Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tencuiala exterioara casa caramid...

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...
 Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri
 Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...
 Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...
 

"Tuning" sistem Genius SW 5.1

- - - - -
  • Please log in to reply
160 replies to this topic

#127
Kustic

Kustic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 09.08.2007
Am si eu o nedumerire, am un sistem genius modelul de mai sus, nou nout, care imi distorsioneaza intr-un fel neplacut sunetul cu gajaieli baraituri de la un volum mai mare de jumate, ce as putea sa schimb in el sa nu mai faca asa, oare la garantie l-ar primi? Precizez ca inainte tot un sistem identic am avut si nu facea asa s-a ars in anumite circumstante. am aici atasat manualul de service, sincer nu prea ma pricep la electronica dar sunt in stare sa folosesc un ciocan de lipit, sa-mi spuneti ce sa schimb poate un condensator doi..... Multumesc anticipat

Attached Files


Edited by Kustic, 10 November 2008 - 14:11.


#128
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,572
  • Înscris: 17.09.2005
In primul rind verifica condensatorii de filtraj de pe alimentarea subwoofer-ului.
Attached File  Alimentare_sub_Genius.JPG   22.25K   165 downloads
De asemenea si de pe alimentare sateliti.
Attached File  Alimentare_sateliti_Genius.JPG   30.88K   145 downloads

#129
Kustic

Kustic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 09.08.2007
multumesc frumos , cu ce ar trebui sa ii inlocuiesc sa nu imi mai faca probleme, woferul nu are nici o treaba functioneaza excelent, doar satelitii o iau razna, vibreaza ecesiv boxele in ei de nu se mai intelege

Edited by mister_rf, 10 November 2008 - 18:03.
QUOTE INUTIL


#130
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,572
  • Înscris: 17.09.2005
Verifica daca pe PCB (cablaj) condensatorii EC14 si EC15 sint intradevar de 4700micro/25V.

#131
sorinede

sorinede

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 15.02.2007

 Kustic, on Nov 10 2008, 17:47, said:

multumesc frumos , cu ce ar trebui sa ii inlocuiesc sa nu imi mai faca probleme, woferul nu are nici o treaba functioneaza excelent, doar satelitii o iau razna, vibreaza ecesiv boxele in ei de nu se mai intelege



ai spus ca sistemul este nou nout.Ai cumva si garantie la el??.
Daca da eu te sfatuiesc sa il impachetezi si sa-l trimiti acolo de unde l-ai luat.
Apoi ca fapt divers,toti satelitii distorsioneaza??
Decupleazai pe toti si pune numai unul pe fiecare iesire ca sa vezi ce canal distorsioneaza...Succes.

#132
Kustic

Kustic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 09.08.2007

 sorinede, on Nov 10 2008, 23:15, said:

ai spus ca sistemul este nou nout.Ai cumva si garantie la el??.
Daca da eu te sfatuiesc sa il impachetezi si sa-l trimiti acolo de unde l-ai luat.
Apoi ca fapt divers,toti satelitii distorsioneaza??
Decupleazai pe toti si pune numai unul pe fiecare iesire ca sa vezi ce canal distorsioneaza...Succes.


toti distorsioneaza si cum am spus si mai sus sistemul e nou nout, inca nu m-am incumetat sa-l desfac, deci ma sfatuiti sa-l duc la garantie

#133
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,572
  • Înscris: 17.09.2005
Da,este cel mai bine.

#134
pigutzu

pigutzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 02.04.2007

 mhl_andrei, on Sep 7 2007, 09:58, said:

Si part-2 al arhivei... cui il lasi?!



Partea 2 nu exista.........Asta e toata schema numa ca asa se numeste"part1" ms mult de solutie.....:D
exista si partea a doua, pt k altfel nu poti sa extragi nimik din prima.
fa si u upload si cu a doua parte

#135
ba_andrei

ba_andrei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 16.01.2008
Am luat un sistem sw 2.1 850 genius dar nu are trafu . Nu gasesc tensiunile AC ca sa stiu ce fel de traf sai pun .
In poza atasata e bucata din schita unde e mufa pentru tensiunile de la traf .Sunt 5 pini de accea nu stiu ce teniune trebuie ptr fiecare pin .daca erau 2 pini o rezolvam mai repede :)  am vazut ca placa are si un condesnator umflat....deci daca rezolv tensiunea....urmeaza verificarea pieselor .
[ http://img362.imageshack.us/img362/2370/schitasw85021nc6.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
V-as fi recunoscator .:D

Attached Files


Edited by ba_andrei, 21 December 2008 - 14:38.


#136
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
La mufa respectiva se aplica tensiuni alternative.
Intre pinii 1 si 2 o infasurare de 6.5-7Vac
Intre pinii 3 si 4 o tensiune de  9-10 Vac si simetric o alta infasurare de 9-10 Vac intre 4 si 5.
Deci
Attached File  schitasw85021nc6.jpg   33.29K   72 downloads

Infasurarea conectata la pinii 1 si 2 nu are leagatura galvanica cu cea dubla de la 3/4/5.

#137
dorin69

dorin69

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 566
  • Înscris: 20.06.2008
Am si eu o problema cu un transformator:Mi-a dat un prieten un transformator si nu stiu care este intrarea si care este iesirea.El a zis ca a fost la un server.
Transf. are 9 fire : 4 pe o parte si 5 pe cealalta .
Cele 4 au culorile:alb,negru,portocaliu si maro.
Cele 5 fire ,sunt putin mai groase si au culorile :albastru,maro,alb,mov si galben.
Stiu ca tensiunile nu sunt in functie de culorile firelor dar ma gandesc ca asta e un indiciu.
Banuiesc ca intrarea este la firele mai groase.
Ma ajuta cineva cu conexiunile adecvate?
Transf. il voi folosi la un amplificator cu tda7294.

#138
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Fara  a masura infasurarile si fara o fotografie din care sa rezulte ordinea infasurarilor, nu poti sa le identifici. Culorile firelor nu au o semnificatie la un transformator de acest tip.

#139
dorin69

dorin69

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 566
  • Înscris: 20.06.2008
Am sa revin in cel mai scurt timp.
Momentan nu am cablu de date la telefon si nu dispun de alta solutie.

#140
ba_andrei

ba_andrei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 16.01.2008
poti sa imi spui si sensul (7+ 7- , ground ,9+ 9-) Nu imi dau seama cu sa fac legaturile .

Edited by mister_rf, 21 December 2008 - 18:47.
Quote inutil


#141
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Sectiune de 7V nu are importanta cum este cuplata. Este independenta.

Cele doua sectiuni de 9V sunt inseriate, astfel incat la capete avem 18V iar firul de mijloc este conectat la pinul 4.
In practica daca ai doua sectiuni de X volti si se inseriaza sau obtinem la capete o tensiune nula sau  maximul de 2X volti. Cum leagarea gresita nu forteaza transformatorul, urmeaza sa faci testul si prin masurarea tensiunii intre capete sa vezi daca este varianta corecta.

Edited by mister_rf, 21 December 2008 - 18:52.


#142
ba_andrei

ba_andrei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 16.01.2008
am conectat tensiunile  dar in woofer(dif de bas) se aude doar o vibratie . in sateliti se aude muzica dar la bas e doar o vibratie . am schimba un condensator(era un umflat)si cam atat am gasit defecte . am terificat tensiunele din final tda2030a si par oke . nu stiu ce as mai putea face

Atasez schema intregului circuit

Attached Files



#143
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Ai cum sa masori tensiunile pe surse si in circuit pe IC103- TDA2030, respectiv IC102-4558?

#144
ba_andrei

ba_andrei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 16.01.2008
am verificat tensiunile ptr ic103 pare oke . ic102 cam dubios...ultimii 2 pini o tensiune cam de 0,7 ... tda 101 oke
atasez poze
Ideaa e ca nu am avut un traf ptr el si am folosit 2 trafuri unul de 7 si unu de 10 . pe cel de 7 lam conectat la primii 2 pini...iar cel de-al doilea la urmatorii 3 pini
primii pini presupun ca ar fi alimentarea ptr subwoofer . ceilalti 3 ptr amplificare.

Attached Files


Edited by ba_andrei, 21 December 2008 - 21:28.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate