Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Tableta grafica - utilizare

- - - - -
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#73
tudistef

tudistef

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 14.08.2008
o intrebare de foarte incepator si putin offtopic, intrebare amea ar fi daca pe suprafata tabletei grafice se vede imaginea pe care o modifici sau ceea ce lucrezi sau se vede doar pe monitor ceea ce lucrezi?

#74
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Desenezi pe tableta grafica si vezi pe monitor. Similar cu folosirea unui mouse, dar e mai comod si ai functii suplimentare, care lipsesc in cazul folosirii unui mouse, cum ar fi nivele de presiune (apesi mai tare - linia desenata este mai groasa). Tabletele mai scumpe au si senzor de inclinare (tilt) a "creionului".

Ce poti eventual sa faci este sa pui un desen sau o fotografie pe tableta si sa desenezi dupa contur (cum se facea cu foile de calc).

Monitoarele cu touchscreen si tabletele cu LCD permit sa desenezi direct pe imagine (pe ecranul monitorului). In pagina 3 a acestui topic era un exemplu de tableta cu LCD.
Tablete grafice cu LCD:
Wacom Cintiq 12WX
Wacom Cintiq 21UX

Edited by Seb, 12 January 2009 - 15:46.


#75
tudistef

tudistef

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 14.08.2008

View PostSeb, on Jan 12 2009, 15:19, said:

Desenezi pe tableta grafica si vezi pe monitor. Similar cu folosirea unui mouse, dar e mai comod si ai functii suplimentare, care lipsesc in cazul folosirii unui mouse, cum ar fi nivele de presiune (apesi mai tare - linia desenata este mai groasa). Tabletele mai scumpe au si senzor de inclinare (tilt) a "creionului".

Ce poti eventual sa faci este sa pui un desen sau o fotografie pe tableta si sa desenezi dupa contur (cum se facea cu foile de calc).

Monitoarele cu touchscreen si tabletele cu LCD permit sa desenezi direct pe imagine (pe ecranul monitorului). In pagina 3 a acestui topic era un exemplu de tableta cu LCD.
Tablete grafice cu LCD:
Wacom Cintiq 12WX
Wacom Cintiq 21UX
Multumesc de raspuns. cred ca pana la urma mai strang bani si imi iau o tableta grafica cu LCD. :coolspeak: sau sa vad poate pana atunci imi iau o tableta grafica normala sa vedem contul si apoi o sa ma pronunt.

#76
YOUR-mind

YOUR-mind

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 31.12.2006

View PostSeb, on Jan 12 2009, 14:19, said:

M-am uitat ieri pe site-ul de unde zici ca ti-ai cumparat tableta grafica (gotit.ro). Sunt suspect de mici preturile la tablete grafice. Sau e gresit trecuta moneda (leu in loc de euro).

De exemplu un Wacom Bamboo Fun Small costa 98 de lei la ei (pretul pe wacom-shop.net: 99,90 euro; pret in magazine on line romanesti: 430 lei).

Wacom Intuos 3 A5 apare la ei cu pretul de 334 lei (wacom-shop.net: 329,90 euro; pret in magazine on line romanesti: 1.450 lei).


E greseala sigur. Eu am dat pe tableta asta Wacom Intuos3 A5 (6*8 inch) 1200 RON. Oricum poti sa dai un telefon poate s-o fi ieftenit, dar reducerea e prea mare din punct de vedere logic.
Oricum bine ca am lamurit-o, mi-a venit inima la loc !

#77
ariadna48

ariadna48

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 23.08.2007
Buna dimineata!
Sper ca mai intrati pe aici pentru ca vreau sa va rog sa ma ajutati si pe mine cu un sfat. Vreau sa ii cumpar sotului meu cadou de ziua lui o tableta grafica si din ce am mai citit pe forumuti o sa fie cu siguranta una Wacom. Problema e ca nu stiu daca ar fi mai bine sa iau una Intuos, cu rezolutie mai mare, dar suprafata activa mai mica, sau una Bamboo Fun Medium, care are rezolutie mai mica, dar suprafata mai mare. Va rog mult sa imi dati si mie o parere. Preturile sunt cam la fel. Multumesc.

#78
All9lifes

All9lifes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 29.08.2006
Salut, sunt nou in domeniu si as vrea tare mult sa imi iau o tableta grafica.
E sufiecienta pentru un incepator? (Wacom Bamboo Pen CTL-460EN)

Multumesc

Edited by All9lifes, 14 May 2010 - 14:21.


#79
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
As dori sa achizitionez o tableta grafica Wacom Bamboo Pen, model CTL-460-EN. Tableta are dimensiunile 249 x 175 mm, iar suprafata activa (de desenare) 147 x 91 mm (deci cam cat un A6, cat o foaie de caiet "vocabular").

Scopul: hobby, pentru desen de caricaturi. Utilizatorul, desi este desenator de meserie, nu are nici un experienta in domeniul tablelor grafice.

Intrebare: suprafata activa nu este (cam) prea (foarte) mica? Adica desenele vor iesi toate in format A6? Nu exista posibilitatea de a face scroll si de a face un desen mai mare de A6?

Daca fac totusi un desen de A6, il pot mari (de exemplu face cat un A5)? Prin procedeul de marire afectez calitatea imaginii? Vreau ca la final de exemplu sa am posibilitatea sa-l printez intr-un A4, la o rezolutie buna si cat de cat mare.

Legat de softuri, care ar fi cel mai bun sau recomandat? Am inteles ca vine in pachet cu soft inclus? (acum poate depinde si de la ce magazin il iau si daca aia ofera soft in pachet, nu)? Auzisem ca vine chiar cu Corel su PS? Dar astea nu-s softuri cu licenta???


Multumesc

#80
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
In principiu tableta grafica se mapeaza pe dimensiunile monitorului curent, deci e ca un mouse cu facilitati suplimentare. Restul depinde numai de aplicatia folosita. Din experianta mea, precizia cu tableta grafica (chiar a6) este mai buna decat cu mouse (un mouse de obicei are o cursa de cativa centimetri), plus senzor de apasare, plus senzor de unghi (la unele modele). Dar trebuie experienta. Daca cineva se asteapta sa ia penul in mana si da faca desene ca pe hartie, o buna perioada de timp va fi dezamagit.

#81
c_baias

c_baias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 02.01.2007
A6 e un minim pentru prelucrare foto. Pentru ceea ce face colegul tau ar fi mult mai ok un minim A5, recomandat un A4. Avand in vedere ca are nevoie si de precizie, seria Intuos. Deci multi $$$. Vestea buna e ca, odata cumparata, cel putin 4 ani nu va mai avea nevoie de nimic (consumabilele - varfuri de creion - are vreo 5 in setul initial, daca nu ma insel).

#82
Catalin2308

Catalin2308

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 06.03.2006
Salut ! Am tot cautat si ma intrebam de ce nu exista un strat protector , ca o folie folosita la telefoanele touch , pentru a nu se zgaria suprafata tabletei ? Ori nu am cautat ori spun prostii, dar nu cred ca spun pentru ca merge sa o folosesti cu o hartie deasupra suprafetei de lucru , iar pen-ul sa "mazgaleasca" pe hartie.

#83
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Tableta grafica este considerata "consumabil". Poti, itr-adevar sa o protejezi, punand deasupra o folie subtire si transparenta (pentru laminare hartie),dar creionul va aluneca in mod diferit. In general unele tablete accepta "foaia de hartie" sub suprafata de lucru, pentru reproducerea unor desene.

#84
softuser3

softuser3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 30.08.2009
buna. am si eu o curiozitate : exista un asa zis "inlocuitor " al clasicului mouse? adica un fel de creion pe post de mouse. nu pentru a desena neaparat , ci pentru a naviga pe desktop. Sa aiba aceleasi functii ca ale mouse lui numai sa aiba varf de creion , iar senzorul sa fie in varf ,ceva de genu.eu nu am gasit nimic pe net, nici nu stiu daca exista asa ceva. dar sa mi incerc norucul, poate ati auzit voi.

#85
s89florin

s89florin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 14.11.2011
Salutare la toti!!! as dori sa urmez niste cursuri pentru a invatza sa folosesc tableta grafica.In facultate am invatzat photoshop...stiu bine....desenez bine de mana dar tableta abia am luat o si avand un pont de job am nevoie sa invatz cat se poate de repede desenul digital.Va rog daca ma puteti ajuta cu ceva sfaturi...site-uri...tutoriale sau firme care predau cursuri...orice!!! Multumesc !!

#86
smecheras

smecheras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 03.09.2006
http://www.youtube.c...ablet in photos

daca zici ca ai mana la desen nu iti mai trebuie decat practica. spor la desen

#87
weitong

weitong

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.07.2019
Am un XP-Pen Star 06 A4+  Painting Tablet , si pot sa spun ca e genial.


Daca vorbesti de pro ca poti sa desenezi direct cu foaia pe tableta poti sa vezi daca iti permiti un XP-Pen Artist  serie (nu alea mici ca le-am incercat si iti rupi spatele si ochii), alea de 15.6 sunt ideala sau daca vrei sa faci figuri te duci la 22''  .

Sunt dedicate pentru animatie/ilustratie.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate