Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 

ce setari gresite am facut la aceste fotografii

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
ce setari gresite am facut la aceste fotografii

am fost weekendul acesta la munte
si am facut cele mai proaste fotografii ever, ori s-o fi stricat camera
ori am facut niste setari aiurea

Attached Files



#2
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Incadrarea se pune ca greseala ? Regulile de compozitie nu prea sunt respectate.

Prima imi pare supraexpusa..ori e de la soare, ori ai declansat involuntar blitz-ul, ori pur simplu expunerea era setata aiurea, pe auto..etc.

La doi si la trei : Ai putea preciza camera ca sa-ti sugerez un mod foliage sau o modificare a culorilor. Verdele nu este bine redat (incearca un vivid sau chiar un positive), si aici se poate vorbi chiar de o subexpunere.

Edited by krossfire, 21 August 2006 - 09:32.


#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postkrossfire, on Aug 21 2006, 10:32, said:

Incadrarea se pune ca greseala ? Regulile de compozitie nu prea sunt respectate.

Prima imi pare supraexpusa..ori e de la soare, ori ai declansat involuntar blitz-ul, ori pur simplu expunerea era setata aiurea, pe auto..etc.

La doi si la trei : Ai putea preciza camera ca sa-ti sugerez un mod foliage sau o modificare a culorilor. Verdele nu este bine redat (incearca un vivid sau chiar un positive), si aici se poate vorbi chiar de o subexpunere.


lasand la o parte incadrarea, de la blitz nu e , nici de la soare, era setat pe auto
este vb de un FUJI S 5500

iti multumesc, si astept sfaturi in continuare

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
a
si ambele sunt facute la ISO 64

#5
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005

View Postanimatorul, on Aug 21 2006, 10:37, said:

lasand la o parte incadrarea, de la blitz nu e , nici de la soare, era setat pe auto
este vb de un FUJI S 5500

iti multumesc, si astept sfaturi in continuare

uite-ti problema ...

conditiile de munte, insorite pacalesc aproape tot timpul expometrul aparatului ... trebuia folosit av sau un mod dedicat ...

citeste manualul si o sa te luminezi ;)

#6
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Hmm..ma gandeam ca nu are cum sa fie de la blitz, dar cine stie ;).

Fuji5500 - tot cu expunerea lucreaza si eventual o postprocesare ulterioara nu ar strica...poti lucra si cu shaprness si contrast din camera, dar nu e indicat (de fapt nu e foarte eficient).

Acum daca observ, prima imi pare si putin miscata :(

O parte din probleme s-ar rezolva cu o incadrare corespunzatoare (stii tu, cele patru puncte care atrag atentia si cele 9 cadrane..etc). Nu ar fi nevoie de cine stie ce schimbari.

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
ok, in final ce setari e bine sa folosesc?

manuale?

#8
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005
Da, s-a pacalit aparatul. Studiaza setarile aparatului la modul de masurare si experimenteaza. Oricum, din cate se vede, lumina nu era chiar cea mai fericita.  :D

#9
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
eu cred ca e facuta in CW-average sau Spot. peisajele trebuie facute pe 64 segment (la camera ta). citeste manualul daca nu gasesti setarile

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postdeejay86, on Aug 21 2006, 22:36, said:

eu cred ca e facuta in CW-average sau Spot. peisajele trebuie facute pe 64 segment (la camera ta). citeste manualul daca nu gasesti setarile


da ai dreptate le-am facut pe spot , dar nu stiu cum il setez pe 64 segment, am setarile urmatoare pe camera

center , multi , area , pt autofocus mode  si  multi , spot , average pt photo metry


merci :worthy:

#11
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
trebuia sa folosesti average sau multi de la photo metry (nu stiu care ar fi fost cea mai indicata ... nu am pus mana pe o astfel de camera)
ai manualul aici ... iti recomand sa il citesti pe tot si sa experimentezi cu camera
bafta

#12
meios4us

meios4us

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 15.01.2006
Depinde ce ai vrut sa faci. Daca n-ai ceva clar in minte cand declansezi asa se intampla. Toate pozele au contrast puternic intre zone in plin soare si zone in umbra. Cum s-a mai zis, macar daca era meteringul pe average iti facea o medie si mai iesea ceva, desi nu ideal. Ar trebui sa stii tu ce vrei. De exemplu, la prima poza a expus sa iti iasa ce aveai in "spot" (probabil in centrul imaginii) corect si de restul imaginii nu i-a mai pasat aparatului. Cu alte cuvinte, ai busteni care se vad dar ce e in soare e ars complet. A doua si a treia poza, idem. Ai cer ars dar ai zona umbrita expusa astfel incat sa distingi ceva. Daca asta ai vrut atunci e ok. Daca de ex ai vrea sa ai cerul ok, cu nori, albastru ai putea sa:
1. pui aparatul pe trepied si faci expuneri multiple dupa care combini in photoshop. Ar trebui sa faci cadrul separat in care se vede bine cerul si cadru separat pt detaliile din umbra. Apoi le combini. Trebuie sa stapanesti bine photoshop.
2. tragi un singur cadru si compui si tu astfel incat sa ai un subiect totusi. Apoi expui dupa ce gandesti bine si te hotarasti ce vrei: cer ok si boscheti ca siluetele sau tufis cu detalii si cerul alb?
3. folosesti un filtru gradual care sa mai "taie" din lumina cerului astfel incat la o singura expunere sa ai si detalii si cerul cum trebuie.
Daca ai prioritate de diafragma (Av) ar fi bine sa o incerci. Si citeste despre felul in care se face masurarea spot, average etc. Ca sa stii cand e utila si cand nu. In cazul dat e pusa gresit. Succes.

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
ok, va multumesc,  am sa citesc maunalul si am sa vin cu fotografii sa vedeti cum sunt, cu toate ca , cele de acum o luna sunt net superioare astora
vedeti aici

http://forum.softped...t...=150157&hl=

#14
aron

aron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 08.08.2006
Am acelasi aparat ca al tau. Incearca sa inveti sa faci poze pe setari manuale. Pune aparatul pe manual si joaca-te cu timpul de expunere si cu diafragma. Aceste poze fiind supraexpuse, eu as umbla la luminozitate. Adica apesi pe butonul acela cu +/- si de la sagetile directionale setezi luminozitatea. Vei vedea o sageata galbena care se deplaseaza in stanga sau drepata. Cu cat e mai la stanga cu atat e mai mica luminozitatea. Mail daca vrei sa vorbim mai multe [email protected]

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate