Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Burse de studii în afară

- - - - -
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#73
cofe

cofe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.08.2010

View PostPollux, on 19th August 2006, 22:35, said:

Cel mai simplu mod de plecat este cu bursa ERASMUS. Pentru detalii consultati biroul de relatii comunitare de la universitatea la care va aflati, asa cum a spus si xella.
eu am fost plecat in Franta cu o astfel de bursa. e ok. se merita. daca aveti intrebari va stau la dispozitie.

Exista pe yahoo un grup unde se discuta despre plecari in strainatate: romstudyabroad. (sper sa nu se considere reclama...)

despre plecat in state stiu doar ca e foarte greu si foarte scump. anul de studii costa cel putin 30.000 USD. sponsorizari e aproape imposibil sa obti. poti cel mult sa obti un imprumut de la o banca americana, dar din cate stiu numai in conditiile in care ai rezultate exceptionale (gen olimpiade internationale & stuff...).


Daca imi poti da si mie niste raspunsuri. E posibil sa fac master 2 in Franta prin Erasmus? (facultatea de drept). Erasmus cere neaparat certificat ce atesta cunoasterea limbii? TCF e suficient?

View PostPollux, on 19th August 2006, 22:35, said:

Cel mai simplu mod de plecat este cu bursa ERASMUS. Pentru detalii consultati biroul de relatii comunitare de la universitatea la care va aflati, asa cum a spus si xella.
eu am fost plecat in Franta cu o astfel de bursa. e ok. se merita. daca aveti intrebari va stau la dispozitie.

Exista pe yahoo un grup unde se discuta despre plecari in strainatate: romstudyabroad. (sper sa nu se considere reclama...)

despre plecat in state stiu doar ca e foarte greu si foarte scump. anul de studii costa cel putin 30.000 USD. sponsorizari e aproape imposibil sa obti. poti cel mult sa obti un imprumut de la o banca americana, dar din cate stiu numai in conditiile in care ai rezultate exceptionale (gen olimpiade internationale & stuff...).


Daca imi poti da si mie niste raspunsuri. E posibil sa fac master 2 in Franta prin Erasmus? (facultatea de drept). Erasmus cere neaparat certificat ce atesta cunoasterea limbii? TCF e suficient?

View PostPollux, on 19th August 2006, 22:35, said:

Cel mai simplu mod de plecat este cu bursa ERASMUS. Pentru detalii consultati biroul de relatii comunitare de la universitatea la care va aflati, asa cum a spus si xella.
eu am fost plecat in Franta cu o astfel de bursa. e ok. se merita. daca aveti intrebari va stau la dispozitie.

Exista pe yahoo un grup unde se discuta despre plecari in strainatate: romstudyabroad. (sper sa nu se considere reclama...)

despre plecat in state stiu doar ca e foarte greu si foarte scump. anul de studii costa cel putin 30.000 USD. sponsorizari e aproape imposibil sa obti. poti cel mult sa obti un imprumut de la o banca americana, dar din cate stiu numai in conditiile in care ai rezultate exceptionale (gen olimpiade internationale & stuff...).


Daca imi poti da si mie niste raspunsuri. E posibil sa fac master 2 in Franta prin Erasmus? (facultatea de drept). Erasmus cere neaparat certificat ce atesta cunoasterea limbii? TCF e suficient?

#74
SundanceKid

SundanceKid

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 21.04.2009

View Postcofe, on 19th August 2010, 16:54, said:

Daca imi poti da si mie niste raspunsuri. E posibil sa fac master 2 in Franta prin Erasmus? (facultatea de drept). Erasmus cere neaparat certificat ce atesta cunoasterea limbii? TCF e suficient?


astia de la drept din bucuresti, din cate stiu de la colegii care au terminat sau fac acolo, nu's prea incantati de elevii care pleaca in afara. probabil pentru ca la drept lucrurile difera mult in franta de exemplu, fata de cum stau lucrurile in ro. da ma rog, trebuie sa vorbesti.

teoretic ai putea pleca doi ani in franta. am fost si eu acolo. de la drept n'am intalnit pe nimeni, da nu inseamna ca existau. personal nu stiam franceza cand am plecat acolo deloc, deloc adica nu stiam daca ma intreaba sau afirma ceva cel care'mi vorbeste, testul de limba dandu'l la engleza. bine, la sfarsit si visam in franceza.

Edited by SundanceKid, 23 August 2010 - 09:05.


#75
SouL

SouL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 22.08.2005
Salutare! Am si eu nevoie de cateva detalii. Eu am terminat deja faculatea. As dori sa plec in Polonia (in special in unul din orasele Poznan sau Szczecin) ca student deci nu ca Erasmum. Am  observat ca pentru un an de facultate  costurile sunt de 2000 E pt cetateni ai UE.  Nu se poate obtine bursa cumva? Ca stau si ma gandesc, ca daca numai taxa pe an e de 2000 E daca mai adaug cazarea (1000) + mancare,etc (1000) ajungi la 4000 E (17.000 RON)pe an scolar ceea ce e ingrozitor de imens..pt cineva venind din Romania.. Unde as putea sa ma adresez ?

#76
edynho22

edynho22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.12.2009
salut... as dori si eu sa aplic pentru o bursa in Franta(Paris) doresc sa fac acolo liceul si conservatorul... cam care ar fi cea mai buna ???

#77
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Si nu ai dori sa incepi si propozitiile cu majuscule? Fa o incercare.

#78
SeNsaTioNs

SeNsaTioNs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 16.10.2005
Am absolvit anul acesta o facultate de stat, m-ar interesa un master in strainatate(preferabil Olanda), accesat printr-o bursa oferita de guvern. Stiu ca site-ul dedicat este roburse.ro, insa nu am reusit sa ma lamuresc cu prea multe lucruri. Am inteles ca pentru a accesa un master de 1 an, de pilda, trebuie sa fiu inscrisa la master la zi la una din facultatile acreditate din Romania, sa plic in primul an de master de aici pentru strainatate, urmand sa finalizez acolo studiile si sa termin cu double degree, in cazul in care universitatea din Romania aproba sa imi echivaleze anul de acolo cu anul 2 de master de aici.

Totusi, nu m-am lamurit cu lista facultatilor-pot pleca de la orice universitate din Romania, la orice alta din Ue, de exemplu, la alegerea mea?
De asemenea, nu am gasit informatiile necesare pentru bursele unilaterale, iar pentru cele bilaterale - se poate sa plec doar un an, sau e obligatoriu sa ii fac pe ambii inafara tarii?

Daca citeste acest topic cineva care a  trecut deja prin toate astea, as dori putin ajutor, pentru ca efectiv nu stiu de unde sa iau informatiile necesare. (cei de la facultatea mea de exemplu stau foarte prost in a raspunde studentului la intrebari.). Multumesc.

#79
dustcp

dustcp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 07.10.2010
Salut!
De ceva timp ma tot gandesc la o bursa Erasmus si am niste curiozitati. Sunt anul II la facultatea de inginerie mecanica si as vrea sa stiu cat de serioase sunt cursurile facute afara, cat de multe ati invatat, cu cat de multe cunostinte ati ramas, care este nivelul de predare si nivelul studentilor si, in ansamblu, daca merita. Am citit cele 5 pagini pe forum, dar as vrea sa stiu strict pe partea de inginerie.
Intreb toate astea pentru ca sora mea a fost plecata un semestru in Franta si nu prea a fost incantata dpdv al nivelului de predare, organizare s.a.m.d. (este la medicina).
Inca ceva. La facultati din Norvegia, Grecia, s.a.m.d. (tari a caror limba nu este atat de mult cunoscuta), in ce limba se desfasoara cursurile, laboratoarele etc.? Nu am probleme cu limba engleza si am si ceva cunostinte de germana (pe care le pot imbogati la nevoie). Aveti recomandari de vreo anume tara?

#80
Angel_Of_Night01

Angel_Of_Night01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 18.08.2008

View Postdustcp, on 20 ianuarie 2012 - 22:14, said:

Salut!
De ceva timp ma tot gandesc la o bursa Erasmus si am niste curiozitati. Sunt anul II la facultatea de inginerie mecanica si as vrea sa stiu cat de serioase sunt cursurile facute afara, cat de multe ati invatat, cu cat de multe cunostinte ati ramas, care este nivelul de predare si nivelul studentilor si, in ansamblu, daca merita. Am citit cele 5 pagini pe forum, dar as vrea sa stiu strict pe partea de inginerie.
Intreb toate astea pentru ca sora mea a fost plecata un semestru in Franta si nu prea a fost incantata dpdv al nivelului de predare, organizare s.a.m.d. (este la medicina).
Inca ceva. La facultati din Norvegia, Grecia, s.a.m.d. (tari a caror limba nu este atat de mult cunoscuta), in ce limba se desfasoara cursurile, laboratoarele etc.? Nu am probleme cu limba engleza si am si ceva cunostinte de germana (pe care le pot imbogati la nevoie). Aveti recomandari de vreo anume tara?
Sora ta a fost plecata cu o bursa Erasmus?

#81
Luiza4

Luiza4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 27.07.2009
La medicina e si diferit, caci acolo oricum trebuie sa stii tot, fie ca ai plecat fie ca nu, acolo nu se iarta nimic!

Din ce stiu eu, toate se tin in engleza, cele care nu se tin in engleza, se specifica din timp, adica pe lista facultatii cand apar toate univ partenere, scrie si limba de predare. In italia si franta stiu ca se face in limba lor sigur, in restul nu bag mana in foc dar probabil engleza.

Eu am plecat pe economie, si m-am bucurat de ce am gasit, ca am scapat de unele materii grele si am si venit cu note maricele :) De multe ori in strainatate accentul cade pe practica, discutii pe studii de caz samd.

Daca chiar vrei sa stii ce vei studia, afla lista univ partenere la univ  ta, hotaraste-te pentru una, doua tari si facultati si cauta pe site-ul lor programa pentru Incoming Students. Eu nu am facut asta, poate daca stiam, faceam, dar sigur nu imi afecta decizia. In fond, trebuie sa o faci oricum inainte de a pleca acolo, caci trebuie sa completezi un learning agreement care e un fel de tabel cu :stanga materiile tale si ects, dreapta materiile echivalentele alese de acolo si ects.

Succes!

#82
Alex16Mai

Alex16Mai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.06.2012
Am obținut o bursa erasmus de studiu pentru anul universitar 2013-2014, au fost făcute demersurile necesare cu universitatea străină si totul pare pregătit... Dar in prezent inca nu am terminat sesiunea, asa ca e posibil sa pierd bursa daca fac acum o restanta si nu pot da examenul in toamna? Daca e vorba de un examen cu putine credite si as putea trece in următorul an, e vreo problema? Bineînțeles ca dau din nou examenul când revin din străinătate.

Edited by Alex16Mai, 26 June 2013 - 13:48.


#83
dawin45

dawin45

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 850
  • Înscris: 06.01.2007
Si eu ma gandaesc sa plec cu o bursa Erasmus prin strainatate,nu poate cineva sa zica cum este cu banii daca trebuia sa caute nu job suplimentar,cum au fost profesorii lor fata de profesorii nostrii,pe ce sistem  si cand se dau examenele (prezentarea 1, prezentarea a-2-a).

#84
m1_arvin

m1_arvin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.04.2010

View PostAlex16Mai, on 26 iunie 2013 - 13:44, said:

Am obținut o bursa erasmus de studiu pentru anul universitar 2013-2014, au fost făcute demersurile necesare cu universitatea străină si totul pare pregătit... Dar in prezent inca nu am terminat sesiunea, asa ca e posibil sa pierd bursa daca fac acum o restanta si nu pot da examenul in toamna? Daca e vorba de un examen cu putine credite si as putea trece in următorul an, e vreo problema? Bineînțeles ca dau din nou examenul când revin din străinătate.
Depinde in ce stadiu se afla demersurile si la ce universitate esti. Daca ai Learning Agreement-ul semnat complet, nu mai poti pierde bursa, daca nu, teoretic o poti pierde pentru ca atunci cand duci Learning Agreement la completat ti se cere si o foaie matricola, deci restanta va fi 'vizibila'.
Un coleg de-al meu a castigat si el o bursa Erasmus (dar pt practica de vara), iar la noi conditia era ca media pe anii de studii pana atunci sa fie peste 8. Dupa ce s-a terminat sem. 1, deja trecuse de interviu, dar ii scazuse media sub 8. Doamnele de la biroul Erasmus din rectorat au strambat putin din nas, dar pana la urma a primit bursa.

#85
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Intrebare pentru cei ce cunosc/au fost cu o bursa de studii Erasmus: este neaparata nevoie de un certificat care sa ateste nivelul de stapanire al limbii straine ?

#86
Alex16Mai

Alex16Mai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.06.2012

View Postqew, on 01 septembrie 2013 - 17:11, said:

Intrebare pentru cei ce cunosc/au fost cu o bursa de studii Erasmus: este neaparata nevoie de un certificat care sa ateste nivelul de stapanire al limbii straine ?

Doar daca universitatea straina cere clar acest certificat lingvistic. Verifica pe site-ul oficial la facultatea care te intereseaza.

#87
Rhini

Rhini

    Offline

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,222
  • Înscris: 29.12.2010
https://www.dropbox....Senses.pdf?dl=0

#88
alinaturcanu89

alinaturcanu89

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.11.2015
Buna! Am absolvit masterul in Drept, in Romania si am aflat ca exista posibilitatea de a face un an de master in SUA, ca sa "compensezi " cumva ce nu ai facut in tara, dupa care esti eligibil sa aplici pentru examenul de barou (ma intereseaza NY sau MAssachusetts prioritar, dar daca as sti ca am sanse mai mari sa iau o bursa de master in alte state din USA, nu as ezita sa aplic si acolo). Stiu ca am nevoie de TOEFL, scrisori de recomandare si personal statement (plus pentru burse eseuri), dar nu ma pot hotari la care dintre universitati ar fi mai bine sa aplic, ca sa am si o sansa mai mare la o bursa (chiar daca inteleg ca acesta este un criteriu subiectiv). Daca ma poate ajuta cineva cu informatii concrete (daca a facut cineva master sau are cunostinte care au urmat un astfel de program), astept cu mult interes orice sugestie! Multumesc.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate