Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Despre CAINI

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4359 replies to this topic

#4159
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
Nik, vezi sa nu cazi in extrema cealalta si sa faci cainele sa se teama de oameni. Trebuie sa-l scoti in lume cat mai mult, nu-l tine doar la cusca. Cand iesi cu el la plimbare il tii in lesa pe drumuri publice cu oameni. Pe imas ( daca ai acces) unde esti tu cu el il lasi sa zburde liber. Daca te intalnesti cu cineva pe strada poarta-te natural, nu incerca sa eviti oamenii, poti sa te opresti sa vorbesti cu vreun trecator, sa inteleaga cainele ca oamenii de pe strada nu-s periculosi. Dar nu-l lasa sa se joace cu strainii. Mai departe nu spun nimic ca acus apar tot felul de contraziceri. Te sfatui sa contactezi un dresor si sa vorbesti cu el. Sper ca nu o sa te coste o avere.


Si da, un caine de paza trebuie sa aiba si ceva agresivitate in el, altfel e imposibil. Dar e vorba de o nuanta foarte fina, nu trebuie sa devina prea agresiv, salbatic, fricos sau invers, prea jucaus cu toti.

#4160
nik1965

nik1965

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 27.12.2006
Eu nu imi doresc sa fie agresiv, in prezenta mea sa asculte de mine,  insa vreau sa faca paza in curte, cand nu sunt acasa sau noaptea cand dorm, adica sa descurajeze orice persoana care vrea sa intre neautorizata pe proprietate.
Ne plimbam zilnic in afara curtii si nu este agresiv, cativa vecin cu care sunt si prieten ii tolereaza si fata de ei nu manifesta agresivitate, nici ei nu se joaca cu el.
Nici multa lume straina nu mi-a trecut pragul in ultima vreme.
Noaptea trecuta a fost ceva zarva "caineasca" un pic mai departe de mine si s-a manifestat si el destul de insistent iar cand am vorbit cu el a fost foarte bucuros ca "m-a atentionat" si chiar s-a potolit chit ca zarva a continuat.

Edited by nik1965, 04 October 2021 - 12:56.


#4161
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
Ciobanestii au asta in sange. E suficient sa-l lauzi de cateva ori cand va latra la cineva si o sa inteleaga. Dar ai grija sa inteleaga si partea opusa. Dupa ce iesi tu din casa si inviti "strainul" in curte, el va trebui sa accepte asta, nu sa tot latre la el ca nebunul.

Important e sa comunici mereu cu el si va prinde. Daca doresti poti ruga pe cineva ( nu din familia voastra)  sa se apropie de poarta si sa trancaneasca, sa faca un zgomot dar o ia usurel sa nu-l sperie, seara cand e liniste si catelul e liber in ograda. Cu siguranta ii va atrage atentia, daca latra il lauzi si individul fuge. Astfel el va ramane foarte umflat in pene cu gandul ca ala s-a speriat de el si a fugit  :D Dar repet, ia legatura cu un dresor.

#4162
nik1965

nik1965

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 27.12.2006
Unde gasesc un dresor?

#4163
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
Nu stiu. Eu nu-s in Romania.

#4164
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Atentie sa nu dai peste vreun "dresor" care-ti bate cainele, sau ti-l ia si ti-l da peste 2 saptamani, gata "dresat".

Un caine, oricat de bun paznic, nu poate opri niste oameni determinati. Pentru mine paza in anul 2021 inseamna prezenta cainelui (face casa ta o tinta mai putin dezirabila), si alarma. Dar inteleg ca asta vrei si tu. Deci, atentie sa nu ti-l strice, mai ales cand aud de "paza".

Din pacate nu-ti pot recomanda dresor decat in Bucuresti.

#4165
nik1965

nik1965

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 27.12.2006
Sper ca aceste instinct sa i se trezeasca in mod natural.
Am mai avut un lup care a murit de batranete si era o prezenta descurajanta in curte, dar dupa varsta de 1 an si jumatate a devenim mai constient de teritoriu,si mai pregnant cand am reusit sa inchid proprietatea astfel incat sa nu mai poata pleca.

#4166
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
Depinde de caine. Acum majoritatea raselor au devenit foarte blande. Daca nu lucrezi xu el exista si sansa sa ramana jucaus si prietenos cu strainii pe viata.

Nu-l asculta pe TS030 ca el e total impotriva raselor asa numite periculoase si face pipi pe el cand vede un caine mai mare decat un motan sanatos. Din punctul lui de vedere cainele e doar un partener bun de canapea cand te uiti la tv :D

#4167
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Iar mananca asta... Ciobanescul german nici nu este considerat "rasa periculoasa" conform legislatiei din Romania.

nik1965 - sugerez sa cauti pe Facebook vreun grup, ceva care sa te-ajute sa gasesti un dresor bun prin zona ta, care-o fi aia.
Repet, fara agresivitate, si fara "ti-l iau si ti-l dau dresat peste 2 saptamani" (daca nu e clar de ce, discutam pe topicul cu metode de dresaj).

Te-ai ocupat singur de disciplina de baza? Presupun ca da, nefiind primul caine...

Edited by TS030, 05 October 2021 - 18:34.


#4168
nik1965

nik1965

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 27.12.2006
unde se discuta despre dresaj?

#4169
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Scuze, nu se discuta despre dresaj per se, ci despre efectele negative ale "dresajului" bazat pe agresiune/dominare:
https://forum.softpe...esiv-vs-modern/

#4170
klaszlo

klaszlo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 11.07.2003

 Freddy12, on 03 septembrie 2021 - 09:25, said:

Din strafundurile memoriei parca imi aduc aminte ca greutatea cainelui la maturitate va fi de 4 ori mai mare decat la 3 luni dar ia-o, asa, ca pe o curiozitate. Fiecare caine are ritmul lui de crestere deci nu cred ca e chiar reala treaba asta.
In orice caz, felicitari pentru noul “copilas”. Pune o poza, s-o admiram si noi.
Multumesc Freddy12.
La 4 luni are 14 kg. O alta "regula" spune ca la maturitate va fi de doua ori mai mare, deci ne asteptam la vreo 28-32 kg :-)
Si are membrana intre degete, ii place si apa, poate tatal era retriever ...

Attached Files



#4171
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Cam aduce a golden retriever doar ca are urechile mai scurte si botul mai ascutit. Nu stiam ca retrieverii au pielita intre degete, stiam doar de Terra Nova ca au aceasta caracteristica. Goldenii se pot face foarte mari. Am vazut unul la un cabinet veterinar si nu-mi venea sa-mi cred ochilor, era aproape cat un Saint Bernard iar goldenul  fiiicei mele avea vreo 35-40 kg. Sa-ti traiasca, e foarte dragalasa .
Setterul meu la 3luni si jumatate avea 7 kg dar era extrem de slab si acum are 30 kg.Schnauzerul mediu avea 5kg kg la 3 luni si acum are aproape 20.

#4172
XAN

XAN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 01.09.2002
Am și eu o întrebare despre câini și nu vreau să deschid topic nou :

Câțelușa noastră (metis de pekinez cu ceva gen bichon) ne-a făcut pe 2 noiembrie 3 puișori din care 2 vrem să-i dăm și 1 să-l păstrăm. Stau la casă, cățeii stau afară în cușcă cu paie uscate și țarc îngrădit. Pe cel mic ce îl păstrăm soția vrea să-l țină în casă. Ieri le-am făcut carnete și primul vaccin și cel mai important, cel de parvoviroză.
Aș vrea să știu dacă putem lua acum în casă puiuțul ? ceea ce implică obligatoriu și o spălare.

#4173
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Cum naiba sa tii afara pe frigul asta o catelusa de talie mica cu pui nou nascuti? Se anunta ger puternic in noaptea asta asa ca adu-i pe toti in casa fiindca maine dimineata ii vei gasi congelati. De ce ai dat-o la monta toamna? Nu puteai astepta pana la primavara? Si mai ales, de ce nu ai sterilizat-o pana acum, asa cum prevede legea pentru cainii fara pedigree?

#4174
XAN

XAN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 01.09.2002
Este la prima și singura fătare care a fost intenționată nu un accident. Are deja 6 ani și nu am mai așteptat, era întradevăr de preferat primăvara, dar creața mea parcă nu era niciodată interesată. Nu cred că talia mică înseamnă rezistență mai mică la frig. Seara târziu le inchid cușca că i-am atașat o ușiță și îi deschid dimineață la 6.30. Aici la mare ăncă nu e mare ger.

#4175
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
In noaptea asta vor fi -5 grade asa ca mare atentie. Eu nu mi-as lasa catelusa afara, necum pui nou nascuti.

#4176
XAN

XAN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 01.09.2002
Ce soluții antipureci se pot folosi pentru pui de 52 de zile?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate