Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Ajutooooooor - vreau sfaturi

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
mc_brasil2003

mc_brasil2003

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.08.2006
Oameni buni ...mi-a cazut din geanta aparatul foto Nikon Coolpix  4300. Merge totul OK mai putin cardul ...mesajul este:
      "This card canot be used"
Cardul e citit de card reader - dupa parerea mea nu are probleme.
Am pus alt card si la fel "This card....

Ce e de facut in situatia asta?   e ceva grav ..sa merg la un service specializat - in iasi am gasit un singur anunt la un tip care afirma ca repara mai multe electronice(laptpuri, camere video-foto, pda, etc)

HELP ME PLS ...cum vad o camera pe TV sau cand o vad pe raft parca-mi vine sa fac poze..si nu o foloseam foarte des :(((((

daca e cineva care a avut probleme similare si a reusit sa rezolve sa dea un sfat..sau daca cineva din iasi a apelat la un service aici in iasi sa-mi dea o referinta  ,,,,,,

                                                 Va multumesc anticipat

#2
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Nu stiu cat de tare a cazut, dar problema este foarte probabil la conectorii din slotul de carduri, sau la vreo unul din micile cabluri care-l mentin activ (se desprind relativ usor la socuri). Daca a cazut pe lateral sigur asta e problema. Aici nu ar fi mare branza, pentru ca reparatia nu ar trebui sa fie nici costisitoare, nici prea dificila.

Daca era atins procesorul te-ar fi costat ceva, dar daca restul de functii merg (si browsing-ul prin ele), nu sunt probleme.

Din cate stiu modelul asta are iesire dubla TV, si poti folosi un cablu TV-out pentru a-l conecta direct la TV. Se pot achizitiona de la majoritatea distribuitorilor de piese electronice.

Aparatul merge pe CF-uri, nu ?

#3
mc_brasil2003

mc_brasil2003

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.08.2006
Da e pe CF ... aparatul l-am cumparat de la un tip ...nu avea cabluri nimic..mi-a dat un Card Reader ..ce sa zic .....eram foarte multumit de aparat ..poze frumoase - nu sunt eu fotograf profi - ca nici aparatul nu e dar imi faceam treaba cu el...

sper sa nu fie ceva grav - cum spunea cineva de la un service din cluj - sa fie fisura pe placa de baza ...

mai astept sfaturi de la oameni care au patit chestii asemanatoare - ori daca stie cineva un meshter bun in iasi - sau prin zona ...

Doamne ajuta ....      va multumesc

#4
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006

View Postmc_brasil2003, on Aug 22 2006, 08:23, said:

sper sa nu fie ceva grav - cum spunea cineva de la un service din cluj - sa fie fisura pe placa de baza ...

Fisura pe placa de baza ? Hai lasa-ma...si cum anume s-a facut fisura aia pe o placuta minuscula care sustine procesorul si cateva integrate ?

Vezi pe la ce service-uri te duci..cere mai multe pareri ;)

#5
mc_brasil2003

mc_brasil2003

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.08.2006
Am stat de vb cu un tip de aici din Iasi ..cel cu  anuntul ..nu are un atelier profi..adica.. din cate am inteles aks lucreaza...mi-a zis ca ma costa 400 de mii manopera..si eventualele piese de schimb....
dupa cum i-am explicat e posibil sa nu fie ceva f grav ...

Asa cum am mai zis Doamne Ajuta si aveti grija cum tineti camerele foto in mana sau in genti...
a mea a picat singura..si desi era in husa...(un subtire) ...face figuri :(   ...sper sa rezolv..revin cu detalii...mai astept sfaturi..referinte etc

#6
mc_brasil2003

mc_brasil2003

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.08.2006
up

#7
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Suna a pin indoit la slotul CF din aparat, chestie care s'ar putea repara destul de usor. 400 de mii e un pret decent, chiar ieftin, daca ti'l face bine. :)

#8
Livik

Livik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 21.08.2006

View Postmc_brasil2003, on Aug 23 2006, 00:06, said:

Asa cum am mai zis Doamne Ajuta si aveti grija cum tineti camerele foto in mana sau in genti...
a mea a picat singura..si desi era in husa...(un subtire) ...face figuri :(   ...sper sa rezolv..revin cu detalii...mai astept sfaturi..referinte etc
Mie mi-a cazut din husa, a alunecat dat fiind ca si husa si camera sunt foarte  alunecoase, daca nu era in husa nu cadea... acuma o sa am mai multa grija. Camera n-a avut nimic, nici nu se observa ca a cazut. Cred ca exista huse cu un fel de sistem de prindere in interior

#9
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
cand aveam a95-ul am avut o husa tamrac care avea deschizatura prea mica sa iasa aparatul singur ... trebuia scos cu mana.
PS: nu te mai lauda ca ti-a cazut camera ca poate vei vrea sa o vinzi pe-aici :D

#10
mc_brasil2003

mc_brasil2003

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.08.2006
am dus camera a reparat la tipul din iasi...asa cum am zis nu pare ceva grav...TOTUSI STUPOARE  :worthy:  :death:  :cursing:

MI-a zis ca nu o poate repara...si ca ar fi o problema de soft...
si atunci am zis..cum nene problema de soft cand camera a cazut..si zice..e posibil sa fi facut un scurt in timpul cazaturii...OK camera era inchisa...

Nici nu stiu ce sa mai cred..n-am mai facut o poza de 3 luni de zile..parca nu-s eu  :confuzzled:

Are cineva o idee ..ce-as putea face.. ???

#11
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
mi se pare si mie tare ciudat sa se duca soft-ul la o cazatura. poate s-a dus integratul care tinea softul :D
pai nu prea ai alta sansa decat sa duci camera la service ... dar e in ungaria pt nikon :(

#12
mc_brasil2003

mc_brasil2003

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.08.2006
Stimate Domnule ...

Din pacate socul suferit de aparat a afectat interfata de card SD. Nu este vorba de un defect de soft din cauza unui soc "hard"... Se poate remedia prin inlocuirea placii defecte. Costul reparatiei este de 250 lei. Va rog sa imi confirmati prin e-mail, in 24 de ore, daca doriti sa trimiteti aparatul, pentru ca eu sa pot achizitiona in timp util piesa de schimb respectiva.

Cu stima,

ZENO REINHARDT
www.reparatiifoto.com

parca ar fi cam mult... nu?

#13
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
varianta asta e plauzibila iar pretul nu ma surprinde. :(
bad luck

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate