Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Despre CAINI

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4359 replies to this topic

#4177
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Frontline spray sau Fiprex spray de la varsta de 10 saptamani dar fiindca e sub forma lichida nu e bine sa-i dai cand e frig.

#4178
XAN

XAN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 01.09.2002
Din păcate mai au până la 10 săptămâni și mi-e milă de ei că sunt plini de pureci.
Întrebare: cum se numește soluția folsită pentru a învăța un cățel să-și facă treaba la scutec ?

#4179
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Atractant. Te-ai decis sa-i tii in casa?
https://www.petmart....RBoC4SMQAvD_BwE
https://www.maxi-pet...fBoCeXsQAvD_BwE
Contra puricilor poti incerca produse bio dar nu sunt foarte eficiente. Poti sa-i dai cu spray Frontline sau Fypryst si acum. Eu am dat pe pui cand aveau 2 luni si nu au patit nimic.
De altfel pe prospectul Fypryst scrie ca poate fi utilizat la catei dupa ce trec de varsta de 2 zile.
https://www.fypryst....pryst_spray.pdf

Edited by Freddy12, 23 December 2021 - 10:09.


#4180
XAN

XAN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 01.09.2002

View PostFreddy12, on 23 decembrie 2021 - 09:59, said:

Atractant. Te-ai decis sa-i tii in casa?
Vroiam unul din pui să-l țin in casă, dar dupa 24 ore de stat în casă l-am trimis la măsa.

#4181
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Ceilalti sunt copii vitregi, sau cum? 😁

Edited by Freddy12, 23 December 2021 - 14:53.


#4182
XAN

XAN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 01.09.2002
gata s-a întregit familia Posted Image
2 îi voi da la cunoscuți, sunt promiși deja, dar conform tradiției o fetiță o țin eu, așa cum o am pe mama puilor precum și pe bunica lor Posted Image

#4183
Doggfather

Doggfather

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 26.09.2005
Vreau sa iau un caine de talie mica/medie pentru o curte mica ~100mp [ va sta doar in curte ]  , din ce am vazut pe la noi Jack Russel e destul de comun si raspandit , alte idei ?

#4184
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
Tu nu ai preferinte? Citeste despre toate rasele, vezi filmulete pe youtube si alegi ce-ti pica la inima. Nu e ca si cum ai lua un obiect utilitar.

Macar spune ce asteptari ai de la el, altfel fiecare o sa recomande ce are sau ce-i place.

Ce nu-ti place la Jack Russel? E o rasa extraordinara.

#4185
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,182
  • Înscris: 08.12.2006

View PostDoggfather, on 29 decembrie 2021 - 11:35, said:

Vreau sa iau un caine de talie mica/medie pentru o curte mica ~100mp [ va sta doar in curte ]  , din ce am vazut pe la noi Jack Russel e destul de comun si raspandit , alte idei ?
Pekinez...asta e si pe post de sonerie la curte

Edited by cuculea, 29 December 2021 - 23:43.


#4186
randuri

randuri

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 31.08.2021

View PostDoggfather, on 29 decembrie 2021 - 11:35, said:

Vreau sa iau un caine de talie mica/medie pentru o curte mica ~100mp [ va sta doar in curte ]  , din ce am vazut pe la noi Jack Russel e destul de comun si raspandit , alte idei ?
Teckel. Sunt foarte afectuosi si inteligenti.

#4187
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
sper ca e betonata curtea

#4188
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010

View Postranduri, on 01 ianuarie 2022 - 14:19, said:


Teckel. Sunt foarte afectuosi si inteligenti.
Teckel pe care sa-l tina iarna in curte? Tu stii ce fel de blana are? Cred ca habar nu ai cum arata un teckel, altfel nu-mi explic de ce ai recomanda aceasta rasa cuiva care vrea sa-l tina in curte.
Ca sa nu chinuiesti cainele daca vrei sa-l tii in curte, trebuie sa fie cu blana mare si greutatea peste 15kg.

#4189
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006

View PostDoggfather, on 29 decembrie 2021 - 11:35, said:

Vreau sa iau un caine de talie mica/medie pentru o curte mica ~100mp [ va sta doar in curte ]  , din ce am vazut pe la noi Jack Russel e destul de comun si raspandit , alte idei ?
daca va sta doar in curtea aia aproape inexistenta, trebuie sa cauți o rasa care sa nu fie prea activa. Jack Russel este un munte de energie, va trebui sa ii acorzi mult timp și atentie, plus plimbări dese.

#4190
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Eu iti recomand acest teckel-robot. Nu mai chinui un animalut lasandu-l izolat in curte pe viscol, ploaie ori canicula ca are si el suflet.
“Robo Teckel este ca un animal de companie bine crescut, care urmeaza instructiunile proprietarului sau. Urmeaza instructiunile dupa gesturile facute de mana si poate invata diverse trucuri. Cainele recunoaste obstacolele din calea sa si le evita. Teckelul robot poate fi controlat cu controlerul sferic. Corpul teckelului se intinde pana la 45 cm lungime.”
https://noriel.ro/ro...QwaAl4aEALw_wcB

Edited by Freddy12, 11 January 2022 - 15:23.


#4191
FValeriu

FValeriu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 01.04.2021
Eu am doi: Grivei și Pantera...

#4192
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View PostFreddy12, on 01 ianuarie 2022 - 20:44, said:

Teckel pe care sa-l tina iarna in curte? Tu stii ce fel de blana are? Cred ca habar nu ai cum arata un teckel, altfel nu-mi explic de ce ai recomanda aceasta rasa cuiva care vrea sa-l tina in curte.
Ca sa nu chinuiesti cainele daca vrei sa-l tii in curte, trebuie sa fie cu blana mare si greutatea peste 15kg.
Am eu teckel si-ti zic ca depinde cum il obisnuiesti . Daca il ti de mic afara , nu va avea probleme nici iarna la -15 grade, dar daca il ti in casa , cand va iesi afara in frig , o sa inceapa sa dardaie .
Cutea de 100mp e inuman de mica pt un Teckel .

View PostDoggfather, on 29 decembrie 2021 - 11:35, said:

Vreau sa iau un caine de talie mica/medie pentru o curte mica ~100mp [ va sta doar in curte ]  , din ce am vazut pe la noi Jack Russel e destul de comun si raspandit , alte idei ?
Pt curticica aia iti recomand un caine lenes , unul care nu e activ deloc , altfel daca iei o rasa ca Jack Russel il vei chinui maxim ( este extrem de energic ), in scurt timp va lua proportii si va deveni un butoi cu probleme de sanatate.

View PostFreddy12, on 01 ianuarie 2022 - 20:44, said:

Teckel pe care sa-l tina iarna in curte? Tu stii ce fel de blana are? Cred ca habar nu ai cum arata un teckel, altfel nu-mi explic de ce ai recomanda aceasta rasa cuiva care vrea sa-l tina in curte.

Teckelul lui Ion Bumbu sta afara si n-are nici pe dracu. Varul meu are 2 Teckeli cu par neted scurt care stau afara de mici , zona de munte , n-au nici pe naiba , is foarte activi si vioi.
A mea a crescut si sta in casa . Afara iese doar la plimbari si cand temperatura exterioara e cu + , sta in curte singura, altfel noaptea sta in casa .

View Postranduri, on 01 ianuarie 2022 - 14:19, said:

Teckel. Sunt foarte afectuosi si inteligenti.
La 100mp il chinuie maxim.

Edited by BaXXXon, 15 January 2022 - 16:15.


#4193
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostDoggfather, on 29 decembrie 2021 - 11:35, said:

Vreau sa iau un caine de talie mica/medie pentru o curte mica ~100mp [ va sta doar in curte ]  , din ce am vazut pe la noi Jack Russel e destul de comun si raspandit , alte idei ?

Dacă "va sta doar în curte" în niciun caz Jack Russell. De fapt, aș zice nici un câine, ia-ți o pisică, pești, cameleon, în condițiile astea, nu câine.

View Postrichelieu, on 11 ianuarie 2022 - 11:02, said:

daca va sta doar in curtea aia aproape inexistenta, trebuie sa cauți o rasa care sa nu fie prea activa.

Și în 5000 mp dacă îl ții și nu-l stimulezi, tot aia e. E irelevant cât de mare ai curtea, important e cât timp aloci câinelui. O curte mare îți permite să faci mai multe jocuri, fetch, frisbee, dar dacă-l iei și uiți de el, e ca și cum ar sta în 20 mp, tot dracul ăla e.

#4194
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
N-am zis eu bine sa-si ia un catel din acesta? Scrie in instructiuni ca poate fi scos si la plimbare in parc.

Attached Files


Edited by Freddy12, 17 January 2022 - 01:23.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate