Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Burse de studii în afară

- - - - -
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#19
lydia

lydia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 08.09.2006

View Postxella, on Aug 19 2006, 12:08, said:

Am observat ca sunt multi studenti care ar vrea sa studieze in alta tara dar nu stiu cu ce se mananca bursele de studiu. Incep eu prin a va atasa oferta de burse aBiroului pentru programe comunitare al ASE.

Daca aveti detalii si despre alte burse sau nelamuriri cu privire le cele postate de mine, nu ezitati!
xella, nu poti atasa vreun program de burse al universitatii bucuresti, ceva pt facultatea de litere? ar fi de folos. mersi

#20
xella

xella

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 01.06.2005

View Postlydia, on Sep 11 2006, 10:26, said:

xella, nu poti atasa vreun program de burse al universitatii bucuresti, ceva pt facultatea de litere? ar fi de folos. mersi

:roflmaofast: Nu nu pot! Cauta si tu pe site-ul universitatii. La ase stiam pentru ca ase-ul l-am terminat.

#21
bluescent

bluescent

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 22.08.2006

View Postxella, on Sep 8 2006, 19:29, said:

Imi aranjeaza auf-ul tot, bilet de avion, bilet de tren, bani de drum, asigurare medicala si evident bursa.
La tine nu e la fel?
De fapt ce iti ofera?
La fel dar eu am legaturi cam nashpa. Cea mai buna varianta e autocarul. Vreo 27 de ore. :crybaby:  D'aia te-am intrebat ce variante ai tu de transport.

Edited by bluescent, 11 September 2006 - 15:00.


#22
xella

xella

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 01.06.2005

View Postbluescent, on Sep 11 2006, 15:57, said:

La feldar eu am legaturi cam nashpa. Cea mai buna varianta e autocarul. Vreo 27 de ore. :crybaby:  D'aia te-am intrebat ce variante ai tu de transport.

Doar cu avionul pana la Paris si de acolo imi pot alege tgv sau tren.

#23
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004

View Postxella, on Sep 11 2006, 00:31, said:

Eu am avut o bafta incredibila, am prins un an (2002-2003) cand reveneau cam 420 euro pe luna. Acum am intels ca s-a revenit la 200 :( (foarte putin dupa parerea mea, indiferent de tara).

Parca tot in 2003 (semestrul 2 doar) am fost si eu, cred; tot prin "biroul" lui DP ai plecat? Daca ai fost la sedintele cu Erasmusii, s-ar putea sa ne fi vazut pe acolo :)

Mi-a parut rau atunci ca nu am plecat din toamna pentru un an, tin minte ca banii au fost motivul si anume ni s-a spus ca primele luni suntem pe cont propriu financiar, iar banii ii vom primi prin iarna - primavara....ceea ce pentru mine nu era o optiune, plus ca eram anul 4 si sa plec tot anul, era cam riscant.

E bizar insa, daca e aceeasi perioada si acelasi program, cum de noi (eu) am primit alta suma? Oricum nu mai conteaza  :)  Am avut un motiv f bun sa dau jos cele cateva kg in plus si mi-au mai ramas bani si de o mica vacanta  :coolspeak:

#24
xella

xella

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 01.06.2005

View PostTuliman, on Sep 11 2006, 16:35, said:

Parca tot in 2003 (semestrul 2 doar) am fost si eu, cred; tot prin "biroul" lui DP ai plecat? Daca ai fost la sedintele cu Erasmusii, s-ar putea sa ne fi vazut pe acolo :)

E bizar insa, daca e aceeasi perioada si acelasi program, cum de noi (eu) am primit alta suma? Oricum nu mai conteaza  :)  Am avut un motiv f bun sa dau jos cele cateva kg in plus si mi-au mai ramas bani si de o mica vacanta  :coolspeak:


Da da, si eu tot semestrul 2 si am dat nas in nas si cu D.P. (sa il manance puricii).
Stiu ca a fost o chestie tare tampita ca s-au dat 4500 euro pt erasmusi, dar faza ca noua care plecam in Portugalia ni se dadeau pentru 6 luni, iar celor care plecau in Franta li se dadeau pentru 1 an.

p.s. In Portugalia m-am ingrasat 10 kg  :confuzzled:

#25
Irishman

Irishman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 18.11.2003
Eu am fost plecat in Viena, Austria. Am plecat printr-o bursa Leonardo da Vinci si am lucrat 3 luni ca internship sau ferialpraktikant la Austrian Airlines. A fost super. Doar ce m-am intors in Ro de 2 sapt si ma si gandesc cum sa mai prind iar o bursa ca sa plec iarasi. Banii au fost cam 2200 de euro din bursa plus 600 care ni i-au dat cei de la firma ca bani de buzunar. :)

#26
honeybunny

honeybunny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 27.04.2004

View Post[email protected], on Aug 20 2006, 21:01, said:

Oricum, din auzite, am inteles ca facultatile noastre sunt mai bine cotate  ( :huh: ) decat cele din state, lucru care ma cam pune pe ganduri, dar nu stiu daca este valabil !

Ceea ce este verificat este faptul ca nici o universitate romaneasca nu se afla printre primele 500 din intreaga lume! Deci partea cu bine cotate nu prea pare valabila. Cu toate astea se fac echivalari de studii in diferite cazuri, insa totul este la discretia comisiilor din Universitatea la care vrei sa studiezi, nu prea sunt echivalari de studii universal recunoscute pe plan international sau national.

#27
FelixTheCat

FelixTheCat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 24.10.2006

View PostPollux, on Sep 8 2006, 12:45, said:

la mine a fost 470 euro pe luna.  :notangel:  bani suficienti in franta...
sunt la Targoviste.

din cate stiu eu nu e o suma fixa care se da. se da in functie de numarul de candidati din facultate. daca ai noroc ca in anul in care candidezi tu sa fie mai putini candidati...  :naughty:

Da, banii se repartizeaza in functie de zona in care mergi si de conditiile care iti sunt asigurate acolo. De exemplu, la noi, in Franta era asigurata cazarea in caminele respectivei facultati, in Grecia trebuia sa iti cauti cazare, dar aveai asigurate 2 mese pe zi la cantina facultatii. Oricum, stiu(de acum 3 ani, poate intre timp s-a mai schimbat ceva....sper) ca prin Erasmus fondurile nu sunt uriase.

#28
Eminovici

Eminovici

    ZEN member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 14.06.2005
Buna,
Spuneti-mi si mie niste impresii despre Erasmus,
Cum e sa pleci cu o bursa in strainatate?
Cum v-ati simtit in acel timp? Sau cum va simtiti acum?

#29
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
hai sa va impartasesc din experientele mele legate de bursa erasmus. sunt neplacute din cauza sistemului idiot si foarte prost organizat din universitatea bucuresti. eu sunt la fac de litere, sectia relatii internationale - studii europene. anul trecut, fiind in anul 3, am aplicat si eu la o bursa in franta. eram eu si inca o colega a mea pe un singur loc. am avut nevoie de foaia matricola, pe care secretarele mi-au scos-o cu greseli (restante inchipuite sau note mai mici decat cele pe care le aveam eu de fapt). am mers la secretariat sa mi le corecteze si nu au vrut pt ca chipurile nu era secretara de anul 3 acolo. eu m-am dus asa la interviu, unde au remarcat restantele si mi-au spus ca vor verifica. eu, foarte relaxata, stiind ca nu am restante, le-am zis sa verifice. ce aflu a doua zi dupa interviu? ca eu nu aveam trecuta o nota de catre o profesoara. deja era prea tarziu pt orice demers. in afara de asta, desi la interviu in mod normal se dau rezultatele imediat dupa terminarea tuturor candidatilor, la noi nu a fost asa, pt ca mai era o anumita domnisoara sus pusa care nu putea ajunge in ziua respectiva la interviu si a fost programata ea singurica pentru alta zi. ea a plecat cu bursa, bineinteles. iar eu am ramas aici, injurand incapabilele alea de secretare si de profesoare. si inca o chestie: comisia stergea cu noi pe jos, s-a mers la intimidare. a fost foarte neplacut...

#30
irinnna

irinnna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.12.2006
Buna,

Bluescent si xella ati putea sa imi spuneti mai multe despre cei care v-au oferit burse pt franta respectiv egide si auf. Paginile lor de internet nu m-au lamurit prea bine. Bursele egide sunt aceleasi cu bursele eiffel sau ofera si alt tip de burse?

Pe mine ma intereseaza o full scholarship pt un master la EDHEC Nantes. Ati putea sa ma ajutati cu ceva informatii legate de burse, eventual si altele fata de cele de care beneficiati voi.

Multumesc mult si un an nou fericit,
Irina

#31
placebo87

placebo87

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 13.04.2006
Sunt in anul 2 de facultate si mi-as dori sa imi fac masterul in strainatate (inca nu sunt foarte sigur unde mai exact). Cunosc foarte bine limba engleza, iar franceza o stiu la nivel mediu. Intrebarea mea este urmatoarea: pentru a obtine o bursa in Europa este obligatoriu sa ai o diploma de limba cum ar fi DALF, Cambridge etc. care sa ateste cunostiintele tale?
Am vazut ca cineva vorbea si de bursele Leonardo Da Vinci. As vrea sa stiu mai multe detalii despre conditiile necesare pentru a primi o astfel de bursa.

#32
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
http://www.univermed-cdgm.ro/?pid=523
asta e oferta de burse Erasmus a UMF Bucuresti pentru anul universitar 1 oct .07- 30 sept.08.
La anul o sa aplic si eu ( nu ma intrebati de ce n-am facut-o anul asta ca nu stiu), daca n-or sa se scoata locuri pentru Spania probabil ca voi alege Italia . Desi sunt citeva lucruri pe care nu le prea inteleg in conditiile de aplicare, am un prieten care aplica anul asta ( examenul e pe 1 aprilie) si care e foarte probabil sa obtina bursa si sper sa-mi explice el mai multe. Am vazut de exemplu ca una din conditii e sa ai cel putin un an de studii (  "to have already completed the first year of study.")...sa inteleg ca locurile care se scot pentru anul I se ocupa...cum? in mod normal se ocupa in avans, daca esti anul 3 anul asta cind dai examenul, aplici pentru una din bursele pentru anul 4 (nu?) si atunci...de ce se mai scot locuri pentru anul I? :huh: Asta e unul din lucrurile pe care nu le inteleg... Asa ca daca a fost cineva plecat cu bursa Erasmus de la UMF, poate ne impartaseste pareri....

#33
michella

michella

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 17.09.2005
In al 3 lea an de facultate am obtinut o bursa de studii in Italia, deoarece am avut 9.50 media generala. Studentii care aveau mai mare de nota aceasta mergeau cu bursa in Italia, au fost doar 3 din anul meu si inca 5 din anul 4. Am avut o documentare despre istoria artelor si a civilizatiilor, a fost foarte interesant si de altfel foarte frumos. :D ;)

#34
student0008

student0008

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.05.2007
Pai pentru anul 1 nu sunt burse Erasmus. Daca esti in anul 1, poti aplica pt o bursa care sa fie aplicabila in anul 2. Etc. NU?

Un prieten mi-a dat ieri adresa asta de site: http://startedu.eu. El a avut pana acum 3 burse: in germania, spania si japonia .... as vrea sa prind si eu una. Zice ca pe siteul asta sunt multe burse puse. O sa ma uit si eu desi pana acum nu am apucat. Daca stiti si alte adrese va rog sa le scrieti.

Edited by student0008, 20 May 2007 - 21:01.


#35
ILoveMyBunny

ILoveMyBunny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.04.2007
M-am muncit un an(ila sf. anului 2 am obtinut-o) si am reusit sa obtin pentru Universitatea din Viena. Nu este imposibil,dar trebuie planificata din timp. Anul in care am aplicat a fost destul de greu,am invatat si am fost implicat in diferite proiecte,ba mi-am si dat testul Cambridge si atestatul de limba rusa

#36
rroxa

rroxa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.10.2007
In curand va lansa si City University of Sheffield programul de burse.
Recunoscută mondial pentru excelență în cercetare și predare, Universitatea Sheffield este una dintre cele mai renumite universități din Marea Britanie și din lume, cu un palmares de 5 laureați ai Premiului Nobel printre absolvenții universității și 3 premii Queen’s anniversary. Conform top-ului celor mai bune 500 universități din lume, realizat în august 2005, Universitatea Sheffield este clasată pe locul 8 în Marea Britanie și pe locul 18 în Europa.  
Pentru mai multe detalii urmariti forumul sau contact: reprezentanța Universității Sheffield în București la telefon (021)315.27.23, mob.0722.610.561 sau e-mail [email protected] cât și de pe site-ul www.city.academic.gr.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate