Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

India

- - - - -
  • Please log in to reply
547 replies to this topic

#541
buubuu

buubuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 18.01.2006
Sa 'trezim' putin oamenii nostri de baza pe India cu rugamintea de a ma ajuta cu ceva recomandari. Am de petrecut ceva timp in India datorita serviciului, cate 3-4 saptamani acolo si 5-6 acasa, pana prin noiembrie la anul. Baza va fi in Mumbai si pe langa. In weekenduri insa pot sa ma desfasor in voie (ma rog, cat ma lasa cardul), si la o nevoie mai pot lipi cate 2 zile. Asadar imi permit sa fragmentez destinatiile si o iau usor. Provocarea este ca trebuie sa ma incadrez in vizite scurte, deci va trebui sa merg cat mai mult cu avionul, nu prea am timp de mers cu taxiul sau autocarul. Trebuie deci sa imi aleg destinatiile cu cap si cu ajutorul vostru.
Asadar, exercitii pentru timpul vostru liber.
Urmatoarea deplasare va fi in noiembrie, toata luna, pt care planuiesc ceva de Diwali si Rajasthan. Va mai fi una in ianuarie, cand probabil va fi Kerala, si prin martie-aprilie Katmandu. Si cine stie, daca voi fi cuminte, poate olecuta de Maldive sau ale plaje pacifice Posted Image .
Acum insa, Rajasthan, cel mai probabil in 14-17 nov. Ma gandesc sa aterizez in Delhi > Agra > Jaipur > Jodpur, insa mi-e ca 4 zile sunt cam ingramadite... Sau pot face Delhi,  Amritsar si Agra, si sa merg in Rajasthan de Diwali, adica 2-5 Nov. Ce ziceti? Cum sa le combin?

Edited by buubuu, 25 September 2013 - 15:10.


#542
Sorin Nedelcu

Sorin Nedelcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 15.10.2006
Pentru cei ce se duc in India ,de curand au masuri drastice de securitate,astfel brichetele sunt primele care dispar,laptopurile vor fi scoase din gentute,etc.
Am trecut de curand prin aeroportul din Mumbay si New Delhi.Daca pot juta pe cineva cu informatii sa ma contacteze cu placere.
Daca aveti nevoie sa calatoriti in India sau pe reteaua Jet Airways(companie de linie,bagaj cala 30kg,si mese) interna sau internationala am 17000 puncte la ei in valoare de 1350ron.
Le dau cu 1000 ron prin transfer in cont direct.
Puteti verifica:
jetairways punct com/EN/EU/JetPrivilege/PurchaseJPMilesOnline.aspx

Edited by Sorin Nedelcu, 19 August 2014 - 10:25.


#543
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
Recunosc ca am avut extrem de multe emotii legate de calatoria noastra in India.

Nu pentru ca as fi considerat ca India nu este o destinatie potrivita pentru noi (nu as fi mers in cazul asta) sau pentru ca m-ar fi doborat efortul organizatoriu ci pentru ca aveam asteptari extrem de mari si dupa ani de visat la ea as fi dat orice sa nu fiu dezamagita.

Acum ca ne-am intors din India pot spune ca ii inteleg perfect si pe cei ce o iubesc si pe cei de o urasc (de obicei cand vine vorba de India greu gasesti pe cineva la mijloc). Iar cei ce au venit cu sloganul ei turistic – “Incredible India” in mod sigur nu puteau sa gasesaca unul mai inspirat si mai aproape de realitate.

India este incredibila.

Nu intotdeauna in sensul bun.

Si nu intotdeauna in sensul rau.

Dar intotdeauna incredibila.

India este clar o experienta care nu va fi uitata curand. Nu am ajuns sa o iubim cu patima ca multe milioane de turisti. Nici sa o uram din toti rarunchii ca altii. Insa nu regret nici un minut ca am mers sa o vizitam. Pentru ca trebuie sa o vezi ca sa intelegi de ce genereaza atata pasiune.

India este o destinatie pentru cei cu stomac tare – si la propriu si la figurat.

Este o destinatie pentru calatori cu experienta care sa faca fata la tot haosul, proasta organizare, dorinta de a da tepe ce te inconjoara. Sau dimpotriva pentru calatori ce pur si simplu merg cu valul fara a fi deranjati de absolut nimic. Nu degeaba yoga si meditatia au aparut in India. Daca ai un fel mai relaxat si mai boem de a fi si timp nelimitat de calatorit, vei adora tara asta. Si nici nu e de mirare ca atat de multi backpakeri o pun pe primul loc la tari preferate.

Este o destinate a contrastelor: minuni arhitectonice in acelasi loc cu orase ce arata mai mult ca o groapa de gunoi, tara care a trimis misiuni pe Marte dar care nu are canalizari acoperite, 1 milion de milionari in euro si cei mai saraci oameni din lume, o bucatarie sa te lingi pe degete si o incidenta a problemelor cu stomacul generate de mancare de s-a ajuns la sintagma “Delhi belly” etc etc etc.

Uneori ai impresia ca in India nimic nu poate fi la nivel mediu. Totul este dus la extreme. Si bunele si relele.

Am auzit de multe ori spunandu-se ca noua putere mondiala va fi ori China ori India. Le-am vizitat acum pe amandoua si inteleg perfect de ce oamenii ar crede asta despre China. Este o tara extrem de moderna, extrem de bogata, extrem de mare si foarte important cu un guvern care stie ce vrea si cand isi pune ceva in cap nimeni pe lumea asta nu mai poate concura cu firmele chinezesti sustinute de stat. Ritmul in care China evolueaza este absolut uimitor. In fiecare an apare o linie de metrou in plus in Beijing. In fiecare an apar orase noi. In fiecare an apar linii de cale ferata de mare viteza intre orice doua orase mari la care te poti gandi. Totul se schimba atat de repede incat este imposibil sa gasesti o harta corecta a locului pe care il vizitezi. In schimb India este la polul diametral opus. Pe cat de moderna, dinamica si bogata pare China. Pe atat de saraca, lenesa si murdara e India. Singulul lucru in comun este populatie de peste 1 miliard de locuitori. In rest sunt precum soarele si luna.

Insa ceva ce nu trebuie uitat este ca India este imensa. Si ceea ce vezi in imaginile caracteristice cu India nu este aplicabil tuturor provinciilor. Noi am vizitat doua parti: Rajathan (intre Delhi si granita cu Pakistanul) si Kerala in sud. Si diferentele dintre ele sunt atat de mari incat uneori te intrebi daca este aceeasi tara. Rajathanul este imagina caracteristica a Indiei: aglomeratie, haos, mizerie, vaci pe strazi, canalizari descoperite si in acelasi timp locul unde gasesti niste forturi si palate ce ar facea sa se inroseasca de rusine orice fort sau palat medieval din Europa. Kerala in schimb este extrem de curata (si nu dupa standard indiene ci dupa orice standard), foarte verde si lipsita de poluare, linistita, cu oameni calmi si zambitori, fara aglomeratie, fara celebrele de acum vaci si fara haosul marilor orase. Am iubit fiecare zi din Kerala si nu de putine ori m-am simtit ca in Asia de Sud Este (iar eu ador sa calatoresc in Asia de Sud Est). Desi nu era planuit asa, ma bucur ca am inceput vacanta in Kerala pentru ca a fost o introducere usoara in a calatori in India. Rajasthanul a fost a doua parte a calatoriei noastre si chiar si asa ne-a luat un pic prin surprindere. Si probabil si pentru ca a fost a doua parte (finalul deci) primele lucruri care imi vin in minte sunt cele legate de haoticul Rajathan nu de minunata Kerala. Deci nu intotdeauna sunt obiectiva dar imi spal din pacate cu paragraful asta in care mentionez diferenta enorma dintre nord si sud.

O sa ma opresc aici cu gandurile de inceput pentru ca o sa tot scriu despre India de acum inainte si o sa tot vorbesc la fiecare caz in parte despre lucrurile uimitoare (negative sau pozitive).

Concluzia ar fi ca India nu m-a dezamagit. A fost destul de aproape de ceea ce ma asteptam. Dar la sfarsit nu este un loc care sa imi fi schimbat topul preferintelor. Este o tara undeva acolo la mijlocul listei cu locuri vizitate. Si in mod clar nu va fi una dintre acele tari pe care dupa vizitare m-am apucat sa le propovaduiesc oricui are urechi sa auda si ochi sa citeasca (cred ca am innebunit lumea cu Laosul si Perul meu de exemplu). Pentru ca India nu este pentru oricine.

#544
noone2v1

noone2v1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 31.03.2016
Pentru cei care doresc sa mearga in India si nu au o imaginatie suficient de bogata incat sa vizualizeze descrierile colegilor, vizitati linkurile de mai jos. Merita!

http://www.m1key.me/...lack_and_white/

http://www.m1key.me/...ots_from_india/

http://www.m1key.me/...raphy/varanasi/

http://www.m1key.me/...nikarnika_ghat/

http://www.m1key.me/photography/slums/

http://www.m1key.me/...indian_wedding/

http://www.m1key.me/...hts_from_india/

#545
Abc2OO1ro

Abc2OO1ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 27.08.2017
something00, poti descrie itinerariul pe care l-ai parcurs in Rajasthan ? Presupun ca ai plecat si te-ai intors in New Delhi ?

#546
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postsomething00, on 18 februarie 2015 - 15:42, said:

Recunosc ca am avut extrem de multe emotii legate de calatoria noastra in India.

Nu pentru ca as fi considerat ca India nu este o destinatie potrivita pentru noi (nu as fi mers in cazul asta) sau pentru ca m-ar fi doborat efortul organizatoriu ci pentru ca aveam asteptari extrem de mari si dupa ani de visat la ea as fi dat orice sa nu fiu dezamagita.

Acum ca ne-am intors din India pot spune ca ii inteleg perfect si pe cei ce o iubesc si pe cei de o urasc (de obicei cand vine vorba de India greu gasesti pe cineva la mijloc). Iar cei ce au venit cu sloganul ei turistic – “Incredible India” in mod sigur nu puteau sa gasesaca unul mai inspirat si mai aproape de realitate.

India este incredibila.

Nu intotdeauna in sensul bun.

Si nu intotdeauna in sensul rau.

Dar intotdeauna incredibila.

India este clar o experienta care nu va fi uitata curand. Nu am ajuns sa o iubim cu patima ca multe milioane de turisti. Nici sa o uram din toti rarunchii ca altii. Insa nu regret nici un minut ca am mers sa o vizitam. Pentru ca trebuie sa o vezi ca sa intelegi de ce genereaza atata pasiune.

India este o destinatie pentru cei cu stomac tare – si la propriu si la figurat.

Este o destinatie pentru calatori cu experienta care sa faca fata la tot haosul, proasta organizare, dorinta de a da tepe ce te inconjoara. Sau dimpotriva pentru calatori ce pur si simplu merg cu valul fara a fi deranjati de absolut nimic. Nu degeaba yoga si meditatia au aparut in India. Daca ai un fel mai relaxat si mai boem de a fi si timp nelimitat de calatorit, vei adora tara asta. Si nici nu e de mirare ca atat de multi backpakeri o pun pe primul loc la tari preferate.

Este o destinate a contrastelor: minuni arhitectonice in acelasi loc cu orase ce arata mai mult ca o groapa de gunoi, tara care a trimis misiuni pe Marte dar care nu are canalizari acoperite, 1 milion de milionari in euro si cei mai saraci oameni din lume, o bucatarie sa te lingi pe degete si o incidenta a problemelor cu stomacul generate de mancare de s-a ajuns la sintagma “Delhi belly” etc etc etc.

Uneori ai impresia ca in India nimic nu poate fi la nivel mediu. Totul este dus la extreme. Si bunele si relele.

Am auzit de multe ori spunandu-se ca noua putere mondiala va fi ori China ori India. Le-am vizitat acum pe amandoua si inteleg perfect de ce oamenii ar crede asta despre China. Este o tara extrem de moderna, extrem de bogata, extrem de mare si foarte important cu un guvern care stie ce vrea si cand isi pune ceva in cap nimeni pe lumea asta nu mai poate concura cu firmele chinezesti sustinute de stat. Ritmul in care China evolueaza este absolut uimitor. In fiecare an apare o linie de metrou in plus in Beijing. In fiecare an apar orase noi. In fiecare an apar linii de cale ferata de mare viteza intre orice doua orase mari la care te poti gandi. Totul se schimba atat de repede incat este imposibil sa gasesti o harta corecta a locului pe care il vizitezi. In schimb India este la polul diametral opus. Pe cat de moderna, dinamica si bogata pare China. Pe atat de saraca, lenesa si murdara e India. Singulul lucru in comun este populatie de peste 1 miliard de locuitori. In rest sunt precum soarele si luna.

Insa ceva ce nu trebuie uitat este ca India este imensa. Si ceea ce vezi in imaginile caracteristice cu India nu este aplicabil tuturor provinciilor. Noi am vizitat doua parti: Rajathan (intre Delhi si granita cu Pakistanul) si Kerala in sud. Si diferentele dintre ele sunt atat de mari incat uneori te intrebi daca este aceeasi tara. Rajathanul este imagina caracteristica a Indiei: aglomeratie, haos, mizerie, vaci pe strazi, canalizari descoperite si in acelasi timp locul unde gasesti niste forturi si palate ce ar facea sa se inroseasca de rusine orice fort sau palat medieval din Europa. Kerala in schimb este extrem de curata (si nu dupa standard indiene ci dupa orice standard), foarte verde si lipsita de poluare, linistita, cu oameni calmi si zambitori, fara aglomeratie, fara celebrele de acum vaci si fara haosul marilor orase. Am iubit fiecare zi din Kerala si nu de putine ori m-am simtit ca in Asia de Sud Este (iar eu ador sa calatoresc in Asia de Sud Est). Desi nu era planuit asa, ma bucur ca am inceput vacanta in Kerala pentru ca a fost o introducere usoara in a calatori in India. Rajasthanul a fost a doua parte a calatoriei noastre si chiar si asa ne-a luat un pic prin surprindere. Si probabil si pentru ca a fost a doua parte (finalul deci) primele lucruri care imi vin in minte sunt cele legate de haoticul Rajathan nu de minunata Kerala. Deci nu intotdeauna sunt obiectiva dar imi spal din pacate cu paragraful asta in care mentionez diferenta enorma dintre nord si sud.

O sa ma opresc aici cu gandurile de inceput pentru ca o sa tot scriu despre India de acum inainte si o sa tot vorbesc la fiecare caz in parte despre lucrurile uimitoare (negative sau pozitive).

Concluzia ar fi ca India nu m-a dezamagit. A fost destul de aproape de ceea ce ma asteptam. Dar la sfarsit nu este un loc care sa imi fi schimbat topul preferintelor. Este o tara undeva acolo la mijlocul listei cu locuri vizitate. Si in mod clar nu va fi una dintre acele tari pe care dupa vizitare m-am apucat sa le propovaduiesc oricui are urechi sa auda si ochi sa citeasca (cred ca am innebunit lumea cu Laosul si Perul meu de exemplu). Pentru ca India nu este pentru oricine.

Cu Kerala e ceva curios: pt 50 de ani la putere au fost comunistii. Au pierdut puterea acum 10 ani.

#547
flg20

flg20

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 22.01.2020
Salut, vad ca nu s-a mai scris de mult timp pe aici.
Am si eu in plan o calatorie in India, "triunghiul" New Delhi-Agra-Jaipur.
Si as avea niste intrebari:
1) Jaipur este in Rajasthan si vad ca zice ca ptr Rajastahn (sau cel putin anumite zone) trebuie un permis special, dar doar ptr zonele dinspre forntiera cu Pakistan "mai mult"...stie cineva sigur, trebuie si ptr Jaipur sau nu? Ma rog, o sa intreb si la ambasada
2) Calatoria ar fi in iulie...nu stiu cat de ok e, am citit ca ploua foarte mult, dar eu nu am ca variante de concediu decat toiul verii sau cel al iernii...iar iarna am inteles ca e frig p-acolo.
3) Ptr zona asta a Indiei, trebuie neaparat vreun vaccin?

Am citit in urma doar vreo 7 pagini.

#548
marco68

marco68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 23.12.2007
Da, frumos si provocator totodata....am citit tot , foarte interesant.
Dar , de continuat viata in India, familie cu doi copii,(15 si 12 ani) ce parere aveti...retrasi in sate , cu natura,  liniste, scoala pentru copii....sau o adresa/site cum pot emigra acolo, conditii, cerinte, .....
    Un capital minim , pentru a trai, adaptarea depinde de fiecare...nu stiu , variante,idei.

Edited by marco68, 10 September 2022 - 17:01.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate