Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...
 "Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis
 Foisor - noi reglementari

Recomandare telefon preț 300...

La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...
 Bicicleta eliptica

Aer conditionat Vortex 9000/12000...

Curatare tigaie

Alegere SPC sau parchet laminat -...
 

Noua taxa de inmatriculare auto - un dezastru

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2207 replies to this topic

#91
oSerX

oSerX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 23.06.2006

 ionut_ionut, on Dec 7 2008, 16:32, said:

da,si eu sunt importiva aluia care isi cumpara un raci de 100e,insa nu am nimic cu cel care isi cumpara o vectra B,laguna 1 97-98 cu euro 2 ,masini cu abs,4discuri si minim 2airbag,tocami ii apreciez si in acelasi timp ma simt mai in siguranta

exact ... laguna 2 este o masina foarte sigura ( lasand la o parta stelele n-cap - stiam ca are unul dintre sistemele de franare foarte foarte bune ) ... tocmai aici zic ca legea e buna, dar formula de calcul a taxei este proasta ..... din cate capete patrate au astia in guvern si in partidele lor ( caci sigur sunt oameni foarte capabili ) ... nu inteleg de ce nu au facut o formula/tabel corect de calcul .....

#92
flrflr

flrflr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 02.07.2008
Eu zic ca treaba ar trebui un pic nuantata. Daca RAR-ul ar deveni ca prin minune o institutie incoruptibila, s-ar putea plati taxe in mod diferentiat in functie de fiecare masina in parte. Te duci cu masina, si daca e coaja cu motorul dus si lovita in toate partile, degeaba e ea din 2005 cu euro 4. La fel de bine, una de fbricatie '98, deci de zece ani, dar care are putini km sa fie absolot OK din toate punctele de vedere.



UTOPIE NU?

#93
oSerX

oSerX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 23.06.2006
@flrflr - asta am zis si eu prin alt topic pe aici ..... daca s'ar da o "nota" fiecarei masini ... ar fi o chestie buna rau .... dar, vorba ta nu se poate !!

#94
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,786
  • Înscris: 01.12.2007
eu zic ca orice masina cu TUv-ul luat in de. va trece rar-ul si in ro,am vazut masini din 94-95 cu tuv-ul luat,deci se poate

#95
flrflr

flrflr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 02.07.2008

 oSerX, on Dec 7 2008, 17:03, said:

@flrflr - asta am zis si eu prin alt topic pe aici ..... daca s'ar da o "nota" fiecarei masini ... ar fi o chestie buna rau .... dar, vorba ta nu se poate !!


Nu se poate din cauza coruptiei si s-ar ajunge la situatia in care toate masinile ar lua "10".


In alta ordine de idei, nu mi se pare corect sa ingradesti posibilitatile de achizitionare a unei masini oamenilor care nu au bani pentru una noua, doar de dragul de a proteja marca autohtona.


 ionut_ionut, on Dec 7 2008, 17:18, said:

eu zic ca orice masina cu TUv-ul luat in de. va trece rar-ul si in ro,am vazut masini din 94-95 cu tuv-ul luat,deci se poate


Asta spuneam si eu.

Am vazut sapt trecuta un golf II fabricatie 89, care arata BIJUTERIE. Interiorul era parca neatins. Nu scartaia, nu troncanea. Nu avea gram de rugina. KM? 65.000 REALI. O spun sigur, pentru ca stiu povestea masinii. Ce ziceti de asta?

#96
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
de ce nu va uitati in statistica acidentelor sa vedeti ca accidentele produse din cauza astarii tehnice a masinilor sunt insignifiante. majoritatea accidentelor se produc din cauza depasirilor si acestea din cauza ca la noi nu exista autostrazi unde sa fie despartite sensurile de mers!asa ca nu o mai dati ca masinile mai vechi sunt bombe pe roti ca exagerati! asta e o abureala ieftina!  pietionii ar trebui sa se uite pe unde merg si pe unde traverseaza! nu sa se arunce aiurea pe trecerile de pietoni! oricum, nu starea tehnica e responsabila pentru accidente! dupa mine as desfiinta si rar-ul care nu e decat un mecanism birocratic. daca o masina are revizia trecuta in germania sau altundeva e automat buna si pentru romania...ca doar nu suntem pe alta planeta!

#97
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005
Brasovul a dat tonul azi:
http://www.tvr.ro/ar...p?id=52970&c=89

#98
b47bez

b47bez

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 10.01.2007
sambata pe data de 13 decembrie ar trebui sa iesim si noi in strada la guvern,ca isi bat joc de noi si de oameni mai saraci,care nu au bani sa-si cumpere Citroen........
ne vedem sambata

#99
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,786
  • Înscris: 01.12.2007
Domane ce au scazut preturile la sh-uri neinmatriculate

C4 hdi 2005-2006 de la 5900e neg in sus
focus 2 tdci 2005-2006 de la 6850e neg in sus
astra H 2005 cdti de la 6900e neg in sus
golf V tdi 2005 de la 8400e neg in sus

va dati seama cine o sa mai cumpere C4 nou 1.4 benzina cu 12k euro,cand un diesel vechi de 2-3 ani se da la jumatate,deci degeaba taxa lui toxiceanu

Edited by ionutMembruAnonimut, 07 December 2008 - 19:40.


#100
qwayke

qwayke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 09.02.2007
Chestia asta se numeste DISCRIMINARE.

#101
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

 dtancu, on Dec 7 2008, 19:21, said:

Brasovul a dat tonul azi:
http://www.tvr.ro/ar...p?id=52970&c=89
BRASOV rulzzzzz ! Asa-mi place , se misca ceva................(la fel ca in germania in primavara-vara cand s-a scumpit benzina ).


Cool , Cool , Cool ......desii nu ma agit si sunt de parere ca taxa nu va fi adoptata (sau daca va fi , va fi ptr 2-3 saptamani ) , imi place atitudinea  :coolspeak:

http://brasov.realit...t...l&Itemid=13

Edited by cosmin_miu, 07 December 2008 - 20:02.


#102
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006

 rich1974, on Dec 7 2008, 13:19, said:

de unde stii tu fratoare ca masinile sh aduse de afara sunt un dezastru? le-ai testat tu sau o dai din burta? poanderea accidentelor de circulatie provocate de starea tehnica a masinilor este extrem de mica!
cei care sunt pentru idiotenia asta de taxa nu sunt decat niste frustrati invidiosi.
fratilor...nu va rezolvati frustrarile sustinand taxa asta...mai bine cautati o femeie si mergeti cu ea la un motel!

@galeo  ...si care e probleme ta ca romanul vrea sa-si ia bmw? ai ceva impotriva? esti tu oare dumnezeu sa poti judeca gusturile altora?
Daca vrei BMW scoate banul si plateste taxa dupa marimea motorului,sau ia-ti nou si nu mai platesti nici o taxa

Frustrat esti tu pentru ca incerci sa acoperi complexul libsei de neuroni cu o marca nemteasca de masina, fie ea si din 90 ,nu ca ar merge mai bine decat un Logan nou ,sa zicem , ci pentru ca smekerilor de genul tau le scade ,,valoarea '' daca merg cu Dacia.

#103
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

 galeo, on Dec 7 2008, 21:42, said:

Daca vrei BMW scoate banul si plateste taxa dupa marimea motorului,sau ia-ti nou si nu mai platesti nici o taxa

Frustrat esti tu pentru ca incerci sa acoperi complexul libsei de neuroni cu o marca nemteasca de masina, fie ea si din 90 ,nu ca ar merge mai bine decat un Logan nou ,sa zicem , ci pentru ca smekerilor de genul tau le scade ,,valoarea '' daca merg cu Dacia.
de ce sa platesti taxa? exista accize cacalau la combustibili, exista impozit anual aberant, exista tva si multe alte taxe si taxulete... de unde invidia si frustrarea asta? ce va freaca pe voi grija ce isi cumpara altii? terminatii naibii cu tampeniile astea...

 galeo, on Dec 7 2008, 12:18, said:

Vad ca se vorbeste mai mult de masinile inmatriculate deja in tara decat cele care ar urma sa fie inmatriculate.In orice tara civilizata din Europa exista taxe de stopare a sh-urilor.Prin Suedia taxa pentru inmatricularea unei masini e mai mare decat valoarea masinii,unii or sa spuna ca nu suedezii au mai multi bani, dar nici pe romanul rupt in cur nu l-a fatat masa in BMW.
  De ce oare doar romanii, bulgarii, ucrainienii sunt disperati dupa gunoaiele nemtilor?
bai pacala, de ce iei tu drept referinta statele cu cele mai mari taxe din lume?   in primul ,rand majoritatea statelor europene nu au taxe sau au taxe modice! in al doilea rand, daca e sa dam crezare calculatorului de pe protv, si la noi se pot plati taxe mai mari decat valoarea masinii! si tocmai dadusem un exemplu, Touareg v10 din 2004, taxa 51.000 eur! iar sh il iei cam cu 40! rupt in cur e clar ca esti tu, se vede dupa cat de frustrat esti si dupa cum te exprimi...

Edited by gtk, 07 December 2008 - 22:40.


#104
edddie_m

edddie_m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 07.03.2008
Sa o scumpeasca de 30 de ori nu de 3.M-am saturat sa imi fie frica sa merg cu masina pe strada ca intra in mine un bou cun jaf de Opel de 20 de ani.Masina nu e un drept.De ce sa va dea tariceanu bani sa va luati masina nou ce voi i-ati dat lui?La munca nu la cersit.Atata stiu romanii toata ziua sa se milogeasca vrem salarii ca in occident vrem nu stiu ce.Pai voi stiti cum se munceste in occident?Cum sunt unii care isi permit bmw-uri noi asa si voi puteti.
Si nu ii mai dati ca un BMW din 90 pisat pe banchete e mai bun ca un Logan.Pur si simplu vreti sa va dati smecheri ca dupa 2 ani de spalat WC-uri pe afara v-ati ajuns si sa impresionati pitzipoancele de la voi din sat.
Nu ma freaca grija ce isi cumpara altii ma freaca grija ca trebuie sa merg pe acelasi drum cu unu care are un jaf fara frane si cu cauciuri de 10 ani fara striatii si gata sa explodeze.

#105
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007

 flrflr, on Dec 7 2008, 16:54, said:

Eu zic ca treaba ar trebui un pic nuantata. Daca RAR-ul ar deveni ca prin minune o institutie incoruptibila, s-ar putea plati taxe in mod diferentiat in functie de fiecare masina in parte. Te duci cu masina, si daca e coaja cu motorul dus si lovita in toate partile, degeaba e ea din 2005 cu euro 4. La fel de bine, una de fbricatie '98, deci de zece ani, dar care are putini km sa fie absolot OK din toate punctele de vedere.
UTOPIE NU?
Acum in fine, daca esti destul de naiv incat sa crezi ca masina aia a stat bibelou 'jde ani ... e dreptul tau sa crezi asta. Si e dreptul tau sa dai si bani pe asa ceva.

 flrflr, on Dec 7 2008, 17:23, said:

Am vazut sapt trecuta un golf II fabricatie 89, care arata BIJUTERIE. Interiorul era parca neatins. Nu scartaia, nu troncanea. Nu avea gram de rugina. KM? 65.000 REALI. O spun sigur, pentru ca stiu povestea masinii. Ce ziceti de asta?
Ca e o maaaare vrajeala.

 ionut_ionut, on Dec 7 2008, 19:40, said:

Domane ce au scazut preturile la sh-uri neinmatriculate
C4 hdi 2005-2006 de la 5900e neg in sus
focus 2 tdci 2005-2006 de la 6850e neg in sus
astra H 2005 cdti de la 6900e neg in sus
golf V tdi 2005 de la 8400e neg in sus
va dati seama cine o sa mai cumpere C4 nou 1.4 benzina cu 12k euro,cand un diesel vechi de 2-3 ani se da la jumatate,deci degeaba taxa lui toxiceanu
Iote dom'le ce chestie, cum au scazut preturile ! Adica pana acum dadeai 10-11k pe un golf 5 cu varsta aia si erai "cool" ca, vorba aia, ai cumparat nava amiral a industriei germane de automobile. Ete ca ala de-o vinde ramane in castig si daca o da cu 2k+ euroi mai jos :D.

sebulbuse, inchide-l, bre, si p-asta :D Ca pe ala important l-ai rezolvat. :D

In privinta miscarilor de protest, sunt un pic dezamagit. Nu stiu daca s-a speriat cineva de claxoanele alea. Poate doar bebelusii care dormeau la ora aia. Poate in Bucuresti o sa fie altceva. Sper. Insa, una peste alta, felicitari !

#106
edddie_m

edddie_m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 07.03.2008

 crst_g, on Dec 7 2008, 23:52, said:

alt frustrat. muriti ma!
De ce as fi frustat?Tu esti frustat ca nu itit permiti BMW nou si crezi ca unu din 90 e la fel de bun.
PS. nu dori nimanui rau ca ti se intoarce inzecit. ;)

#107
crst_g

crst_g

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,167
  • Înscris: 27.06.2006

 edddie_m, on Dec 7 2008, 23:58, said:

De ce as fi frustat?Tu esti frustat ca nu itit permiti BMW nou si crezi ca unu din 90 e la fel de bun.
PS. nu dori nimanui rau ca ti se intoarce inzecit. ;)
ne cunoastem? :)

tu te referi la o anumita categorie dintre cei care isi aduc masini de afara; ce ar putea sa faca un om care a economisit 2-3000 euro si atat isi permite? sa-si ia Logan pe credit?

#108
supramax

supramax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,217
  • Înscris: 17.07.2008
am citit cam totul pe aici...

parerea mea

In primul rand taxa de poluare nu e de poluare. E taxa de protectie in mare parte Logan. Si mai protejeaza si restul masinilor noi.

Romanul e destept... Stie ca la banii de logan , polo , Fabia , golf , ETC... isi cumpara o masina mult mai buna la un pret mai mic. Fie masina si BMW si Mercedes si VW , etc. Nivelul de trai din Romania este unul foarte mic. Peste 70% din noi nu isi permit un bmw nou , mercedes nou , etc. Tinand cont de faptul ca salariile in RO sunt infecte normal ca nu iti iei cine stie ce Passat nou sau orice masina decenta. Aia din vest au salarii de cateva mii de euro...isi permit un passat...nu e cine stie ce Ferrari...

statul in schimb nu e interesat de asta, pt ca e stat roman...adica ei sunt interesati la smecheriile lor , etc...

nu poti sa i iei omului dreptul sa si cumpere o masina ieftina , fie ea si un jaf. Doar ca atat isi permite omul nu e o crima si nu e omul de criticat. De criticat e statul care nu ridica economia in asa fel incat sa creasca nivelu de trai ca omul sa si permita o masina buna noua.

Cand profesorii muncesc de 40 de ani si au 13 mil salariu e bataie de joc. cand salariu mediu e de netrait din el iarasi e o problema. Adica astia care nu au bani sa i aruncam la gunoi? Asta nu e democratie. Asta e comunism.

Sincer nu cred ca taxa e problema cea mai mare. Cred ca problema adevarata e nivelul de trai. Taxa e doar o modalitate de a ii obliga pe cetateni sa si faca la banci credite f mari pt economia noastra si pt cat castiga in medie romanul ca in final statul sa castige din taxele de pe credite , etc...

Practic statul oricum castiga... Daca nu din taxa imensa pe inmatricularea SH , castiga pe partea de credite (care acum cu criza....)

am vazut destule masini la viata mea...si am condus destule si sincer spun ca 90% din masinile care multi le considera jafuri sh sunt net superioare logan , Sandero , etc...


si mai e si partea celor care nu au bani nici de logan...ca adunatura aia de fiare costa f mult...aia sa moara sau cum? ce are o masina din 98 sa zicem? un Opel vectra de ex? are probleme mari...la fel ca si passatu din 98....problema e ca statul nu castiga nimic....nu ca nu e masina buna...de aici si taxa de inmatriculare...
poate are probleme si vectra si passatul...are probleme mari...are mai multe airbaguri , are abs , are AC , are cutie buna , tabla galvanizata , motor reusit , etc...

taxa nu e de poluare...taxa e de profit si de interese mari...

eu unul nu mi as lua masina noua...cu toate ca am avut posibilitatea....eheee...si discount de angajat primeam...si taxa mica...dar pt ce? sa platesc devalorizarea eu? cand traiesc in o tara in care se omoara pt o gura de paine? nu putem sa avem pretentii de masini noi in o tara saraca si furata de niste tampiti. Dar se pare ca in fiecare zi se gandesc la metode sa ne jupuiasca de bani si mai mult.

guvernul tariceanu a fost un esec total , ala din naintea lui la fel , aste de acum o sa fie la fel... pt ca nimeni nu se gandeste sa fie tarii bine , ci doar sa fure si sa aiba profit cat mai mare pe spatele sclavilor...sclavi ca noi toti...adica poporul.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate