Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 

in ce browsere ar trebui sa mearga un site

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
nop

nop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 07.02.2006
intrebare pt cei care isi cistiga existenta din realizarea de siteuri:
cind realizati un site cu oaresce css/js cu ce browsere il testati (sa nu ziceti toate  :death:)?
sau mai bine zis pt ce browsere ar trebui sa functioneze ok?

#2
Krumel

Krumel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 19.05.2004
IE, Firefox, Opera sint cele mai folosite.

Dar in mod normal ar trebui sa mearga in toate.  :death:

#3
Dever

Dever

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 13.07.2005

 nop, on Aug 30 2006, 11:09, said:

intrebare pt cei care isi cistiga existenta din realizarea de siteuri:
cind realizati un site cu oaresce css/js cu ce browsere il testati (sa nu ziceti toate  :death:)?
sau mai bine zis pt ce browsere ar trebui sa functioneze ok?
Personal Internet Explorer 6 si Firefox 1.5.
Daca merge in IE merge si in Maxthon, daca merge in FF merge si in Opera (la modalitatea mea de codare).
As testa si in Safari (mai mult de curiozitate) numai ca nu am Mac :)

#4
kevinro

kevinro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 753
  • Înscris: 31.03.2004

 nop, on Aug 30 2006, 11:09, said:

intrebare pt cei care isi cistiga existenta din realizarea de siteuri:
cind realizati un site cu oaresce css/js cu ce browsere il testati (sa nu ziceti toate  :death:)?
sau mai bine zis pt ce browsere ar trebui sa functioneze ok?

Asta-i o intrebare de genul: pe ce fel de oceane trebuie sa mearga un vapor?

Pe de toate. Daca nu merge, nu e vapor.

#5
Bodala

Bodala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 06.01.2004

 nop, on Aug 30 2006, 11:09, said:

intrebare pt cei care isi cistiga existenta din realizarea de siteuri:
cind realizati un site cu oaresce css/js cu ce browsere il testati (sa nu ziceti toate  :death:)?
sau mai bine zis pt ce browsere ar trebui sa functioneze ok?
Poate ca nu sa exprimat bine. Voia sa stie cu ce browser sa testeze un site ca sa fie sigur ca merge pe toate bine(sau pe cat mai multe si mai cunoscute) dar nu cred ca exista un astfel de browser asa ca trebuie sa le iei pe toate la rand.  :coolspeak:

#6
alexei

alexei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 11.06.2005
doar Firefox si Opera

 nop, on Aug 30 2006, 11:09, said:

cind realizati un site cu oaresce css/js cu ce browsere il testati (sa nu ziceti toate  :death:)?

nu imi castig existenta cu asta, dar pt testare... FireFox, Opera, si nenorocitul de IE :)

#7
robert_r

robert_r

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 29.08.2006

 nop, on Aug 30 2006, 10:09, said:

intrebare pt cei care isi cistiga existenta din realizarea de siteuri:
cind realizati un site cu oaresce css/js cu ce browsere il testati (sa nu ziceti toate  :death:)?
sau mai bine zis pt ce browsere ar trebui sa functioneze ok?

Daca ai PC si windoz:

ie5.0 ie5.5 ie6 ie7 ff1.5 opera 9 safari (http://www.browsrcamp.com/ - iti da un screenshot de safari).
In afara de safari le am pe toate instalate pe hard.

Nu trebuie sa mearga IDENTIC, la pixel in toate browserele. Trebuie sa mearga cat se poate de apropiat in cele actuale, si sa fie decent in cele mai vechi.  In primul rind se scrie codul pentru ff, opera si ie6, apoi se verifica in ie 5.0 si 5.5, pentru hackuri. De regula, ce merge in ff si opera merge si in safari. ie7 e o treaba noua, si e obligatoriu sa testezi si in el.
In plus, in afara de browsere, e foarte utila o scula de debugging, foarte bun in acest sens fiind toolbar-ul webdeveloper pentru ff.

A, si sa nu uit: opera nu functioneaza chiar 100% identic cu ff - aviz celor care cred in naivitatea lor ca asa este.

#8
Nigel

Nigel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 24.08.2005

 kevinro, on Aug 30 2006, 16:03, said:

Asta-i o intrebare de genul: pe ce fel de oceane trebuie sa mearga un vapor?

Pe de toate. Daca nu merge, nu e vapor.
Nu e chiar așa, mai sînt și locuri cu bancuri de nisip, recife, etc unde nu merge vaporu tău :D

După mine trebuie avut în vedere utilizatorii. Ce browsere au potențialii noștri vizitatori?
Răspunsu îl putem găsi să zicem, pe Trafic.ro și să ne uităm la siturile cele mai vizitate (clasament general). Observăm acolo că 90% folosesc IE și vulpea de foc și eventual Opera. Deci consider că trebuie avut în vedere aceste 2 browsere, maxim 3 și atît. Na, se mai poate adăuga că dacă îți merge situ pe Firefox, foarte mari șanse să meargă și pe Netscape, deci ai mai cîștigat un browser.

Iar cei care au ambiția să folosească alte fantezii de genu, Safari, Konqueror, bla bla bla... sorry ghinionu lor. Oricum nu-i putem mulțumi pe toți. Ata ete  :P

Edited by Nigel, 01 September 2006 - 00:08.


#9
Dever

Dever

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 13.07.2005

 robert_r, on Aug 30 2006, 20:08, said:

A, si sa nu uit: opera nu functioneaza chiar 100% identic cu ff - aviz celor care cred in naivitatea lor ca asa este.
Banuiesc ca mie imi era adresata remarca asta ... am specificat ca la modul meu de codare (ex: daca stii ca ceva anume face IE sau FF sa interpreteze gresit ... vezi box model blah blah ... faci de la inceput altfel :) ) nu testez extensiv in Opera daca vad ca e bine in FF.
Toate bune si spor la treaba.

#10
nop

nop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 07.02.2006
va multumesc pt raspunsuri

cit despre

 kevinro, on Aug 30 2006, 16:03, said:

Asta-i o intrebare de genul: pe ce fel de oceane trebuie sa mearga un vapor?

Pe de toate. Daca nu merge, nu e vapor.
tin sa te contrazic un pic:

personal ma ocup in special realizarea de aplicatii desktop.
desktop pt windows.
pentru toate ver. de windows dar nu si win 95.
incerc sa scap si de win 98/NT dar cit timp am clienti care folosesc asa ceva n-am cum...
in concluzie vaporul e suficient sa mearga pe oceanele majoritatii clientilor.
dar daca doar 2% din clienti au oceane mai furtunoase, efortul de a realiza un vapor 'impermeabil' doar pt ei, nu se justifica.

#11
kevinro

kevinro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 753
  • Înscris: 31.03.2004

 nop, on Sep 1 2006, 11:52, said:

va multumesc pt raspunsuri

cit despre

tin sa te contrazic un pic:

personal ma ocup in special realizarea de aplicatii desktop.
desktop pt windows.
pentru toate ver. de windows dar nu si win 95.
incerc sa scap si de win 98/NT dar cit timp am clienti care folosesc asa ceva n-am cum...
in concluzie vaporul e suficient sa mearga pe oceanele majoritatii clientilor.
dar daca doar 2% din clienti au oceane mai furtunoase, efortul de a realiza un vapor 'impermeabil' doar pt ei, nu se justifica.

Hm.

Eu fac web design de vreo 6 ani, si primul lucru pe care l-am invatat - pe vremea cand legea o facea Netscape 4.7, iar CSS-ul era ceva ce tinea de Matrix - a fost ca diferenta dintre webdesignerul profesionist si cel amator e data de stiinta / grija de a face site-uri cross-browser (si cross-rezolutie). Browserele s-au inmultit, si nu am renuntat la acest principiu, ba dimpotriva, incerc sa il impun tuturor celor care vor sa invete web design. Tocmai pentru ca problema nu e asa simpla cum o vezi tu: Win '95 si Win '98 se vor duce naibii, deci pe termen scurt-mediu nu trebuie sa ne batem capul cu ele, ok. De ce? Simplu, pentru ca nu mai exista, fizic vorbind, ca produse. Sunt niste relicve. Microsoft le-a abandonat si utilizatorii lor sunt din ce in ce mai putini. Nu acelasi lucru se poate spune insa despre Firefox sau Opera. Are cineva impresia ca Opera sau Firefox sunt niste relicve?! Nici vorba. Si atunci vin si intreb: ai un site de vanzari online cu 1000 de vizitatori pe zi. 200 folosesc Firefox si 50 Opera. Site-ul tau, repet, e de vanzari online. Daca esti responsabil fata de afacerea ta, iti permiti sa-i pierzi pe cei 250? Sau sa zicem ca ai doar un site de prezentare. OK. Daca esti responsabil fata de imaginea ta, iti permiti sa te prezinti aiurea in fata a 25% din publicul tau? Deci, parerea mea, daca esti responsabil, ca webdesigner, verifici intotdeauna cum se vede site-ul tau pe toate browserele majore. Ca sa nu mai spun ca exista situatii in care se impune sa verifici site-ul tau si pe device-uri mobile, sa verifici cerintele de accesibilitate etc. (nu o sa va vina sa credeti, dar am lucrat la un site p***o pentru orbi). Partea frumoasa e ca nici macar nu e greu sa faci verificarea. Asa cum a spus cineva mai sus, nu trebuie sa arate la milimetru identic, dar trebuie sa arate cat de cat asemanator. Un cod cat de cat valid (validator.w3.org) se va afisa cu siguranta asemanator in toate browserele. In rest, diferentele se pot rezolva cu cateva hackuri minore pe care oricine le poate invata foarte usor. E o dovada de respect pentru munca ta si pentru utilizatorii tai.

#12
robert_r

robert_r

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 29.08.2006

 Dever, on Sep 1 2006, 09:51, said:

Banuiesc ca mie imi era adresata remarca asta ... am specificat ca la modul meu de codare (ex: daca stii ca ceva anume face IE sau FF sa interpreteze gresit ... vezi box model blah blah ... faci de la inceput altfel :) ) nu testez extensiv in Opera daca vad ca e bine in FF.
Toate bune si spor la treaba.
Nu era cu rea intentie remarca mea... Tu poate faci codarea corect, dar multi nu o fac. Pentru ceilalti era remarca, mai degraba.

Revin insa la pasarica mea: citi aveti instalate mai multe instante de ie? Foarte multa lume inca foloseste ie5.0 (si 5.5- mai putini, pentru ca asta nu a trait mult). Iar intre ie 6.0 si 5.0 diferentele sint majore. In plus, a aparut acu si urmasul lor, ie7, care parte destul de aproape de rivali (Firefox, Opera si Safari), insa nu se stie niciodata....
  
Daca nu aveti mai multe instante de ie, de aici puteti descarca 5.x.
http://browsers.evol...2bit/standalone

Pentru ie7 - e in beta3, stabil, si nu distruge nimic, il am de o luna si inca nu am crashat:
http://tredosoft.com/IE7_standalone


Pentru a vedea CIT de diferite sint browserele, puteti vizita http://www.csszengar...ile=062/062.css

Uitati-va la linkul de mai sus cu Firefox sau opera, si dupa aia cu ie6.0. Desi arata complet diferit, fisierul css este acelasi. Diferentele sint numai din imposibilitatea lui ie de a interpreta anumiti selectori.
PS: cu ie7.0 se vede ca in FF, ceea ce e promitator.

#13
Dever

Dever

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 13.07.2005

 robert_r, on Sep 5 2006, 15:31, said:

PS: cu ie7.0 se vede ca in FF, ceea ce e promitator.
trebuie sa recunosc ca nu stiu ce as face daca as avea la indemana un IE (7) fara bug-uri si un FF :D
cred ca as folosi in continuare FF  :P
offtopic: Asta o stiti ?

#14
CGF

CGF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 07.07.2005
IE, FF si Opera. Daca iti merge bine in astea 3, deja este suficent. Restul conteaza mai putin.

Personal, prefer sa se vada bine in IE decat in celelalte doua. :w00t: Dar asta depinde si pentru cine il faci.

#15
robert_r

robert_r

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 29.08.2006

 CGF, on Sep 7 2006, 12:23, said:

IE, FF si Opera. Daca iti merge bine in astea 3, deja este suficent. Restul conteaza mai putin.

Personal, prefer sa se vada bine in IE decat in celelalte doua. :w00t: Dar asta depinde si pentru cine il faci.

Nu sint de acord cu tine. Cum adica pentru cine il faci? Pentru oricine. Pai ce faci cu cei aproape 35% din utilizatori care nu folosesc internet explorer? Life is tough, sa isi ia un browser compatibil cu designul tau, nu?
Chiar daca Exploder este lider de piata in momentul de fata, incet-incet pierde teren - poate cu ie7 sa se mai incetineasca picajul.
Io sint de parere ca un site trebuie sa se vada la fel de bine in orice browser uzual, si in cele vechi sa degradeze acceptabil. Nu e mare brinza sa verifici in mai multe browsere si sa bagi citeva hack-uri prapadite, mai ales ca nu sint chiar asa de multe.


Pentru cei interesati, aici e o listuta - cei care o stiu sa ma scuze - cu diverse bug-uri CSS de-ale lui IE, cu rezolvarea lor cu tot.
http://www.positioni...t/explorer.html

 Dever, on Sep 7 2006, 09:53, said:

trebuie sa recunosc ca nu stiu ce as face daca as avea la indemana un IE (7) fara bug-uri si un FF :D
cred ca as folosi in continuare FF  :P
offtopic: Asta o stiti ?

Personal as folosi Opera, ca e mai sexy! :D

#16
CGF

CGF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 07.07.2005

 robert_r, on Sep 7 2006, 20:24, said:

Nu sint de acord cu tine. Cum adica pentru cine il faci? Pentru oricine. Pai ce faci cu cei aproape 35% din utilizatori care nu folosesc internet explorer? Life is tough, sa isi ia un browser compatibil cu designul tau, nu?
Chiar daca Exploder este lider de piata in momentul de fata, incet-incet pierde teren - poate cu ie7 sa se mai incetineasca picajul.
Ziceam doar ca, fiind incepator, cam asta este scopul meu. :) In primul rand ca nu pot face site-uri pentru oameni destepti ce folosesc Firefox sau, de ce nu, Opera si, in al doilea rand, pentru ca nu am destula experienta pentru a-l face la fel pe toate.

Este bine sa incerci sa-l faci la fel pentru toate browser-ele, macar sa incerci. :)

#17
Nightbox

Nightbox

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 26.02.2006

 nop, on Aug 30 2006, 11:09, said:

intrebare pt cei care isi cistiga existenta din realizarea de siteuri:
cind realizati un site cu oaresce css/js cu ce browsere il testati (sa nu ziceti toate  :death:)?
sau mai bine zis pt ce browsere ar trebui sa functioneze ok?
browserul meu preferat e Firefox, multi de pe siteul meu il folosesc, dar e problema cu frameurile, restul, firefox best
pentru subiect: la-s face mai mult pentru firefox, dar am cssul la fel ca la iexplorer

Edited by Nightbox, 09 September 2006 - 21:39.


#18
Dever

Dever

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 13.07.2005

 Nightbox, on Sep 9 2006, 22:38, said:

browserul meu preferat e Firefox, multi de pe siteul meu il folosesc, dar e problema cu frameurile, restul, firefox best
pentru subiect: la-s face mai mult pentru firefox, dar am cssul la fel ca la iexplorer
pt frames aici

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate