Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Masini clasice

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
Tommyboy

Tommyboy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.07.2006
Buna, oameni buni !

         Stie careva dintre noi, cei cu benzina in sange, daca exista vreo lege care sa reglementeze inmatricularea unei asa-zise masini clasice ? Exemplu: vreau sa-mi aduc de pe alte meleaguri ceva de genul Chevrolet Camaro, Dodge Charger sau Challenger, Plymouth Barracuda sau Roadrunner, Pontiac Trans Am.
Indiferent care din modelele mai sus mentionate voi gasi sa-mi convina. va avea opt cilindri dispusi in V, minim 5,7 litri capacitate cilindrica (preferabil 6,6 sau 7,5 litri), carburator, cutie automata, tractiune spate si cel mult 1978 ca si an de fabricatie.
         Exceptand taxele aberante care se pare ca ni se vor impune cat de curand pentru masinile pe care ni le dorim, in alte tari exista posibilitatea de a le inmatricula ca si masini clasice, daca depasesc 25 sau 30 de ani vechime (de la tara la tara, in Germania de la Land la Land), cu avantajele de rigoare, impozite foarte mici, taxe de drum foate mici sau inexistente, asigurari ieftine.
         De exemplu, in U.K., impozitul pe un Trans Am din 1976 de 6.6 L este de circa 150 Euro, iar taxa de drum circa 120 Euro anual, sume pe care le consider rezonabile. In Luxemburg, impozitul pe un Chevrolet Impala din 1957 si 5,9 litri este de (fara glume), 6,50 Euro !!!
          In caz ca ai nostri n-o sa lanseze vreo lege pe acesta tema, se pare ca va trebui sa pastrez masina inmatriculata in statul respectiv, dar sa o trec pe numele si adresa mea (U.K. permite acest lucru, posibil si alte tari).
          Toate cele de mai sus pentru ca nu suport electrica si electronica pe masini si motoare in special. Adica NU climatronic, NU computer pe motor, NU injectie de nici un fel, NU geamuri sau oglinzi electrice, NU scaune electrice si cu memorie, NU inchidere centralizata, NU volan cu butoane pe el sau alte gadget-uri, NU ABS, ESP sau alte prescurtari din trei litere ci doar un V8 MARE DE TOT si o cutie automata, care sa faca rotile din spate sa se invarta (repede, daca se poate...).

          Deci, stie cineva ceva, a auzit cineva ceva, zvonuri, chestii sigure, ceva ?

          Multumesc pentru timpul acordat.

          D.

#2
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
si la noi poti inmatricula masini mai vechi de 30 de ani (paremi-se). atata doar ca vei plati taxele alea mari..

#3
Tommyboy

Tommyboy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.07.2006
Hello again !

       Mersi, romaximusro, dar exact asta incerc sa evit... Prea multa lume din tara asta vrea sa traiasca bine de pe urma muncii mele. In eventualitatea aflarii unor noutati, da-mi de veste.

       Peace,

       Dragos

#4
god_father

god_father

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 25.01.2006
Ai gusturi cam scumpe :) Sper ca ai adunat cel putin 100 de mii pentru o Barracuda.
Lucrurile Nu sunt chiar asa de simple cum par, in sensul ca masina fiind mai veche de 30 de ani nu sunt probleme. Intrdevar nu sunt probleme la inmatriculat, dar daca intarm in UE in 2007, nu iti mai convine sa tii o masina din asta in circulatie cu acte in regula.
Un var de-al meu din Germania are un Mercedes W107 350SEL din 1973, inscrisa tot la retro..bla bla..si ca sa circule cu ea, anual trebuie sa plateasca in jur de 1500 euro (impozit, asigurare, si alte taxe).
Dar cine stie...poate se mai schimba lucrurile. ;)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate