Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Despre freeBSD

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
angus

angus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 10.12.2001
nu le-a adunat ca ii da cu virgula. poate l-a scris el pe 9  ...   :cursing:

glumeam ...

poate a vrut sa zica 4.9 . atunci mai merge ... eu am avut si 4.9 si am fost multumit. acum am 5.3. din punctul meu de vedere 5.3 este mult peste 4.9 (ar fi culmea sa fie altfel, nu...?).

asa ca, renunta la "9" si alege 5.3, "parerea mea". din cate am auzit e pe ultimul chip (cel cu dvd) daca nu ai de unde sa-l descarci.

enjoy !!

#20
veverita

veverita

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 13.12.2004

menthor, on Jan 21 2005, 11:51, said:

nu reusesc sa instalez Freebsd 9 (daca nu ma insel) pt. ca nu trec de al doilea ecran de boot..acolo unde trebuie sa precizezi modul de bootare (partitie activa samd) si nu stiu ce sa fac ...
precizez ca nu am mai folosit FreeBSD si nici Unix..
mersi

<{POST_SNAPBACK}>


iti scoti la imprimanta handbook-ul de la ei de pe site, are instructiuni cu screenshot-uri pentru faza de instalare. ma rog, dupa ce te lamuresti ce versiune instalezi  :D

have fun

#21
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,655
  • Înscris: 27.08.2002

WhoAmI, on Aug 19 2003, 12:42, said:

De ce spui ca FreeBSD e mai bun decit Linux?
In afara de faptul ca e mai rapid, mai stabil si mai bine scris, si ca sta mai bine la compatibilitatea aplicatiilor, mai ai argumente? :D
Acum serios. FreeBSD se gaseste mai greu (nu apare la fiecare 3 luni pe cdul vreunei reviste), documentatia este accesibila doar celor care o cauta ;) , si oricum nimeni nu vrea sa invete.

<{POST_SNAPBACK}>


Te inseli apare cam la 4-5 luni si-l poti descarca de la ftp.ro.freebsd.org cu tot cu porturi. FreeBSD e varul mai mare al Linux-ului.. Adica e peste Linux.. Compatibil cu aplicatii Linux. Gestiune mai buna a resurselor. Se misca mai repede. Nu trebuie sa-ti patch-uiesti kernelul ca nu-ti merge nu stiu ce. Pur si simplu acesta este adevarul..

#22
cianura

cianura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,754
  • Înscris: 19.01.2004

zippy99, on Jan 27 2005, 16:30, said:

Adica e peste Linux.. Compatibil cu aplicatii Linux. Gestiune mai buna a resurselor. Se misca mai repede. Nu trebuie sa-ti patch-uiesti kernelul ca nu-ti merge nu stiu ce. Pur si simplu acesta este adevarul..

<{POST_SNAPBACK}>


Nu incepe flame-uri pt ca te afli in aceeasi arie cu cea a linux-ului si zau ca nu prinde bine pt 2 OS-uri unix-like. Am si eu o lista de chestii care nu imi plac la BSD.  Dar le-am luat ca atare si nu fac atita caz de ele. Nebuneala cu /usr/local/etc si /etc cind toate conf-urile ar trebui puse intr-un singur loc. Nebuneala cu datul drumului la servicii gen mysql cind trebuie sa scrii in rc-uri sa face enable desi ai spus odata chestia asta cind ai folosit scriptutile din rc.d Lipsa quota la kernel ceea ce inseama recompilare... samd. Probleme cu bufferele de memorie in cazul unor servere care folosesc intensiv networkul gen apache... Ce inseamna la tine ca "se misca mai repede"? Ce vrei sa spui ? La ce fel de aplicatii e referi? Ce dovezi/url-uri ai in sprijinul afirmatiei tale? Daca zici ca asta e pur si simplu adevarul da-ne si noua sa citim poate migrez cu totul pe FreeBSD. Repet: folosesc intensiv BSD si imi place dar fiecare sistem are lipsurile sale si nu e cazul ca fanii bsd-ul sa scoate ochii fanilor linux-ului. Nu in momentul de fata. Filosofia din spatele celor doua OS-uri e aceeasi (unix-like), difera tipul de licentiere.

#23
urbanxs

urbanxs

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.05.2007

View PostWhoAmI, on Aug 19 2003, 13:42, said:

De ce spui ca FreeBSD e mai bun decit Linux?
In afara de faptul ca e mai rapid, mai stabil si mai bine scris, si ca sta mai bine la compatibilitatea aplicatiilor, mai ai argumente? :D
Acum serios. FreeBSD se gaseste mai greu (nu apare la fiecare 3 luni pe cdul vreunei reviste), documentatia este accesibila doar celor care o cauta ;) , si oricum nimeni nu vrea sa invete.

"In afara de faptul ca e mai rapid, mai stabil si mai bine scris, si ca sta mai bine la compatibilitatea aplicatiilor, mai ai argumente? :D" heh...mai ai nevoie de argumente?
linux e mai bun, are culori frumoase. dar daca vrei un sistem de operare matur,alegi freebsd/netbsd/openbsd (depinde de nevoi)

nu apare la 3 luni, pentru ca e calitate vs cantitate...
de fapt, sunt cativa ani intre versiunile STABLE

freebsd e unix, linux e gnu... din cate stiu gnu`s not unix, nu ?

#24
oblio.

oblio.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 07.09.2005
urbanxs... iar flamebait?

E mai rapid la ce? Față de cine? În ce condiții? Vreau benchmarkuri. La fel pentru stabil, mai bine scris, și compatibilitatea aplicațiilor (să înțeleg că e "mai compatibil" - compatibil parcă n-are grade de comparație :) - cu aplicațiile Linux decât e Linux cu propriile aplicații?). :P

GNU's Not UNIX pentru că UNIX = sisteme closed source (la vremea apariției GNU), iar GNU era sistemul open source. Nu GNU's Not UNIX pentru că UNIX rulz, GNU sucks.

Mulți ar zice că sistemele GNU/Linux sunt peste UNIX-urile actuale...

Edited by oblio., 07 May 2007 - 23:12.


#25
Memo

Memo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,551
  • Înscris: 08.02.2005
Eu zic ca e bine asa cum e acum. Daca in lume ar ajunde ca freeBSD sa detroneze Windows-ul la numarul de sisteme de operare instalate te asigur ca razboiul ("restul lumii" vs Micro$oft) se va transforma in ("restul lumii" vs "little devil"). La fel si despre linux, Mac OS X, etc. Cine e cel mai mare e bun de tinta.

In plus, fiecare va alege ce considera ca e mai potrivit pentru nevoile lui. Mi s-ar parea stupid sa ii instalez sotiei pe laptop freeBSD pentru ca oricum nu va sti ce sa faca cu el. Dat fiind faptul ca l-am cumparat cu Windowsul gata instalat ce sens mai are sa fac schimbari doar de dragul freeBSD-ului sau al Ubuntu-lui sau mai stiu eu ce distributie am nevoie.
Fiecare sistem de operare are un rol bine definit, si fiecare va alege ce doreste.

Ce nu e normal insa e urmatorul lucru: apare filmul "ABCDEFG" pe un DVD si ma duc sa il cumpar. Mie unul nu mi se pare normal sa trebuiasca sa cumpar si un CD sau DVD cu Windows Vista pentru a putea vedea filmul, pentru ca are nu situ ce DRM care e valabil doar in Windows Media Player.

#26
infernal

infernal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 11.01.2006
Mai bine terminati cu prostiile astea.
Fiecare foloseste ce vrea si cu ce s-a obisnuit sau ce ii place cel mai mult.
Iar daca tineti neaparat sa postati aici, macar postati si niste argumente, fara argumente sunt doar vorbe.

Mai rapid cand este vorba de MySQL : http://forum.softped...howtopic=217503

#27
asd1982

asd1982

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 22.05.2007
.

Quote

exista si un forum... http://ifug.unixware.ro si http://freebsd.unixware.ro Site-urile sunt de-abia sunt aparute, daca aveti articole in limba romana scrise de voi, pot fi puse si acolo...


-am incercat aceste adrese dar se pare ca nu merg. Eventual daca stiti alte situri depre BSD in limba romana...

#28
Modem

Modem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 15.10.2003
Eu am studiat si Linux si FreeBSD.
Mi-a placut atat de mult incat de aproximativ 1.5 ani am scos patru versiuni de FreeBSD in varianta liveCD/liveDVD .
Asa zisa "distributie"  se numeste RoFreeSBIE ( http://rofreesbie.org)  are cel putin interfata grafica pe romaneste si a fost primul LiveDVD din lume instalabil baza pe FreeBSD.
In alta ordine de idei chiar proiecte mai renumite gen DESKTOPBSD sau PCBSD au preluat anumite lucruri de la mine ( mi-au murit laudatorii ).
Proiectul e in intregime romanesc si sunt singurul developer.
In prezent este in lucru versiunea 1.3.
Lucrand la RoFreeSBIE am invatat o multitudine de lucruri si f multe despre "maruntaiele" FreeBSD.

Ce va pot spune despre FreeBSD?
Mie imi place.


Ps: Daca cineva doreste sa contribuie la proiect o poate face in multe moduri.
Ultimul mod  ar consta in sponsorizarea cu placi video Nvidia pe AGP gen 4MX 400 ai FX5200 sau ceva mai tare  .
Placile video mi-ar fi necesare pentru a introduce pe RoFreeSBIE-1.3 in modul LiveDVD driverele nvidia.
In RoFreeSBIE-1.2 au fost introduse insa pe atunci nu era decat un driver nvidia in prezent sunt trei.
Computerul meu e mai vechi si acesta e motivul pt care am nevoie de placi AGP.

Activarea driverelor nvidia de pe un LiveCD/DVD este si in prezent unica in lume cu toate ca au trecut mai mult de 9 luni de la ultima versiune.
Versiunea 1.3 era programata mai devreme insa datorita unor conditii obiective a aparut o intarzaiere in lansarea sa.

Toti cei care vor contribui la proiect vor fi mentionati pe site ( daca acestia doresc bineteles).
Cei cre doresc sa contribuie in alte moduri sunt bineveniti.

RoFreeSBIE a fost conceput pt a fi un mediu desktop instalabil si pt a fi o unealta de invatare FreeBSD.

Numai bine !

#29
Latzi

Latzi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 25.08.2006

View Postasd1982, on May 22 2007, 18:19, said:

.
-am incercat aceste adrese dar se pare ca nu merg. Eventual daca stiti alte situri depre BSD in limba romana...

http://bsdforums.unixro.net/

#30
Latzi

Latzi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 25.08.2006
Un pic de istorie, probabil a-ti citit si voi dar parerea mea este ca merita sa fie aici:
http://en.wikipedia.org/wiki/Unix -> http://upload.wikime...tory-simple.svg

Felicitari lui Modem pentru http://www.rofreesbie.org/


ps: BSD > Linux ;)

#31
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006
a-m citit și noi câte ceva despre bsd-ee, dar tot nu văd de ce bsd>linux ;)
fiecare pune semnul în funcție de ce vrea și cerințele proprii

în rest, numai bine lui Modem, baftă la proiect în continuare !

#32
infernal

infernal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 11.01.2006

View Postgigel de hohențolărn, on Jun 6 2007, 23:41, said:

a-m citit și noi câte ceva despre bsd-ee, dar tot nu văd de ce bsd>linux ;)
Nu zis nimeni asa ceva.
Eu folosesc OpenBSD (am incercat si FreeBSD si NetBSD) si iti pot face o mica comparatie din punctul meu de vedere.
Linux-ul NU e chiar free software.
Linux-ul NU are documentatie cum are OpenBSD.
Pe OpenBSD orice pachet instalat NU are voie sa modifice /etc iar pachetele se instaleaza in /usr/local (o chestie foarte importanta)
PF-ul (ALTQ) este mult mai puternic si flexibil decat iptables.
OpenBSD-ul are suport mai bun pentru wireless.
OpenBSD-ul NU are un filesystem la fel de rapid cum exista pe Linux (XFS, Ext3/4)
Linux-ul are media hype.
Si lista poate continua dar am nevoie de bere :)

#33
balaurul

balaurul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 14.08.2005
Nu vreau sa ma bag in seama inutil, dar ...
  
   - mie imi place Slackware dintre Linux-uri. Poate pentru ca "arata" mult a FreeBSD.
   - motivul pentru care NU folosesc Linux in productie (ar fi mai multe, dar cel principal) este exact motivul invocat de infernal: PF-ul (ALTQ) care consider si eu si altii ca este cel mai bun firewall / trafic shaper (da, si traffic shaper pentru ca are ALTQ integrat). Prefer sa folosesc chiar batranul ipfw din freebsd in defavoarea IPTABLES.

  - folosesc OpenBSD ca DMZ, FreeBSD pentru ORICE altceva, Linux pentru open office si pentru a compila din plictiseala o gramada de prostii de pe freshmeat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate