Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

caller id

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
bimbi

bimbi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.08.2003
legat de caller id imi trebuie un modem care sa stie sa citeasca aceasta facilitate oferita de romtelecom. pana acum am aflat ca acest modem trebuie sa functioneze in protocol FSK. stie cineva unde gasesc un asemenea modem.

#2
lostu

lostu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 14.05.2003
cei de la Flamingo aveau asa ceva parca.. suna si intreaba-i sau intra pe site-ul lor , www.flamingo.ro

bafta

#3
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
Nu uita ca facilitatea respectiva este contra cost la Romtelecom.
In principiu, cam toate modemurile au aceasta facilitate de caller id, vezi si tu manualul modemului.

Cu comanda "at+VCID=#" poti seta anumite optiuni pentru caller id.
# poate avea valori 0,1, sau 2, cu 0 este disabled
Daca scrie error nu ai caller id.

PS aceste comenzi se dau din hyper terminal.

#4
lauredd

lauredd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 06.12.2001
Da , la Romtelecom caller ID e 18.000 / luna ,dar dureaza cam 3 saptamani pana ti-l activeaza ...

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,682
  • Înscris: 07.02.2003
18000... poate fara TVA ! E scump si nu merita mai ales ca se vor scumpi serviciile 2-3x in curand... deci automat si taxa de caller-id se va inlumti...

#6
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
Si oricum cine da banii pe serviciul caller id n-are ce face cu ei.
Adica de ce sa platesc un serviciu pentru care cei de la Romtelecom n-au nici un merit.
Dimpotriva, trebuia sa aiba toata lumea de pe digital, daca nu-l opreau ei.

#7
mirceat

mirceat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 12.01.2003

Quote

Originally posted by burvi2001
Si oricum cine da banii pe serviciul caller id n-are ce face cu ei.
Adica de ce sa platesc un serviciu pentru care cei de la Romtelecom n-au nici un merit.
nu e chiar asa, de multe ori as vrea sa raspund la telefon numai selectiv, fie sint obosit, fie persoana respectiva ma agaseaza cu anumite solicitari.
ultima chestie care m-a stirnit a fost un apel plin de injuraturi, stiu mediul de unde venea apelul (o firma care nu si-a facut bine treaba), dar nu am putut localiza persoana. daca aveam caller id, praf il faceam, ca norocosul a sunat seara si precis era acasa.
pt cca 30.000 lei/luna nu mi se pare mult sa am controlul apelurilor care intra. ceva similar se intimpla cu apelurile de plecare - la prima vedere mi s-ar parea stupid sa platesc tot cca 30.000 lei pt un tabel listat pe o foaie A4, dar de cind am cerut factura detaliata, fac economii la impulsuri mult mai mari decit platesc la RTC pt serviciul respectiv. :)

#8
kye04

kye04

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 745
  • Înscris: 14.01.2002
eu am caller id pe fix.si e super.stiu exact cine ma suna(daca am numarul bagat in agenda).si mai stiu si daca trebuie sau nu sa raspund la telefon in functie de cine ma suna.pacat insa ca telefonul costa mult(700000 cel mai putin)
un modem connexant soft 56k poate suporta aceasta functie?

#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,682
  • Înscris: 07.02.2003

Quote

Originally posted by mirceat
pt cca 30.000 lei/luna nu mi se pare mult sa am controlul apelurilor care intra. ceva similar se intimpla cu apelurile de

Da dar, in afara de asta... nu ai ce face la un fix cu el. Daca nu ai "dusmani" nu ai probleme, in rest, poti lasa fax sa raspunda noaptea (sa nu te deranjeze) :)
Eu mai fac cateodata o gluma buna, noaptea las un modem pe autoanswer fara calculatror... e super, e un fel de mesageriae la mobile :)

#10
moartea

moartea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 18.05.2003
Aveti idee ce fel de telefoane suporta Caller ID ? Adica, ce trebuie sa stiu ca sa nu imi iau teapa cand cumpar un telefon care stie Caller ID. Stiu ca sunt mai multe standarde. Am vazut mai sus ceva despre FSK. Acesta este standardul adoptat de Romtelecom ? Scrie in manualul telefonului asta ?

#11
James

James

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 04.06.2003
Modelele mai noi de siemens suporta caller id si sunt compatibile cu reteaua noastra. De la seria 2000 in sus inafara de cateva modele, majoritatea au caller id. In plus sunt telefoane foarte bune, au multe facilitati dar sunt destul de scumpe. Mai este o chestie interesanta daca ai o baza care suporta caller id si un telefon mai vechi din seria 1000 iti arata si el numarul care te suna chiar daca nu are agenda, si pe o baza de siemens se pot pune de obicei pana la 6 telefoane.

#12
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Trebuie sunat la Romtelecom, ei au o lista cu toate telefoanele compatibile, si compatibilitatea difera in functie de centrala. Desi... eu mi-am luat un General Electric, despre care ei au spus ca e incompatibil, si merge excelent. Mi se pare destul de util, mai ales ca nimeni nu se prea oboseste sa-si ascunda identitatea cand suna pe fix. A propos, la Romtelecom #31#-ul e *31*nr.#.

#13
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,422
  • Înscris: 01.12.2001
Puteti cumpara la oferta doar 268.000 lei un aparat identificator de apel (doar pana pe 15 noiembrie) altfel costa 335.000 lei care arata ultimile 100 apeluri primite si 30 date. Monitorizeaza permanent linia (daca se suna de la alt aparat indica nr). Sunt de cumparat la orice oficiu Romtelecom. Se activeaza in 3 zile max. E super si nu conteaza ce telefon ai.

#14
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,278
  • Înscris: 05.06.2002
Eu am un telefon Dect si serviciul Caller ID activat. Merge super. Telefoanele care suporta Caller ID au mentionata aceasta facilitate pe cutie, prospect. Totusi ca sa nu aveti surprize e bine sa cumparati telefonul de la RomTelecom, in caz de incompatibilitati nu mai au pe cine da vina. O solutie buna mi se pare si cea mentionata de dorin_2k numai ca la ea o sa trebuiasca sa va deplasati pana la aparat ca sa vedeti cine suna, asta in cazul in care aveti telefon cordles. E f. buna impotriva glumetilor care au impresia ca daca te suna pe fix sunt anonimi. Pt cei care nu au probleme cu acest tip de oameni nu mi se pare a fi ceva necesar. Vreau sa va spun ca e "surprize surprize" daca dupa un telefon de la un glumet il suni tu inapoi, eventual ii dai sa vorbeasca cu "capitanul de politie Capsuna" (in realitate un amic). Pana se dezmeticeste faci ceva misto de el si in plus faptul ca observa ca nu e anonim ii taie cheful de glume.

#15
sigxcpu

sigxcpu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 22.09.2002
Si daca sun de pe o centrala analogica cine-mi vede nr.?

#16
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,682
  • Înscris: 07.02.2003
Daca suni de pe analog nu ti se poate vedea numarul, doar centrala root (nici macar extensiile !).
Deci, daca dai de pe 665xxxx sau de pe 666xxxx tot "021665" primesti  :(

A, si ca sa se linisteasca lumea cu Caller ID-ul, clientii romtelecom pot opta free pentru a nu trimite ID-ul deloc si destul de multi fac asa acuma... ceea ce mobilele nu pot... deci daca vrea cineva tot iti face glume...

#17
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,278
  • Înscris: 05.06.2002
Mda, depintde cat de istet e. Avand in vedere ca in general tzaranii gasesc placere in astfel de glume e inca eficient impotriva lor.

#18
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Si in cazul mobilelor se poate opta pentru restrictionarea permanenta a identitatii din centrala, ca sa nu mai vorbim ca majoritatea telefoanelor, chiar si modelele mai vechi, au optiunea asta in meniu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate