#1145
cristik112

cristik112

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 314
  • Înscris: 17.02.2011
Am si eu niste nelamuriri legate de aceasta facultate si as dori sa ma ajutati daca puteti .
In primul rand as dori sa stiu daca am sanse sa intru la taxa daca imi iese la bac o medie in jur de 7 sau 8 (la buget nu cred ca este deajuns) si apoi in semestrul doi sau anul 2 sa trec la buget ,daca da care sunt criteriile de transfer taxa-buget ?
In legatura cu cazarea , am citit aici ca media este destul de mare pentru camin si as vrea sa stiu daca exista camine private sau hoteluri studentesti la care as putea sa ma cazez cu maxim 500 ron pe luna .Pentru cei care stiu , au fost cazuri de persoane care nu si-au gasit cazare si au fost nevoite sa renunte la facultate?
Si o ultima intrebare ,facultatea este una frumoasa ? adica sa nu fie un stres extrem in timpul examenelor sau un program de peste 32 de ore pe saptamana .Apropo cate ore sunt pe saptamana?

#1146
Trabelsy

Trabelsy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 81
  • Înscris: 22.08.2009
Ok, le luam pe rand.
1. Ai sanse sa intri la taxa si cu 5-6, asta depinde de rezultatele la bacalaureat si numarul de elevi care doresc sa se inscrie la facultate raportate pe anul respectiv. Banuiesc ca esti in an terminal. In schimb, la buget se schimba ultima medie de la an la an. Anul trecut ultima medie a fost undeva in jur de 8.20. Anul acesta am vazut ca e in jur de 7.70.
2. De trecut la buget se trece foarte usor. Trebuie doar sa nu ai prea multe restante (mai exact, mai mult de doua) si medii nu mai mici de 6. Repartizarea la buget/taxa se face dupa fiecare semestru luandu-se in calcul numarul de puncte obtinute in precedentul. Anul trecut, in semestrul 2 s-a trecut cu 110 puncte (3 obiecte promovate cu 6 si una cu 5 si deja s-au facut 115 puncte). Presupun ca nu stii cum sta treaba cu acest calcul al punctelor.. Fiecare obiect are 5 credite. In total sunt 30 de credite pe semestru, deci 6 obiecte. Punctele se calculeaza inmultind nota de promovare (care difera de la obiect la obiect) cu numarul de credite.
3. Intr-adevar trebuie sa ai o medie marisoara pentru a prinde loc intr-un camin bun. Totusi daca obtii peste 8 ai sanse sa prinzi loc in C4 doar ca sunt camere a cate 5. Cat despre caminele private, daca nu ai bani si pile nu prea ai sanse sa intri. Bine, tinand cont ca media este mica. Dar, cu o medie peste 9 te poti orienta catre Gaudeamus (450 de lei parca anul trecut) sau Akademos (600 anul trecut). Cand spun anul trecut, ma refer la anul universitar trecut :)

Quote

Pentru cei care stiu , au fost cazuri de persoane care nu si-au gasit cazare si au fost nevoite sa renunte la facultate?
Asta e o intrebare cam penibila. E imposibil sa nu iti gasesti cazare. Daca prin absurd nu prinzi camin te orientezi spre inchirierea unui apartament, garsoniere. Pretul pleaca de la 150 de euro (prin cartierele periferice) si 300-500 (in Copou, Independetei, mai exact prin apropierea facultatilor). Bine, sunt si apartamente la 800-1000 de euro dar pe astea le scoatem din calcul.

Quote

Si o ultima intrebare ,facultatea este una frumoasa ? adica sa nu fie un stres extrem in timpul examenelor sau un program de peste 32 de ore pe saptamana .Apropo cate ore sunt pe saptamana?
Daca iti place informatica, aceasta facultate e cea mai buna alegere. Stres o sa fie in examen ca deh.. unde-i examen e si stres, dar daca frecventezi cursurile si inveti si in plus acasa (foarte important) nu o sa ai probleme. Pe saptamana o sa fie in jur de 20 de ore fara optionale (22 pe semestrul al doilea), cu tot cu optionale, astea fiind sport sau pedagogie (nu sunt obligatorii in anul 1), o sa fie undeva la 24-26.

Daca mai ai alte intrebari sau nu ai inteles ceva, tot aici ne gasesti :) Bafta!

Editat de Trabelsy, 14 septembrie 2011 - 21:46.


#1147
atacdecord

atacdecord

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 12
  • Înscris: 13.07.2011
Eu cand am platit taxa de inmatriculare am bifat doar ca vreau la c1-c3 pe lista de camine de lux(fara akademos sau gaudeamus cas cam scumpe :( ).Totusi am media 9.04 si clar nu intru la astea.Intrebarea mea este:am sanse sa prind caminele cu 4-5 persoane in prima sau macar a doua etapa?Si daca nu prind din prima merita sa astept a doua etapa sau caut chirie ?Va multumesc pentru ajutor.

#1148
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 9.343
  • Înscris: 02.02.2006

 Trabelsy, on 14th September 2011, 22:40, said:

astea fiind sport sau pedagogie (nu sunt obligatorii in anul 1)
Nu sunt obligatorii în niciun an, nu doar în anul I. Sunt materii facultative, nu opționale (opționalele sunt alea la care îți alegi diferite pachete de materii, prin anii 2 și 3).

Din câte rețin, nici nu se luau în calcul la media/punctajul final. La fel era și cu limba germană. Nu sunt sigur dacă s-a schimbat ceva legat de germană, dar mă cam îndoiesc că s-a făcut obligatorie.

 atacdecord, on 15th September 2011, 14:34, said:

Eu cand am platit taxa de inmatriculare am bifat doar ca vreau la c1-c3 pe lista de camine de lux(fara akademos sau gaudeamus cas cam scumpe :( ).Totusi am media 9.04 si clar nu intru la astea.Intrebarea mea este:am sanse sa prind caminele cu 4-5 persoane in prima sau macar a doua etapa?Si daca nu prind din prima merita sa astept a doua etapa sau caut chirie ?Va multumesc pentru ajutor.
Nu mă hazardez să-ți spun dacă ai sau nu șanse, deși eu cu medii de 9 și ceva am prins în fiecare an cămin.

Însă îți pot da o sugestie de alternativă: după cum știi, etapa a doua se face pe locurile care rămân libere de la cei care au făcut cerere de cămin, dar apoi nu și-au ridicat dispoziția de cazare (indiferent de motiv). Dacă cumva cunoști vreun student, eventual de an mai mare (sau chiar boboc), care a prins cămin dar nu vrea să stea în cămin, roagă-l să-ți cedeze locul. Nu vorbesc de ilegalități (de genul să ia el locul, dar să stai tu), ba chiar te sfătuiesc să NU apelezi la așa ceva. Însă dacă cineva a prins loc, poate face cerere la secretariat să-i fie cedat locul altui student. Poate se aprobă. Am făcut și eu odată asta (acum am spus, am prins cămin în fiecare an, dar nu l-am ridicat), și n-au fost probleme. Practic cel care a primit locul spune că îl refuză și dorește ca locul să fie cedat studentului X (care apoi va ridica dispoziția de cazare, blabla... totul normal și legal).
Nu sunt sigur dacă s-a schimbat ceva legat de procedura asta, sau dacă este efectiv reglementată pe undeva. Dar dacă cunoști vreo astfel de persoană, merită să încerci. :)

Editat de alexcrist, 17 septembrie 2011 - 10:17.


#1149
cristik112

cristik112

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 314
  • Înscris: 17.02.2011
Multumsc pentru ajutor si da as mia vrea sa stiu niste lucruri legate de FII.
Ce limbaje de programare se studiaza in facultate?
Si o alta nelamurire ,in timpul facultatii exista posibilitatea unui loc de munca ? nu conteaza salariul foarte mult , pe mine ma intereseaza experienta castigata .
Din cate am citit pe aici facultatea este foarte buna dar ce procentaj dintre absolventi isi gasesc de lucru dupa terminarea ei ? macar aproximativ din cate stiti voi.
Astazi am primit o intrebare de la un coleg de clasa si nu am stiut sa ii raspund ,poate ma ajutati voi :D .Se poate compara un student ce a terminat la FII cu unul de la POLI sectiunea calculatoare?

#1150
TMV

TMV

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 178
  • Înscris: 02.12.2007
La o parte din intrebari vei gasi raspuns aici.

#1151
msmihai

msmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.271
  • Înscris: 02.09.2006

 alexcrist, on 17th September 2011, 11:16, said:

Nu vorbesc de ilegalită?i (de genul să ia el locul, dar să stai tu), ba chiar te sfătuiesc să NU apelezi la a?a ceva. Însă dacă cineva a prins loc, poate face cerere la secretariat să-i fie cedat locul altui student. Poate se aprobă. Am făcut ?i eu odată asta (acum am spus, am prins cămin în fiecare an, dar nu l-am ridicat), ?i n-au fost probleme. Practic cel care a primit locul spune că îl refuză ?i dore?te ca locul să fie cedat studentului X (care apoi va ridica dispozi?ia de cazare, blabla... totul normal ?i legal).


Sa citim din cuvantul Universitatii, capitolul al III-lea, versetul 30. Evanghelia dupa caministi.
"Iar Universitatea a ridicat palmele in cer si a spus:

Quote

Art. 30. Graficul pentru cazarea studenților este:
? 19 septembrie- repartizarea locurilor de cazare către facultăți;
? 26 septembrie- afișarea, la facultăți, a listelor cu studenții care au primit dreptul
de cazare;
? 27- 30 septembrie- eliberarea dispozițiilor individuale de cazare și cazarea
efectivă;
? 1 octombrie, ora 15.00- anularea tuturor dispozițiilor de cazare ale
studenților care nu s-au cazat, prin considerarea depășirii termenului de
valabilitate al acestora;
? 1 octombrie, ora 20.00- raportarea, de către DPSS, a locurilor rămase libere,
către facultăți;
? 2 octombrie, ora 9.00- eliberarea dispozițiilor de cazare către studenții care nu
au primit dreptul de cazare, în ordinea mediilor; dispozițiile de cazare eliberate
începând cu această dată sunt valabile 24 de ore;

Fie-i numele laudat!".

Toata lumea stie ca ordinea mediilor e un bullshit. Toata lumea stie ca la camine se platesc spagi an de an sa se stea "legal". Oare astora care fac smecherii nu le e frica sa nu fie trazniti de atotputernic?  :naughty:  In fine, nu asta era ideea. Ordinea mediilor e pusa acolo ca sa dea o sansa legala si celorlalti.
Daca ceea ce spui tu ar fi adevarat, s-ar intampla la greu situatii de genu:

X prinde loc in camin, cu 10 la admitere.
Y are fix urmatoarea medie, 9.95, a fost fraier ca n-a bifat si varianta d) la subiectul 1 intrebarea 2 la bacalaureat.
Gigel are si el un 9.20.

Se face schimbul "legal" intre X si Gigel, evident cu niste pesos care il vor ajuta pe X sa subziste o perioada fara interventia parintilor.
Daca X prinde ultimul loc in camin, Y poate deja sa inceapa sa-si instaleze cortul in spatele caminului, nu?  :thumbdown:

Mai mult, daca as fi Y si as fi pus sa aleg, as prefera ca Gigel sa plateasca macar spaga. Macar sa dea cei 200 euro si sa astepte evacuarile din primele zile (pe motiv ca s-a fumat pe hol, urinat in ghivecele plantelor, sforait, uitat urat la administrator, descarcat filme, cantat tare la bucatarie in timpul gatitului , samd.) decat sa intre moca si legal.

Editat de msmihai, 21 septembrie 2011 - 07:51.


#1152
dianatodi

dianatodi

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 18
  • Înscris: 31.01.2011
Genial post-ul precedent.  :thumbup:

Utile sunt postul pe care il indica si TMV: http://fiistudent.wo...-uaic-infoiasi/ si descrierea programelor de studii: http://www.infoiasi....s/Undergraduate.

Nu stiu ce sa zic despre serviciu in timpul anului universitar - in primii ani, dar in vacanta mare exista posibilitatea stagiilor de practica prin programul Stagii pe bune: http://stagiipebune.ro sau prin CIPO: http://www.facebook.com/cipouaic, al scolilor de vara sau al concursurilor (aici AdrianMar poate oferi mai multe detalii :) ).

Editat de dianatodi, 21 septembrie 2011 - 16:14.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate