Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

India

- - - - -
  • Please log in to reply
547 replies to this topic

#37
worldtraveller

worldtraveller

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 21.12.2006

Quote

' date='Dec 21 2006, 17:59' post='2245001']
Te-as ruga sa ne argumentezi alegerea unei localitati anume in detrimentul alteia pentru vizitari, bazate pe chestiuni mai concrete. Detaliaza si ce anume ai vizitat, nu te rezuma la 2 nume de localitati despre care ne spui doar: super, inedit samd.

Eu am ales statul Goa pentru ca eram deja de 4 saptamani in Asia, calatorisem cu autobusul mare parte din drumul din Kabul pana in Amritsar( in Nord Vestul Indiei) si imi doream sa ajung la mare. Goa e recomadat de ghidurile turistice ce le-am consultat. E un stat mic cu cel mai mare procent de crestini, ceva mai civilizat, fosta colonie portugheza pana prin anii '60. Am vizitat o serie de forturi portugheze, am facut o mica croaziera pe unul din raurile ce se varsa in ocean acolo, nu imi mai amintesc numele. Am fost la o ferma de mirodenii unde pentru 10$ pentru 2 persoane am servit o masa traditionala si am facut un tur foarte interesant.
In Panaji daca nu ma insel am vizitat doua catedrale catolice impresionante.
Goa e renumita ca destinatie hippie, si pentru full moon partyes pe malul marii. Multi vin acolo pentru genul asta de distractii cu droguri ieftine, etc. Insa pe noi nu ne-a interesat categoria asta de vacanta.
E adevarat ca intalnesti pe acolo occidentali pe la 40-50 ani, uzati de viciu si care isi duc leatul cu vreo indianca din zona. Nemtoaice si englezoaice expirate si uzate ce au uitat sa se mai intoarca acasa, pe care le intalneam in fiecare la restaurant in compania vreunui zdrahon local.
Noi insa am stat in Colva, un sat pescaresc foarte putin atins de turism, cu vegetatie luxurianta si cum am spus plaja foarte faina. Hotelul a fost foarte fain cu o gradina aranjata, palmieri, piscina, camere curate, asternuturi de matase alba (sic!) si asta la 13$/camera.

Taj Mahalul e cel mai renumit monument indian, majoritatea il viziteaza e la 4 ore de Delhi. Merita vazut dar e deranjant ca au tarife diferentiate pentru localnici si staini la o diferenta de 35X mai mult pentru noi (20Rupee vs 700 Rs). In Agra am stat cam 24 ore timp in care am inchiriat o ricsa cu sofer pentru un pret fix indiferent de cate drumuri am facut. Fortul din Agra merita vazut.

In Delhi - care e unul din cele mai obositoare locuri din lume, am vizitat fortul si cea mai veche moschee din India, plus zona centrala unde am fost la cumparaturi. Am mancat la Pizza Hut si McDonalds:)

Amritsar- e leaganul religiei sich -(sichism) cu cel mai sfant loc al lor Golden Temple - loc de pelerinaj pentru sichistii din toata lumea. L-am vizitat de doua ori, foarte fain.

Aveam de gand sa ajungem si in Jaipur care am inteles ca e fain dar nu am mai avut timp. Asa cum spuneam India e f mare si e bine sa te limitezi la cateva locuri. Noi le-am ales pe ale noastre in functie de situatia particulara in care ne aflam si preferinte personale nu neaparat ca fiind cele mai recomandate locuri.(exceptand Taj Mahalul)

Daca mai ajung pe acolo vreau sa vizitez Varanasi si probabil Kasmirul.

#38
Florina_N

Florina_N

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.01.2007
Eu am sa ma duc anul acesta in India...sper. Prietenul meu este indian, locuieste in Pune, langa Mumbai(Bombay). Am vazut foarte multe fotografii din toata India si este ceva extraordinar. Stiu ca este mizerie si saracie dar ceea ce puteti vedea si cunoaste acolo compenseaza. Este adevarat, inainte animalele umblau libere pe strazi dar acum din cauza traficului nu o sa mai vedeti vaci sau porci pe strada, doar caini ceea ce gasim si im Romania....India are 28 de state si fiecare stat are o cultura si o traditie diferita nimic nu va fi la fel in doua state.....Va fi experienta vietii mele sa petrec 3 luni in India si orice argumente negative se vor aduce asupra acestei tari , India este unica si nu veti gasi in toata Europa ceea ce veti gasi in India....

#39
nicoletaghica

nicoletaghica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.01.2007
Servus,

Acum 2 saptamani m-am intors din India, tara a contrastelor, si sincera sa fiu pot sa spun cu mana pe inima ca traim intr-o tara absolut minunata :)

Tot ce ati scris mai sus este foarte valabil, vezi lucruri absolut superbe care te lasa fermecat pe vecie si in acelasi timp vezi mizerie si nebunie de neimaginat.

Sfatul meu Florina, este sa te pregatesti foarte bine psihic inainte sa mergi acolo, altfel nu o sa iti placa.
Intr-adevar ce vezi acolo nu vezi nicaieri in Europa, dar asta nu e neaparat ceva pozitiv. Pregateste-te sa vezi mizerie cat nu ai vazut in toata viata ta, indiferent in ce cartier marginas sau in ce sat de tigani ai fost vreodata.

In acelasi timp o sa vezi si temple , palate si forturi extraordinar de frumoase.

Este o tara... diferita si interesanta.

Multa bafta!

#40
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007
Am fost in India in 2004 independent cu ruscsacul in spate aproape 2 luni (asta incluzand in Nepalul).
Este o love - hate situation. Acum iubesti, peste 5 minute urasti.
Calatorind independent este extrem de ieftin, in Paharganj, in Delhi poti sa ai camera cu baie proprie si aer conditionat pentru sub 10 dolari, dar uneori mai vanezi soricei prin camera. Nu stiu ce sa zic, India este o provocare, este un loc pe care trebuie sa-l simti, nu sa-l vizitezi. Unul dintre cele mai incredibile monumente din lume (Taj Mahal in Agra) este intr-unul dintre cele mai mizerabile orase din lume :)
Parerea mea este sa cumperi ultimul Lonely Planet India si te poti lamuri - eu am fost doar in Nord, Delhi, Amritsar, Varanasi, Khajuraho, Agra, Rajastan, Mumbai, nu stiu cum e in Sud, dar India este o alta planeta si oriunde te duci gasesti ceva nou si diferit.

Sistemul de trenuri este coplesitor, mai ales super-sistemul lor de rezervari din care nu pricepi mai nimic, dar daca vorbesti cu cine trebuie gasesti bilete care nu exista, oamenii sunt foarte deschisi - mai ales daca vand matase sau alte chestii.

E o experienta, se poate calatori foarte ieftin, dar cum am spus este o provocare. Iti trebuie un scut pentru jeg si multa nesimtire. Pentru mai multe amanunte, da-mi un mail.
Cezar

#41
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostImperator, on Feb 7 2007, 11:23, said:

Am fost in India in 2004 independent cu ruscsacul in spate aproape 2 luni (asta incluzand in Nepalul).
Este o love - hate situation. Acum iubesti, peste 5 minute urasti.
Calatorind independent este extrem de ieftin, in Paharganj, in Delhi poti sa ai camera cu baie proprie si aer conditionat pentru sub 10 dolari, dar uneori mai vanezi soricei prin camera. Nu stiu ce sa zic, India este o provocare, este un loc pe care trebuie sa-l simti, nu sa-l vizitezi. Unul dintre cele mai incredibile monumente din lume (Taj Mahal in Agra) este intr-unul dintre cele mai mizerabile orase din lume :)
Parerea mea este sa cumperi ultimul Lonely Planet India si te poti lamuri - eu am fost doar in Nord, Delhi, Amritsar, Varanasi, Khajuraho, Agra, Rajastan, Mumbai, nu stiu cum e in Sud, dar India este o alta planeta si oriunde te duci gasesti ceva nou si diferit.

Sistemul de trenuri este coplesitor, mai ales super-sistemul lor de rezervari din care nu pricepi mai nimic, dar daca vorbesti cu cine trebuie gasesti bilete care nu exista, oamenii sunt foarte deschisi - mai ales daca vand matase sau alte chestii.

E o experienta, se poate calatori foarte ieftin, dar cum am spus este o provocare. Iti trebuie un scut pentru jeg si multa nesimtire. Pentru mai multe amanunte, da-mi un mail.
Cezar

India este o tara jegoasa si sincer sa fiu si cind maninci ti es intoarce stomacul pe dos. Tu cum ai facut de-ai stat doua luni? Milionar fara ocupatie :) ?

#42
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postvata_pa_batz, on Feb 7 2007, 11:04, said:

India este o tara jegoasa si sincer sa fiu si cind maninci ti es intoarce stomacul pe dos. Tu cum ai facut de-ai stat doua luni? Milionar fara ocupatie :) ?

Milionar in lei vechi si cand am fost, da, eram fara ocupatie. Da, e jeg, depinde daca ai puterea sa privesti peste jeg. Oricum, eu am simtul mirosului destul de atrofiat, asta ajuta. In rest, te obisnuiesti... just do it.

#43
soka norman

soka norman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,978
  • Înscris: 28.05.2006
si...aveau mentalitatea ca tiganii sau sunt diferente?

#44
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postsoka norman, on Feb 24 2007, 02:14, said:

si...aveau mentalitatea ca tiganii sau sunt diferente?

Da, unii aveau.

#45
soka norman

soka norman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,978
  • Înscris: 28.05.2006

View PostImperator, on Feb 26 2007, 14:12, said:

Da, unii aveau.
de fapt asta intrebam.Doar o minoritate sau majoritatea aveau mentalitatea tiganilor.?
cum ai zis unii inteleg ca o minoritate gandeau asemanator cu tiganii.
dar poate ma insel.
erau anumite grupuri cu aceasta mentalitate sau erau gasiti aleatoriu?

Edited by soka norman, 27 February 2007 - 16:14.


#46
clicu

clicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 16.11.2006
Alte câteva impresii din India.

Edited by clicu, 27 February 2007 - 18:12.


#47
soka norman

soka norman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,978
  • Înscris: 28.05.2006

View Postclicu, on Feb 27 2007, 18:11, said:

mai adu

#48
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postsoka norman, on Mar 11 2007, 02:33, said:

mai adu

Oricat ai scrie despre India, e greu sa realizezi ce-i acolo pana nu te duci.

#49
carina28

carina28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 13.03.2007
Buna, si eu imi doream foarte mult sa vizitez India, era ...visul meu ...in special ca prietenul meu este indian.Desi mi-a povestit despre "fetele"Indiei, despre clsele sociale, saracia si bogatia altora.

Ei bine...acum 2 ani am obtinut o bursa si am plecat in Anglia(unde sunt stabilita in prezent....in Bradford...spre nord-vestul Angliei...cam la 450mile de Londra).
Nu stiu cati dintre voi stiti, dar in Londra exista un "cartier" numit Southall.
In Sauthall traiesc indienii, pakistanezii, nigerieni,polonezi si alte natii.Am fost uimita sa vad indiencele si pakistanezele...imbracate asa colorat...in "portul natal".Acest cartier este o combinatie de culoare,de restaurante asiatice, de piata "a la India",mirosuri de mancare, condimente  si.....mizerie!!! Foarte multa mizerie!
Am vazut asiaticii aruncant-suipand pe strada, stand la margine de drum.....ca si cum ar sta la "usa cortului" mestecand tutun si scuipandu-l apoi,am vazut femei cu copiii dupa ele...copiii "jegosi","nespalati","needucati"(nu ca ar englezilor ar fii mai buni :lol: ).
Toti vorbesc in limba lor natala, iar ce m-a impresioanat , este ca inclusiv in statiile de autobuz si tren  si semnele de circulatie, chiar si straziile erau scrise in 3 limbi:engleza,urdu,punjabi.
Am vizitat o familie,(o cunostiinta a prietenului meu), si m-a uimit mizeria si mirosul din acea casa!Familia era compusa din 1 copil, o femeie insarcinata si...sotul.Ei bine...ni s-a oferit un "ceai indian"-care preparat in conditii igenice este foarte bun--yammmy-.dragilor......cand acea"domana" a luat o "oala" sa ne prepare ceaiul, o oala foarte murdara...in care din cate am observat se mai preparase ceai inainte.Acea olala nu se mai spala, se facea ceai, iar dupa ce se consuma.....se mai adauga apa, un pliculet de ceai....si ceva lapte., mirodenii...si se punea iarasi la fiert, :w00t: .
Apoi , domana...foarte amabila ne-a "pus la masa"....adica ne-a oferit orez fiert si separat  ...o mancare din pui (ft gustoasa....desi nu vreau sa ma gandesc cum a fost preparata), intr-o farurie ....nu tocmai curata, si binenteles...nu mi s-a oferit furcultia/lingura/etc....(trebuia sa imi folosesc mainile)!!!!
Am fost invitati sa ramanem peste noapte ...la ei.... :uhuhno: Can ni s-a aratat camera unde sa ne cazeze....auuuuuuu....patul ....hainele de pat erau atat de murdare...incat nu puteai distinge culoarea lor originala!!!!!
Apoi..."doama"(nu-i mai retin numele)avea o secretie "nazala"....si cum poarta femeile...acea esarafa......SI-A STERS NASUL CU EA!si apoi a aranjat-o frumos in jurul gatului :thumbup:
Dupa ce ne-a aratat "camera"-care era plina de "de toate", ne-am reintors in bucatarie....unde s-a pus sa spele vasele! Nu va imaginati ca a folosit detergent de vase....spalatul a constat in introducerea degetelor in apa , apoi in farfurie,si apoi farfuria era depozitata intr-un colt...pe masa!!!
Binenteles ca am refuzat invitatia....i-am multumit pentru ospitaliatete si.....am plecat!!!!

Ce vreau sa subileinez este faptul ca desi am o relatie cu un indian, ca desi am fost inainte la mai multi prieteni de ai lui in vizita ...care erau in Romania(erau studenti) si era mizerie la ei in casa....ma motivam tot timpul ca ...sunt baieti...si na....de accea sunt asa dezordonati!dar....aceasta familie.....mi-a pus"capac"---no comments!!!!
Sunt convisa ca si prietenul meu a fost cresut in acelasi "siprit", desi .....eu l-am "civilizat"cat am putut!

Ei bine dragii mei...dupa cele vazute in acest cartier SAUTHALL, pe care il asemuiesc cu COLENTINA......nu mai imi doresc sa vizitez India!!!!Daca intr-o tara europenana, aceste creaturi , au adus mizeria cu ei(se pare ca sunt nedespartiti), nu vreau si nici nu imi doresc sa stiu si sa vad cum este la ei in tara!!! :uhuhno:

In oraselul unde locuiesc acum.....sunt ft multi asiatici....pot spune cam 40% din populaie.Este un oras curat,dar cand ii vad imbracati in hainele specifice lor, cu obiceiurile lor.....cu mentaliatea lor......uneori stau si ma intreb.....sunt in Anglia sau in India?In specaial....ca ii auzi vb in urdu sau punjabi.....si cand incearca sa vb engleza....saracii....de ei!!!!abia leaga cateva cuvinte.....sau au un accent ft greu de inteles!!

O alta intamplare cel putin ciudata......consider eu....a fost cand mergand la cumparaturi intr-un super market ASDA(ceva in genul BILLA la noi), o asiatica.....incerca sa cumpere detergent....si ma tot intreba care este mai ieftin....si eu tot ii explcam ca ...de ex....daca e 1,5£....inseamna ca e mai scump decat 89p.....si asata tot nu pricepea.....Asa ca i-am facut eu cumparaturile....

Ajunsa acasa...si indignata...mi-am intrebat prietenul...cum se face ca astia traiesc intr-o tara ...a carei limbi nu o vb , dar macar...cifrele sunt....la fel peste tot....si surpiza a venit ...cand mi-a spus ca defapt...in punjabi...si urdu...nu folosesc cifre arabe :dribbledrool:

Sfatul meu...pentru cei care vor s aviziteze India....(este sa faca un trip ca si asa s-au scos vizele....si e mult mai ieftin 80£dus-intors cu easyjet londra-budapesta.....)in Anglia, vedeti India de aici.....familiarizati-va...iar apoi faceti marele pas si mergeti la India mama.!!!!
Nu va aventurati ca ve-ti avea un gust amar!
(eu si prietenul ne castorim anul acesta.....ma intreb ce voi face ca va trebui sa merg sa ii vizitez neamurile in India, va trebui sa caut o scuza foarte plauzibila)

#50
Aya

Aya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 19.03.2006
Carina28 ciudat modul tau de a privi lucrurile avand in vedere ca ai o relatie cu un indian...

Am fost in India anul trecut in octombrie si am participat la o nunta traditionala mireasa fiind prietena mea cea mai buna (romanca) iar mirele indian.Ei sunt stabiliti in Londra dar nunta au facut-o acolo.Deloc entuziasmata de locatie initial ci doar emotionata din cauza evenimentului am purces pe drumul spre India.
Contactul cu India a fost ciudat in primul moment.Ei au intr-adevar un miros specific si care din ceea ce am inteles are drept principala cauza alimentatia lor.
Este asa cum a mai spus cineva o "lume a contrastelor".
Familia sotului prietenei mele face parte din casta luptatorilor situata pe locul doi dupa cea a brahmanilor.Parintii si rudele lui oameni extrem de educati , vorbeau la perfectie engleza.
Din ce am inteles inca sunt familii din caste superioare care nu accepta casatoria fiilor lor cu europence.
Au dat dovada de o ospitalitate si de un bun simt cum nu am mai intalnit in viata mea.
Din pacate am stat doar 10 zile, sfidator de putin pentru ceea ce poate inseamna India pentru un european.
Am vizitat Taj Mahalul si am ajuns si in cartierele marginase din New Delhi unde impreuna cu o prietena ne-am aventurat printre stradutele acelea mizere desi fusesem avertizate ca poate fi periculos.E adevarat ca pana nu ne-am luat un insotitor indian am fost acostate la fiecare pas.Dar dupa ce am luat acel ghid totul a fost in regula.
Am discutat cu tot felul de oameni.De la calugarite catolice imbacate in sariuri roz la vanzatorul tinerel din piata mirat de mentralitatea femeii europene.

Regret faptul ca nu am ajuns sa vizitez si Jaipurul.

Nunta traditionala indiana parca este desprinsa dintr-un scenariu de film.A durat cateva zile si am avut parte de tot felul de experiente inedite.
Cu mancarea nu am avut absolut nici o problema de asemenea nici cu apa(apa imbuteliata gasesti oriunde la preturi mici).

Ce m-a impresionat cel mai mult a fost detasarea de orice probleme.Efectiv te cuprinde un calm total in momentul in care pasesti in India.

Pana la urma daca vizitezi India trebuie sa te pregatesti pentru o altfel de experienta.Mie personal mi s-a legat de suflet si imi doresc sa ma reintorc.Imi cer scuze pentruc a efectiv cuvintele sunt prea sarace sa poata reflecta ce a insemnat India pentru mine.

Edited by Aya, 17 June 2007 - 16:17.


#51
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View PostAya, on Jun 17 2007, 17:16, said:

Carina28 ciudat modul tau de a privi lucrurile avand in vedere ca ai o relatie cu un indian...

Am fost in India anul trecut in octombrie si am participat la o nunta traditionala mireasa fiind prietena mea cea mai buna (romanca) iar mirele indian.Ei sunt stabiliti in Londra dar nunta au facut-o acolo.Deloc entuziasmata de locatie initial ci doar emotionata din cauza evenimentului am purces pe drumul spre India.
Contactul cu India a fost ciudat in primul moment.Ei au intr-adevar un miros specific si care din ceea ce am inteles are drept principala cauza alimentatia lor.
Este asa cum a mai spus cineva o "lume a contrastelor".
Familia sotului prietenei mele face parte din casta luptatorilor situata pe locul doi dupa cea a brahmanilor.Parintii si rudele lui oameni extrem de educati , vorbeau la perfectie engleza.
Din ce am inteles inca sunt familii din caste superioare care nu accepta casatoria fiilor lor cu europence.
Au dat dovada de o ospitalitate si de un bun simt cum nu am mai intalnit in viata mea.
Din pacate am stat doar 10 zile, sfidator de putin pentru ceea ce poate inseamna India pentru un european.
Am vizitat Taj Mahalul si am ajuns si in cartierele marginase din New Delhi unde impreuna cu o prietena ne-am aventurat printre stradutele acelea mizere desi fusesem avertizate ca poate fi periculos.E adevarat ca pana nu ne-am luat un insotitor indian am fost acostate la fiecare pas.Dar dupa ce am luat acel ghid totul a fost in regula.
Am discutat cu tot felul de oameni.De la calugarite catolice imbacate in sariuri roz la vanzatorul tinerel din piata mirat de mentralitatea femeii europene.

Regret faptul ca nu am ajuns sa vizitez si Jaipurul.

Nunta traditionala indiana parca este desprinsa dintr-un scenariu de film.A durat cateva zile si am avut parte de tot felul de experiente inedite.
Cu mancarea nu am avut absolut nici o problema de asemenea nici cu apa(apa imbuteliata gasesti oriunde la preturi mici).

Ce m-a impresionat cel mai mult a fost detasarea de orice probleme.Efectiv te cuprinde un calm total in momentul in care pasesti in India.

Pana la urma daca vizitezi India trebuie sa te pregatesti pentru o altfel de experienta.Mie personal mi s-a legat de suflet si imi doresc sa ma reintorc.Imi cer scuze pentruc a efectiv cuvintele sunt prea sarace sa poata reflecta ce a insemnat India pentru mine.

Unde ai fost, doar la Delhi ?

#52
ashdjin

ashdjin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.08.2007
shi io vreau sa vizitez india de ceva vreme...shi nu numai atat...am shi incercat sa obtin viza anul trecut...din cate vad eu tinand cont de ce ati scris cu totii nimeni nu a avut vreo dificultate in a obtine viza...ei bine mie nu mi-au dat-o deloc....pana in ziua de azi ma intreb de ce pt ca nu mi-au dat un motiv concret...
am aplicat cu 3 luni inainte de data plecarii...asta pt ca imi rezervasem biletu de avion din timp altfel nu as mai fi prins locuri in avion....la sfatul celor din ambasada m-am prezentat decat cu rezervarea altfel mi-as fi cumparat biletul din prima...pe langa rezervarea biletului ...le-am pus la dispozitie 2 voachere pt cazare shi o invitatie autentificata din partea unui prieten din india....ei bine am ashteptat 3 luni un raspuns....mi-au zis ceva de genu ca ashteapta raspuns din india la cererea mea de viza...dupa cele 3 luni mi-au zis ca imi dau pasaportu inapoi ca e mai bine sa il am la mine...da asha cu nishte fetze de milogi....mi-au pus o shtampila in pasaport care nu shtiu ce inseamna ....ca nu scria nimic de genu visa denied....sau ceva asemanator...m-au pus sa semnez pe dosarul meu de aplicare...shi m-au trimis acasa....ca cica se ocupa ei....am mai sunat sa intreb ce se intampla ...daca sa mai vin...daca mi s-a refuzat....abia dupa o luna mi s-a spus concret ca mi s-a refuzat viza...shi nu mi-au dat nic un motiv pt. asta....mai mult fata de la ghisheu ca altfel n-am cum s aii spun mi-a spus ca ambasada indiei in romania nu imi va da viza ever ...shi ca daca vreau sa intru ever in india sa aplic la una dintre reprezentantzele indiei din alte tzari..da asha cu un tupeu shi o nesimtzire de nedescris...asta in conditiile in care consulul sau reprezentantul indian nici maca nu m-a vazut la fatza...
acu....daca poa sa imi spuna shi mie cineva ce e cu oamenii ashtia....ash fi foarte recunoscatoare...
pe mine m-a enervat enorm toata povestea asta shi sa fiu a dracului daca nu o sa aplic pana mi-o dau....

#53
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postashdjin, on Aug 13 2007, 14:20, said:

shi io vreau sa vizitez india de ceva vreme...shi nu numai atat...am shi incercat sa obtin viza anul trecut...din cate vad eu tinand cont de ce ati scris cu totii nimeni nu a avut vreo dificultate in a obtine viza...ei bine mie nu mi-au dat-o deloc....pana in ziua de azi ma intreb de ce pt ca nu mi-au dat un motiv concret...
am aplicat cu 3 luni inainte de data plecarii...asta pt ca imi rezervasem biletu de avion din timp altfel nu as mai fi prins locuri in avion....la sfatul celor din ambasada m-am prezentat decat cu rezervarea altfel mi-as fi cumparat biletul din prima...pe langa rezervarea biletului ...le-am pus la dispozitie 2 voachere pt cazare shi o invitatie autentificata din partea unui prieten din india....ei bine am ashteptat 3 luni un raspuns....mi-au zis ceva de genu ca ashteapta raspuns din india la cererea mea de viza...dupa cele 3 luni mi-au zis ca imi dau pasaportu inapoi ca e mai bine sa il am la mine...da asha cu nishte fetze de milogi....mi-au pus o shtampila in pasaport care nu shtiu ce inseamna ....ca nu scria nimic de genu visa denied....sau ceva asemanator...m-au pus sa semnez pe dosarul meu de aplicare...shi m-au trimis acasa....ca cica se ocupa ei....am mai sunat sa intreb ce se intampla ...daca sa mai vin...daca mi s-a refuzat....abia dupa o luna mi s-a spus concret ca mi s-a refuzat viza...shi nu mi-au dat nic un motiv pt. asta....mai mult fata de la ghisheu ca altfel n-am cum s aii spun mi-a spus ca ambasada indiei in romania nu imi va da viza ever ...shi ca daca vreau sa intru ever in india sa aplic la una dintre reprezentantzele indiei din alte tzari..da asha cu un tupeu shi o nesimtzire de nedescris...asta in conditiile in care consulul sau reprezentantul indian nici maca nu m-a vazut la fatza...
acu....daca poa sa imi spuna shi mie cineva ce e cu oamenii ashtia....ash fi foarte recunoscatoare...
pe mine m-a enervat enorm toata povestea asta shi sa fiu a dracului daca nu o sa aplic pana mi-o dau....
Sunt extrem de surprins... pe toti care ii stiu si-au luat viza imediat si fara probleme... Voiai sa te duci singura ?

#54
aura_mse

aura_mse

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.03.2007
vreau sa merg in india in toamna-iarna  asta, singura, si as vrea sa'mi spuneti daca visa pt India se obtine usor..am sanse sa o primesc?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate