Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Totul despre Transfagarasan

- - - - -
  • Please log in to reply
3541 replies to this topic

#55
zahei

zahei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,463
  • Înscris: 28.08.2002

Quote

Originally posted by Zvastrici
Din aceasta poza se poate vedea cum de pe traseul Transfagarasani se observa cascada Balea.



cred ca ceea ce se vede in poza respectiva este "pishetoarea caprei", ceva mai sus de cabana capra. s-ar putea sa ma insel.

#56
zahei

zahei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,463
  • Înscris: 28.08.2002

Quote

Originally posted by Masterboy
Ce poate fi mai frumos ca un peisaj ca acesta, Si citi il criticau pe Ceausescu pt Transfagarasan.
 Daca erau sa construiasca soseaua acum ,le-ar lua nu 4 ani ci 400
[ http://sabin.eu.org/sabin/album72/IMG_5907.sized.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


poza asta ilustreaza cel mai bine spiritul in care a fost construit transfagarasanul. omul impotriva naturii. omul furand muntele. in realitate se vede si mai bine, si iti da fiori.

p.s.: n-a vorbit nimeni (sau nu am ajuns eu cu cititul) despre cetatea lui vlad tepes, poienari, locul unde a aparat tara de turci si in opinia mea cea mai izolata cetate din romania. o opera de arta construita, se spune, cu spinarea boierilor tradatori si a familiilor lor. este la doar doi-trei kilometri mai jos de locul unde a fost facuta aceasta poza si nu trebuie sa treceti pe langa ea si sa nu urcati.. atentie: urcusul este FOARTE obositor si DUREAZA  :)

#57
zahei

zahei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,463
  • Înscris: 28.08.2002

Quote

Originally posted by Tarzy
am fost eu pe drumul mai "naspa",

este mai scurt decat celalalt si trece pe langa cabana Cumpana.
nu are declivitate foarte mare, este relativ ingust, 2 masini incap la fix. ptr ca trece prin padure nu prea ai ce poza.


nu ai ce poza pentru ca nu cunosti locurile. daca te abati de la drumul forestier principal, urcand, ai sa gasesti peisaje extraordinare, zmeurisuri uriase, una din cabanele unde Ceausescu venea la vanatoare (merita vazut cum arata o astfel de cabana: protejata impotriva ursilor cu piroane batute spre afara) si alte minunatii pe care nu ai cum sa le obserci mergand pe drumul foerstier ca un orasean exemplar.

iata de ce e bine sa mergi cu cineva care cunoaste zpna, daca veri sa vezi ceea ce trebuie si merita vazut.

provocare: a parcurs cineva pe jos cei 17 kilometri de drum (impracticabil acum cu masina) pe valea paraului Buda pana la poalele varfului moldoveanu? va spun cu mana pe inima ca ultima bucata de drum.. este ireala. nu este Romania, tovarasi. cascade in miniatura din marmura si apa ca in "laguna albastra", iar la capatul drumului stane cu caini uriasi si ciobani ospitalieri care te imbuiba de lapte cald si bulz

;ola;

mai vreau!

#58
zahei

zahei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,463
  • Înscris: 28.08.2002

Quote

Originally posted by raduandrei
dragi admiratori ai Transfagarasanului:
are cineva idee despre cum se numeste cabana aceea imediat dupa Lacul Vidraru(pe drumul catre Balea)? Este undeva pe partea dreapta a soselei, si are un restaurant super, cu o priveliste ce da spre lac!
Va rog, ajutati-ma si poate aveti si un nr de telefon,ceva...
Mers'!



se numeste "casa argeseana" si este pe stanga. probabil ca te referi al "valea cu pesti" care este ceva mai departe si pe dreapta.

pentru numerele de telefon, cauta pe net, suna la ont, etc

#59
zahei

zahei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,463
  • Înscris: 28.08.2002
am scris faorte mult aici, dar nu ma pot abtine: stiati ca piscul negru este accesibil in tot timpul anului, fiind punctul terminus unde ajunge plugul de zapada indiferent de vreme?

asta il face cel mai izolat si mai frumos loc unde puteti face craciunul sau revelionul, fara a fi nevoie sa urcati pe jos cu rucsacul in spate kilometri intregi.


in fine.. in ultimul timp nu mai este atat de izolat pe cat imi placea mie..

#60
zahei

zahei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,463
  • Înscris: 28.08.2002

Quote

Originally posted by Masterboy
18 0ct 2003

Drumul national 7C-Transfagarasan, pe sectorul km 104+000-km 130+800, intre localitatile Piscu Negru si Cabana Bilea Cascada, a fost inchis din cauza ca o data cu inrautatirea starii vremii pot aparea caderi masive de zapada, viscol, caderi de stinci si avalanse, anunta un comunicat al Ministerului Transporturilor.  
      Sectorul de drum mentionat este semnalizat corespunzator, iar autoritatile atentioneaza participantii la trafic sa respecte semnalizarea rutiera existenta pe DN 7C-Transfagarasan, cuprins intre km 0+000 localitatea Bascov, judetul Arges, si km 155+955, intersectia cu DN1, judetul Sibiu.



acest sector de drum se inchide in fiecare an, la venirea zapezilor. daca urci pe jos cativa kilometri pana la capra, ai avea surpriza sa gasesti in luna MAI zapada alunecata pe sosea si inalta de 5-6 metri! de fapt in mai poti ajunge cu masina pana la capra, iar apoi poti admira obstacolul de netrecut: zapada solidificata, beton alb inalt cat casa, pe sosea. :)

#61
Abnormalsound

Abnormalsound

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 08.11.2003
I have a m(a)ssage for you

Attached Files



#62
ursamare

ursamare

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.11.2003
Cine e online sa-mi spuna si mie cum vad pozele.
sunt nou "in Africa de sud

#63
ursamare

ursamare

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.11.2003
Bine. Nu e nimeni.
Daca as sti cum v-as atasa niste poze din 8-9 noiembrie aceste an.

#64
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by ursamare
Bine. Nu e nimeni.  
Daca as sti cum v-as atasa niste poze din 8-9 noiembrie aceste an.


pai nu ai decat sa dai click pe linkul de poza.
daca vrei sa atasezi o poza trebuie sa dai Post Replay si apoi jos ai o rubrica Attach file, din browse alegi calea catre poza de pe HDD, etc, etc

#65
Byt

Byt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 05.02.2002
Vidraru varianta martie 2004 .
Am ajuns pe-acolo ieri dar fiind singur n-am mers mai departe ( .. am zis k raman cu masina prin munti heh ) . Oricum a fost prima data si am ramas impresionat , data viitoare sigur merg pana la Balea .
Pe indicatoarele rutiere scria k drumul este inchis de la km 102 , cand se deschide ? Are cineva o harta mai detaliata cu soseaua  ?

Attached Files



#66
mafete

mafete

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 06.08.2003
Byt, cum se prezinta drumul, acum, pana la Vidraru?

#67
Byt

Byt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 05.02.2002
Drumul mi s-a parut bun cu exceptia celor cateva tuneluri in care trebuie sa ai grija pt ca sunt gropi si fiind bezna nu prea se vad .

#68
RoTTen

RoTTen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 29.09.2003
am atasat harta cu portiunea vidraru - cartza a transfagarasanului.

Daca tot treceti prin Fagaras ar fi pacat sa nu suiti macar pentru 2-3 ore pe creasta, la vf. Vanatoarea lui Buteanu, care este foarte aproape de balea lac... nu veti regreta  ;)

Attached Files



#69
zahei

zahei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,463
  • Înscris: 28.08.2002

Quote

Originally posted by Byt
Vidraru varianta martie 2004 .
Am ajuns pe-acolo ieri dar fiind singur n-am mers mai departe ( .. am zis k raman cu masina prin munti heh ) . Oricum a fost prima data si am ramas impresionat , data viitoare sigur merg pana la Balea .  
Pe indicatoarele rutiere scria k drumul este inchis de la km 102 , cand se deschide ? Are cineva o harta mai detaliata cu soseaua  ?



am fost si eu sambata trecuta pana la baraj. nisip si apa pe carosabil, foarte nasol in ceea ce ma priveste. oricum, vremea era frumoasa si a compensat. cam pe la sfarsitul lui mai inceputul lui iunie se deschide tunelul. oricum nici pana acolo nu poti ajunge. de la capra incolo nu se mai poate circula, nu se mai baga plugul mai sus. atasez si o poza din weekend.

Attached Files



#70
ARC

ARC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 28.03.2004
Off topic: Zvastrici, de unde ai luat avatarul? Pp ca exista si varianta mare 1024x768

#71
serbard

serbard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 12.05.2004
Ciao! Sunt nou si io pe forumul asta. Am trecut anul trecut prin Tranfagarasan, si a fost EXTRAORDINAR. Am mers in perioada lui August, lumea era OK, mi-a placut mult si cabana ceea de sus, tinuta de un neamt, pare-mi-se, super-curat si ordonat totul.
  Am si io o intrebare pt voi: imi spuneti si mie va rog cand se deschide drumul, COMPLET? Am vniste straini care imi vin in jur de 20 si ceva Mai, si as vrea sa ii duc pe acolo, in drum spre Sibiu -> Maramures. Credeti ca am vreo sansa sa gasesc deschi drumul atuncea? M-as opri si la Poenari, care e absolut DE VIS,  am fost de 2 ori anul trecut acolo, am urcat toate alea 1450 si ceva de trepte, e nemaipomenit ce am vazut acolo!! Efectiv mi s-a taiat respiratia.
  Va rog sa imi ziceti deci cand se deschide Transfagarasanul, sau macar unde as putea sa aflu, de la cine sa sun. Thanx si bafta!

#72
popemi

popemi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 04.01.2004
suna la administratia drumurilor....www.info-romania.ro

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate