Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

India

- - - - -
  • Please log in to reply
547 replies to this topic

#55
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postaura_mse, on Aug 18 2007, 16:44, said:

vreau sa merg in india in toamna-iarna  asta, singura, si as vrea sa'mi spuneti daca visa pt India se obtine usor..am sanse sa o primesc?
Din experienta proprie si a unor cunoscuti, da. Am inteles aici pe forum cineva a avut probleme... Eu nu vad de ce sa ai probleme.

#56
ashdjin

ashdjin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.08.2007

View Postaura_mse, on Aug 18 2007, 14:44, said:

vreau sa merg in india in toamna-iarna  asta, singura, si as vrea sa'mi spuneti daca visa pt India se obtine usor..am sanse sa o primesc?


Ai mare grija daca vrei sa mergi singura pt ca sunt foarte suspiciosi. Io am incercat sa plec singura anul trecut tot in iarna, si am depus  cererea impreuna cu o invitatie din partea unui prieten din India, rezervarea biletului de avion  plus 2 voacher de cazare si o adeverinta de la serviciu, cu 3 luni inainte, ca sa previn intarzierile si ca sa pot sa imi cumpar biletu de avion ca altfel nu mai prindeam locuri. M-au amanat 3 luni fara sa motiveze in nici un fel dupa care mi-au dat pasaportul inapoi , m-au pus sa semnez pe dosar la fel fara sa imi spuna nimic si mi-au lasat o stampila in pasaport care nu stiu ce inseamna. Adica m-au amanat exact cat a fost necesar ca sa trec peste ziua plecarii dupa care , la insistentele mele , dupa o luna mi-au spus ca viza  a fost refuzata si ca nu mai pot aplica la ei ci la alta ambasada indiana de afara ceea ce mi s-a parut culmea absurdului.
Fii foarte atenta. Daca ai mai fost si prin alte parti si ai deja vize in pasaport s-ar putea sa nu ai probleme dar altfel ai mare grija cu ei. Sunt foarte impertinenti si suspiciosi. Mai bine pleaca cu un circuit prin agentie...sutn cateva care se ocupa cu asta in bucuresti. Cel putin prima oara ca s anu ai probleme cu viza pt ca s eocupa agentia de toate formalitatile cu ambasada.
Probabil ca voi incerca si eu s aplec in iarna din nou. Sa vedem c eo iesi.
Succes!

#57
maria_maria_maria

maria_maria_maria

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.08.2007
dintre cei care au fost stie cineva ce se poate lua pentru preventia malariei si se gaseste la noi? mai am 2 sapt. si plec :D mersi

#58
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postmaria_maria_maria, on Aug 21 2007, 13:57, said:

dintre cei care au fost stie cineva ce se poate lua pentru preventia malariei si se gaseste la noi? mai am 2 sapt. si plec :D mersi
Exista mai multe tipuri de medicamente... larium, mefloquina, malarone.
Nu exista vaccin impotriva malariei, se rezolva doar cu medicatie. Larium si mefloquina exista pe alocuri la noi, dar mai ales lariumul a devenit ineficient in Asia si recent in Africa Centrala. Cel mai bun medicament (dar si scump) este malarone, din pacate nu se gaseste in Romania, eu le cumpar din Europa Occidentala (se gasesc inclusiv in aeroporturi, prietena mea a cumparat din Amsterdam).

#59
akkad

akkad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.10.2006
Am auzit vorbe frumoase despre Goa, localitate in India. Fosta colonie portugheza pare-se ca este un fel de Ibiza a Asiei, doar ca are exoticul caracteristic al Indiei. Cred ca este un amestec intre salbatic si civilizat. De Goa am auzit ascultand muzica cu acelasi nume (o variatie a muzicii trance). Daca a fost cineva sau stie cineva mai multe despre Goa pls sa ne impartaseasca cunostintele.

#60
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postakkad, on Oct 10 2007, 13:21, said:

Am auzit vorbe frumoase despre Goa, localitate in India. Fosta colonie portugheza pare-se ca este un fel de Ibiza a Asiei, doar ca are exoticul caracteristic al Indiei. Cred ca este un amestec intre salbatic si civilizat. De Goa am auzit ascultand muzica cu acelasi nume (o variatie a muzicii trance). Daca a fost cineva sau stie cineva mai multe despre Goa pls sa ne impartaseasca cunostintele.
Am fost pe langa Goa, mai precis in Mumbai. Goa nu e o Ibiza a Indiei, este mai repede o Vama Veche... hash si atmosfera alternative, a fost capitala hippiotilor in anii 70 si a ramas... Nu va asteptati la cluburi, ci la o atmosfera boema, plaja, hippioti si mult hash...

#61
allwyn

allwyn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.10.2007
a fost cineva in india, in goa mai precis, de curand?care i drumul cel mai ieftin?

#62
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postallwyn, on Oct 14 2007, 10:20, said:

a fost cineva in india, in goa mai precis, de curand?care i drumul cel mai ieftin?
SDrumul cel mai ieftin este overland, dar poate dura destul de mult.
Cu avionul, din cate stiu eu cel mai ieftin este cu avionul la Mumbai (oferte Air France sau Alitalia) si mai apoi cu trenul spre Goa. In cazuri extrem de izolate, poti prinde un avion ieftin la Dubai (Tarom sau Turkish) si de la Sharjah (emiratul de langa Dubai) poti lua Air Arabia spre Mumbai - low cost airline, dar s-ar putea sa iesi tot cam la acelasi pret si in plus iti trebuie viza de Emirate.


Cel mai ieftin, ieftin e urmatorul:
autobuz (sau tren) Bucuresti - Istanbul.
autobuz Bucuresti - Teheran
tren Teheran - Kerman (sau Yazd)
autobuz Kerman - Zahedan
tren Zahedan - Quetta (vezi ca e doar unul pe saptamana !) in Pakistan
tren Quetta - Lahore
autobuz Lahore - Delhi
avion (low cost) Delhi - Goa

Edited by me_and_myself, 14 October 2007 - 10:42.


#63
Qandulak

Qandulak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 27.01.2006

View Postallwyn, on Oct 14 2007, 09:20, said:

a fost cineva in india, in goa mai precis, de curand?care i drumul cel mai ieftin?


Am gasit un zbor prin noiembrie two ways cu
312.94 EUR

Air Arabia

oricum insa istanbul - mumbai

Nu stiu cat e autobuzul pana instanbul si inapoi...

Eu una asa voi zbura

din mumbai spre trucia :-) si apoi cu busul sau trenul.

Mult succes

desi traseul propus de imperator e mult mult mult mai tentant decat orice zbor .... :-)

#64
carpatic

carpatic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 22.01.2006
As prefera Bucuresti-Istanbul cu trenul, e overnight, vagon de dormit la 250 RON (acum 2 ani), conditii bune.

Quote

Cel mai ieftin, ieftin e urmatorul:
Calatoria over land e cu siguranta mai interesanta, dar nu e mai ieftina decat un zbor Air Arabia.
Calatoria cu autobuzul Istanbul-Teheran dureaza 48 de ore, e un tur de forta daca nu esti obisnuit. Pana la Kerman poti ajunge cu trenul (e capat de linie), trenurile iraniene sunt bune si ieftine, dar reteaua nu e foarte dezvoltata.
Desi fiecare portiune de drum in sine e ieftina, cu autobuzul mai ales, cazarile pe parcurs (daca vrei sa te dai jos din autobuz, sa faci un dush si sa vezi una-alta) sunt ieftine, mancarea super-ieftina, per ansamblu se aduna. Mai adaugi si vizele (dupa cum imi aduc aminte, $10 Turcia, cam $75 Iran, $40 Pakistan - vizele turistice, cele de tranzit sunt mai ieftine, la turci la dus scapi fara dar la intors va trebui sa platesti viza).
Ma duc si eu de Craciun cu Air Arabia in Sri Lanka. 350 Euro
Viza de Emirate nu iti trebuie daca nu parasesti aeroportul din Sharjah, dar daca escala e peste 12 ore poti primi viza de tranzit in aeroport, prin intermedierea Air Arabia (valida 96 de ore), asa poti da o fuga in Sharjah sau Dubai intre 2 zboruri.

#65
Qandulak

Qandulak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 27.01.2006

View Postcarpatic, on Oct 22 2007, 18:57, said:

As prefera Bucuresti-Istanbul cu trenul, e overnight, vagon de dormit la 250 RON (acum 2 ani), conditii bune.

Calatoria over land e cu siguranta mai interesanta, dar nu e mai ieftina decat un zbor Air Arabia.
Calatoria cu autobuzul Istanbul-Teheran dureaza 48 de ore, e un tur de forta daca nu esti obisnuit. Pana la Kerman poti ajunge cu trenul (e capat de linie), trenurile iraniene sunt bune si ieftine, dar reteaua nu e foarte dezvoltata.
Desi fiecare portiune de drum in sine e ieftina, cu autobuzul mai ales, cazarile pe parcurs (daca vrei sa te dai jos din autobuz, sa faci un dush si sa vezi una-alta) sunt ieftine, mancarea super-ieftina, per ansamblu se aduna. Mai adaugi si vizele (dupa cum imi aduc aminte, $10 Turcia, cam $75 Iran, $40 Pakistan - vizele turistice, cele de tranzit sunt mai ieftine, la turci la dus scapi fara dar la intors va trebui sa platesti viza).
Ma duc si eu de Craciun cu Air Arabia in Sri Lanka. 350 Euro
Viza de Emirate nu iti trebuie daca nu parasesti aeroportul din Sharjah, dar daca escala e peste 12 ore poti primi viza de tranzit in aeroport, prin intermedierea Air Arabia (valida 96 de ore), asa poti da o fuga in Sharjah sau Dubai intre 2 zboruri.

Off topic:

o intrebare: Ai mai zburat cu Air Arabia?

Eu una zbor pe 5 noiembrie, biletul e deja in buzunar... dar inca nu stiu la ce sa ma astept. Cat sunt de reliable? ce stii despre ei?

#66
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View PostQandulak, on Oct 24 2007, 14:47, said:

Off topic:

o intrebare: Ai mai zburat cu Air Arabia?

Eu una zbor pe 5 noiembrie, biletul e deja in buzunar... dar inca nu stiu la ce sa ma astept. Cat sunt de reliable? ce stii despre ei?
Sa-mi spui si mie dupa ce zbori cu Air Arabia. Am fost in Dubai in martie si am auzit lucruri bune pe acolo, dar nu pot baga mana in foc, nu am zburat. Oricum, post-ul lui carpatic m-a luminat, cum nu am gasit bilete de Filipine, merg si eu in Sri Lanka de anul nou si o scurta extensie in India.

#67
carpatic

carpatic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 22.01.2006
Nu am mai zburat nici eu cu Air Arabia. Vom vedea. Poti citi opiniile altora aici:
http://www.airlinequ...orum/arabia.htm

#68
Qandulak

Qandulak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 27.01.2006
inca o intrebare...

am stop over in Sharjah 23 ore, in care m/am gandit ca ma pot plimba prin dubai, plus cazare acolo....

toate bune si frumoase, dar.... viza!!!

Aud tot felul de zvonuri, cum ca nu pot sa primesc viza de tranzit decat sponsorizata, si singura linie aeriana care sponsorizeaza ar fi Emirates!!! Air arabia mi/au spus aici ca nu e nici o problema, si ca se ocupa de viza la sosire, dar.... ce stiu eu?

stiti ceva legat de vize de tranzit mai ales in conexiune cu airarabia?

merci

#69
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View PostQandulak, on Oct 28 2007, 14:55, said:

inca o intrebare...

am stop over in Sharjah 23 ore, in care m/am gandit ca ma pot plimba prin dubai, plus cazare acolo....

toate bune si frumoase, dar.... viza!!!

Aud tot felul de zvonuri, cum ca nu pot sa primesc viza de tranzit decat sponsorizata, si singura linie aeriana care sponsorizeaza ar fi Emirates!!! Air arabia mi/au spus aici ca nu e nici o problema, si ca se ocupa de viza la sosire, dar.... ce stiu eu?

stiti ceva legat de vize de tranzit mai ales in conexiune cu airarabia?

merci
Le-am dat un mail lui Air Arabia si iata ce au raspuns:

Thank you for writing to us. With reference to your query, if your connection time between the flights is more than 12 hours, you can avail a transit visa on arrival which will allow you to exit the airport. For more details kindly find below the immigration guideline for the transit visa facility:



The 96 Hours Transit Visa Facility extended by the UAE Immigration Authorities issuance is subject to  
complying with the below guidelines:    
    
1.) Must hold an onward and confirmed ticket on Air Arabia to his/her final destination  
    
2.) The station of origin and destination must be different. Thus, coming from MCT and returning back to MCT
does not qualify for this facility.    
    
3.) 96 hours transit visa facility will be issued solely at the discretion of the local immigration authorities,  
provided the applicant's name does not appear on the Immigration authorities lists of unwanted or black listed
names.      
    
4.) For further visa clarification, contact Sharjah Immigration and take note of the officer's name that gave the
approval and the authority to board the passenger. The Immigration Officer's name should reflect in the  
DCS system.    
    
5.) To avail the 96 hours transit visa facility, upon arrival at SHJ airport, the passenger must proceed
to the Transfer Desk, where the required forms will be provided and need to be filled.  
A.)    Sharjah Airport Authority staff will assist in getting the required approvals processed.  
B.)    This process does take some time and cannot be done on urgent basis.  
    
6.) The visa cost is free of charge for Air Arabia pax.  
    
7.) 96 hours is calculated by the calendar day and not by the hours. Thus, if a passenger arrives into SHJ
at 2100 hours on Monday, this does not mean 3 hours of the 96 hours, but, is counted as 24 hours.
    
8.) Overstaying the allowed period of 96 hours, will result in the passenger paying the following fines :
     *Fine of AED 100 plus AED 100 for first day and thereafter AED 100 for each day of overstay.




Thank you for your interest in Air Arabia.



With Kind Regards,
          

Faten Akkawi

airarabia.com
Be Smart. Pay Less. Fly More

----- Original Message -----

To: [email protected]
Sent: Monday, October 22, 2007 11:27 PM
Subject: Visa for UAE - transit from IST to India or Sri Lanka


Dear Sir,
I plan to use the services of your prestigious company to fly from Istanbul to India in December. As I will have around 12 hours to stay in Sharjah airport both inbound and outbound, please, how could I get a transit visa ?
I mention we are both citizens of Romania.
Thank you.
Sincerelly yours,

#70
Qandulak

Qandulak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 27.01.2006

View PostImperator, on Oct 28 2007, 20:55, said:

Le-am dat un mail lui Air Arabia si iata ce au raspuns:

Thank you for writing to us. With reference to your query, if your connection time between the flights is more than 12 hours, you can avail a transit visa on arrival which will allow you to exit the airport. For more details kindly find below the immigration guideline for the transit visa facility:



The 96 Hours Transit Visa Facility extended by the UAE Immigration Authorities issuance is subject to  
complying with the below guidelines:    
    
1.) Must hold an onward and confirmed ticket on Air Arabia to his/her final destination  
    
2.) The station of origin and destination must be different. Thus, coming from MCT and returning back to MCT
does not qualify for this facility.    
    
3.) 96 hours transit visa facility will be issued solely at the discretion of the local immigration authorities,  
provided the applicant's name does not appear on the Immigration authorities lists of unwanted or black listed
names.      
    
4.) For further visa clarification, contact Sharjah Immigration and take note of the officer's name that gave the
approval and the authority to board the passenger. The Immigration Officer's name should reflect in the  
DCS system.    
    
5.) To avail the 96 hours transit visa facility, upon arrival at SHJ airport, the passenger must proceed
to the Transfer Desk, where the required forms will be provided and need to be filled.  
A.)    Sharjah Airport Authority staff will assist in getting the required approvals processed.  
B.)    This process does take some time and cannot be done on urgent basis.  
    
6.) The visa cost is free of charge for Air Arabia pax.  
    
7.) 96 hours is calculated by the calendar day and not by the hours. Thus, if a passenger arrives into SHJ
at 2100 hours on Monday, this does not mean 3 hours of the 96 hours, but, is counted as 24 hours.
    
8.) Overstaying the allowed period of 96 hours, will result in the passenger paying the following fines :
     *Fine of AED 100 plus AED 100 for first day and thereafter AED 100 for each day of overstay.




Thank you for your interest in Air Arabia.



With Kind Regards,
          

Faten Akkawi

airarabia.com
Be Smart. Pay Less. Fly More

----- Original Message -----

To: [email protected]
Sent: Monday, October 22, 2007 11:27 PM
Subject: Visa for UAE - transit from IST to India or Sri Lanka


Dear Sir,
I plan to use the services of your prestigious company to fly from Istanbul to India in December. As I will have around 12 hours to stay in Sharjah airport both inbound and outbound, please, how could I get a transit visa ?
I mention we are both citizens of Romania.
Thank you.
Sincerelly yours,

Buna am zburat cu air arabia si nu a fost absolut nici o problema cu viza de tranzit... everything very smooth, efectiv nici nu ma asteptam. Doar ca mi/au scanat ochii arabii in acest scop!!! (prima oara cand mi s-a intamplat :-))

#71
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View PostQandulak, on Nov 24 2007, 23:54, said:

Buna am zburat cu air arabia si nu a fost absolut nici o problema cu viza de tranzit... everything very smooth, efectiv nici nu ma asteptam. Doar ca mi/au scanat ochii arabii in acest scop!!! (prima oara cand mi s-a intamplat :-))
Ciudat, m-as fi asteptat sa te pipaie, nu sa te scaneze...lol :)

#72
asifilip

asifilip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 26.01.2005
pentru Bangalore ce-ar fi mai ieftin din Budapesta?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate