Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...
 De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...
 Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu
 Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling

Sanse refinantare
 

India

- - - - -
  • Please log in to reply
547 replies to this topic

#73
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postasifilip, on Dec 10 2007, 14:20, said:

pentru Bangalore ce-ar fi mai ieftin din Budapesta?
Din Budapesta probabil Aeroflotul pana la Delhi via Moscova si mai departe cu o companie aeriana indiana. Budapesta - Delhi, cel mai mic pret este 524 euro + taxe.
Din Istanbul, cu Air Asia prin Sharjah - 295 euro dus-intors (cu toate taxele)

#74
sauniya143

sauniya143

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.01.2008
va rog foarte mult...cine ar putea sa imi spuna...visa se poate obtine daca vrei sa calatoresti singur in india?...este posibil sa ti-o respinga daca vad ei ca mergi singura... :huh: ce se intampla asa rau daca mergi singur?...trebuie neaparat sa mai fi si cu altcineva?
va multumesc! :D

#75
PixulMeu

PixulMeu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 07.04.2007

View PostImperator, on Dec 10 2007, 16:10, said:

Din Budapesta probabil Aeroflotul pana la Delhi via Moscova si mai departe cu o companie aeriana indiana. Budapesta - Delhi, cel mai mic pret este 524 euro + taxe.
Din Istanbul, cu Air Asia prin Sharjah - 295 euro dus-intors (cu toate taxele)
AirAsia nu zboara in Emiratele Arabe Unite !!!

Poate Air Arabia !

Edited by PixulMeu, 16 January 2008 - 21:49.


#76
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View PostPixulMeu, on Jan 16 2008, 21:47, said:

AirAsia nu zboara in Emiratele Arabe Unite !!!

Poate Air Arabia !
Scuze, Air Arabia

#77
adisy

adisy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 22.02.2008
Hmmmm... oameni buni, India este inainte de toate o destinatie de suflet. Conteaza mai putin cum pleci, cert este ca te intorci schimbat. Pentru cei care tin excesiv la confort, India nu este o destinatie recomandata. Pentru cei cu mintea mai deschisa, exploratori... va fi o experienta de vis.
Am fost in India acum 2 ani, in martie 2006 si ma felicit pentru asta. Dac nu pleci singur/a atunci este ideal sa-ti organizezi excursia fara nici un intermediar. Ma refer la agentiile de turism. Este stupid in contextul incare cu 1500 euro stai 2 saptamani, platesti si biletul de avion si tot. Personal cu 1500 euro am platit drumul (Aeroflot prin Moscova - new delhi), 2 saptamani in new delhi combinat cu tot ce poti numi Rajasthan, intrari, transport intern, suveniruri, toale traditionale, super masa aniversara cu 4 invitati in restaurant de top in delhi.... si o gramada de alte cheltuieli, inclusiv 300 euro pierduti de fraiera ca suprataxa pentru bagaje (am depasit cu 20 kg greutatea maxima admisa, astfel incat la plecare a trebuit sa platesc 300 euro suprataxe).
Pentru inceput... viza. Da se obtine, dar greu fratilor, daca pleci singur. M-am dus la ambasada in Bucuresti cu un tupeu nebun si le-am spus ca vreau sa plec singura. M-au privit ca pe o zdreanta si m-au frecat vreo 2 saptamani. Le dadusem tot ce mi-au cerut, booking pentru avion, vouchere cazare, si pe mama si pe tata. Cert e ca nu a fost suficient. Am imprumutat niste bani, i-am depus in cont la banca, am luat extras de cont cu stampila in original, mi-am facut o adeverinta de salariu de la serviciu in care am exagerat lucrurile la maxim, de genul dra bla bla este director economic, cand de fapt sunt doar contabila.... are salariul de x cand de fapt era radical din x... si alte recomdari foarte bune.... am adaugat un fel de scrisoare de intentie in care am tinut mortis sa le explic ca doar in India vreau sa imi serbez ziua de nastere... si dupa cateva zile am primit viza. Se pare ca asa i-am convins. Ca fata, singura, este al dracului de greu... iti trebuie mult tupeu.
Ajunsa acolo am fost insotita de un prieten indian cam peste tot, nu stiu cum mi-ar fi fost singura... in Delhi probabil te descurci fara probleme, prin tara EXCLUS.  Referitor la modul in are te vor agasa toti, de la strada pana in piata e totul adevarat. Toti se vor uita la tine pentru ca esti alba, daca mai esti si frumusica faci carare. Nu se sfiesc sa se uite dupa tine, sa faca o gramada de comentarii... nu, nu au nici o jena.
Doamne nici nu stiu ce sa va scriu.... dupa doi ani tot ce imi doresc este sa ma intorc... Prima impresie cand am coborat din avion a fost ca am ajuns pe alta planeta... si chiar ajunsesem... coborata in cizme si palton la 35 de grade... Au niste copaci care infloresc tot timpul anului, miros superb... si daca ajungi noaptea, cum ajuns eu, nu vei vedea mizeria din jur, vei fi pur si simplu transpus...
Referitor la mizerie... da, ESTE. Dar este ultimul lucru pe care il vei simti sau observa, inca o data, depinde cu ce idei pleci in cap. Eu am fost coplesita de sentimentul de calm si fericire de-a dreptul, asta pentru ca asa sunt ei ca oameni... fericiti cu foarte foarte putin. Si credeti-ma este molipsitor.
Vezi oameni care isi fac nevoile pe strada, in plin bulevard cateodata, dar si locuri in care lingi de pe jos de cat este de curat. Spre exemplu la temple de fiecare data vei avea acces descaltat, uneori te descalta de la poarta, astfel incat ai de mers sute de metri bune pe jos... vei fi surprins sa iti vezi picioarele curate la intoarcere.
Prin tara calatoresti destul de usor, au autobuze in toate directiile, eu am refuzat sa merg cu trenul. Au autobuze la fel de jegoase ca si trenurile dar si autobuze clasa GOLD, cu aer conditionat, foarte curate. Mancarea este grozava, desigur vei avea probleme daca ma mananci pe strada. Au fast fooduri la tot pasul, cu mamcare traditionala, daca alegi unul curat nu vei avea nici un fel de probleme cu stomacul. Apa clar iti cumperi doar imbuteliata, sau poti sa incerci lapte de nuca de cocos, pe care o taie in fata ta, gustoasa de altfel.
Ar mai fi sute de lucruri de povestit... ma opresc aici. Poze, informatii despre locurile pe care le-am vazut... va dau la cerere.
In concluzie, da, este tara contrastelor, dar daca treci peste formalismul european, te vei intoarce indragostit/a.

View Postcarina28, on Mar 13 2007, 22:47, said:

Buna, si eu imi doream foarte mult sa vizitez India, era ...visul meu ...in special ca prietenul meu este indian.Desi mi-a povestit despre "fetele"Indiei, despre clsele sociale, saracia si bogatia altora.

Ei bine...acum 2 ani am obtinut o bursa si am plecat in Anglia(unde sunt stabilita in prezent....in Bradford...spre nord-vestul Angliei...cam la 450mile de Londra).
Nu stiu cati dintre voi stiti, dar in Londra exista un "cartier" numit Southall.
In Sauthall traiesc indienii, pakistanezii, nigerieni,polonezi si alte natii.Am fost uimita sa vad indiencele si pakistanezele...imbracate asa colorat...in "portul natal".Acest cartier este o combinatie de culoare,de restaurante asiatice, de piata "a la India",mirosuri de mancare, condimente  si.....mizerie!!! Foarte multa mizerie!
Am vazut asiaticii aruncant-suipand pe strada, stand la margine de drum.....ca si cum ar sta la "usa cortului" mestecand tutun si scuipandu-l apoi,am vazut femei cu copiii dupa ele...copiii "jegosi","nespalati","needucati"(nu ca ar englezilor ar fii mai buni :lol: ).
Toti vorbesc in limba lor natala, iar ce m-a impresioanat , este ca inclusiv in statiile de autobuz si tren  si semnele de circulatie, chiar si straziile erau scrise in 3 limbi:engleza,urdu,punjabi.
Am vizitat o familie,(o cunostiinta a prietenului meu), si m-a uimit mizeria si mirosul din acea casa!Familia era compusa din 1 copil, o femeie insarcinata si...sotul.Ei bine...ni s-a oferit un "ceai indian"-care preparat in conditii igenice este foarte bun--yammmy-.dragilor......cand acea"domana" a luat o "oala" sa ne prepare ceaiul, o oala foarte murdara...in care din cate am observat se mai preparase ceai inainte.Acea olala nu se mai spala, se facea ceai, iar dupa ce se consuma.....se mai adauga apa, un pliculet de ceai....si ceva lapte., mirodenii...si se punea iarasi la fiert, :w00t: .
Apoi , domana...foarte amabila ne-a "pus la masa"....adica ne-a oferit orez fiert si separat  ...o mancare din pui (ft gustoasa....desi nu vreau sa ma gandesc cum a fost preparata), intr-o farurie ....nu tocmai curata, si binenteles...nu mi s-a oferit furcultia/lingura/etc....(trebuia sa imi folosesc mainile)!!!!
Am fost invitati sa ramanem peste noapte ...la ei.... :uhuhno: Can ni s-a aratat camera unde sa ne cazeze....auuuuuuu....patul ....hainele de pat erau atat de murdare...incat nu puteai distinge culoarea lor originala!!!!!
Apoi..."doama"(nu-i mai retin numele)avea o secretie "nazala"....si cum poarta femeile...acea esarafa......SI-A STERS NASUL CU EA!si apoi a aranjat-o frumos in jurul gatului :thumbup:
Dupa ce ne-a aratat "camera"-care era plina de "de toate", ne-am reintors in bucatarie....unde s-a pus sa spele vasele! Nu va imaginati ca a folosit detergent de vase....spalatul a constat in introducerea degetelor in apa , apoi in farfurie,si apoi farfuria era depozitata intr-un colt...pe masa!!!
Binenteles ca am refuzat invitatia....i-am multumit pentru ospitaliatete si.....am plecat!!!!

Ce vreau sa subileinez este faptul ca desi am o relatie cu un indian, ca desi am fost inainte la mai multi prieteni de ai lui in vizita ...care erau in Romania(erau studenti) si era mizerie la ei in casa....ma motivam tot timpul ca ...sunt baieti...si na....de accea sunt asa dezordonati!dar....aceasta familie.....mi-a pus"capac"---no comments!!!!
Sunt convisa ca si prietenul meu a fost cresut in acelasi "siprit", desi .....eu l-am "civilizat"cat am putut!

Ei bine dragii mei...dupa cele vazute in acest cartier SAUTHALL, pe care il asemuiesc cu COLENTINA......nu mai imi doresc sa vizitez India!!!!Daca intr-o tara europenana, aceste creaturi , au adus mizeria cu ei(se pare ca sunt nedespartiti), nu vreau si nici nu imi doresc sa stiu si sa vad cum este la ei in tara!!! :uhuhno:

In oraselul unde locuiesc acum.....sunt ft multi asiatici....pot spune cam 40% din populaie.Este un oras curat,dar cand ii vad imbracati in hainele specifice lor, cu obiceiurile lor.....cu mentaliatea lor......uneori stau si ma intreb.....sunt in Anglia sau in India?In specaial....ca ii auzi vb in urdu sau punjabi.....si cand incearca sa vb engleza....saracii....de ei!!!!abia leaga cateva cuvinte.....sau au un accent ft greu de inteles!!

O alta intamplare cel putin ciudata......consider eu....a fost cand mergand la cumparaturi intr-un super market ASDA(ceva in genul BILLA la noi), o asiatica.....incerca sa cumpere detergent....si ma tot intreba care este mai ieftin....si eu tot ii explcam ca ...de ex....daca e 1,5£....inseamna ca e mai scump decat 89p.....si asata tot nu pricepea.....Asa ca i-am facut eu cumparaturile....

Ajunsa acasa...si indignata...mi-am intrebat prietenul...cum se face ca astia traiesc intr-o tara ...a carei limbi nu o vb , dar macar...cifrele sunt....la fel peste tot....si surpiza a venit ...cand mi-a spus ca defapt...in punjabi...si urdu...nu folosesc cifre arabe :dribbledrool:

Sfatul meu...pentru cei care vor s aviziteze India....(este sa faca un trip ca si asa s-au scos vizele....si e mult mai ieftin 80£dus-intors cu easyjet londra-budapesta.....)in Anglia, vedeti India de aici.....familiarizati-va...iar apoi faceti marele pas si mergeti la India mama.!!!!
Nu va aventurati ca ve-ti avea un gust amar!
(eu si prietenul ne castorim anul acesta.....ma intreb ce voi face ca va trebui sa merg sa ii vizitez neamurile in India, va trebui sa caut o scuza foarte plauzibila)


S-au scos vizele de India?? M-as mira, eu am sunat anul acesta la ambasada, si erau inca valabile.
Referitor la Jaipur sa stii ca a fost singurul in care am fost dezamagita, ca aspect general. Poate de unde plecasem cu prea multe reclame de pe net in cap... Orasul Roz... bla bla. Cert este ca mi s-a parut ca am facut o descindere in timp, la modul ca parca cineva m-a aruncat cu 100 de ani inapoi. Per ansamblu India este de vis, m-as intoarce acolo, as trai acolo... dar Jaipurul a fost primul oras in care am plans la intrare. Contrastul este izbitor. In schimb daca urci la Fort, de sus ai o priveliste cum rar iti va fi dat sa vezi... jumatate de oras il vei vedea roz si cealalta jumatate albastru. Este superb. Tot in Jaipur daca ajungi iti recomand magazinul Anohki si restaurantul de langa. Superbe amandoua. Restaurantul este grozav de fain si ieftin, magazinul este minune pentru suveniruri de super calitate. Oameni super primitori, cazare ieftina, 10 usd pe noapte in conditii de 3 stele.

#78
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postadisy, on Feb 22 2008, 13:22, said:

Hmmmm... oameni buni, India este inainte de toate o destinatie de suflet. Conteaza mai putin cum pleci, cert este ca te intorci schimbat. Pentru cei care tin excesiv la confort, India nu este o destinatie recomandata. Pentru cei cu mintea mai deschisa, exploratori... va fi o experienta de vis.
Am fost in India acum 2 ani, in martie 2006 si ma felicit pentru asta. Dac nu pleci singur/a atunci este ideal sa-ti organizezi excursia fara nici un intermediar. Ma refer la agentiile de turism. Este stupid in contextul incare cu 1500 euro stai 2 saptamani, platesti si biletul de avion si tot. Personal cu 1500 euro am platit drumul (Aeroflot prin Moscova - new delhi), 2 saptamani in new delhi combinat cu tot ce poti numi Rajasthan, intrari, transport intern, suveniruri, toale traditionale, super masa aniversara cu 4 invitati in restaurant de top in delhi.... si o gramada de alte cheltuieli, inclusiv 300 euro pierduti de fraiera ca suprataxa pentru bagaje (am depasit cu 20 kg greutatea maxima admisa, astfel incat la plecare a trebuit sa platesc 300 euro suprataxe).
Pentru inceput... viza. Da se obtine, dar greu fratilor, daca pleci singur. M-am dus la ambasada in Bucuresti cu un tupeu nebun si le-am spus ca vreau sa plec singura. M-au privit ca pe o zdreanta si m-au frecat vreo 2 saptamani. Le dadusem tot ce mi-au cerut, booking pentru avion, vouchere cazare, si pe mama si pe tata. Cert e ca nu a fost suficient. Am imprumutat niste bani, i-am depus in cont la banca, am luat extras de cont cu stampila in original, mi-am facut o adeverinta de salariu de la serviciu in care am exagerat lucrurile la maxim, de genul dra bla bla este director economic, cand de fapt sunt doar contabila.... are salariul de x cand de fapt era radical din x... si alte recomdari foarte bune.... am adaugat un fel de scrisoare de intentie in care am tinut mortis sa le explic ca doar in India vreau sa imi serbez ziua de nastere... si dupa cateva zile am primit viza. Se pare ca asa i-am convins. Ca fata, singura, este al dracului de greu... iti trebuie mult tupeu.
Ajunsa acolo am fost insotita de un prieten indian cam peste tot, nu stiu cum mi-ar fi fost singura... in Delhi probabil te descurci fara probleme, prin tara EXCLUS.  Referitor la modul in are te vor agasa toti, de la strada pana in piata e totul adevarat. Toti se vor uita la tine pentru ca esti alba, daca mai esti si frumusica faci carare. Nu se sfiesc sa se uite dupa tine, sa faca o gramada de comentarii... nu, nu au nici o jena.
Doamne nici nu stiu ce sa va scriu.... dupa doi ani tot ce imi doresc este sa ma intorc... Prima impresie cand am coborat din avion a fost ca am ajuns pe alta planeta... si chiar ajunsesem... coborata in cizme si palton la 35 de grade... Au niste copaci care infloresc tot timpul anului, miros superb... si daca ajungi noaptea, cum ajuns eu, nu vei vedea mizeria din jur, vei fi pur si simplu transpus...
Referitor la mizerie... da, ESTE. Dar este ultimul lucru pe care il vei simti sau observa, inca o data, depinde cu ce idei pleci in cap. Eu am fost coplesita de sentimentul de calm si fericire de-a dreptul, asta pentru ca asa sunt ei ca oameni... fericiti cu foarte foarte putin. Si credeti-ma este molipsitor.
Vezi oameni care isi fac nevoile pe strada, in plin bulevard cateodata, dar si locuri in care lingi de pe jos de cat este de curat. Spre exemplu la temple de fiecare data vei avea acces descaltat, uneori te descalta de la poarta, astfel incat ai de mers sute de metri bune pe jos... vei fi surprins sa iti vezi picioarele curate la intoarcere.
Prin tara calatoresti destul de usor, au autobuze in toate directiile, eu am refuzat sa merg cu trenul. Au autobuze la fel de jegoase ca si trenurile dar si autobuze clasa GOLD, cu aer conditionat, foarte curate. Mancarea este grozava, desigur vei avea probleme daca ma mananci pe strada. Au fast fooduri la tot pasul, cu mamcare traditionala, daca alegi unul curat nu vei avea nici un fel de probleme cu stomacul. Apa clar iti cumperi doar imbuteliata, sau poti sa incerci lapte de nuca de cocos, pe care o taie in fata ta, gustoasa de altfel.
Ar mai fi sute de lucruri de povestit... ma opresc aici. Poze, informatii despre locurile pe care le-am vazut... va dau la cerere.
In concluzie, da, este tara contrastelor, dar daca treci peste formalismul european, te vei intoarce indragostit/a.




S-au scos vizele de India?? M-as mira, eu am sunat anul acesta la ambasada, si erau inca valabile.
Referitor la Jaipur sa stii ca a fost singurul in care am fost dezamagita, ca aspect general. Poate de unde plecasem cu prea multe reclame de pe net in cap... Orasul Roz... bla bla. Cert este ca mi s-a parut ca am facut o descindere in timp, la modul ca parca cineva m-a aruncat cu 100 de ani inapoi. Per ansamblu India este de vis, m-as intoarce acolo, as trai acolo... dar Jaipurul a fost primul oras in care am plans la intrare. Contrastul este izbitor. In schimb daca urci la Fort, de sus ai o priveliste cum rar iti va fi dat sa vezi... jumatate de oras il vei vedea roz si cealalta jumatate albastru. Este superb. Tot in Jaipur daca ajungi iti recomand magazinul Anohki si restaurantul de langa. Superbe amandoua. Restaurantul este grozav de fain si ieftin, magazinul este minune pentru suveniruri de super calitate. Oameni super primitori, cazare ieftina, 10 usd pe noapte in conditii de 3 stele.
Asa e, nu e usor de calatorit, dar e extrem de ieftin si este o experienta incredibila, Am fost in 64 de tari pana acum, dar tara pe care o numesc o experienta e India (si Nepalul, care e foarte similar). Evident, vacanta all-inclusive cu agentia nu are nici un haz si mai bine stai acasa sau te duci la Kusadasi. Am stat aproape 2 luni in India de Nord si Rajastan, probabil la iarna ma duc in Sud

#79
adisy

adisy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 22.02.2008

View PostImperator, on Feb 22 2008, 17:44, said:

Asa e, nu e usor de calatorit, dar e extrem de ieftin si este o experienta incredibila, Am fost in 64 de tari pana acum, dar tara pe care o numesc o experienta e India (si Nepalul, care e foarte similar). Evident, vacanta all-inclusive cu agentia nu are nici un haz si mai bine stai acasa sau te duci la Kusadasi. Am stat aproape 2 luni in India de Nord si Rajastan, probabil la iarna ma duc in Sud

In sud vreau si eu... bine, vreau si Goa dar parca mai subtire. Madurai si Sri Lanka, daca plec in sud. Nu sunt foarte bine documentata acum, de regula febra ma ia inainte de plecare cu vreo 3 saptamani. Ce stii de sud? Ce e de facut? vazut? incercat?
Doamne cat te-ai plimbat! Sunt plina de invidie la modul admirativ! Bravos!

#80
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postadisy, on Feb 25 2008, 10:01, said:

In sud vreau si eu... bine, vreau si Goa dar parca mai subtire. Madurai si Sri Lanka, daca plec in sud. Nu sunt foarte bine documentata acum, de regula febra ma ia inainte de plecare cu vreo 3 saptamani. Ce stii de sud? Ce e de facut? vazut? incercat?
Doamne cat te-ai plimbat! Sunt plina de invidie la modul admirativ! Bravos!
Stiu asa in mare... inca nu m-am documentat prea riguros.. in principiu e vorba de Goa (plaje,. biserici portugheze), templele de la Mysore, Bangalore (cel mai curat oras din India si cel mai futuristic) si statul \Kerala (crestinat de apostolul Toma, complexe de temple, palate de maharajahi). Evident, trebuie sa mai studiez,. M-as fi dus si in Sri Lanka, dar sunt probleme - rebelii tamili au rupt acordul de pace si pot aparea probleme...

#81
adisy

adisy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 22.02.2008

View PostImperator, on Feb 25 2008, 13:21, said:

Stiu asa in mare... inca nu m-am documentat prea riguros.. in principiu e vorba de Goa (plaje,. biserici portugheze), templele de la Mysore, Bangalore (cel mai curat oras din India si cel mai futuristic) si statul \Kerala (crestinat de apostolul Toma, complexe de temple, palate de maharajahi). Evident, trebuie sa mai studiez,. M-as fi dus si in Sri Lanka, dar sunt probleme - rebelii tamili au rupt acordul de pace si pot aparea probleme...

Legat de Goa si Kerala am o gramada de info, nestudiate inca...Kerala m-a fascinat de cand solicitam viza de India la ambasada... raiul pe pamant... in Tamil Nadu in afara de templele de la Madurai nu stiu nimic. O sa ma documentez. Habar nu aveam de Sri Lanka.

#82
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postadisy, on Feb 25 2008, 16:49, said:

Legat de Goa si Kerala am o gramada de info, nestudiate inca...Kerala m-a fascinat de cand solicitam viza de India la ambasada... raiul pe pamant... in Tamil Nadu in afara de templele de la Madurai nu stiu nimic. O sa ma documentez. Habar nu aveam de Sri Lanka.
Am vreo 3 ghiduri acasa... cand ma decid, studiez de acolo si imi fac intinerariu - ce e de facut, unde stau, cum ajung din punctul x in y. Sri Lanka e superba (un soi de Maldive), din pacate extrem de instabila (exista o guerila tamila care se lupta cu fortele guvernamentale singhaleze si e specializata si in actiuni teroriste mai ales in Colombo). Un soi de kosovari

#83
adisy

adisy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 22.02.2008

View PostImperator, on Feb 25 2008, 19:06, said:

Am vreo 3 ghiduri acasa... cand ma decid, studiez de acolo si imi fac intinerariu - ce e de facut, unde stau, cum ajung din punctul x in y. Sri Lanka e superba (un soi de Maldive), din pacate extrem de instabila (exista o guerila tamila care se lupta cu fortele guvernamentale singhaleze si e specializata si in actiuni teroriste mai ales in Colombo). Un soi de kosovari


Apropos de ghiduri, tot faci referire la lonely planet, am intrat pe site ul lor, se pot comanda in Ro, ce recomanzi pentru Asia, ei au x oferte si m-am tembelizat incercand sa aleg.

#84
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postadisy, on Feb 25 2008, 22:14, said:

Apropos de ghiduri, tot faci referire la lonely planet, am intrat pe site ul lor, se pot comanda in Ro, ce recomanzi pentru Asia, ei au x oferte si m-am tembelizat incercand sa aleg.
Le poti gasi si la librariile Noi si Cartaresti din Bucuresti. Pai recomand in ce tara vrei sa mergi :) Au pe fiecare tara in parte... depinde unde vrei sa mergi

#85
Calator

Calator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 01.08.2006
Cum este vremea in zona Delhi- Kathmandu- Varansi-Agra la sfarsitul lunii aprilie- inceputul lunii mai?

Multumesc

#86
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View PostCalator, on Feb 25 2008, 22:47, said:

Cum este vremea in zona Delhi- Kathmandu- Varansi-Agra la sfarsitul lunii aprilie- inceputul lunii mai?

Multumesc
Cald, dar nu excesiv... si e inaintea musonului...

View PostImperator, on Feb 25 2008, 23:04, said:

Cald, dar nu excesiv... si e inaintea musonului...
Rectific si imi fac mea culpa.. .este perioada cea mai calda. Dar nu ploua, e inaintea musonului....

http://www.climate-c.../i/IN42261.html

#87
Aya

Aya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 19.03.2006
:) Si eu vreau sa ma reaintorc in India....Goa.
Imperator,Adisy ce ziceti ce ne organizam?

#88
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View PostAya, on Feb 27 2008, 11:12, said:

:) Si eu vreau sa ma reaintorc in India....Goa.
Imperator,Adisy ce ziceti ce ne organizam?
Eu am un gand de Anul Nou sa bag o Indie de Sud - Kerala, Mysore, Bangalore, Goa...

#89
broscut

broscut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 02.11.2007
si mie mi-ar placea sa ajung in india, insa am vazut ca biletele de avion sunt destul de scumpe :( imperator, poate ma ajuti si pe mine cu un site de unde iti cumperi tu bilete mai ieftine... eu nu am gasit decat la 1300 de euro dus-intors pentru 2 persoane pana in capitala :( mi se pare destul de mult. mi-as dori foarte mult sa vad si goa, insa cateva zile as vrea sa stau si in visakhapatnam. stie cineva detalii despre aceasta localitate? eu am ales-o pur si simplu...

#90
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postbroscut, on Feb 28 2008, 10:29, said:

si mie mi-ar placea sa ajung in india, insa am vazut ca biletele de avion sunt destul de scumpe :( imperator, poate ma ajuti si pe mine cu un site de unde iti cumperi tu bilete mai ieftine... eu nu am gasit decat la 1300 de euro dus-intors pentru 2 persoane pana in capitala :( mi se pare destul de mult. mi-as dori foarte mult sa vad si goa, insa cateva zile as vrea sa stau si in visakhapatnam. stie cineva detalii despre aceasta localitate? eu am ales-o pur si simplu...
Din Romania, cel mai ieftin este cu Aeroflotul dar nu exista decat un zbor pe saptamana.
Varianta low cost este din Istanbul: Air Arabia te duce cam la 300 euro de caciula (cu schimb in Sharjah, Emirate) in diverse destinatii in India. Evident, ar mai fi drumul spre Istanbul, dar daca esti din Bucuresti nu e cine stie ce (se poate si cu trenul).
http://www.airarabia.com/

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate