Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Tableta grafica - utilizare

- - - - -
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#19
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006

View PostAlexIP, on Aug 23 2006, 18:19, said:

RSI e una din cele mai mari aiureli folosite in marketing. :)

eu nu sunt asa de sigur ... pe mine au inceput sa ma doara incheieturile cand scriu mult (asta dupa cativa ani de scris intensiv) ... oricum am inteles ca riscul de RSI depinde de pozitia mainilor in timpul scrisului
nu vad cum ar combate tableta RSI-ul ... stiam ca e doar de la tastatura

#20
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
io am luat un trust a4 si merge brici. pacat ca nu stiu sa desenez si de fapt nici n-am luat-o pentru mine :harhar: wacom sint scirbos de scumpe, minca-le-ar tata :kisstogether:

#21
Sfatos

Sfatos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 27.02.2006
M-am convins cum e cu modurile PEN si MOUSE. Intradevar in modul pen este mai exacta trasarea si mai usor de facut, daca treci in modul mouse cursorul se deplaseaza cam haotic daca misti mana pre repede si iti trebuie multa dexteritate ca sa trasezi ceva, in modul pen este mult mai usor.
In orice caz, parerea mea ca scula isi merita banii. Poti lucra mai de finete decat cu mouse-ul in programele grafice.
De exemplu o selectie de finete cu unealta LASSO in PS se face mult mai usor decat cu mouse-ul cu care cateodata este aproape imposibil sau te chinui mult.

#22
chupakbra_best

chupakbra_best

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 25.02.2005
Detin o tableta Genius A5 si este foarte utila pentru selectii si brush. Nu e greu de lucrat pe ea...te orientezi si lucrezi ca pe o hartie nu te limitezi doar la un spatiu cat e mouse pad-ul de ex. cat e tableta atat e si monitorul fiecare punct de pe tableta corespunde unui punct de pe monitor. Nu vad ce e o asa filosofie in a folosi o tableta grafica. Eu unul sunt foarte multumit de ea chiar daca nu o folosesc asa des. Si nu a costat cine stie ce... :inlove:

#23
Sfatos

Sfatos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 27.02.2006
Multumesc pentru informatii. M-am lamurit: modul PEN este cel mai indicat.
Cred ca topicul se poate inchide.

#24
ahmein

ahmein

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 09.06.2006

View PostSfatos, on Aug 23 2006, 12:36, said:

Da-mi niste legaturi daca nu te deranjez, please. Sunt foarte interesat de problema, crede-ma!!!
Daca poti vorbi in engleza,iti dau un linK unde poti afla mai multe despre asta,daca intri pe forum.sunt profesionisti.
Apoi,as vrea sa-mi spui daca asta a ta merge pe CS 12 si cam cat a costat. Ptr. ca vreau si eu una.
http://gallery.neosynthesis.net/

#25
Sfatos

Sfatos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 27.02.2006

View Postahmein, on Oct 21 2006, 09:59, said:

Apoi,as vrea sa-mi spui daca asta a ta merge pe CS 12 si cam cat a costat. Ptr. ca vreau si eu una.
http://gallery.neosynthesis.net/
Merge perfect in toate programele de grafica si nu numai, de fapt in orice program. Este ca un mouse cu mici diferente:
- ca sa plimbi cursorul trebuie sa tii varful creionului la maxim 5 milimetri distanta de suprafata tabletei;
- ca sa faci clic trebuie sa atingi cu creionul suprafata tabletei;
- in afara de asta creionul mai are doua butoane care unul (cel de jos) este pentru clic dreapta in general, iar cel de sus pentru dublu clic;
- tableta mai are doua butoane care se pot programa din softul ei ce sa faca, iar daca nu sunt programate vor face implicit BACK si FORWARD, iar intre ele doua mai este o rotita de scroll;
- creionul are doua varfuri: un varf obisnuit de creion numai ca este din plastic, iar in celalalt cap un alt varf care seamana cu o guma a unui creion mecanic care chiar asta face in PS adica sterge daca intorci creionul invers;
- varful normal are un senzor de presiune si cu cat apesi mai tare pe creion cu atat linia este mai groasa, daca folosesti pensula, airbrush sau alte asemenea instrumente in PS sau orice alt program de grafica de exemplu CorelDRAW.

Pe tableta am dat exact 99 de euro si am luat-o din Paris de la Hale (daca cumva ai drum pe acolo) pentru ca am cautat si la noi si nu am gasit decat la comanda cu 380 RON in doua saptamani (cel putin in Constanta de unde sunt eu), iar de luat direct din magazin, am gasit doar in Bucuresti, la Mall Dudesti acelasi tip cu a mea WACOM cu 520 RON. Eu zic ca am iesit mai ieftin cu aia din Franta ca tot mergeam in excursie acolo.

In legatura cu CS 12 de care zici, care este asta ca CS 2 pe care il folosesc eu este versiunea 9.0.2, si nu am auzit ca Adobe sa fi scos ceva mai nou.

#26
Sfatos

Sfatos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 27.02.2006
Pentru ahmein.
Multumesc pentru link, este interesant, m-am inregistrat si acolo dac o fi sa pot pune ceva intrebari cu engleza mea de balta.
10x  :worthy:

#27
Cadyllac

Cadyllac

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 11.04.2004
cred ca am sa incerc si eu sa ma acomodez cu astfel de tool :)

asta cum vi se pare?

merita 45€ ?

[ http://img.2dehands.nl/f/normal/13952632.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Cadyllac, 21 October 2006 - 23:41.


#28
Monicagd

Monicagd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 16.08.2006

View PostCadyllac, on Oct 22 2006, 00:41, said:

cred ca am sa incerc si eu sa ma acomodez cu astfel de tool :)

asta cum vi se pare?

merita 45€ ?

[ http://img.2dehands.nl/f/normal/13952632.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Desigur, merita! Eu am exact acest model.

#29
Cadyllac

Cadyllac

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 11.04.2004
:OK:

#30
ahmein

ahmein

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 09.06.2006

View PostSfatos, on Oct 21 2006, 14:49, said:

Merge perfect in toate programele de grafica si nu numai, de fapt in orice program. Este ca un mouse cu mici diferente:
- ca sa plimbi cursorul trebuie sa tii varful creionului la maxim 5 milimetri distanta de suprafata tabletei;
- ca sa faci clic trebuie sa atingi cu creionul suprafata tabletei;
- in afara de asta creionul mai are doua butoane care unul (cel de jos) este pentru clic dreapta in general, iar cel de sus pentru dublu clic;
- tableta mai are doua butoane care se pot programa din softul ei ce sa faca, iar daca nu sunt programate vor face implicit BACK si FORWARD, iar intre ele doua mai este o rotita de scroll;
- creionul are doua varfuri: un varf obisnuit de creion numai ca este din plastic, iar in celalalt cap un alt varf care seamana cu o guma a unui creion mecanic care chiar asta face in PS adica sterge daca intorci creionul invers;
- varful normal are un senzor de presiune si cu cat apesi mai tare pe creion cu atat linia este mai groasa, daca folosesti pensula, airbrush sau alte asemenea instrumente in PS sau orice alt program de grafica de exemplu CorelDRAW.

Pe tableta am dat exact 99 de euro si am luat-o din Paris de la Hale (daca cumva ai drum pe acolo) pentru ca am cautat si la noi si nu am gasit decat la comanda cu 380 RON in doua saptamani (cel putin in Constanta de unde sunt eu), iar de luat direct din magazin, am gasit doar in Bucuresti, la Mall Dudesti acelasi tip cu a mea WACOM cu 520 RON. Eu zic ca am iesit mai ieftin cu aia din Franta ca tot mergeam in excursie acolo.

In legatura cu CS 12 de care zici, care este asta ca CS 2 pe care il folosesc eu este versiunea 9.0.2, si nu am auzit ca Adobe sa fi scos ceva mai nou.


Mersi mult pentru informatii.Era vorba de CS2 bineinteles,1 s-a strecurat cinestie cum...
N-am drum la Paris deocamdata,insa pot ruga pe cineva,si cred ca o sa imi procur si eu una.
Daca esti preocupat de grafica sau foto,inscrie-te pe DeviantArt www.deviantart.com .Sunt mai multi romani acolo,si-ti poti face si galerie cu vanzare.In orice caz,mai aflii lucruri noi.
Eu mi-am facut galerie http://ahmein.deviantart.com/.Am cateva lucrari in Photoshop si m-ar fi ajutat mult o tableta grafica.....

Succes


View PostSfatos, on Oct 21 2006, 15:11, said:

Pentru ahmein.
Multumesc pentru link, este interesant, m-am inregistrat si acolo dac o fi sa pot pune ceva intrebari cu engleza mea de balta.
10x  :worthy:
esti al treilea roman,probabil.

#31
rommel

rommel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 17.01.2005
@Monicagd >
eu am un modelul volito2. Stii cumva care e durata de viata a creionului? Si de unde se poate cumpara altul?

#32
Monicagd

Monicagd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 16.08.2006

View Postrommel, on Oct 22 2006, 11:30, said:

@Monicagd >
eu am un modelul volito2. Stii cumva care e durata de viata a creionului? Si de unde se poate cumpara altul?

Din pacate nu stiu... Am pus problema cand am luat-o insa mi s-a raspuns cu ridicat din umeri.
Este poate posibil la firma care da premiile Photo Magazine, parca am citit ca sunt importatori insa cand am vrut sa cumpar tableta de la ei mi-ai spus de 2 ori sa sun mai tarziu asa ca am renuntat.
Solutia - o plimbare prin Europa, e-shopping sau luam alta...

PS: Cautand tableta prin magazine: "Domnisoara, la ce va referiti cand spuneti tableta grafica?", "Sunteti sigura ca asa se cheama?", "Sigur, avem procesoare!"

Edited by Monicagd, 19 November 2006 - 05:56.


#33
brig

brig

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 31.10.2006
Am si eu un Wacom pe care am dat anul trecut aproape 10 mil. si pot spune ca mi-am scos repede banii pe ea cu cateva sigle. Sunt si desenator asa ca pt. mine e un real folos. Despre folosirea in Photoshop pot spune ca e de asemenea un mare folos la retusuri. Folosesc f des filter extract si pt. asta e de neinlocuit. De asemenea cu aproape toate uneltele merge mai repede.

Totusi cred ca daca utilizatorul nu are de gand sa deseneze cu ea sau nu are mana sigura pt. desen s-ar putea sa se descurce la fel de bine cu un mouse performant care costa max. 100RON.

#34
no_name

no_name

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 03.03.2006
@sfatos felicitari de tableta ca graphire e buna pt poze si e f utila, in ciuda la ce zic altii

eu am un volito 2, mai slabuta dar deh, merge :)

@rommel ce pot zice, pt creion de schimb incearca sa te interesezi undeva in strainatate, poate chiar cunosti pe cineva de acolo si e mai usor....altfel aici la noi, si eu am primit exact aceleasi raspunsuri ca monicagd " "Domnisoara, la ce va referiti cand spuneti tableta grafica?" :D

@caddylac  modelul acela o fi bun dar depinde la ce vrei sa il folosesti, el de felul lui nu e ceva prea profi, e conceput mai mult pt semnaturi digitale si alte treburi de gen, dar daca ai nevoie de chestii simplute,merge

#35
semecris

semecris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 24.11.2006
Astazi am luat si eu un wacom (volito2),...
Intradevar cred ca cere ceva indemanare, dar cu ceva exercitiu va fi cu siguranta mai buna decat soricelul.
Cred ca va fi de mare ajutor.

Cat despre cei care cred ca soricelul nu poate fi inlocuit de o tableta grafica
ii sfatuiesc sa se mai gandeasca,... Daca mergi la un magazin specializat sa iti prelucreze niste poze vei observa (din experienta spun ca 3 din 4 aveau) ca poseda asa ceva si nu cred ca le tin doar de design.
Parerea mea.

#36
Sfatos

Sfatos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 27.02.2006

View Postrommel, on Oct 22 2006, 11:30, said:

eu am un modelul volito2. Stii cumva care e durata de viata a creionului? Si de unde se poate cumpara altul?

Uite lincul asta pe site-ul Wacom, zice cum poti schimba varful la creion, dar nu stiu de unde il poti achizitiona.
Succes.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate