Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Burse de studii în afară

- - - - -
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#55
angel_21

angel_21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 22.05.2008
salutare,
sunt studenta an terminal la matematica-informatica si m-ar interesa ceva burse in afara pe domeniul meu...dar nu prea am gasit mai nimik interesant. Ma paote ajuta si pe mine careva cu ceva sfaturi sau ceva link-uri?.please...:)..mersi

#56
Jose-phine

Jose-phine

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 26.04.2007
Am de ales intre o bursa la Paris X Nanterre si una la Bretagne-Sud. Are cineva informatii despre aceste universitati? Unde ar fi mai bine sa merg?

#57
gabriela precup

gabriela precup

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 14.04.2007
Buna tuturor!As vrea si eu cateva informatii cu privire la bursa Erasmus daca se poate.
  Eu sunt inca in clasa a 11 a la un profil de franceza intensiv.As vrea sa plec cu Erasmus in Paris.Stie cineva care sunt facultatile partenere din Cluj-Napoca cu cele din Paris? Inca nu stiu sigur  ce facultate sa urmez insa vreau sa studiez la Paris din anul 2.Multumesc mult!!

#58
katsuchyo

katsuchyo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 22.04.2005
vezi p'aici: http://hiphi.ubbcluj..._partenere.html

#59
RaulitoBoy

RaulitoBoy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 13.02.2008
burse pentru sportivi sunt? :D

#60
jamaikn

jamaikn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 29.05.2008
salut sunt in cls 11 si m-ar interesa niste facultati care ofera burse in alti tari gen inv 2 ani in romania si in al 3 sau un semestru de ex il faci in alta tara. eu as vrea sa dau in Bucuresti la drept universitate si administratie si afaceri dar mi-ar surade si universitatea romano-americana sau romano-britanica am auzit de la cineva de la o facultate de manegment din Brasov ca a studiat 2 ani in romania a dat un examen(nu stiu concret) si al 3 in FLorida,i-a fost paltita cazarea etc nu prea stiu detalii dar spuneti-mi daca exista asa ceva prin bucuresti, la ce facultati si ce trebuie facut pentru asa ceva , si daca trebuiesc bani multi:D:D ms anticipat

#61
apolodor_pinguinul

apolodor_pinguinul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 12.02.2007
și eu sunt clasa a 12-a și m-ar interesa să prind bursă în Germania. Am șanse?
ar fi culmea ironiei să găsesc aici bursă când n-am găsit în atâtea alte locuri.

Edited by apolodor_pinguinul, 04 February 2009 - 21:52.


#62
sinradu

sinradu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.09.2006
Cam toate universitățile mari din România au încheiate parteneriate cu universități din Germania.
Una dintre cele mai folosite modalități de plecare este reprezentată de programul Erasmus (sau, cum se numește acum, LLP-Erasmus). Cum la nivelul fiecărei instituții există cel puțin un coordonator Erasmus (de obicei, la nivelul fiecărei facultăți), amănuntele legate de plecare se află cel mai ușor de la persoana respectivă. Actualmente, o bursă de acest fel înseamnă 450 de euro pe lună, iar mobilitatea durează un semestru. Nu e mult ca bani, dar e de ajuns. Din ei îți plătești cazarea (de obicei, universitatea parteneră îți pune la dispoziție locul de cazare), masa și restul cheltuielilor. Banii de drum se decontează de obicei, pînă într-o anumită sumă.

Legat de Germania, da, în programul Erasmus sînt partenere și multe universități germane, cele de la Berlin și Konstanz fiind probabil cele mai cunoscute pe meleagurile noastre. Dar numărul lor este mult mai mare și, finalmente, fiecare instituție încheie parteneriate cu instituții apropiate ca profil.

Edited by sinradu, 12 February 2009 - 04:22.


#63
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
interesant.

#64
MadMe

MadMe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.12.2007
Salut.
A mai fost cineva cu vreo bursa de studii in Norvegia?
Eu am obtinut o bursa Erasmus si as vrea sa cer cateva sfaturi unei persoane care a mai fost acolo. M-ar interesa in special cum imi pot gasi cazare ieftina si ce posibilitati de joburi sunt in Trondheim. Universitatea mea nu se ocupa decat de inmanarea banilor, adica 1000 euro pe luna si atat. Stiu ca in Norvegia totul este foarte scump, preturile sunt mult mai mari comparativ cu Romania si nu stiu in ce masura se poate descurca o persoana cu suma asta. Asadar,orice informatie imi este utila.

#65
cyrus_balucha

cyrus_balucha

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.07.2009

View PostOanaC, on 20th August 2006, 02:00, said:

1. Depinde ce statut ai, cati ani ai (esti la liceu, deja la facultate aici, ai terminat facultatea aici) si ca ce vrei sa pleci acolo. Se poate, bineinteles, dar e nevoie de foarte multa munca si ceva bani pentru pregatire si costul examenelor, ce sa mai vorbim de plata facultatii in sine, unde anul scolar 2006-2007 la o universitate de top costa pe undeva pe la $45k. Universitatile americane sunt competitive, si daca aplici si pt ajutor financiar (poti primi niste asa zise pachete care cuprind burse -- need-based sau merit-based --, eventual o slujba in campus si/sau imprumuturi, se face bineinteles o evaluare a situatiei tale materiale si a rezultatelor  si poti primi toti banii sau o parte), ca student international te afli intr-o oala in care multi se zbat sa puna mana pe ceva bun, si e cu atat mai greu.

  Sistemul american, ca schelet, nu difera de al nostru (12 clase, apoi 4 ani de facultate, si pe urma master/doctorat), dar modul de abordare este cu totul altul, invatamantul preuniversitar se stie a fi mai slab calitativ, insa in privinta universitatilor, SUA se poate mandri cu scoli renumite in intreaga lume.

  Nu stiu exact ce vrei tu, dar niste linkuri cred ca ti-ar fi folositoare (sper ca nu e vreo problema ca le postez aici), uita-te prin ele cu atentie si ai sa-ti gasesti si tu locul undeva  ;) (astea le-am gasit acum, mai apeleaza la niste motoare de cautare pt ceva mai multe informatii):  
    http://www.collegeboard.com
    http://www.internati....com/study_usa/    
    http://www.gre.org
    http://www.ets.org (aici inclusiv TOEFL)
    http://www.usnews.co...tudoc_brief.php

   Nu ar strica deloc sa intri pe site-ul unei universitati si sa te uiti exact la cerintele lor, asa este cel mai sigur. In cazul in care ai vreo nelamurire, scrie un e-mail pe adresa unui Office of Admission si cu siguranta vei primi raspuns in cel mai scurt timp, de obicei sunt foarte draguti si te ajuta cu tot ce pot.                    

2.  Cam toate universitatile/colegiile din SUA iti cer[u] TOEFL. Nu Cambridge, IELTS sau altele, ci TOEFL.

3.  Sper ca vei fi mai lamurit dupa ce citesti cate ceva din linkurile de mai sus. Aplicarea la o universitate in State nu se hotaraste cu o luna inainte de deadline, asadar e bine sa te pregatesti din timp si sa te informezi. Astept pm in cazul in care ai vreo intrebare in legatura cu ce am scris aici.

Bafta!


Marea Informații. Dacă aveți de gând să SUA pentru studiile de absolvent, aici sunt cateva link-uri -
www.missiongre.com
www.kaptest.com

#66
Matza_Madutza

Matza_Madutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 17.07.2009
Salut!
Am trait si eu experienta bursei ERASMUS in primul semestru al anului 3 de studiu, la Paris, si a fost experienta vietii mele!. Chiar daca a dat peste cap bugetul familiei, scoala (Universitatea din Ploiesti) oferindu-mi doar 300 E pe luna in conditiile in care cazarea era de 350 E pe luna, a meritat din plin!
Am o intrebare pentru cei care au fost bursieri erasmus: aveti vreo dovada clara ca ati studiat intr-o univarsitate din strainatate (diploma, adeverinta etc.)? Eu de o saptamana am dat licenta si diploma o ridic abia la anul, auzisem ca s-ar putea sa scrie ceva depsre studii pe ea... Nu stiu cum e in alte facultati din tara, dar la Ploiesti nimeni nu te ajuta cu nimic si nimeni nu stie nimic, nimeni nu poate da o explicatie competenta :cursing: .
De curand am fost la un interviu si mi s-au cerut foarte multe informatii despre studiile in strainatate si am ramas cu impresia ca parca la pusesem in CV sa "dea bine", nu ma credeau ca le-am facut  :huh: ... de aceea vreau sa stiu daca exista un act ceva care se elibereaza pentru a atesta studiile in strainatate.

#67
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View PostMatza_Madutza, on 18th July 2009, 09:10, said:

De curand am fost la un interviu si mi s-au cerut foarte multe informatii despre studiile in strainatate si am ramas cu impresia ca parca la pusesem in CV sa "dea bine", nu ma credeau ca le-am facut :huh: ... de aceea vreau sa stiu daca exista un act ceva care se elibereaza pentru a atesta studiile in strainatate.

Cred ca cel mai usor e sa le scrii celor de la universitatea la care ai fost si sa le ceri o scrisoare oficiala. N-ai avut si cursuri cu ECTS? Daca da, in  mod normal facultatea respectiva poate/trebuie sa-ti elibereze transcriptul cu toate cursurile+creditele ce le-ai urmat separat de cea din Romania.

#68
Matza_Madutza

Matza_Madutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 17.07.2009
Am vorbit cu cei de la relatii internationale de la scoala mea si pana la urma am obtinut o "adeverinta" A4 care o sa fie semnata luni, 27 iulie, de catre o cucoana sefa de departament (dureaza o saptamana o semnatura)...Cu adeverinta asta o sa demonstrez ca am facut studii acolo pana imi iese diploma de licenta (peste un an), care, cica, o sa aiba un act aditional care atesta studiile in strainatate (informatia asta nu e oricum oficiala, ca sa zic asa)...
Am avut cursuri cu ECTS, a trebuit sa fac 30 (echivalentul unui semestru) si in tara mi-au cerut traducerea lor in limba engleza (erau in franceza)...pentru ce, nimeni nu a stiut sa-mi explice.
Inainte sa dau licenta, am avut nevoie de media pe cei 3 ani de studiu...in Franta eu am avut 15 materii (aici faceam doar 6) in semstrul respectiv si profesorul coordonator mi-a marit fiecare nota cu cate un punct (sistemul francez de notare este de la 1 la 20, si la nota 16, de exemplu, insemnand 8, "oficial" eu am avut 9 pentru facultatea din tara)...astfel, eu ar fi trebuit sa am o medie pe semestrul respectiv mai putin de 8, si ma trezesc cu medie de peste 8,50 , dupa calculele mele, exact primele 6 cele mai mari note obtinute in Franta...sper sa ma intelegeti, dar mie mi-e frica ca incompetentii astia mi-au trecut notele din Frnata pe materiile de aici pe care eu nu le-am facut. Si atunci ce o sa scrie pe foaia matricola?
Sper ca nu v-am zapacit, dar nimeni nu stie nimic la mine la facultate si tare mi-e ca au simplificat lucrurile pentru ei sa nu se mai strofoce atata in detrimentul meu  :angry: .
Nu degeaba se numeste UPG...Un Pas Gresit !!!!

#69
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View PostMatza_Madutza, on 23rd July 2009, 18:30, said:


Eu ti-am zis ce trebuie sa faci ca sa ai act oficial si pe bune dar vad ca nu ma crezi ;) . Le scrii celor din Franta sa iti trimita transcriptul. Si o sa iti trimita prin posta exact lista cu toate cursurile ce le-ai urmat acolo. Simplu!

#70
SundanceKid

SundanceKid

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 21.04.2009

View PostMatza_Madutza, on 18th July 2009, 09:10, said:

De curand am fost la un interviu si mi s-au cerut foarte multe informatii despre studiile in strainatate si am ramas cu impresia ca parca la pusesem in CV sa "dea bine", nu ma credeau ca le-am facut  :huh: ... de aceea vreau sa stiu daca exista un act ceva care se elibereaza pentru a atesta studiile in strainatate.

salut, io am fost la Orleans. mie mi'au aratat in franta un certificat de stagiu, care urma sa mi'l trimita tocmai pentru cazuri de genul celui pe care l'ai intalnit tu. chestia a fost ca din cauza grevei lor, li s'au dat toate peste cap si mi'au promis ca mi'o trimit peste cateva luni. eu ma duc saptamana asta la profesorii mei sa'i intreb de licenta chestii, si am sa'i intreb si de certificatul ala ca ei tin mereu legatura cu baietii din franta.

#71
Spawn09

Spawn09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 05.11.2003
Salut. Vreau sa aflu si eu mai multe informatii despre cei care au fost in Belgia cu Erasmus. Ma poate ajuta careva?

#72
alex.b

alex.b

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 06.05.2006
Erasmus Mundus (este diferit de programul Erasmus)
http://eacea.ec.euro..._courses_en.php
Programe de masterat finantate de UE pe 2 ani

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate