Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Burse de studii în afară

- - - - -
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#37
Jose-phine

Jose-phine

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 26.04.2007
eu sunt studenta la UTCB, la limbi straine. se organizeaza in curand concurs pentru bursa erasmus in franta, la Paris 7. profesorii noua nu ne spun nimic..nici macar ce ofera aceasta bursa..in afara de "studii la paris timp de un semestru". a fost cineva la paris cu bursa erasmus? cati bani sunt necesari pe luna, aproximativ? si bineinteles, m-ar interesa unde m-as putea caza, si cat se plateste.

#38
evutza

evutza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 12.12.2007
Imi spuneti si mie cum as putea obtine o bursa intr-o tara araba (preferabil Egipt) daca nu mai sunt inscrisa intr-o unitate de invatamant? Am absolvit masterul in 2006 iar din cate stiu pentru a aplica la o bursa de la CNBSS (fostul ONBSS) tb sa fi student, masterand etc.

#39
djidji_thebest

djidji_thebest

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 29.12.2006

View PostJose-phine, on Nov 19 2007, 22:11, said:

eu sunt studenta la UTCB, la limbi straine. se organizeaza in curand concurs pentru bursa erasmus in franta, la Paris 7. profesorii noua nu ne spun nimic..nici macar ce ofera aceasta bursa..in afara de "studii la paris timp de un semestru". a fost cineva la paris cu bursa erasmus? cati bani sunt necesari pe luna, aproximativ? si bineinteles, m-ar interesa unde m-as putea caza, si cat se plateste.

Se pare ca cei ce au fost in burse ERASMUS nu au auzit de forumul asta... Ca am avea si noi nevoie de sfaturi sau informatii din proprie experienta.

#40
Annny

Annny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 21.06.2007

View Postdjidji_thebest, on Jan 20 2008, 20:26, said:

Se pare ca cei ce au fost in burse ERASMUS nu au auzit de forumul asta... Ca am avea si noi nevoie de sfaturi sau informatii din proprie experienta.
Erasmus -Italia / Genova /1 semestru/ 2006-2007
intrebari?

#41
toronado

toronado

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.02.2008
Am si eu o mare rugaminte: Stie cineva daca se poate lua bursa pentru facultate in Marea Britanie la stomatologie sau pentru a-ti da masterul acolo.  :huh:
Sunt in a 12 si vreau sa ma gandesc la optiunile pe care le am ca timpul trece repede si dupa aia ma gasesc ca dau din colt in colt si ca nu am facut nimic. Am cautat oferte de burse, dar nu se vorbeste deloc despre burse la stomatologie asa ca ii rog mult pe cei care stiu de acest lucru sa ma sfatuiasca si sa imi spuna c-am ce programe de burse exista si pentru acest lucru, sa ma sfatuiasca si pe mine.
Multumesc si sper sa ma ajutati si pe mine.

#42
Annny

Annny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 21.06.2007

View Posttoronado, on Feb 9 2008, 14:29, said:

Am si eu o mare rugaminte: Stie cineva daca se poate lua bursa pentru facultate in Marea Britanie la stomatologie sau pentru a-ti da masterul acolo.  :huh:
Sunt in a 12 si vreau sa ma gandesc la optiunile pe care le am ca timpul trece repede si dupa aia ma gasesc ca dau din colt in colt si ca nu am facut nimic. Am cautat oferte de burse, dar nu se vorbeste deloc despre burse la stomatologie asa ca ii rog mult pe cei care stiu de acest lucru sa ma sfatuiasca si sa imi spuna c-am ce programe de burse exista si pentru acest lucru, sa ma sfatuiasca si pe mine.
Multumesc si sper sa ma ajutati si pe mine.

din cate stiu, a trecut data limita pentru bursele pentru anul viitor. puteai sa aplici pentru unele burse astefel incat sa faci toti anii de facultate in afara. sunt tot felul de programe[nu stiu detalii pentru stomatologie, dar sigur sunt], dar cum ziceam, anul asta ai pierdut trenul.
dar poti sa te inscrii la o facultate, eventual sa te interesezi cu ce universitati au semnate parteneriate [asa poti pleca din anul 2 sau master cu erasmus, leonardo - doar un an univ. sau mai putin]
sau sa ai grija la anu prin octombrie ca se fac "targuri de burse" [se prezinta ofertele] in centrele universitare mari... apoi selectie, apoi interviu si tot asa... si cred ca e obligatoriu sa ai un atestat recunoscut pentru o limba de circulatie.
pana la urma tu vrei sa faci stomatologie sau sa pleci cu bursa? care e prioritatea? oportunitati sunt. le afli pe parcurs.
bafta :)

#43
djidji_thebest

djidji_thebest

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 29.12.2006

View PostAnnny, on Jan 20 2008, 20:36, said:

Erasmus -Italia / Genova /1 semestru/ 2006-2007
intrebari?
Eu o sa fiu in anul 3, an terminat si am tot auzit ca nu ar fi prea indicat... ce parere ai? Si in legatura cu italia... sti bine italiana? Sau in engleza s-au tinut cursurile? La ce facultate esti in Romania... la ce facultate ai mers in Italia (inclusiv profilul... materiile, examenele cum au fost?) Cata limba straina ar trebui sa sti?

#44
Annny

Annny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 21.06.2007

View Postdjidji_thebest, on Feb 14 2008, 11:37, said:

Eu o sa fiu in anul 3, an terminat si am tot auzit ca nu ar fi prea indicat... ce parere ai? Si in legatura cu italia... sti bine italiana? Sau in engleza s-au tinut cursurile? La ce facultate esti in Romania... la ce facultate ai mers in Italia (inclusiv profilul... materiile, examenele cum au fost?) Cata limba straina ar trebui sa sti?

eu am plecat in anul 2, sem 1
nu stiam italiana deloc, am plecat cu atestat de engleza la dosar si cand am ajuns acolo am aflat ca engleza nu te ajuta la nimic in italia.
incet incet se invata, italiana e simpla fata de alte minunatii.
prezenta nu era obligatorie (ca doar na, eram erasmus  :rolleyes: ), profesorii nu se asteptau sa stii italiana si daca vedeau ca te chinui sa legi 2 propozitii te felicitau. (se stie ca italienii nu au tangenta cu limbile straine)
poti sa mergi si in ultimul an. poti sa stai doar primul sem si sa revii sa-ti faci licenta sau poti sa-ti dai licenta in septembrie, este sesiune speciala.
examenele le-am luat cu note destul de mari in afara de ultimul la care chiar m-am dus fara sa invat (ma saturasem :deadtongue: ) si m-a trecut doar ca sa pot pleca acasa.  :blush:  
in rest, distactie cat incape....
acasa am mai avut de dat 3 examene pentru ca nu am putut sa urmez materiile respective in It. din diverse motive (nu erau deloc sau se faceau in sem 2 la ei), restul le-am echivalat.
de cheltuit am cheltuit mai mult [nu exagerat de mult] decat bursa pentru ca in Genova nu era camin si a trebuit sa stam in chirie.... dar nu mi-a lipsit nimic :)
am mers in Italia la aceeasi facultate ca in RO, dar exista posibilitatea sa mergi la cursuri de la mai multe facultati.

acum sunt in anul 3 si am colegi plecati si, de asemenea, colegi care pleaca in sem 2.

#45
djidji_thebest

djidji_thebest

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 29.12.2006
Cum ai luat examenele cand tu nu stiai vb italiana :P Eu personal as vrea sa plec in Franta... insa nu stiu daca e asa cum ai zis tu si acolo... daca ar fi asa, chiar ca m-as convinge sa plec (din cate am vazut eu... doar in martie aprilie se fac inscrieri). Banuiesc ca bursa nu a fost mare... ca asa am auzit ca e din ce in ce mai mica... Daca ai auzit de cineva care a fost in Franta si in mare sti despre ce e vb, te-as ruga sa-mi impartasesti si mie cateva informatii :) Profa mea de franceza a fost in Italia si ea cu bursa si mi-a zis ca m-as descurca daca as pleca in Franta... Eu insa nu stiu :P

#46
Annny

Annny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 21.06.2007

View Postdjidji_thebest, on Feb 14 2008, 12:26, said:

Cum ai luat examenele cand tu nu stiai vb italiana :P


pai am invatat acolo.... ne-au oferit si cursuri de limba italiana special pentru studentii erasmus ... apoi, nevoia te invata. mai ales ca rar intalneai o persoana cu care sa te intelegi in engleza. nu stiam perfect nici la examene,  mai faceam dezacorduri, normal,  dar nu era o problema.

#47
prigat_pitu

prigat_pitu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 30.01.2008
Si eu sunt student la medicina si consider ca nu e o mare realizare profesionala daca prinzi o bursa Erasmus.Nu pot sa zic ca nu e interesant ca experienta de viata dar pe plan profesional nu ajuta f mult.Dupa ce iei licenta cred ca e mai util sa pleci.Pana atunci se numeste plimbare pe banii facultatii dar nu numai. ;)

#48
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

View Postprigat_pitu, on Mar 27 2008, 14:11, said:

Si eu sunt student la medicina si consider ca nu e o mare realizare profesionala daca prinzi o bursa Erasmus.Nu pot sa zic ca nu e interesant ca experienta de viata dar pe plan profesional nu ajuta f mult.Dupa ce iei licenta cred ca e mai util sa pleci.Pana atunci se numeste plimbare pe banii facultatii dar nu numai. ;)


cum poti sa spui asta??? orice bursa erasmus merita...
am fost plecata tot anul 3 de facultate la Alicante, in Spania...nu as fi invatat nici pe sfert limba asta fara aceasta experienta...acolo am invatat tehnici de interpretare de exemplu de care cei de aici nici nu auzisera...
mi se pare ciudat ca un student sa afirme ca o bursa nu e o mare realizare profesionala, in conditiile in care pana la un anumit moment e SINGURA poate...

#49
schrodinger

schrodinger

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 09.03.2008
parerea mea este cavsunt o pierdere de timp,atata timp cat mergi in afara in perioada de general.Te plimba prin toate laboratoarele,limba nu o stapanesti suficient de bine si pricepi numai 60 % din ce auzi si la final ramai numai cu 20%,pierzi materia din facultate-care reprezinta baza-si cand te intorci nu`ti mai permiti nici sa dormi pt ca ai prea multe de recuperat.
La master insa,se schimba treaba.

#50
djidji_thebest

djidji_thebest

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 29.12.2006

View PostAnnny, on Jan 20 2008, 21:36, said:

Erasmus -Italia / Genova /1 semestru/ 2006-2007
intrebari?

Cam cati bani ai cheltuit? SI toti ceialti care ati fost cu bursa Erasmus... mai ales in Franta. Cam cat ati cheltuit?

#51
HAZ_MY

HAZ_MY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 27.02.2004
Are cineva idee de burse pt. master (sponsorizare) oferite pt. studiu in UK / Olanda / Italia. Studiile universitare au fost facute in Germania.

#52
prigat_pitu

prigat_pitu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 30.01.2008

View Postadrianatoma, on Mar 27 2008, 14:19, said:

cum poti sa spui asta??? orice bursa erasmus merita...
am fost plecata tot anul 3 de facultate la Alicante, in Spania...nu as fi invatat nici pe sfert limba asta fara aceasta experienta...acolo am invatat tehnici de interpretare de exemplu de care cei de aici nici nu auzisera...
mi se pare ciudat ca un student sa afirme ca o bursa nu e o mare realizare profesionala, in conditiile in care pana la un anumit moment e SINGURA poate...
Buna colega.Scuze daca te-am ofensat dar cunosc multi colegi care au fost (mai ales in Franta) si se cam plictiseau pe acolo.Ai dreptate totusi cand te referi la sistemul lor medical (mult mai performant decat al nostru) dar problema e ca te intorci din lumea lor de basm in Romania unde trebuie sa te descurci cu echipamentele noastre.Presupun ca esti la MG(eu sunt la Stoma;de aici si abordarea mea mai relaxata ;) ) Totusi te felicit pt bursa obtinuta iar cel mai important e ca tu simiti ca a fost ceva util. PS:am fost si eu la Alicante acum 2 veri...e super...am facut si plaja chiar langa hotel alicante.Cred ca pe langa studiu ai avut parte si de distractie ;)

#53
sylvie

sylvie

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 128
  • Înscris: 06.10.2007
daca sunt in anul 4 la o facultate de 5 ani este posibil sa aplic in toamna pentru o bursa erasmus ?

#54
Dokken

Dokken

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,151
  • Înscris: 27.06.2004
Anul asta termin UPB si ASE. Vreau sa continui si cu un Master. Care sunt pasii de urmat pentru a obtine o bursa pentru master, sau MBA in afara, pe un profil tehnic, IT mai exact?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate