Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...
 Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 

Totul despre Transfagarasan

- - - - -
  • Please log in to reply
3541 replies to this topic

#91
CristianDia

CristianDia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,195
  • Înscris: 08.04.2003
Excelent AlexBudan.

O camera foto digitala ti-ar prinde excelent. Asteptam cu interes sa pui imaginile facute de ea in acest thread.

Also, posteaza pareri, intamplari, opinii, idei, etc. Adica, TOT!  :D

#92
CristianDia

CristianDia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,195
  • Înscris: 08.04.2003
Masterboy, cand ajungi in Ro te duci direct la Balea sau mai stai o noapte sa te odihnesti? :D

#93
cniky

cniky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 24.05.2003
sambata trecuta am urcat pe transfagarasan (dinspre partea Valcea),superb, sus zapada era de 1-3m pe anumite portiuni,a fost taiata zapada pe sosea pt. a se putea urca pana sus,efectiv treceai cu masina prin `tunel` de zapada,din pacate dezmagire totala cand am ajuns sus la tunel... :( , acesta era inchis si a trebuit sa ne intoarcem,oricum am filmat tot traseul,macar cu atat sa raman...

#94
CristianDia

CristianDia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,195
  • Înscris: 08.04.2003
Iunie 2000 am fost la Balea. Dar am urcat pe partea cealalta, dinspre Brasov, mai usor. Ultima parte a fost cam triky, zapada, gheata chiar pe sosea. Nu va recomand, putina rabdare sa vina caldura. (ideal este la sfarsitul lui august)

Era iunie si la Balea nu vedeai de ceata decat la cativa metrii, gerul era ca la el acasa, zapada de asemenea. No fun, am coborat subit...

#95
mirceateo

mirceateo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.06.2004
Alex, mersi pt informatii dar nu prea se potrivesc cu cele de mai sus, ale lui Danu G., referitor la distantele Curtea de Ag. - Balea Lac - Cartisoara...Am crezut ca sunt lamurit dar diferentele sunt destul de mari...Care varianta sa fie adevarata ??? :crazy:

#96
danu.g.

danu.g.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 20.12.2003
Sorry, eu am gresit.Asa ca reiau cu datele mele...
Curtea de Arges - L.Vidraru = 30km
L.Vidraru - cab Capra = 54km
Cab. Capra - Cartisoara = 31km
Total = 115km.
Diferenta este tot mare, dar acum am fost atent si nu am mai gresit.
Datele le am dintr-un atlas rutier al Romaniei care mi-a fost de mare ajutor prin tara, fiind 95% exact dar si din drumetiile mele pe Transfagarasan.
Din Curtea de Arges pana in Cartisoara nu pot fi in nici un caz doar 66-70km.

#97
mtode

mtode

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 21.11.2003
ce ziceti? Credeti ca as putea face TFG-ul pe 26-28 iunie? adica e deschis????
multumesc

...as mai astepta pana in august dar atunci nu imi pot lua concediu!!!
10x

#98
AlexBudan

AlexBudan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.06.2004

Quote

Originally posted by danu.g.
Din Curtea de Arges pana in Cartisoara nu pot fi in nici un caz doar 66-70km.


prietene..... :OK: ai si tu dreptate...... :D io am gresit la calcule...de
fapt am scris acolo distanta pe jos :climb:.....asa ca nu am mai adunat distanta C.Arges-Capataneni, facuta cu autobuzu'

asa ca e ok...poze mai astpem oleak....
ca nu le am scanate.....

#99
AlexBudan

AlexBudan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.06.2004
mai nu sce sa va spun mai mult,dar prima data am fost in 2002 in februarie,cu doi prieteni....era zapada destul de multa...am facut pe jos distanta capataneni- cababa Cumpana, pe drumul forestier, spre stanga de la barajul vidraru. frumos pe acolo :OK:

la cabana Cumpana am facut primul popas, loc in care ne-am umplut burtile, cu de-ale gurii... :D din capataneni pana la cumpana am facut cam 5 ore, iar dupa o juma de ora de odihneala, am plecat spre Piscu Negru. Acolo am ajunt noapte, pe vremea aia, pe la 8.30 seara...nici nu pot sa va spun ce senyatie poti sa ai noaptea pe soseaua aia alba, liniste completa, mai putin raul, si cu luna pe sus....as  locui in locuri dintr-astea, daca s-ar putea.va urma.... :D

#100
zahei

zahei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,463
  • Înscris: 28.08.2002
sambata, 12 iunie 2004, in tunel la balea lac. se circula, in conditiile din imagine. important e ca s-a deschis tunelul.

Attached Files



#101
CristianDia

CristianDia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,195
  • Înscris: 08.04.2003
Thx Zahei. Incepe "treaba". Iarba-i mai iarba, zapada este mai lichida, vine sezonul. Yes! :)

#102
razy2004

razy2004

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.06.2004
Salutare
Am urmarit toate discutiile,foto  de pe forum si mi se pare super traseul si as vrea sa-l fac si eu .
Acum mi-am luat concediu si trebuie sa ajunga la Baile Herculane si as vrea sa merg pe transfagarasan si sa raman si 2 zile pe drum.

Eu ar trebui sa plec dumineca  20-06-2004 dinstre Bacau  cu un bmw 320i(ursulet)

Ce ma sfatutit?
E deschis drumul ?
E  gheata pe traseu ?

Pe unde se poate dormi de la Cartisoara pina la Balea Lac?
Se poate  dormi si cu cortul?

Sunt recunoscator pt orice informatie si daca reusec sa-l traversez am sa pun pe un site un set de foto :).

#103
CristianDia

CristianDia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,195
  • Înscris: 08.04.2003
Sa atasezi foto facute pe traseu in acest thread este prima conditie a celor care posteaza aici. :D ;)

#104
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,649
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by razy2004
Salutare
Am urmarit toate discutiile,foto  de pe forum si mi se pare super traseul si as vrea sa-l fac si eu .
Acum mi-am luat concediu si trebuie sa ajunga la Baile Herculane si as vrea sa merg pe transfagarasan si sa raman si 2 zile pe drum.

Eu ar trebui sa plec dumineca  20-06-2004 dinstre Bacau  cu un bmw 320i(ursulet)

Ce ma sfatutit?
E deschis drumul ?
E  gheata pe traseu ?

Pe unde se poate dormi de la Cartisoara pina la Balea Lac?
Se poate  dormi si cu cortul?

Sunt recunoscator pt orice informatie si daca reusec sa-l traversez am sa pun pe un site un set de foto :).


dupa cum ai vazut in poza de mai sus traseul este deschis dar cel putin in tunel este patinuar. sfatul meu este sa incerci si un telefon la Dispeceratul AND, si sa afli mai multe.

021 315.75.66
021 260.29.76
0724 294.562
0745 162.193
0788 300.846

De dormit in cort care ca o sa fie cam frig, dar in orice caz loc de campare gasesti la Balea Lac. Am inteles ca la cabana este cam scum dar foarte frumos.

#105
AlexBudan

AlexBudan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.06.2004

Quote

Originally posted by razy2004
Salutare
Am urmarit toate discutiile,foto  de pe forum si mi se pare super traseul si as vrea sa-l fac si eu .
Acum mi-am luat concediu si trebuie sa ajunga la Baile Herculane si as vrea sa merg pe transfagarasan si sa raman si 2 zile pe drum.

Eu ar trebui sa plec dumineca  20-06-2004 dinstre Bacau  cu un bmw 320i(ursulet)

Ce ma sfatutit?
E deschis drumul ?
E  gheata pe traseu ?

Pe unde se poate dormi de la Cartisoara pina la Balea Lac?
Se poate  dormi si cu cortul?



probabil vrei sa traversezi transfagarasanul dinspre Cartisoara inspre Curtea de Arges.... in legatura cu drumul ar fi bine sa contactezi pe cineva din regiune, cum ar fi receptia cabanelor Balea Lac, sau telecabina Balea Lac-Balea Cascada,sau cel mai bine salvamont Sibiu-refugiul Balea... :OK:

io am numerele lor de telefon, de ceva vreme, de fapt din toate locurile in care am fost am contacte.Astfel:

Cabana Balea Lac-Paltinu - 0269 524277;
Cabana Balea Lac-Cea noua: 0788609930
Telecabina 0269 52 44 07
Salvamont Sibiu (aici am mai multe numere de telefon, printre care si numerele de mobil al unora dintre ei)

0269-216477 - Salvamont Sibiu
0722-750719 - Petrisor Dinu
0744-699222 - Tulpan Teodor
0744-977495 - Zoltan nu stiu cum  :D


de dormit, dinspre Cartisoara inspre Curtea de Arges, poti dormi in urmatoarele locuri
* Balea Cascada (la 17 km de Cartisoara)-cabana 2 stele si cu cortul
* Balea Lac (la 8 km de Balea Cascada)-2 cabane 2, respectiv 3 stele, refugiul Salvamont, cabana Telecabinei(aici tre sa te intelegi cu omu' de acolo), si cu cortul
***************asta in jud Sibiu
in judetul Arges ai urmatoarele optiuni:
* Cabana Capra (la 6 km de Balea Lac) 2 stele, si loc de amplasare cort, si refugiul Salvamont Arges
* La Piscu Negru (la 3 km de Capra) o gramada de cabane, manastire, o tabara scolara si o cabana a drumurilor si podurilor
* la Cabana Cumpana (la 9 km de Piscu Negru) cabana 2 stele +corturi

mai sunt o gramada...dar nu mai are sens sa le enumar :D

bafta, distractie placuta si sa pui poze, nene!! :OK:

#106
aztec

aztec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 23.10.2003
poza facuta anul trecut de la balea'n-jos

Attached Files



#107
AlexBudan

AlexBudan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.06.2004
frumos...mult prea frumos :OK:

#108
pirannia

pirannia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 25.07.2003

Quote

sfatul meu este sa incerci si un telefon la Dispeceratul AND, si sa afli mai multe.


sunat AND in iunie
"
alo, e deschis transfagarasanul ?
DA.
deci pot sa ajung la Balea cu mashina ?
DA, fara probleme
multzumesc"

am ajuns pana la 50 m de tunel, mai incolo zapada de 4m.

no comment.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate