Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 

Chiriile din Romania, de trei ori mai mari decat in Suedia si Spania

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#37
Qandulak

Qandulak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 27.01.2006

View Postluciteck, on Aug 17 2006, 16:28, said:

De documentat m-am documentat, si stiu ce vb pt ca recent am avut nevoie de o asemenea viza. Este NECESAR contractul de inchiriere declarat la finante pt obtinerea unei vize de flotant.

"Un contract intre doua parti este perfect valabil si perfect legal oricand, doar daca nu incalca legile tarii"
Dupa cum bine ai remarcat, pt ca acest contract sa nu incalce legile tarii trebuie declarat. Cauta-ti un model de contract de inchiriere, si vei vedea ca acesta contine un paragraf in care se inscrie chiria perceputa de catre propietar. In cazul in care suma respectiva nu e declarata, nu e nici mai mult nici mai putin decat evaziune fiscala.

Nu pot fi decat de acord cu Adi_B

Tu incurci obligatiile si drepturile ce decurg din contract (obligatiile si drepturile proprietarului fata de chirias) cu obligatiile opozabile proprietarului de catre stat.

Ca proprietarul face evaziune fiscala - riscul lui. Daca mai are tupeul sa mearga cu un asemenea contract in tribunal - nebunia lui. Dar chiriasul poate merge cu un asemenea contract in tribunal, fara nici o treaba. Contractul este opozabil proprietarului, chiar daca acesta nu l-a declarat la fisc.

Si da chiriile in Bucuresti sunt cam mari, dar pe de alta parte acest lucru se justifica si prin cererea existenta. In mod clar exista oameni dispusi sa plateasca sumele vehiculate!

Edit: culmea este ca linkul dat de tine catre Jurnalul National spune exact ceea ce spuneam si noi aici pe forum!!!!

Edited by Qandulak, 17 August 2006 - 17:39.


#38
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
ma oameni buni...voi vorbiti din articole de pe net ? ma refer la cei care contrazic legalitatea...
dar oare unul n-a citit in codul civil ca un contract poate fi incheiat inclusiv VERBAL si FARA MARTORI...
acum...ca e dificil de dovedti ,argumentat si probat, asta ea ltceva...dar rasfoiti civilul si o sa va lamuriti :)

#39
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View PostAprilia, on Aug 16 2006, 06:48, said:

Fiindca tocmai m-am intors din Suedia va povestesc de la fata locului cum e cu chiriile.
Un apartament de 3 camere, aprox 70 mp poate fi inchiriat cu vreo 600 Euro.
Diferenta cea mare o fac insa prestatiile proprietarului:
-pentru apartament nemobilat bucataria este complet dotata
-apa si incalzirea intra in pretul chiriei
-exista spalatorii a caror folosire este inclusa in chirie (masini de spalat si uscat, uscatorie cu suflanta cu aer cald, dispozitiv de calcat lenjerie)
- face toate reparatiile din casa (electrica, tevarie etc)
- renoveaza apartamentul la fiecare 12 ani (pina de curind o facea la fiecare 10 ani)
-renoveaza exteriorul
-amenajeaza si intretine spatiul exterior (gazon, flori, pomi, curatenie zilnica)
-cind se schimba chiriasul se face o renovare extinsa (schimbat cada, si chiuvetele, eventual usile si parchetul daca este cazul) si se fac si modificari (ridicat/ desfiintat pereti) daca doreste chiriasul
- in locul in care am stat eu (un complex format din 5 blocuri bloc cu 3 etaje) erau amenajate locuri de joaca pentru copii si terenuri de sport pentru chiriasii din blocurile respective, locuri care erau atit amenajate cit si intretinute de proprietari; nu mai vorbesc de nelipsitul loc pentru facut gratarul si batatorul de covoare cu scripete pentru ridicare lor
E adevarat ca pretul nu e stabilit de proprietar, ci de primarie? Adica vine lucratorul, evalueaza casa, stabileste un pret pe care proprietarul e obligat sa-l respecte? Nu stiu cum se impaca asta cu economia de piata, dar macar individul nu-si poate considera cocina castel, cum se intampla pe aici.

#40
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
nu stiu daca este adevarat sau nu, dar iti pot raspunde la cea de-a doua parte a intrebarii.
in principiu, la un mod simplist, politicile financiar-fiscale pot fi protectioniste sau liberale. intr-o economie de piata reusita, cele doua tipuri se imbina.
deci, daca functionarii autoritatilor locale, stabilesc, prin evaluare, un plafon de pret cu marjele de fluctuatie aferente, cu protectie fata de investiile facute de proprietar, devalorizare si/sau inflatie, atunci totul e ok...in acelasi timp se pastreaza onestitatea si fata de proprietar si fata de locatar, sau eventualul locatar.
totusi, in momentul in care proprietarul face imbunatatiri, poate cere o reevaluare. ca si in cazul in care renunta la ceva, sau ceva se defecteaza.
deci mie unul, mi se pare un sistem decent care nu afecteaza economia de piata, ci doar piata neagra, care oricum este foarte redusa in tarile vestice, cel putin i nacest domeniu.

#41
exosyphen

exosyphen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 01.09.2003
Recent, am "vorbit" cu o firma de real-estate, care se ocupa de vanzari/inchirieri prin toata Europa.

3 camere in Berlin (vazut poze, superb) : ~100.000 E
casuta cu 3 camere, o mica gradina si piscina in Monaco : ~300.000E
Studios de inchiriat intr-un bloc cu 30 de etaje in Monaco : ~1000 - 1500 E pe luna

--------
Sun in Romania pentru un teren in zona unde stau parintii mei.
Dupa ce mi-a spus pretul, am inteles de ce sta placa de vanzare de vre-o 4 ani acolo (poate si mai mult, eu stiu de 4 ani)

Oricum, eu in viata mea nu dau cat se cere in Romania.
Nu merita. Si tinand cont ca nu ma leaga mare lucru de Romania ... nu merita "investitia" aici.

#42
exosyphen

exosyphen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 01.09.2003
P.S Am vazut mai sus. Nu incurcati flotant cu resedinta. Flotant ii mai simplu de obtinut ...

#43
Adi_B

Adi_B

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 04.01.2006
Ai dreptate in felul tau ca flotant nu e acelasi lucru cu resedinta !!
Viza de flotant se acorda pentru stabilirea resedintei temporare (domiciliului temporar).

#44
Mar

Mar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 06.02.2006

View Postexosyphen, on Aug 18 2006, 09:43, said:

Recent, am "vorbit" cu o firma de real-estate, care se ocupa de vanzari/inchirieri prin toata Europa.

3 camere in Berlin (vazut poze, superb) : ~100.000 E
casuta cu 3 camere, o mica gradina si piscina in Monaco : ~300.000E
Studios de inchiriat intr-un bloc cu 30 de etaje in Monaco : ~1000 - 1500 E pe luna

--------
Sun in Romania pentru un teren in zona unde stau parintii mei.
Dupa ce mi-a spus pretul, am inteles de ce sta placa de vanzare de vre-o 4 ani acolo (poate si mai mult, eu stiu de 4 ani)

Oricum, eu in viata mea nu dau cat se cere in Romania.
Nu merita. Si tinand cont ca nu ma leaga mare lucru de Romania ... nu merita "investitia" aici.
asa este.
in romania o sa se petreaca ce a fost in australia acum 2 ani..  assets bubble

#45
pisicutza

pisicutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 21.05.2006
Te doare mintea frate....apartament in Berlin...BERLIN !!!! doar 100 mii, si in jegul asta de Sibiu poti da si 60 mii pe unul de 3 camere..poate chiar mai mult.

#46
Adi_B

Adi_B

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 04.01.2006
In Sibiu e bine comparativ cu jegul din Bucuresti, unde dai tot 100.000 pe un ap. de 3 camere (in Tineretului) !!

#47
pisicutza

pisicutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 21.05.2006
Discutam cu un tip din Anglia care se ocupa de afaceri in domeniul imobiliar de vreo 35 ani. In varsta omul...dar vazuse si trecuse prin multe. Spunea ca preturile in domeniul imobiliar au un ciclu, peste tot in lume. Cativa ani cresc, cresc iar apoi incep sa scada...in unele cazuri chiar foarte mult. Si-mi spunea ca asa se va intampla si in Romania. Nu facea decat sa-mi confirme ceea ce gandeam si eu. Eu prefer sa nu ma imprumut din banca acum pentru o locuinta, pentru ca imi trebuie cel putin 40 mii euro. Daca iau credit pe 20 ani, platesc vreo 400 de euro pe luna. Si in nici 10 ani preturile vor scadea foarte tare, si nu este rentabil. Mai bine stau in chirie (din pacate), platind 200-250 euro/luna inca 6-7 ani, si-mi voi cumpara cu 25-30 mii ce cumpar acum cu 40-45 mii...tot ies mai rentabil.

#48
Bold

Bold

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.01.2005

View Postpisicutza, on Aug 19 2006, 18:05, said:

Discutam cu un tip din Anglia care se ocupa de afaceri in domeniul imobiliar de vreo 35 ani. In varsta omul...dar vazuse si trecuse prin multe. Spunea ca preturile in domeniul imobiliar au un ciclu, peste tot in lume. Cativa ani cresc, cresc iar apoi incep sa scada...in unele cazuri chiar foarte mult. Si-mi spunea ca asa se va intampla si in Romania. Nu facea decat sa-mi confirme ceea ce gandeam si eu. Eu prefer sa nu ma imprumut din banca acum pentru o locuinta, pentru ca imi trebuie cel putin 40 mii euro. Daca iau credit pe 20 ani, platesc vreo 400 de euro pe luna. Si in nici 10 ani preturile vor scadea foarte tare, si nu este rentabil. Mai bine stau in chirie (din pacate), platind 200-250 euro/luna inca 6-7 ani, si-mi voi cumpara cu 25-30 mii ce cumpar acum cu 40-45 mii...tot ies mai rentabil.
Rationament gresit. Si chiriile sunt supraevaluate. Asa ca nu castigi nimic.

#49
pisicutza

pisicutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 21.05.2006
Probabil, dar totusi eu vad partea plina a paharului. Decat sa dau 400 la banca pe ceva ce in cativa ani va valora mult mai putin, mai bine dau cu 150 mai putin pe chirie, iar in cativa ani imi voi cumpara acel ceva la pretul lui real. Concluzie: castig de doua ori, o data cei 150 euro pe luna si in plus poate 10-15 mii de euro rezultata din scaderea preturilor la imobiliare.
Nu mi se pare deloc gresit rationamentul. Undeva trebuie sa stau.

#50
thinker

thinker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 05.01.2006
http://www.dreptonli...a_locuintei.php
http://www.nobilacas...e-1275-2000.php

Aveti pe internet tot ce va trebuie.

Hai sa va dau un exemplu de comportament de proprietar din Bucuresti in raport cu chiriasul.

Discutam la inceput cu proprietarul ca inchiriem pe termen lung, dam avans pe 3 luni, apoi platim lunar. Convenim ca facem contract de inchiriere, si intram in locuinta pe 7 ale lunii.
Luni sunam pe proprietar sa facem contractul (dupa ce i-am dat banii pe 3 luni, mare greseala). Ne spune ca nu poate maine, sa-l mai sunam. Ei chestia asta se repeta timp de 1 luna si jumatate, timp in care, sunam permanent noi.
Dupa cele 3 luni, ne spune ca vrea pe 3 luni odata la 3 luni, fara sa aduca vorba de contract... Am ramas masca. Pe proprietar nu-l intereseaza, vrea banii.
Ne zbatem, ne imprumutam in toate partile si facem rost de bani.
Pretindem totodata proprietarului ca fara contract nu-i dam banii. In fine, dupa 2 saptamani in care am sunat numai noi, e de acord sa ne intalnim la Administratia Financiara sa incheiem contractul.
Acolo avem surpriza sa constatam ca deja completase contractul, cu intrarea in vigoare de pe 1 (desi noi am intrat in locuinta si ne-a dat cheile pe 7), cu durata pe 3 luni.
La protestele noastre ca nu ne-am inteles asa, ni se raspunde ca nu mai face nici un contract si ne da afara. Scandal. Pana la urma, acceptam teapa de 7 zile platite de-a moaca (~50 euro) si ne alegem cu un contract pe 3 luni ("pe atat mi-ati dat banii, nu?"), pe suma de 50 RON. Dupa 3 luni urmeaza sa facem alt contract...

Chiria reala e de 200 de euro.

Din Hotarare de Guvern nr_ 1275 din 2000:
"Art. 31.
Contractul de inchiriere, incheiat in baza prevederilor art. 21 din lege si conform modelului prezentat in anexa 12, va fi inregistrat la organele fiscale teritoriale prin grija proprietarului.
"


Va spun, am fost si in afara, un astfel de comportament, nu exista!!
Foame de bani fratilor, dar sa-ti bati joc asa in ultimul hal, e strigator la cer.

Ce concluzie se poate trage de aici? Cum se poate comporta asa un proprietar cand noi ne-am comportat ireprosabil?
Ce strain din UE care ar vrea sa inchirieze in Bucuresti (viseaza unii) ar accepta asa ceva?

p.s. Chiria unei garsoniere in Aprilia (la 30 km de Roma), adica living+dormitor+bucatarie+baie+terasa (asta inseamna la ei garsoniera) e 350-400 euro. Interfon cu camera de luat vederi, lift cu senzor, scara cu marmura, gresie, faianta, termopan.... etc... Iar comportamentul proprietarilor e departe de cel de pe-aici!

#51
Qandulak

Qandulak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 27.01.2006
:confuzzled:  :crying:

View Postexosyphen, on Aug 18 2006, 09:43, said:

Recent, am "vorbit" cu o firma de real-estate, care se ocupa de vanzari/inchirieri prin toata Europa.

3 camere in Berlin (vazut poze, superb) : ~100.000 E
casuta cu 3 camere, o mica gradina si piscina in Monaco : ~300.000E
Studios de inchiriat intr-un bloc cu 30 de etaje in Monaco : ~1000 - 1500 E pe luna

--------
Sun in Romania pentru un teren in zona unde stau parintii mei.
Dupa ce mi-a spus pretul, am inteles de ce sta placa de vanzare de vre-o 4 ani acolo (poate si mai mult, eu stiu de 4 ani)

Oricum, eu in viata mea nu dau cat se cere in Romania.
Nu merita. Si tinand cont ca nu ma leaga mare lucru de Romania ... nu merita "investitia" aici.

Zi-mi si mie ce ap. in Berlin cu 100.000 Euro??? Poate o fi prin Marzan, ca altundeva nu prea pot sa imi imaginez.

M-am interesat sa vad si eu care sunt preturile la ap. in Stuttgart, avusesem la un moment dat de gand sa ma mut acolo, si intr-adevar gasisem ceva la 100.000 Euro - maisonette, practic 2 camere, un fel de garaj reamenajat, nu stiu cum sa descriu, la parter living la etaj dormitor, anul constructiei 1750. Nu glumesc. Toata lumea cu care am vorbit imi spunea ca sub 150.000 nu se gaseste nimic rezonabil, si in nici un caz intr-o zona cat de cat buna. Pt. cei ce vor sa isi faca o impresie in legatura cu chiria si cu preturile imobilelor din Germania: www.immobilienscout24.de

In schimb recunosc, in Ro preturile la imobile sunt mult prea mari. Si terenurile, fie chiar si la naiba in praznic, sunt exorbitant de scumpe  :crying:

#52
pisicutza

pisicutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 21.05.2006
Cu nenorocitii astia (nu toti...dar majoritatea) care inchiriaza, trebuie sa fii f atent thinker. Eu nu dau nici un ban fara sa nu primesc cheile apartamentului si in plus mai fac si o hartie de mana cu semnaturi. Nu stii niciodata peste cine dai. Unii exceleaza fata de ceilalti cand vine vorba de lipsa de omenie.

#53
charles

charles

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.09.2006

View Postthinker, on Aug 19 2006, 21:00, said:

Va spun, am fost si in afara, un astfel de comportament, nu exista!!

p.s. Chiria unei garsoniere in Aprilia (la 30 km de Roma), adica living+dormitor+bucatarie+baie+terasa (asta inseamna la ei garsoniera) e 350-400 euro. Interfon cu camera de luat vederi, lift cu senzor, scara cu marmura, gresie, faianta, termopan.... etc... Iar comportamentul proprietarilor e departe de cel de pe-aici!


View Postpisicutza, on Aug 20 2006, 14:02, said:

Cu nenorocitii astia (nu toti...dar majoritatea) care inchiriaza, trebuie sa fii f atent thinker.


Lasati, ca nici cu chiriasii nu mi-e rusine.  :ciocan:
Pana sa intre si ei in UE...

#54
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,058
  • Înscris: 02.03.2003
Qandulak, lasa ca iti trimit prin octombrie niste fotografii cu apartamente din Berlin de 70-80.000 euro.
Apartamentele au 2 dormitoare si living.
Poate reusesc sa iti arat si preturi din Bergen (Norvegia), ca sa te uimesc un pic.
Oricum, toate comparatiile cu orasele mari din vest nu isi au rostul.
In Bucuresti ai parte de blocuri in stare proasta, vecini dubiosi, poluare, strazi inguste, lipsa locurilor de parcare.

O varianta care se cristalizeaza din ce in ce mai mult este mutarea in occident.
Pentru cei ce isi pot muta locul de munca este cea mai buna alegere.
Viata este de o calitate mai buna si chiar mai ieftina decat in Bucuresti.
Exceptii fac asigurarile si scolarizarea.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate