Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Canon EOS R1

Declaratie venit si siguranta XTB

Comanda laptop Amazon UK

Sfat achizitionare laptop gaming
 Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 

Despre Aspiratoare

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2345 replies to this topic

#613
cris71

cris71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 14.02.2007

 anthurium, on 17th March 2010, 16:50, said:

Buna, as vrea sa-mi iau un aspirator Electrolux zcx6430, tehnologie cyclon, am gasit oferta la Domo cu 400 roni, are 2 filtre, stie cineva daca este bun si daca filtrele trebuie schimbate? La aspiratoarele Dyson nu trebuie schimbate filtrele, ma gindeam ca nici la Electrolux......daca stie cineva si ma poate ajuta ar fi grozav! Daca aveti alte idei spuneti-mi! Bugetul max. 500 roni. Sa aveti o zi super!

Am un ZCX6430 de 1 an jumate.
E ok, sunt multumit, aspira bine, se goleste usor.
Isi face treaba cu succes. Am aspirat inclusiv moloz fin (desi e contraindicat).
Filtrele...le-am spalat si uscat bine. Unul din ele e lavabil (cel de burete, si are si rezerva). Celelalte sunt de pasla.
Singurul inconvenient: rezervorul trebuie manipulat cu grija, sa nu cumva sa cada pe gresie, risc de spargere.

#614
elisado

elisado

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 21.11.2006
cam cit ar trebui sa fie puterea aspiratorului ca sa fie ok, sa nu trebuiasca sa dai de 3 ori in acelasi loc? am vazut si de 1500 si de 2000w, si mai mult, dar nu stiu cam cit este suficient, pt un apartam obisnuit, cu covoare, gresie...iar filtrele care sunt bune, toate sunt hepa dar unele au si niste cifre 10, 11, 12 etc care este diferenta dintre ele, ma puteti ajuta ?

#615
joeblow

joeblow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 01.02.2007

 daiana, on 2nd May 2008, 18:38, said:

totusi, dintre philips si samsung, se merita sa merg pe samsung?
nu stiu sa-ti fac o comparatie intre cele doua, dar pot spune ca sunt multumita de samsung. Ceea ce m-a determinat  sa iau acest model a fost faptul ca e micut, compact, usor (are 5,1  kg), putere de absorbtie: 400W, iar filtrul Cyclone lavabil este atasat  pe maner, deci nu mai desfac tot aspiratorul ca sa-l curat, iar in el  este doar o caseta de plastic care se poate curata dar numai dupa o  intrebuintare indelungata. Deci desfac filtrul de pe maner - are sistem  click, ii arunc continutul si gata, nu ma mai prafuiesc.
filtrul ala de pe maner de la samsung ajuta la ceva? (atat dpdv al curateniei cat si al comoditatii)

la saci ai zis ca philips foloseste s-bag. ai idee daca samsung e tot pe sac de hartie sau pe textil? si care ar fi varianta mai comoda si mai putin "prafoasa"?
Acest model  se poate folosi si clasic, daca nu-i mai atasez filtrul Cyclone, ii  scot caseta din corpul lui ( care e tot un filtru) si o inlocuiesc cu  un sac de hartie.


p.s. maine cred ca ma duc sa-l iau asa ca orice raspunsuri, cat de scurte, sunt binevenite :D .
pana la urma ce tip ti-ai luat? parerea mea e ca toate aspiratoarele sunt bune, de la firmele consacrate

a trecut ceva timp de atunci dar poate mai intereseaza pe cineva. mi-am luat philips-ul - mama e multumita de el, zice ca e ok. am mai luat unul dupa aceea si pt acasa la mine - mi se pare ca nu trage foarte bine dar totusi isi face treaba. nu sunt foarte sensibil la praf asa ca nu am observat sa fie probleme. cred ca a fost o solutie ok dar nu stiu daca l-as lua din nou daca ar fi cazul.

#616
davidjust9

davidjust9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 24.04.2008

 cris71, on 18th March 2010, 21:21, said:

Am un ZCX6430 de 1 an jumate.
E ok, sunt multumit, aspira bine, se goleste usor.
Isi face treaba cu succes. Am aspirat inclusiv moloz fin (desi e contraindicat).
Filtrele...le-am spalat si uscat bine. Unul din ele e lavabil (cel de burete, si are si rezerva). Celelalte sunt de pasla.
Singurul inconvenient: rezervorul trebuie manipulat cu grija, sa nu cumva sa cada pe gresie, risc de spargere.
Am avut eu un electrolux cyclon,la  inceput trage bine dar cu timpul a inceput sa traga din ce in ce mai slab,i-am spalat filtrele ori de cate ori a fost nevoie dar am impresia ca odata cu spalarea isi pierd din eficacitate si ca urmare chiar si spalate aspiratorul pierde putere..deci nu sunt deloc incantat,singurul avantaj e ca ai scapat de pungi,oricum cele cu punga filtreaza si trag mai bine decat un bagless,acum am un lg ,putere de aspirare380w(asta e importanta la aspirator,nu cati wati are motorul dar comerciantii omit sa spuna asta)al meu are 1800w si ridica covorul cand e la maxim si imi place ca il poti da mai tare sau incet de pe maner,are furtunul armat cu inele si nu se forfecheaza in timpul aspirarii iar pungi gasesti pe internet la orice ora deci nu sunt o problema.In concluzie nu recomand bagless decat daca sunt o firma profesionala dar nu se merita pt casnic pt ca sunt scumpe

#617
cristi1967a

cristi1967a

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.09.2006
Am avut eu un electrolux cyclon,la inceput trage bine dar cu timpul a inceput sa traga din ce in ce mai slab,i-am spalat filtrele ori de cate ori a fost nevoie dar am impresia ca odata cu spalarea isi pierd din eficacitate si ca urmare chiar si spalate aspiratorul pierde putere..deci nu sunt deloc incantat,singurul avantaj e ca ai scapat de pungi,oricum cele cu punga filtreaza si trag mai bine decat un bagless,acum am un lg ,putere de aspirare380w(asta e importanta la aspirator,nu cati wati are motorul dar comerciantii omit sa spuna asta)al meu are 1800w si ridica covorul cand e la maxim si imi place ca il poti da mai tare sau incet de pe maner,are furtunul armat cu inele si nu se forfecheaza in timpul aspirarii iar pungi gasesti pe internet la orice ora deci nu sunt o problema.In concluzie nu recomand bagless decat daca sunt o firma profesionala dar nu se merita pt casnic pt ca sunt scumpe

ce model e aspiratorul lg? ma intereseaza sa cumpar si eu unul.

#618
davidjust9

davidjust9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 24.04.2008

 cristi1967a, on 24th March 2010, 11:14, said:

Am avut eu un electrolux cyclon,la inceput trage bine dar cu timpul a inceput sa traga din ce in ce mai slab,i-am spalat filtrele ori de cate ori a fost nevoie dar am impresia ca odata cu spalarea isi pierd din eficacitate si ca urmare chiar si spalate aspiratorul pierde putere..deci nu sunt deloc incantat,singurul avantaj e ca ai scapat de pungi,oricum cele cu punga filtreaza si trag mai bine decat un bagless,acum am un lg ,putere de aspirare380w(asta e importanta la aspirator,nu cati wati are motorul dar comerciantii omit sa spuna asta)al meu are 1800w si ridica covorul cand e la maxim si imi place ca il poti da mai tare sau incet de pe maner,are furtunul armat cu inele si nu se forfecheaza in timpul aspirarii iar pungi gasesti pe internet la orice ora deci nu sunt o problema.In concluzie nu recomand bagless decat daca sunt o firma profesionala dar nu se merita pt casnic pt ca sunt scumpe

ce model e aspiratorul lg? ma intereseaza sa cumpar si eu unul.
este lg V-CQHEV382 430W SUCTION POWER asa scrie pe el,cred ca poti gasi un model mai nou asta e un model aparut acum cativa ani,eu am dat baglessul la schimb pentru asta  unui prieten care aspira mai rar,oricum cauta un lg cu sac,fi atent la puterea de aspirare,si sa aiba furtun cu comenzi pe el si armat cu conteza mult,succes

#619
Valigow

Valigow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 09.07.2007

 apanoiu, on 18th March 2010, 21:04, said:

Sa nu va luati aspirator fara sac!
Eu mi-am luat teapa, si m-am ales cu un aspirator mai prost decat cel vechi pe care l-am aruncat cu 5 ani in urma...(care avea 12 ani vechime).

Din punctul meu de vedere singura solutie decenta este un aspirator care sa fie pe stilul celor profesionale. Adica:
nu mii de wati
nu presiune cat sa nu poti ridica peria de pe gresie(demonstratie din mediagalaxy...m-a facut sa rad)

Dezavantajul este dimensiunea... si cateodata pretul.
Taski se foloseste la birou si modelele compacte(arata ca o ciuperca) umilesc orice model din supermarket.

Poti sa ne spui si noua cu ce model de aspirator fara sac ai avut aceasta experienta negativa ?
Sa ne ferim de el, ca doar n-or fi toate astea ”bagless” o ”apa si-un pamant” !

#620
aureliu

aureliu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 09.06.2008
Salutare!

Am nevoie de un aspirator cu functie de spalare care va fi folosit in fiecare zi pe o mocheta cu trafic intens de 200 mp.
Nu vreau ceva de top, dar as vrea sa ma tina un an - doi. Am sanse sa gasesc ceva pana in 1500 RON ?

Multumesc.

PS: Astept raspuns de la cunoscatori, nu cei care isi lauda marfa.

#621
somnorycy

somnorycy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 23.12.2007
Salut.

PASTE FERICIT.

Acum as avea nevoie de unpic de ajutor. Pe care din cele 2 aspiratoare de mai jos mi-l recomandati? Multumesc.

http://domo.ro/Elect...Bosch_BSGL32115

http://domo.ro/Elect...FC9071_slash_01

#622
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,859
  • Înscris: 12.05.2006

 somnorycy, on 4th April 2010, 23:17, said:

Salut.

PASTE FERICIT.

Acum as avea nevoie de unpic de ajutor. Pe care din cele 2 aspiratoare de mai jos mi-l recomandati? Multumesc.

http://domo.ro/Elect...Bosch_BSGL32115

http://domo.ro/Elect...FC9071_slash_01

dupa mine chiar si numai faptul ca e "made in Germany" e suficient (daca nu ma insel doar la aspiratoarele Miele am mai vazut acelasi lucru, doar ca unul similar cu Boschu` era pe la 1000 ron). Daca m-as uita si la caracteristicile complete, Boschul este chiar un pic superior.

#623
progy

progy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 13.06.2003
Oscilez între:
Electrolux Z8810 - 33 kPa, 44l/sec - 729 RON
Philips FC 9170/1 - 34 kPa, 47l/sec, aspirare: 500W - 718 RON
Philips FC 9071/1 - 32 kPa, 43l/sec, aspirare: 450W - 514 RON

Philips-ul FC9170 știu cum merge că l-am încercat la un prieten și mi se pare foarte OK cât de tare trage. Dilema mea e: o fi mare diferență între 34 și 32 kPa (că între 718 și 514 este :D)?

M-am uitat și după Miele, dar ăștia nu dau pe nicăieri ce putere de aspirare are.
Acum am un Siemens Dino e 1800W care e jenant.

#624
aureliu

aureliu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 09.06.2008
In lipsa de sfaturi m-am oprit deocamdata la "DeLonghi Pentavap". Inca nu l-am achizitionat, dar astept pareri. Poate de data asta se indura cineva sa-si dea cu parerea.

#625
Claydutel

Claydutel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 04.04.2010
cine cunoaste acest tip de aspirator ?  Aici ar fi modelul

poate sa ma indrume cineva cu un sfat ? avantaje devavantaje la el? e marca deLonghi.

Multumesc.

Edited by Claydutel, 06 April 2010 - 23:36.


#626
adiaditz

adiaditz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.10.2009

 aureliu, on 6th April 2010, 13:58, said:

In lipsa de sfaturi m-am oprit deocamdata la "DeLonghi Pentavap". Inca nu l-am achizitionat, dar astept pareri. Poate de data asta se indura cineva sa-si dea cu parerea.


Nu stiu ce sa zic de asta... Eu i-am luat lu' mama un aspirator Dyson si este foarte multumita de el. Noi avem si caine si asta are tot felul de perii speciale care aduna parul. L-am luat acu' un an, cred, de la baietii astia - http://www.avstore.r...iratoare-dyson/. Nu stiu daca este ce cauti, vezi si tu.  :D

#627
aureliu

aureliu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 09.06.2008

 adiaditz, on 7th April 2010, 23:15, said:

Nu stiu ce sa zic de asta... Eu i-am luat lu' mama un aspirator Dyson si este ...

Nu are functie de spalare, din cate am vazut.

#628
dradis

dradis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 27.08.2009
Unele aspiratoare au siteme de prindere a sacului absolut tembele cum este cazul ultimelor doua aspiratoare. Pur si simplu aluneca sacul din locas si trage praf pe langa si infunda filtrele, si cum maicamea nu ii sta in fire sa mai desfaca si ea din cand in cand e dezastru. Le-am facut fel si fel de improvizatii, care sa tina sacul fix, arcuri din sufa, am prelungit chiar si teava cate interiorul sacului, pacat de ele ca au motoare puternice penultimul era chiar un brand name. Acum m-am enervat asa de tare incat vreau sa cumpar un altul si nu prea stiu ce! N-am citit toata discutia dar filtrul hepa in urma spalarilor succesive ori se cam lipesc fibrele din el intre ele si nu prea mai trece aerul prin el?

Edited by dradis, 13 April 2010 - 12:28.


#629
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Ca si specificatii, la aspirator conteaza cel mai mult debitul. Presiunea nu este cea care da valoarea aparatului.
O turbina mica mica ce se invarte repejor poate da o presiune buna, dar nu si un debit suficient.
Deja la preturile la care sunt unele aparate consumer poti sa cumperi serii de baza profesionale. Din pacate la 300-500 ron nu prea ai alternative. La 1000+ Ron insa este un no-brainer. Este cum ai compara un aparat point and shoot de 2000 ron cu un slr de 2000 RON.

#630
bosni17

bosni17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 02.08.2007
Am cautat si eu zilele astea un aspirator bun, m-ar fi interesat ceva cu spalare pe baza de aburi dar nu am gasit in magazinele din Buzau absolut nimic. asa ca pana la urma mi-am cumparat la 323 lei un gorenje rosu, nu stiu sa va spun acum modelul, 400 de wati puterea de aspirare (2200 W motorul). Mi-a zis doamna de la Flanco (o colega din scoala generala :) ) ca este cel mai bun pret/ calitate, plus ca este mai puternic decat altele mult mai scumpe, dar la care platesti firma (gorenje mi se pare oricum ok). Voi reveni cu detalii dupa utilizare.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate