Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Despre Aspiratoare

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2345 replies to this topic

#595
aditzu.tm

aditzu.tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 21.08.2006

View Postgirti, on 17th December 2009, 19:15, said:

Buna seara!

As dori si eu un sfat la achizitionarea unui aspirator. Eu m-am orientat spre Philips FC 6844 de la Domo. Astept si alte sugestii.


Salutare!

si eu doresc sa achizitionez modelul asta de aspirator de la Philips. Il mai are cineva? Este OK? Curata/spala bine covoarele si podelele?
Ce alte sugestii aveti? Ma refer tot la aspiratoare de genul Philips-ului FC6844, cu functii de aspirare si spalare a covoarelor si podelelor; iar ca pret sa fie undeva la 10 - 15 milioane.

Merci!

#596
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
Este cel mai bun aspirator cu spalare la ora actuala raportat la calitate/pret/cost consumabile . Citeva facilitati : perie de spalare cu dubla actiune - si cind tragi si cind impingi , rezervor separat de detergent , motor silentios , sac mizerie mare (22 lei 5 saci) un sac tine aproape 1 an la apartament de 3 camere .
Recomand.

#597
ban

ban

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 26.02.2007

View PostNeohori, on 30th December 2009, 15:13, said:

Citeva facilitati : perie de spalare cu dubla actiune - si cind tragi si cind impingi , rezervor separat de detergent , motor silentios , sac mizerie mare (22 lei 5 saci) un sac tine aproape 1 an la apartament de 3 camere .
La celelalte cum e? Cand impingi face ceva si cand tragi altceva? Poti sa detaliezi?
Nu are si sac de pânzã?

#598
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
La majoritatea dispozitivelor de spalare cind impingi nu se intimpla nimic , doar cind tragi , acea "perie" de spalare inventata de Philips are diuza de presiune pe unde injecteaza detergentul in mijloc iar pe laterale prizele de suctiune aer - indiferent ca impingi sau tragi detergentul din covor impreuna cu mizeria vor fi absorbite de prizele de suctiune . La cele simple diuza este in spatele fantei de suctiune , practic doar cind tragi spre tine priza de suctiune este absorbit detergentul cu mizeria din covor . Voi incerca sa caut sa postez niste poze edificatoare , din cuvinte doar imaginatia te poate ajuta daca nu ai vazut ambele dispozitive de spalare despre care incerc sa scriu.
Are sac de pinza la livrare dar daca doresti poti sa-i pui de hirtie .

#599
daiana

daiana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 08.06.2006
pe site la domo a aparut acest tip Aparat de curatat cu aburi Gorenje SC1800R  la sectiunea aspiratoare cu spalare http://www.domo.ro/E...orenje_SC1800R; am fost la un magazin dar nu aveau pe stoc si mi s-a recomandat sa-l comand doar de pe site; poate ne da cineva detalii despre el, ca pretul e la jumatatea celorlalte..........

#600
cristeageo

cristeageo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 17.01.2008

View Postictin, on 24th September 2009, 11:33, said:


Din cate am vazut eu pe thred-ul asta, daca nu te intereseaza rainbow, kirby sau alte asemenea mizerii de scheme piramidale nu prea te baga lumea in seama.
Pe de alta parte am luat pana la urma zelmer 619. Nu am avut timp sa il testez prea mult, dar la prima vedere pare ok. E cam zgomotos, si intr-un fel e cam greu de folosit. Si ma refer la schimbarile care trebuie facute in functie de modurile de aspirare. Adica, in modul usacat trebuie pus sacul. In modul uscat si umed trebuie pus sacul, adaosul de filtru goretex si apa. Daca vrei aspirare umeda, trebuie sa scoti sacul si filtrul goretex. Daca vrei aspirare de apa sau spalare, trebuie sa scoti sacul si toate filtrele. L-am testat foarte putin doar in modul spalare pe gresie, si a uscat destul de bine, iar rezervorul a fost destul de usor de curatat, peste cam 1 luna cand o sa pot sa il testez mai bine o sa revin cu impresii
Salut tocmai am comandat si eu acest tip de aspirator,poti sa imi impartasesti si mie cateva impresii dupa 4 luni de utilizare?

#601
cristeageo

cristeageo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 17.01.2008
Deoarece mi s-a spus ca nu se mai fabrica si nu au pe stoc am luat 819 aquario de la metro la oferta cu 399 ron.
Initial am vrut sa iau 919 dar cand am ajuns la carrefour aveau un alt tip de 919 fara comenzi digitale si doar cu 1500w.

#602
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007

View Postdaiana, on 11th January 2010, 08:31, said:

pe site la domo a aparut acest tip Aparat de curatat cu aburi Gorenje SC1800R  la sectiunea aspiratoare cu spalare http://www.domo.ro/E...orenje_SC1800R; am fost la un magazin dar nu aveau pe stoc si mi s-a recomandat sa-l comand doar de pe site; poate ne da cineva detalii despre el, ca pretul e la jumatatea celorlalte..........
Este un aparat simplu : o rezistenta electrica de 1,8kw , un bazin de apa 1l si un tub - nu vad ce se poate strica la asa ceva inafara de priza de alimentare daca este conceputa pe fire de aluminiu  :)
Nu este aspirator , doar sufla abur sub presiune la fel ca cele din reclama de la tv , diferenta este ca e mai mare si il tragi dupa tine nu il ti in mina ca pe o stropitoare .

#603
dant

dant

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 01.10.2005

View Postaditzu.tm, on 30th December 2009, 12:40, said:

Salutare!

si eu doresc sa achizitionez modelul asta de aspirator de la Philips. Il mai are cineva? Este OK? Curata/spala bine covoarele si podelele?
Ce alte sugestii aveti? Ma refer tot la aspiratoare de genul Philips-ului FC6844, cu functii de aspirare si spalare a covoarelor si podelelor; iar ca pret sa fie undeva la 10 - 15 milioane.

Merci!
La 1500 ron uita-te si la un DeLonghi Penta Vap Electronic.

#604
fhnatiuc

fhnatiuc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 20.05.2005
Am reusit in sfarsit sa fac curat in casa in 10 minute/ 4 camere. Am luat un aspirator Miele S4112, aspirare uscata. Intr-adevar trage bine. Peria turbo se muleaza practic pe covor. Pot spune ca aspira dintr-o singura trecere. Am pisica in casa. Am aspirat cuverturile si a luat parul din prima. Are 6 trepte de viteze. La a 4-a deja rupe. Am tot cautat un aspirator bun de un an de zile. Ma oprisem la un Kartcher DS5500, dar nu l-am mai gasit. Urmatorul pe lista era Philipsul de 500W FC9170. Miele le da clasa la toate. Motorul este acelasi la toate modelele Miele. Un motor de 1200W, se opreste singur cand intra in contact cu apa(asta citit pe un forum englezesc). Putere aspirare 250KPa comparativ cu Kartcherul 235KPa. Flux de aer aspirat 66litri/secunda comparat cu Kartcher care are numai 56L/sec. Garantat 20 de ani. FF bine lucrat. Usor, cam 5Kg. Mic ca dimensiuni 20/40cm. Sac textil de numai 3,5litri. Mai exista si versiunea mai mare de aspirator pe care scrie 2200W, dar motorul e acelasi la toate. Eu am optat pentru asta si sunt super multumit. L-am luat din DOMO, la pret de 890lei. Merita fiecare banut. Si inca ceva, nu trezesti vecinii cand dai cu aspiratorul. Sa vedem cat de fiabil e in timp. Pe mine m-a incantat si ma pup singur pentru alegerea facuta.

#605
ban

ban

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 26.02.2007
Foarte frumos ce zici tu, dar 890?? La inceput am fost convins ca faci reclama, dar am recitit si m-am razgandit, nu faci.
Sa-l folosesti sanatos si ai grija de accesorii (ca aspiratoare fara accesorii mai am si eu pe acasa :) )

Ah.. si care anume din trasaturile lui ti-a permis sa faci curatenia in 10 minute?

#606
MENTOR_SQUAD

MENTOR_SQUAD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 23.04.2008

View Postkamikz, on 11th August 2009, 22:24, said:

am sa scriu si eu cateva randuri la acest subiect.
[...]
Am cumparat ca si inlocuitor un Siemens 10300, in ideea ca igienizam mai bine prin spalare.
Sunt putin dezamagit, in sensul ca mi se pare ca materialele folosite nu sunt tocmai de calitate sau cel putin nu au duritatea sau fermitatea celui anterior mentionat. Doar 2 exemple: tubul flexibil se sugruma foarte usor, el fiind subtire (prea putin material in compozitie) in loc sa se curbeze, se indoaie astfel obturand calea aerului. Nu mi s-a intamplat niciodata cu niciun alt aspirator asa ceva, nici macar cu cele romanesti.

tevile nu stau in imbinari, la fiecare a 4-5-a miscare ele ies una din cealalta si trebuie sa le asamblez la loc. oricat de tare as impinge, rezultatul e acelasi.

Apa dispersata in modul "spalare" , in cazul unei mochete si al unui covor nu a prea ajuns inapoi in aspirator. poate nu tin eu manerul la unghiul potrivit?

Inca nu am umplut primul sac de hartie, sper ca aceste pareri sa le pot schimba cu timpul.

Intrucat am citit si eu ultimele 11 pagini ale acesti topic, am gasit o recomandare calduroasa a unui coleg de a cumpara siemens vm 10300...dar iata ce-am gasit aici: http://www.price.ro/..._more_22635.htm
Sincer, prefer sa-mi schimb optiunea...

Philips-ul FC 6844 e muuult prea scump, indiferent cat de bun ar fi: http://www.emag.ro/a...--pPHD_ASPI_063

Cel care imi face cu ochiul acum este LG Kompressor 902HT, l-am gasit la 792 lei la DOMO...dar inca mai studiez, pt ca si pretul lui mi se pare mare. http://www.domo.ro/E...LG_V-KC_902_HTM [/url]

View Postfhnatiuc, on 31st January 2010, 22:13, said:

Am luat un aspirator Miele S4112, aspirare uscata. Intr-adevar trage bine. Peria turbo se muleaza practic pe covor. Pot spune ca aspira dintr-o singura trecere. Am pisica in casa. Am aspirat cuverturile si a luat parul din prima. Are 6 trepte de viteze. La a 4-a deja rupe. Am tot cautat un aspirator bun de un an de zile. Ma oprisem la un Kartcher DS5500, dar nu l-am mai gasit. Urmatorul pe lista era Philipsul de 500W FC9170. Miele le da clasa la toate. Motorul este acelasi la toate modelele Miele. Un motor de 1200W, se opreste singur cand intra in contact cu apa(asta citit pe un forum englezesc). Putere aspirare 250KPa comparativ cu Kartcherul 235KPa. Flux de aer aspirat 66litri/secunda comparat cu Kartcher care are numai 56L/sec. Garantat 20 de ani. FF bine lucrat. Usor, cam 5Kg. Mic ca dimensiuni 20/40cm. Sac textil de numai 3,5litri. Mai exista si versiunea mai mare de aspirator pe care scrie 2200W, dar motorul e acelasi la toate. Eu am optat pentru asta si sunt super multumit. L-am luat din DOMO, la pret de 890lei. Merita fiecare banut. Si inca ceva, nu trezesti vecinii cand dai cu aspiratorul. Sa vedem cat de fiabil e in timp. Pe mine m-a incantat si ma pup singur pentru alegerea facuta.

Cred ca ai vrut sa scrii 2200W, desi sunt mai multe modele iar motoarele sunt 2: unul de 2000W si altul de 2200W.

Am o intrebare pt voi: intre LG 902HT si Miele (modelul S4121 parca, mai scump ca LG-ul si cu mai putine facilitati la prima vedere), ce ati alege si de ce ?
Recunosc ca mi-am propus sa cheltuiesc numa 5-600 lei pt un aspirator bun, insa dupa indelungi cautari pe net dupa review-uri si lecturarea parerilor de aici, se pare ca trebuie sa fac efortul financiar spre 800 lei. In aceste conditii, cresc si pretentiile: cine le poate face fata mai bine, LG sau Miele si de ce ? Multumesc anticipat pt raspunsurile argumentate.

Edited by MENTOR_SQUAD, 02 February 2010 - 15:08.


#607
miri2007

miri2007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.02.2010
Buna,

Dupa indelungi cautari, am ajuns sa aleg intre un Philips   cu spalare si acest Mielle care se pare ca aspira foarte bine.
Aspirtorul Mielle, fata de Philips-ul cu splare, este cel putin la fel de bun la caliatea aerului pe care il lsa in urma aspirarii? Filtreaza la fel de bine?

Exceptand functia de spalare, intre cele doua care este mai bun (daca se poate face o comparatie)?

Merci mult!

#608
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006
Vreau sa-mi cumpar un aspirator mic, de mana pt. bucatarie (faramituri si alte resturi mici).
Ce-mi recomandati?  Ca pret sa fie mediu si sa fie cu acumulatori. Puterea cat mai mare ma intereseaza.

M-am oprit asupra  Philips FC6140 Mini Vac sau Hoover SP48 Wet & Dry Aspirator.


Are cineva?

#609
griffo

griffo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.04.2007
Salut, ati mai auzit pana acum de Kirby ? Vad ca toata lumea vorbeste de aspiratoare care au intre 1000-2200 de W, stiti macar la ce se refera ? Ala este consumul lui nicidecum puterea lui si sunt unele care cand aspiri cu ele iti trag covorul in sus, in cazul asta aspiratorul creeaza vid si nu mai aspira nimic, deci ati dat pe el 8-9-10 milioane si NU ISI FACE TREABA. Ati vazut vro prezentare cu Kirby ? Eu lucrez ca dealer Kirby si pot sa spun ca este cel mai bun aspirator care se gaseste pe piata, intradevar pretul lui este cam piperat, dar pana la urma sanatatea nu are pret. Daca doreste cineva sa vin sa-i fac o prezentare care este ABSOUL GRATUITA SI NICI NU AVETI NICI O OBLIGATIE, am sa vin cu mare placere. Nr meu de tel este 0763275699.

#610
somnorycy

somnorycy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 23.12.2007
Imi puteti recomanda, va rog, un aspirator BUN din toate punctele de vedere, iar ca pret undeva in 500 - 1000 RON?

Multumesc.

#611
anthurium

anthurium

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 19.08.2009
Buna, as vrea sa-mi iau un aspirator Electrolux zcx6430, tehnologie cyclon, am gasit oferta la Domo cu 400 roni, are 2 filtre, stie cineva daca este bun si daca filtrele trebuie schimbate? La aspiratoarele Dyson nu trebuie schimbate filtrele, ma gindeam ca nici la Electrolux......daca stie cineva si ma poate ajuta ar fi grozav! Daca aveti alte idei spuneti-mi! Bugetul max. 500 roni. Sa aveti o zi super!

#612
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Sa nu va luati aspirator fara sac!
Eu mi-am luat teapa, si m-am ales cu un aspirator mai prost decat cel vechi pe care l-am aruncat cu 5 ani in urma...(care avea 12 ani vechime).

Din punctul meu de vedere singura solutie decenta este un aspirator care sa fie pe stilul celor profesionale. Adica:
nu mii de wati
nu presiune cat sa nu poti ridica peria de pe gresie(demonstratie din mediagalaxy...m-a facut sa rad)

Dezavantajul este dimensiunea... si cateodata pretul.
Taski se foloseste la birou si modelele compacte(arata ca o ciuperca) umilesc orice model din supermarket.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate