Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

Despre CAINI

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4361 replies to this topic

#4123
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Din experiența voastră, pe unde își fac maidanezii treaba mare, în general?

Metișul pe care l-am adoptat ieri a făcut ieri seară în parc, azi s-au făcut 24 de ore și nu face, de stat afară am stat vreo două ore toată ziua. E tot parcul liniștit la noi, nu sunt așa multe zgomote, am încercat mai multe locuri pe unde face a mea, dar n-am avut succes deloc. Fac pe lângă tomberoane sau prin zone la care nu mă gândesc? Zic să găsesc un loc, indiferent, măcar să apuc să-i bag niște cârnăcior când face, să începem un dialog despre subiect.

De mâncare, a trecut direct de la gunoi la Brit, mă gândesc că l-o fi constipat, dar parcă prea se ține.

#4124
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
A făcut într-un final, pe la 23 zgâria ușa, l-am scos, m-a dus el unde trebuia.

#4125
speedyspeed

speedyspeed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 12.02.2008
Salutare,
Am un Bichon Maltez, in varsta de 9 luni, caruia ii apar pete maro la ochisori.
Pe net gasesti tot felul de explicatii, care te zapacesc, medicul veterinar ne-a spus sa ii punem picaturi, tobradex,
dar deja i-am pus o luna de zile si ni se pare prea mult, iar rezultatele nu sunt cele mai bune.
Voi ati avut aceasta problema? Cum ati rezolvat?
Multumesc anticipat!

#4126
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Sa ai grija sa nu-i intre par in ochi ca sa nu mai lacrimeze. Cumpara-ti o forfecuta cu varfurile boante. Tobradexul  nu este indicat fiindca e un antibiotic si nu e cazul sa dai cu asa ceva la un catel care nu are infectie oculara. Sunt niste solutii de albire la petshopuri , poate sunt eficiente daca il stergi de 3-4 ori pe zi. Eu il stergeam o data pe zi si nu prea s-a cunoscut. Rasele cu botul scurt au problema asta doar ca la bichoni, fiind albi e foarte vizibil.

Attached Files


Edited by Freddy12, 22 June 2021 - 14:10.


#4127
speedyspeed

speedyspeed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 12.02.2008

View PostFreddy12, on 22 iunie 2021 - 14:05, said:

Sa ai grija sa nu-i intre par in ochi ca sa nu mai lacrimeze. Cumpara-ti o forfecuta cu varfurile boante. Tobradexul  nu este indicat fiindca e un antibiotic si nu e cazul sa dai cu asa ceva la un catel care nu are infectie oculara. Sunt niste solutii de albire la petshopuri , poate sunt eficiente daca il stergi de 3-4 ori pe zi. Eu il stergeam o data pe zi si nu prea s-a cunoscut. Rasele cu botul scurt au problema asta doar ca la bichoni, fiind albi e foarte vizibil.

Am si incetat sa ii mai dau tobradex, la asta m-am gandit si eu, ca fiind antibiotic, nu este ok, ai ales timp indelungat.
Mersi de sfaturi!

#4128
recordpcs

recordpcs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 13.02.2006
Salut!
Este nevoia de igiena zilnica a ochilor.
Solutie este simpla: zilnic sa ii eliminati mecanic (prin tragere) urdorile de la ochi. Sau prin spalarea / curatarea acestora cu apa de la robinet. Deasemenea tundeti de fiecare data cand este nevoie blana din jurul ochilor (recomandare a Freddy12 pe care o sustin in totalitate), in special cea de la capetele interioare ale ochilor, unde se duc lacrimile. Regula pe care o urmez eu este: toata blana ce depaseste conturul ochilor se tunde.
Se vor vedea rezultate astfel, asi zice imediat (blana nu se va mai "murdari", apoi petele nu vor mai apare). Elimin posibilitatea ca micutul sa aiba o problema de sanatate care duce la lacrimatie exagerata.

Fac acest lucru cainelui meu in varsta de peste 6 ani si nu are nici o pata din cauza lacrimilor.

#4129
klaszlo

klaszlo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 11.07.2003
Buna,
Postez aici la "Despre CAINI", nu am gasit ceva "Despre al DOILEA caine".

Pe scurt:
Ce faci dupa ce pierzi un caine, care practic a fost membru al familiei tale pentru 10 ani si 3 luni, aprox. a sasea parte din varsta mea.
Te mai incumeti sa iei un alt caine sau nu?
Daca da, de care, unul similar sau unul complet diferit?

As prefera raspunsuri de la cei care au trecut printr-o situatie similara, ca mesaje private.
Multumesc.

Primul caine a fost un metis din tata ciobanesc german, adoptat de la un adapost local, a devenit un alert paznic al casei si sursa de multe bucurii pt. noi.
Credem ca a avut o viata frumoasa la noi si eu as vrea unul identic, stiu ca nu se poate.

Vor veni nepotii pe la noi in vizita, iar sotia e de parere sa luam eventual o catelusa, mai mica, prietenoasa cu copiii.
Pe de alta parte, ar trebui sa stea afara in curte, noaptea, inclusiv iarna, ar mosteni cele doua casute amenajate in curte si gradina.

M-am uitat pe diverse site-uri despre cum sa alegi un caine, dar nu am putut lua o decizie.
Poate e prea devreme inca sau poate e prea tarziu pentru o asemenea responsabilitate.

#4130
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Un caine de peste 20 de kg si cu blana mare rezista bine afara daca are cotetul bine izolat. Gasesti in adaposturi destui metisi de CG care sunt de talie mai mica decat cei de rasa pura.  Am avut si eu o catea de genul acesta, foarte buna de paza si foarte blanda cu nepotii. Daca te decizi sa mai iei un caine, sa fie femela fiindca sunt mai docile si tolereaza mult mai bine copiii.

#4131
Workman

Workman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 22.01.2006
Buna ziua,

Care stiti sa imi spuneti si mie ce rasa de caine e ala din reclama Betano din pauza meciurilor de la campionatul asta european de fotbal?
E unul de talie mica, cu niste urechi mari si ascutite si foarte simpatic.   In reclama, il cheama Rex si pe stapanul lui - Alex.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PwJp9YCtDHw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Multumesc.

Edited by Workman, 08 July 2021 - 19:44.


#4132
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
welsh corgi

#4133
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Ala e fara coada si are picioarele mult mai scurte. Cainele din reclama cred ca e un metis, posibil de corgi, dar mai mult aduce a basenji

Attached Files



#4134
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 05.08.2003
Basenji e de talie mai mare.

#4135
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

View Postjohnny bravo, on 12 iulie 2021 - 13:06, said:

Basenji e de talie mai mare.
In descrierea rasei scrie ca welsh corgi trebuie sa aiba intre 10-14 kg iar basenji trebuie sa aiba intre 9-13 kg.

#4136
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
talie nu greutate ....


#4137
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostWorkman, on 08 iulie 2021 - 19:43, said:

Care stiti sa imi spuneti si mie ce rasa de caine e ala din reclama Betano din pauza meciurilor de la campionatul asta european de fotbal?

Mie îmi pare ceva metiș de Jack Russel.

#4138
bikermanro

bikermanro

    Vitezoman pe internet

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,485
  • Înscris: 29.10.2007
Salutare.

Am un bichon de 3, 5 luni. Primele 2 vaccinuri le-am făcut acasă, la Craiova, cu Nobivac. Al 3-lea vaccin l-am făcut la Suceava, în concediu cu Virbac. Acum urmează să facem al 4-lea vaccin, antirabic ul din ce a spus medicul de la Suceava, iar veterinarul de la Craiova spune că el nu are vaccinuri de la Virbac și că doar din acela trebuie să folosim de acum încolo?!?!

Să fac la fiecare 3 săptămâni 1300 de km este exclus.

Este corect ce spune doctorul din Craiova?

Mulțumesc.

Attached Files



#4139
Stecheru

Stecheru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 804
  • Înscris: 16.09.2007
Dar cauta alt cabinet tot la tine in oras care sa aiba Virbac. Impaci si capra si varza.

#4140
bikermanro

bikermanro

    Vitezoman pe internet

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,485
  • Înscris: 29.10.2007
Am încercat să caut pe Google, dar fără succes.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate