Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 

Tableta grafica - utilizare

- - - - -
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#1
Sfatos

Sfatos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 27.02.2006
Am  achizitionat din afara o tableta grafica WACOM A6 Graphire4 Classic, merge excelent pe calc in orice program, ca sa nu mai pomenesc de cele de grafica, dar as vrea si eu cateva opinii, pareri, experiente de la cei care au mai folosit un asemenea periferic. Ce ma framanta la momentul de fata este optiunea din Control Panel-ul tabletei daca vrei sa o folosesti in Pen Mode sau Mouse Mode, care mod ar fi mai indicat in programele de prelucrare foto sau grafica? Stiu cum functioneaza amandoua, dar cei care poate folosesc asa ceva de mai mult timp pot sa imi spuna care este mai avantajos.
Nu imi spuneti sa dau SEARCH ca am dat si nu exista topic pe aceasta tema. Haideti sa facem unul ca ar fi interesant si util cred eu. Din punctul meu de vedere, pentru prelucrarea foto, o tableta grafica nu este necesara... este indispensabila. Cu un asemenea periferic selectiile tip LASSO se pot face mult mai usor si nu numai...
Acceptati topicul?, daca DA atunci astept pareri.
Daca nu il acceptati tot astept pareri.

#2
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
cred ca cea mai mare importanta, tableta o are la grafica vectoriala, sau unde vrei sa desenezi. eu, unul, nu as putea sa inlocuiesc mouse-ul cu ea nici macar la un lasso (asa sunt eu obisnuit). in photoshop as folosi-o mai degraba ca un brush pe masti.

#3
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Evident "pen mode". Banuiesc ca ai primit si un creion optic ;).

Ma gandesc la un uz excelent pentru ea bazat pe niste topicuri recente : recolorare + restaurare poze vechi...banos ;)

#4
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
OK clar brush. Ca o chestie interesanta am incercat sa folosesc tableta pe post de maus (pointing device) in counter-strike. Nu merge (haotic)... :fear:

#5
Sfatos

Sfatos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 27.02.2006
Observ ca nimeni nu este interesat de subiect sau cine stie din ce motive nu raspunde nimeni.
In orice caz parerea me ramane ca pentru prelucrarea foto este mai indicata o tableta grafica, chiar foarte indicata, daca nu sunteti de acord, vreau sa aud pareri CONTRA, nici cele PRO nu sunt respinse.
Va rog dati-mi niste raspunsuri documentate cei ce folositi asa ceva (nu neaparat WACOM), dupa raspunsurile care mi s-au dat pana acum in aproape 24 de ore constat ca la noi in RO nu prea se foloseste acest periferic.

Edited by Sfatos, 23 August 2006 - 12:03.


#6
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005
Eu m-am jucat putin cu o tableta grafica WACOM, dar iti trebuie foarte multa dexteritate sa te misti repede cu ea.

#7
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005

View PostSfatos, on Aug 23 2006, 13:02, said:

Observ ca nimeni nu este interesat de subiect sau cine stie din ce motive nu raspunde nimeni.
In orice caz parerea me ramane ca pentru prelucrarea foto este mai indicata o tableta grafica, chiar foarte indicata, daca nu sunteti de acord, vreau sa aud pareri CONTRA, nici cele PRO nu sunt respinse.
Va rog dati-mi niste raspunsuri documentate cei ce folositi asa ceva (nu neaparat WACOM), dupa raspunsurile care mi s-au dat pana acum in aproape 24 de ore constat ca la noi in RO nu prea se foloseste acest periferic.

Se foloseste dar in anumite medii. Poata ca acei oameni nu intra pe forumul asta. Se foloseste in agentiile de publicitate care au departament de creatie grafica daca vrei. Sunt forumuri dedicate... :w00t:

#8
Sfatos

Sfatos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 27.02.2006

View PostdreaQ, on Aug 23 2006, 14:33, said:

...Sunt forumuri dedicate... :w00t:
Da-mi niste legaturi daca nu te deranjez, please. Sunt foarte interesat de problema, crede-ma!!!

#9
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,060
  • Înscris: 02.09.2005
am vazut ca o tableta  grafica, tot WACOM, este data  pentru premiul intai la concursul din Photomagazine.
Sa inteleg ca e asa necesara unui fotograf?

Edited by jericho, 23 August 2006 - 14:32.


#10
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005
Eu am folosit tableta. Ma gandeam ca e mai buna la editare foto decat mouse-ul, dar nu mi s-a parut. Cred ca iti ia destul de mult sa o manuiesti ca pe soarec.

Cum spunea si dreaQ, cred ca e mai potrivita in departamentele de grafica.

Edited by Tudor_DX, 23 August 2006 - 14:37.


#11
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Avantajul tabletei (mausul nu stie) e ca are nivele de presiune. Adica apesi mai tare "vopseste" mai puternic. E doar un exemplu. In cazul retusurilor este foarte utila treaba cu nivelul de presiune.

#12
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005
De acord cu tine, dar pana acolo, trebuie sa inveti sa te misti repede cu ea. E ca un aparat bun in mainile unui necunoscator. El poate, dar daca nu stii cum, atunci e pacat de banii aruncati.

#13
calauza

calauza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 05.07.2006
Am fost si eu tentat sa achizitionez una, tot pentru prelucrarea fotografiilor, dar mi-am facut socoteala ca o sa-mi ia prea mult sa invat sa o folosesc eficient. Cum nici banii nu m-au dat afara din casa, pana la urma am abandonat ideea.

As fi curios totusi sa pun mana si eu pe asa ceva candva.

#14
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005
Am eu un WACOM pe aici si nu il foloseste nimeni, dar trebuie sa ajungem la un calculator.

#15
calauza

calauza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 05.07.2006
:coolspeak:

#16
bluero

bluero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 23.08.2004
alt avantaj ar fi ca ajuta la combaterea RSI
e extrem de neergonomic ptr mina sa folosti brush cu mousu
faptul ca e greu sa inveti sa o folosti e aberant.

protejati-va ligamente/tendoane si ce dracu mai este pe acolo daca nu vreti sa devenit ambidextrii.
cu prima ocazie cind o sa mi permit o sa cumpar una
pina atunci am ajuns la pauze la fiecare 45 min si exercitii specializate:(

#17
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
RSI e una din cele mai mari aiureli folosite in marketing. :)

#18
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006

View Postbluero, on Aug 23 2006, 18:08, said:

alt avantaj ar fi ca ajuta la combaterea RSI
e extrem de neergonomic ptr mina sa folosti brush cu mousu
faptul ca e greu sa inveti sa o folosti e aberant.

protejati-va ligamente/tendoane si ce dracu mai este pe acolo daca nu vreti sa devenit ambidextrii.
cu prima ocazie cind o sa mi permit o sa cumpar una
pina atunci am ajuns la pauze la fiecare 45 min si exercitii specializate:(

Nu e nevoie sa devin ambidextru, pentru ca sunt stangaci..asa ca-mi expun numai dreapta :D

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate