Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Google Maps-directie

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Despre CAINI

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4363 replies to this topic

#4105
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,949
  • Înscris: 02.02.2007
Alabai nu e o rasa de dresat!
bine, daca esti dispus sa dai bani, o sa fie cineva dispus sa-i si ia! Posted Image

#4106
marian_nic65

marian_nic65

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 03.11.2012
Buna seara,de ce nu poate fi dresat(paza,aparare) ?este o rasa de ciobanesti

#4107
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 richi_e, on 14 noiembrie 2020 - 18:28, said:

Alabai nu e o rasa de dresat!
bine, daca esti dispus sa dai bani, o sa fie cineva dispus sa-i si ia! Posted Image

Eu cred că majoritatea care formează genul ăsta de opinii au văzut câini încercați a fi dresați pe sistemul "îl leg în lanț toată ziua, îi dau de mâncare de două ori pe zi, în rest uit de el, iar acum nu mă ascultă".
Câinele e câine, poate fi dresat. Dar cred că diferența mare constă între câinele de companie și cel de curte. Că la noi există ideea asta, că dacă stai la curte, câinele ăla nu trebuie să părăsească perimetrul curții. Ori e normal să o ia razna și să fie disperat când el nu e socializat. De-asta majoritatea de pe la curți încearcă să rupă gardul când treci cu câinele pe lângă curtea lor. Le e frică de necunoscut, dar pentru ei mai totul e necunoscut, că n-au văzut decât amărâta aia de curte toată viața.

În plus, fiecare câine are personalitatea lui, indiferent de specificul rasei. Nu cred că poți spune că rasa X nu poate fi dresată, sau rasa Y se dresează mai usor sau mai greu. Poate fi adevarat intr-un sens larg, dar nu individual.

#4108
marian_nic65

marian_nic65

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 03.11.2012
Ciinele Alabai este achizitionat pentru curte pentru a fi  companion si pt paza,nu a fost legat in lant si nu va fii are ceva comenzi pe care le executa (stai,nu-i voie, etc,ies cu iel in oras la medic veterinar merge in lesa nu latra la oameni ,catei de talie mica,masini este obisnuit .in curte mai am 2 ciuoaua a crescut cu ele de mic si le protejeaza le mai alearga ciind ii fura mincare.este foarte atent in curte si la exterior si daca stationeza om sau ciine prea mult la gard sau poarta incepe iuresu, eplodeaza.primim musafiri in curte si este linistit daca este un membru al familiei prezent dar si asa sta intre musafir si noi culcat daca musafirul se muta se muta si el sa vegheze.de aceea doresc un dresor pentru' scolarizare' sunt multe de invatat refuz hrana,sa nu manince de pe jos,de la straini etc.in continuare rog daca  cunoasteti o scoala de dresaj multumesc anticipat.o seara buna va doresc.

#4109
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Ti-am dat linkul de la Ring Star Club, soseaua Odaii nr. 6 Bucuresti.
https://www.ringstarclub.ro/

#4110
marian_nic65

marian_nic65

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 03.11.2012
Buna seara.multumesc pentru informatie,problema este pretul avind in vedere ca ramine in pensiune.mai cautam.

#4111
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,949
  • Înscris: 02.02.2007

 SmurfK, on 16 noiembrie 2020 - 11:25, said:

Eu cred că majoritatea care formează genul ăsta de opinii au văzut câini încercați a fi dresați pe sistemul "îl leg în lanț toată ziua, îi dau de mâncare de două ori pe zi, în rest uit de el, iar acum nu mă ascultă".
Câinele e câine, poate fi dresat. Dar cred că diferența mare constă între câinele de companie și cel de curte. Că la noi există ideea asta, că dacă stai la curte, câinele ăla nu trebuie să părăsească perimetrul curții. Ori e normal să o ia razna și să fie disperat când el nu e socializat. De-asta majoritatea de pe la curți încearcă să rupă gardul când treci cu câinele pe lângă curtea lor. Le e frică de necunoscut, dar pentru ei mai totul e necunoscut, că n-au văzut decât amărâta aia de curte toată viața.

În plus, fiecare câine are personalitatea lui, indiferent de specificul rasei. Nu cred că poți spune că rasa X nu poate fi dresată, sau rasa Y se dresează mai usor sau mai greu. Poate fi adevarat intr-un sens larg, dar nu individual.
esti intr-o mare eroare!
eu am spus ca rasa respectiva nu se preteaza ptr dresaj!
e o rasa care stie sa faca nativ niste lucruri!
iar daca nu provine din niste parinti/bunici selectionati ptr temperament/caracter, atunci e si mai greu!
cam stiu ce spun: sunt crescator de rasa de caini de lucru, am si dresat personal caine de BH, dar prefer sa dau cainii la profesionisti. care oricum sunt foarte putini!
LE: @initiator: ptr ce ai nevoie, cainele are nevoie de educatie, nu de dresaj!
iar asta o faci tu si familia, nu dresorul!
joaca-te cu el, recompenseaza-l la greu cand face ce trebuie. apoi il si corectezi, cand greseste!
socializeaza-l la greu, scoate-l la plimbare regulat. adica cam ce vrei sa faca atunci cand o sa ai nevoie (vet, etc)

Edited by richi_e, 19 November 2020 - 09:13.


#4112
Stecheru

Stecheru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 804
  • Înscris: 16.09.2007
Pai si zi care sunt  profesionistii aia foarte putini la care preferi tu sa dai cainii, ca asta intreaba omul.
Iar pe urma ii explica profesionistul toate chestiunile si-l lamureste.

#4113
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Pentru obedienta am avut rezultate foarte bune cu plimbarile structurate.
https://pdfslide.net...nare-caine.html

#4114
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
"Reguli dominare caine". Din start un mare FAIL.

#4115
samur1

samur1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 24.07.2010
Am o catea maidanez sterilizata, adoptata acum un an, în fine, stam la casa și de obicei urinează afara, dar este a treia oara când urinează pe hol pe gresie, lângă baie, în ultima săptămână,  ne gândim ca poate am certat-o, poate ca nu i-am dat drumul afara când a latrat, poate din cauza zgomotelor de sărbători, deci un an de zile a făcut numai afara acum face și în casă pe gresie în hol. Nu cred sa fie bolnava, este doar emoțional sau din răzbunare, nu știm. Cum rezolv problema?
Multumesc anticipat,  sărbători fericite tuturor.

#4116
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,960
  • Înscris: 12.07.2008

 TS030, on 21 noiembrie 2020 - 18:20, said:

"Reguli dominare caine". Din start un mare FAIL.
Da, poate titlul e un pic cam dur, însă sunt reguli bune, nu-s făcute pentru "dominare" adlitteram, cu pentru a avea un câine respectuos vis-a-vis de stăpân, să nu te trezești că ai crescut un hăbăuc care latră și își face de cap când ieși cu el în societate.

#4117
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 samur1, on 29 decembrie 2020 - 19:32, said:

Nu cred sa fie bolnava, este doar emoțional sau din răzbunare, nu știm. Cum rezolv problema?

Câinii nu se pișă "din răzbunare". Niciodată! Pentru ei urinatul are alte însemnătăți, nu aceleași ca pentru noi.

Ca fapt divers, mi-am lăsat cățeaua cu un cățel, cățelul e cam "în călduri", iar a mea trebuie să intre. Ca să fim siguri că nu sunt probleme, că aveam ceva treabă în altă cameră, am băgat-o pe a mea în cușcă, iar pe el l-am lăsat în cameră. Ambii câini sunt obișnuiți să facă afară, nu sunt probleme. Ei bine, după 10 minute găsesc pișat peste tot, pe cușcă, inclusiv în cușcă. Ambii câini au urinat, a fost un fel de golden shower acolo. Ăla a urinat pe cușcă, ea a urinat în cușcă. N-am putut decât să ne amuzăm de scena respectivă. Se întâmplă.

Acum, revenind la problema ta, neapărat vizită la veterinar, înainte de toate. Exclus cauzele medicale. Odată excluse, văzut în ce situații face, când e certată, când se joacă, când aude petarde. Un motiv există, dar voi trebuie să vedeți care e. Dar neapărat exclus o infecție sau ceva, că asta poate sta la baza comportamentului, o problemă medicală.

Edited by SmurfK, 30 December 2020 - 00:41.


#4118
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,498
  • Înscris: 04.05.2006

 richi_e, on 19 noiembrie 2020 - 09:09, said:

LE: @initiator: ptr ce ai nevoie, cainele are nevoie de educatie, nu de dresaj!
Care e diferenta dintre educatie si dresaj?!

#4119
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Cred ca educatia inseamna sa-l faci sa devina un companion placut, sa nu roada, sa nu-si faca nevoile prin casa,  sa nu fie agresiv cu alte animale din gospodarie, sa asculte comenzile simple. Dresajul unui caine se face cu un scop: vanatoare, paza, aparare, supraveghere persoane cu un anumit handicap, insotire orbi, chestii mai specifice.
In opinia mea, ambele, si educatia si dresajul vor avea succes daca il faci pe catel sa te respecte.

Edited by Freddy12, 05 January 2021 - 02:27.


#4120
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,498
  • Înscris: 04.05.2006
Adică educatie generala și educatie specializată :)


#4121
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,949
  • Înscris: 02.02.2007

 richelieu, on 04 ianuarie 2021 - 16:44, said:

Care e diferenta dintre educatie si dresaj?!

educatia = cei 7 ani de acasa!
dresaj= scoala de dupa!
de foarte multe ori, oamenii asteapta ca la dresaj cainele sa invete sa faca ce ei nu au fost in stare. si cainele probabil ca va face, dar doar cu dresorul! Posted Image
in plus, un proprietar are sanse mai mari sa strice comportamentul unui animal, din greseala!
dresajul nu e chiar asa usor!
eu imi educ cainii, dar ptr dresaj apelez la profesionist! am dresat odata cu examen promovat, dar mi-au iesit peri albi!
bine, e vorba de dresaj cu examen, nu plimbat in parc!

#4122
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,498
  • Înscris: 04.05.2006
Pai asta pentru ca dresajul se face 50-70% cu câinele, restul cu stăpânul. Dacă dresorul nu acorda importanta dresarii stăpânului, cu câinele va lucra aproape degeaba. Câinele trebuie predat cu manual de instrucțiuni :)


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate