Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

cum sa faci un countre-jour

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
In esenta, ma fascineaza contre-joururile ... imi plac, pot fi geniale, am incercat si eu ceva ceva ... si pot sa zic ca unele mi-au iesit decent ... dar ca sa ajung la rezultatul ala a trebuit sa trag muuuuuuuuult de curves in ps si alte metode ... contrast, levels .. etc etc ...

deci, cam care e procedura standard pentru un countre-jour ? setari, cam unde ar trebui sa fie sursa de iluminare in raport cu subiectul pt o mai ... buna ... umbra and so on...
o idee ar fi si ce filtre ajuta la efectul in sine (ca tot vreau sa fac saltul la grupa mare)

exemplu :

Attached File  centru2mic.jpg   28.63K   398 downloads

#2
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005
Totul sta in masurare. Ideal e sa treci pe manual, in modul spot. (Nu stiu ce aparat ai, si deci nu stiu ce setari manuale poti sa folosesti). Sfatul meu este sa reglezi expunerea in functie de obiecte foarte luminoase sau foarte intunecate.  

Daca fotografiezi oameni si vrei sa li se vada fata, folosesti blitz-ul in modul fill.

#3
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005

View PostTudor_DX, on Jul 15 2006, 13:14, said:

Totul sta in masurare. Ideal e sa treci pe manual, in modul spot. (Nu stiu ce aparat ai, si deci nu stiu ce setari manuale poti sa folosesti). Sfatul meu este sa reglezi expunerea in functie de obiecte foarte luminoase sau foarte intunecate.  

Daca fotografiezi oameni si vrei sa li se vada fata, folosesti blitz-ul in modul fill.
pai, de exemplu, poza data exemplu e pusa pe manual, pe undeva pe la 1/500 (daca nu mai mult) + f/8.0

cred ca e center weight average ... oricum, din pacate nu prea aveam cum s-o scot mai intunecata ...

aparat : canon a510, in curand ... sper un pentax *ist DL

ps : la ce lumina era, nu prea aveam cum sa scot un countre-jour veritabil :D (un f/16, f/22 poate chiar mai mult ar fi fost perfect)

vreun filtru ajutator sa stiu de pe acum ? ND ar face vreo diferenta ? :huh:

#4
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005
Intrebare este daca ai masurat cum trebuia.

Mai intunecata nu stiu daca e o idee buna. Mi se pare si asa mult prea intunecata in partea de jos. Pe monitorul meu nu se vede niciun detaliu.

ND-ul reduce luminozitatea per total, poate un polarizator, ca sa obtii culori mai saturate.

Mai exista o varianta, un filtru gradual, cu care obtii un cer "bogat", dar si detalii in partea de jos.

Edited by Tudor_DX, 15 July 2006 - 23:42.


#5
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,120
  • Înscris: 29.06.2005
Exact, un(sau mai multe :D ) filtru gradual+masurare pe zonele luminoase+fill flash daca ai persoane. Da` eu stiam ca parca la contrejour nu se vede sursa de lumina ....

#6
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004

View Postshobi, on Jul 15 2006, 13:37, said:

aparat : canon a510, in curand ... sper un pentax *ist DL
DL2? mmm...

#7
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
din punctul meu de vedere cam asta e un countre-jour ... subiectul in umbra nu prea are detalii by default ...

in fine, mersi pt tip-ul cu spot ... merge :)

#8
danilo

danilo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 04.03.2005
Ce este ND ?
Polarizatorul stiu in principiu ce face , dar cum ar ajuta aici ?
Filtrul gradual ce este ?

Cum se poate obtine iluminare ok pe cer cu nori si in acelasi timp sa fie vizibile detalii si in zonele umbrite ?

#9
Drug

Drug

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 07.05.2005
Tragi raw, dupa aia in converter expui (intuneci) partile luminoase cum ai vrea sa le vezi, apoi cele intunecate le luminezi. Dupa aceea combini ambele imagini, folosind PS (layer mask).

#10
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005

View PostDrug, on Jul 17 2006, 15:53, said:

Tragi raw, dupa aia in converter expui (intuneci) partile luminoase cum ai vrea sa le vezi, apoi cele intunecate le luminezi. Dupa aceea combini ambele imagini, folosind PS (layer mask).
ideea era sa le fac cat mai din aparat :w00t: (ca sa iasa cat mai naturale ... sa nu se vada prelucrarea ... ca si asa mi s-a zis ca am poze prea intunecate :blink:)

#11
Drug

Drug

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 07.05.2005
Sorry Shobi, raspunsul se referea la :

Quote

Cum se poate obtine iluminare ok pe cer cu nori si in acelasi timp sa fie vizibile detalii si in zonele umbrite ?
A propos, poza aia din primul post e supraexpusa rau. Trebuiau 2 polarizatoare :) si viteza 1/1000 (cred ca ai la aparat 1/1000)

Edited by Drug, 17 July 2006 - 15:00.


#12
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005
Chestia cu polarizatoarele era o gluma?  :)

#13
tzs

tzs

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 15.02.2006
pe vremuri cand nu exista photoshpopul oamenii invatau exersand, experimand foarte mult si o faceau pe film care costa ecva bani.. acum pe digital iesi pe ferearsear targi 3 cadre le descacri ci vezi ce ai facut...

inveti mai mult experimantand decat intreband pe forum...

gabi
http://fotoblog.ro

#14
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005

View Posttzs, on Jul 18 2006, 14:53, said:

pe vremuri cand nu exista photoshpopul oamenii invatau exersand, experimand foarte mult si o faceau pe film care costa ecva bani.. acum pe digital iesi pe ferearsear targi 3 cadre le descacri ci vezi ce ai facut...

inveti mai mult experimantand decat intreband pe forum...

gabi
http://fotoblog.ro
si in momentul in care unu afla reteta succesului o impartasea ;)

esti off-topic cu linkul ;)

#15
calauza

calauza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 05.07.2006

View PostTudor_DX, on Jul 17 2006, 23:07, said:

Chestia cu polarizatoarele era o gluma?  :)

Am inteles ca doua polarizatoare suprapuse pot fi folosite pe post de ND.

#16
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
daca ai un trepied bunicel ai putea sa tragi bracket pe expuneri si sa o pui de-un HDR (e tot photoshop da e finut) sau chiar sa lucrezi cu expunerile pe layere (am vazut pe undeva niste tutoriale ... daca imi aduc aminte iti zic)

de asemenea soare gol in cadru ... hmm ... ai dreptate ... nu prea imi suna bine (nici pentru poza nici pentru cecedeu :) ) încearca sa il lasi la marginea cadrului (si vezi cum faci sa eviti flare-ul ca pe a510 nu cred ca exista parasolar) sau asteapta norii ... iti iese cerul foarte misto ... parca am ceva de genul ... daca le gasesc postez

#17
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005

View Postdeejay86, on Jul 18 2006, 15:41, said:

daca ai un trepied bunicel ai putea sa tragi bracket pe expuneri si sa o pui de-un HDR (e tot photoshop da e finut) sau chiar sa lucrezi cu expunerile pe layere (am vazut pe undeva niste tutoriale ... daca imi aduc aminte iti zic)

de asemenea soare gol in cadru ... hmm ... ai dreptate ... nu prea imi suna bine (nici pentru poza nici pentru cecedeu :) ) încearca sa il lasi la marginea cadrului (si vezi cum faci sa eviti flare-ul ca pe a510 nu cred ca exista parasolar) sau asteapta norii ... iti iese cerul foarte misto ... parca am ceva de genul ... daca le gasesc postez
uite aici ceva de genu ala ... dar mai vechi si photoshopat : http://forum.softped...A...st&id=43613

#18
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
da, si apusul e tot un contre-jour ... dar mai special ... soarele este la (sau sub) orizont deci mult mai slab iar efectul este cat de cat diferit fata de ceea ce cauti tu ... si anume un contre-jour de zi

le: place mult poza ... nu mai tin minte ... de tine e facuta?

Edited by deejay86, 18 July 2006 - 19:10.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate