Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Despre CAINI

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4361 replies to this topic

#4141
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Antirabicul se face prima data la varsta de 4-5 luni, urmatorul trebuie facut dupa un an. Deci nu are nici o importanta ce marca de vaccin s-a folosit la vaccinarea cu polivalent. Poate nu ai inteles tu bine, cred ca trebuia sa fie folosita aceeasi marca de vaccin la primele trei.

#4142
bikermanro

bikermanro

    Vitezoman pe internet

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,485
  • Înscris: 29.10.2007
I-am trimis veterinarului poză după carnetul de vaccinare. Bănuiesc că a citit ce scria. Oricum am găsit un cabinet în Craiova care folosește Virbac, iar mâine ne ducem acolo.

#4143
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 02.02.2007
poti sa mai asteptri 1-2 luni cu antirabicul! (unii caini au oarece reactii dupa antirabic, ,mai ales cei de talie mica)
in rest, nu are importanta firma producatoare!
schema folosita pana acum e una clasica la noi si corecta!

#4144
FValeriu

FValeriu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 01.04.2021
Și eu am doi câini...

#4145
MadMax

MadMax

    Pike hunter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,361
  • Înscris: 14.05.2003
Salutare,
Am adoptat o catelusa acum 5 ani, deja avea 7 ani pe atunci. Din pacate nu era obisnuita sa faca doar afara, asa ca dimineata trebuie sa curatam dupa ea (si #1 si #2). Am inceput sa ii punem scutec (ca la bebelusi, nu pad-uri absorbante) dar tot mai gasim ud pe jos. Poate modelele de scutece luate pana acuma nu sunt bune, pot primi niste recomandari, va rog?
Multumesc!

#4146
Stecheru

Stecheru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 804
  • Înscris: 16.09.2007
Tu 5 ani ai sters in fiecare dimineata kkt-ul? Oauuu!!!
Am si eu un caine in aceeasi situatie, primii 7 ani crescut in curte fara acces in casa de oameni.
Dupa ce s-a mutat in apartament la bloc a durat vreo saptamana ca sa invete ca n-are voie in casa, dar am facut cu el aceeasi educatie care o faci si cu un pui, plus iesiri dese afara, cum il vedeam ca incepe sa se foiasca si sa n-aiba stare.

PS: Imi cer scuze de off-topic. Despre pad-uri nu stiu nimic. Sper sa gasesti. Bafta.

#4147
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

 klaszlo, on 08 iulie 2021 - 17:47, said:

Buna,
Postez aici la "Despre CAINI", nu am gasit ceva "Despre al DOILEA caine".

Pe scurt:
Ce faci dupa ce pierzi un caine, care practic a fost membru al familiei tale pentru 10 ani si 3 luni, aprox. a sasea parte din varsta mea.
Te mai incumeti sa iei un alt caine sau nu?
Daca da, de care, unul similar sau unul complet diferit?

As prefera raspunsuri de la cei care au trecut printr-o situatie similara, ca mesaje private.
Multumesc.

Primul caine a fost un metis din tata ciobanesc german, adoptat de la un adapost local, a devenit un alert paznic al casei si sursa de multe bucurii pt. noi.
Credem ca a avut o viata frumoasa la noi si eu as vrea unul identic, stiu ca nu se poate.

Vor veni nepotii pe la noi in vizita, iar sotia e de parere sa luam eventual o catelusa, mai mica, prietenoasa cu copiii.
Pe de alta parte, ar trebui sa stea afara in curte, noaptea, inclusiv iarna, ar mosteni cele doua casute amenajate in curte si gradina.

M-am uitat pe diverse site-uri despre cum sa alegi un caine, dar nu am putut lua o decizie.
Poate e prea devreme inca sau poate e prea tarziu pentru o asemenea responsabilitate.
Răspunsul meu e…cu siguranța da.
Mai departe sunt chestiuni subiective care influentează decizia. După ce ne-a murit primul câine, a trebuit sa treacă 4 ani sa putem lua altul. După al doilea, a trecut o luna. Unii îți vor spune sa îl iei imediat, alții sa aștepți. Eu îți spun sa faci cum simți. Când ești pregătit, atunci sa il iei. Nu exista o perioada prestabilita pentru doliu.
La fel și cu rasa. Noi am ales și vom alege aceeași rasa de fiecare data, pentru ca suntem îndrăgostiți de Schnauzer urias. Am alternat sexul, acum însă vrem sa ne facem pereche :)
Alții recomanda sa schimbi rasa/tipul, ca sa eviti comparații nedorite cu fostul catel. Asta e adevărat, invariabil le vei face.
Dar atâta timp cât înțelegi ca e alt câine, cu personalitatea lui…e ok.
Dacă însă ești obișnuit cu câine de talie mare, nu îți recomand talie mică. Sunt mult mai dificili decât crede lumea, comparativ cu cei mari.

#4148
recordpcs

recordpcs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 13.02.2006
Buna seara! De ce spuneti despre cainii de talie mica sunt mai dificili decat cei din talii superioare? In ce ipostaze ale traiului alaturi de ei? Eu am avut pana acum, in apartamente de bloc, doar caini de maxim 4 kg greutate - un yorkshire terrier si un bichon. Iar in afara de faptul ca sunt, pe alocuri, caposi nu am identificat alte inconveniente.

#4149
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Nu sunt mai dificili. E vina stapanilor ca ii giugiulesc si cu motiv si fara motiv si devin rasfatati si neascultători. E greu sa nu giugiulesti  o jucărie pufoasa de 3-4-5 kg dar ei sunt tot câini si ar trebui sa fie tratati ca si cei de talie mare.

#4150
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

 Freddy12, on 25 iulie 2021 - 21:52, said:

Nu sunt mai dificili. E vina stapanilor ca ii giugiulesc si cu motiv si fara motiv si devin rasfatati si neascultători. E greu sa nu giugiulesti  o jucărie pufoasa de 3-4-5 kg dar ei sunt tot câini si ar trebui sa fie tratati ca si cei de talie mare.
Asta e si impresia mea. Se mai intampla ca atunci cand ma apropii de vreo piticanie de bison sa-l vad pe stapan cum il/o ia in brate... si printesica mea are 11kg, fioroasa foc Posted Image
Nu e vorba doar de rasfat, pot deveni si agresivi (din lipsa de socializare) daca se merge pe principiul "lasa ca e mic, si daca e ceva il bag in buzunar".

Oricum, rasfatati am vazut de toate taliile. Nici eu nu rezist sa-i rasfat nitel :)

#4151
klaszlo

klaszlo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 11.07.2003
Am adoptat o catelusa, pe Bella, asa cum a sugerat Freddy12.
Am rezistat doar 5 saptamani fara caine, a fost o perioada deprimanta.
Evident o comparam pe Bella cu fostul caine, la care ne gandim in continuare zilnic.
Bella e foarte draguta, e de rasa mixta, tatal necunoscut.
Mama seamana foarte mult cu fostul nostru caine, din tata ciobanesc german.
Are o blana de culoare cenusiu deschis cu pete negre, labute albe.
E foarte linistita si jucausa, se impaca bine cu strainii, sigur nu va fi caine de paza.
Acum, la aproape 3 luni are 8 kilograme, deci cred ca va fi de talie mare.
In curand va primi al 3-lea vaccin si putem s-o ducem la plimbare.

Edited by klaszlo, 03 September 2021 - 09:01.


#4152
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Din strafundurile memoriei parca imi aduc aminte ca greutatea cainelui la maturitate va fi de 4 ori mai mare decat la 3 luni dar ia-o, asa, ca pe o curiozitate. Fiecare caine are ritmul lui de crestere deci nu cred ca e chiar reala treaba asta.
In orice caz, felicitari pentru noul “copilas”. Pune o poza, s-o admiram si noi.

#4153
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 Freddy12, on 03 septembrie 2021 - 09:25, said:

Din strafundurile memoriei parca imi aduc aminte ca greutatea cainelui la maturitate va fi de 4 ori mai mare decat la 3 luni dar ia-o, asa, ca pe o curiozitate. Fiecare caine are ritmul lui de crestere deci nu cred ca e chiar reala treaba asta.

Poate fi pentru câinii mari, în niciun caz nu e valabilă pentru cei medii, cu atât mai puțin pentru câinii mici.

Edited by SmurfK, 04 September 2021 - 12:55.


#4154
nik1965

nik1965

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 27.12.2006
Buna ziua
Am un ciobanesc german de 7 luni si jumatate. Deocamdata manifesta interes la alti caini straini ce trec pe strada, inca nu constientizeaza teritoriul ca sa faca paza proprietatii fata de persoane,
La ce varsta se activeaza instinctul de paza? Este foarte atasat de noi si nu pleaca de langa noi cand suntem la plimbare.

#4155
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,665
  • Înscris: 24.10.2015
La rasele mari dupa 11 luni incolo. Dar depinde si de individ in parte. Am vazut caucazieni care  se puneau in prag si latrau la musafir de pe la 4 luni.

Acum mai depinde si de cum il educi, daca se joaca toti musafirii cu el nu o sa faca paza in veci.

#4156
nik1965

nik1965

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 27.12.2006
Doar familia se joaca cu el.
Cand am prin curte persoane straine il leg  la cusca.
Acum atractia maxima a lui sunt pisicile casei ( 5 la numar) pe care le-a gasit in curte cand l-am luat (la 4 luni), le ia de dupa ceafa si le plimba prin curte.
Noaptea dorm impreuna.

#4157
GML

GML

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 12.09.2014

 nik1965, on 01 octombrie 2021 - 20:28, said:

Doar familia se joaca cu el.
Cand am prin curte persoane straine il leg  la cusca.
Acum atractia maxima a lui sunt pisicile casei ( 5 la numar) pe care le-a gasit in curte cand l-am luat (la 4 luni), le ia de dupa ceafa si le plimba prin curte.
Noaptea dorm impreuna.

Te-ai gandit la dresaj?

p.s: de obicei cainii la care li se ofera atentie, te joci cu ei, ii bagi in seama (zilnic) nu prea sunt agresivi cu oamenii si am observat asta la orice rasa, nu doar la cainele meu (eu am un Vizsla). Chiar si un Pit Bull se domoleste daca a crescut de mic printre oameni si simte ca omul il iubeste si e de partea lui. Daca are atasament fata de oameni si nu l-a batut nimeni, ba din contra, toti oamenii s-au purtat ok cu el, cainele nu prea are tendinta sa fie agresiv pentru ca nu-l considera pe om un pericol. Ok, exista si exceptii, dar parerea mea e ca daca ai anumite pretentii de la un caine, e mai bine sa-l duci la un curs de dresaj acuma cat inca e tanar.

#4158
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Nu inteleg de ce ti-ai dori ca un caine sa fie agresiv cu oamenii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate