Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 

20 sau 30 D?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
tytel

tytel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 18.04.2006
Vreau sa cumpar un aparat din aceste doua si nu stiu pe care sa il aleg??? :worthy:  :worthy:  :worthy:

#2
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
ce obiective ai pentru ele?

#3
tytel

tytel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 18.04.2006

View PostTaxon, on Jul 21 2006, 23:34, said:

ce obiective ai pentru ele?


Momentan nimic :D

#4
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
eu zic un 350d si obiective ;)

#5
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,675
  • Înscris: 29.03.2006
30D are si masura spot, care lipseste in mod penibil de la 20D....
La calitatea constructiei, mai cauta pe net....am auzit si parei cum ca nu degeaba se cheama 30 si nu 20n....

#6
dlbogdan

dlbogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 25.08.2004

View Posttytel, on Jul 22 2006, 00:20, said:

Momentan nimic :D

Atunci de ce neaparat 30D/20D?.... de fapt, de ce neaparat Canon?  :lol:

Am auzit ca Olympus e550 (?? parca) e foarte advanced si are laiv viu  :naughty: si e si mai ieftin..

aaaa si are si dust removal !!!

Edited by dlbogdan, 23 July 2006 - 00:03.


#7
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,675
  • Înscris: 29.03.2006
Ia unu' si incearca sa vezi prin vizor....., sa verifici focusul, sa verifici detaliile din compozitie, sa verifici DOF-ul !!! ...apoi vezi daca are rost sa mai recomanzi OLY.....

Edited by loock, 23 July 2006 - 01:22.


#8
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
E330 era ala.

Edited by AlexIP, 23 July 2006 - 11:22.


#9
Capitano

Capitano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 10.08.2005
http://forum.softped...t...35300&st=30

#10
tytel

tytel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 18.04.2006

View Postdlbogdan, on Jul 23 2006, 01:02, said:

Atunci de ce neaparat 30D/20D?.... de fapt, de ce neaparat Canon?  :lol:

Am auzit ca Olympus e550 (?? parca) e foarte advanced si are laiv viu  :naughty: si e si mai ieftin..

aaaa si are si dust removal !!!


Pentru ca, momentan am un Canon Eos 300 pe film si sunt foarte multumit de el, iar acum vreau sa trec la dslr :peacefingers: si mai sunt si fan Canon :photo:

#11
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005

View Posttytel, on Jul 23 2006, 16:38, said:

Pentru ca, momentan am un Canon Eos 300 pe film si sunt foarte multumit de el, iar acum vreau sa trec la dslr :peacefingers: si mai sunt si fan Canon :photo:
deci inseamna ca ai cel putin un obiectiv ef ... care e ala ? :huh:

io tot zic sa-ti iei un 350d + grip + blitz + alte alea

#12
tytel

tytel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 18.04.2006

View Postshobi, on Jul 23 2006, 16:40, said:

deci inseamna ca ai cel putin un obiectiv ef ... care e ala ? :huh:

io tot zic sa-ti iei un 350d + grip + blitz + alte alea


Am un ef 28-80mm   1:3.5-5.6(Canon)
          af 100-300mm  1:5.6-6.7(Vivitar)  


:mellow:

#13
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
eu as zice 20 SH, e pe la 1000 de para acum.
la 30 ai DOAR spot-ul in plus, pt ca iso in pasi mai mici nu e deloc interesant dupa experienta mea iar lcd-ul mai amre e INUTIL 100%, oricum pe lcd te uiti doar la hsitograma ca in rest e bun de nimic...
cum tu nu pari atat de avansat incat sa folosesti des spotul eu zic ca diferenta intre un 30 nou si un 20 nou nu merita banii. daca 20-ul mai e si second diferenta creste la aproape 400 de dolari ...
daca iei de afara oricum nu ai garantie asa ca ...

eu as alege 20D, am unul si sunt multumit de ce scoate.
de asemenea daca vrei un aparat nou poti arunca un ochi si pe 350D.

o alta sugestie ar fi sa faci rost de nsite obiective mai bune pt noul aparat. acolo se merita investitia.
mai bine un aparat second cu obiective bune decat unul nou, de ultima generatie(cum se vrea 30D) echipat cu vivitar sau cine site ce petarda...DACA il folosesti cu asemenea geamuri parerea mea e ca dai banii degeaba pe el ...

ma rog, cam asa gandesc eu, paote tu ai alte rpincipii si alte nevoi dar in mare, legat de 20 vs 30D eu nu cred ca se merita aia 3-4 sute de doalri in plus.

#14
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005

View Postparintele, on Jul 24 2006, 14:32, said:

eu as zice 20 SH, e pe la 1000 de para acum.
la 30 ai DOAR spot-ul in plus, pt ca iso in pasi mai mici nu e deloc interesant dupa experienta mea iar lcd-ul mai amre e INUTIL 100%, oricum pe lcd te uiti doar la hsitograma ca in rest e bun de nimic...
cum tu nu pari atat de avansat incat sa folosesti des spotul eu zic ca diferenta intre un 30 nou si un 20 nou nu merita banii. daca 20-ul mai e si second diferenta creste la aproape 400 de dolari ...
daca iei de afara oricum nu ai garantie asa ca ...

eu as alege 20D, am unul si sunt multumit de ce scoate.
de asemenea daca vrei un aparat nou poti arunca un ochi si pe 350D.

o alta sugestie ar fi sa faci rost de nsite obiective mai bune pt noul aparat. acolo se merita investitia.
mai bine un aparat second cu obiective bune decat unul nou, de ultima generatie(cum se vrea 30D) echipat cu vivitar sau cine site ce petarda...DACA il folosesti cu asemenea geamuri parerea mea e ca dai banii degeaba pe el ...

ma rog, cam asa gandesc eu, paote tu ai alte rpincipii si alte nevoi dar in mare, legat de 20 vs 30D eu nu cred ca se merita aia 3-4 sute de doalri in plus.

30d nou e mai ieftin ca 20d nou la majoritatea magazinelor :w00t: dar eu tot zic ca 350d + grip + un blitz + un trepied + un obiectiv, doua bune ... si te duce cam pe la aceeasi bani ;)
acu depinde ce vrei ... wide, tele, all-around

#15
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
defineste notiunea de magazin.
eu vorbesc de Bh unde 20-ul e 999 si 30-ul e 1250.
pe de alta parte e posibil ca 20-ul sa nu mai fie disponibil, in .ro din cate stiu eu nimeni nu mai aduce 20D...

pe de alta parte sunt de acord cu varianta 350 plus ceva accesorii bune. macar un obiectiv decent daa ai tot e un plus fata de un 20 sau 30 cu 18-55 din kit, nici nu se compara.

#16
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Daca as avea banii eu as lua 30D fara sa stau pe ganduri. Numai cand ma gandesc la displayul ala cat casa, pe langa care al meu de pe 350d pare cat vizorul... plus ca e nitzel mai mare, sta mai bine in mana, e mai rapid, e mai "pro" etc...

Oricum, nu fa greseala sa-l iei cu 18-55 standard. Ia cu 17-85 ca n-o sa-ti para rau. Si gripul mi se pare moft. Daca ai blitz separat, iti e suficient o baterie de rezerva, si oricum ar fi pacat sa nu iei un blitz separat cand mai faci rost de bani...

#17
tytel

tytel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 18.04.2006
Va multumesc pt. sfaturile si parerile date :peacefingers: dar pana la urma cred ca tot spre 20 trag pt. ca l-am gasit la un pret de 28 mili.(body+card de 1 gb,nou cu garantie de un an) :w00t:

P.S- urmeaza goana dupa obiective ;)  ceva recomandari?

#18
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
vezi ca e zona separata pentru obiective, mai arunca un ochi pe acolo...

Depinde de pret, de modul de folosire destinatie.
Oricum, ca idee o sa ai nevoie de un zoom all-around in prima faza, un 18-55 ieftin (17-85 ideal) si 50 1.8 pentru portrete. Apoi poti diversifica: adaugi un wide mai bun si mai scurt sau un tele mai lung in functie de ce ai nevoie.
Fereste-te de sigma sau tamron daca nu poti testa obiectivul. Sigma e teoretic mai sharp si mai ieftin decat Canon, dar au probleme la CTC si compatibilitate. Poti sa probezi si 3 obiective pana gasesti unul OK. Se mai intampla si la Canon, dar mai rar.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate