Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO
 Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......
 Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate
 Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...
 

Sala de forta

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
crysti_91

crysti_91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 861
  • Înscris: 22.06.2006
Dupa cat timp dupa ce v-ati dus la sala de forta(daca v-ati dus) a inceput sa se vada?Dupa cat timp ati fost satisfacut pe deplin de rezultat.?

#2
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Satisfactie: incepand cu primul antrenament... Ma ajuta sa elimin stresul...  :coolspeak:

#3
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
depinde pentru ce te duci !

nu pot sa nu fiu de acord cu insidespy, adica te simti beton char dupa prima sedinta : elimini stresul si incordarea, creste tonusul muscular, simti sangele cum zburda...etc..

daca te referi la masa...aia se pune greu si e complicat : vezi alimentatie, odihna, suplimente, efort !
daca te referi la brand, ala se umfla mai repede, cu un efort considrabil, adica sedinta zilnica, alimentatie, plus restul, eu am vazut efecte notabile cam in 2 luni +... mai bine vezi sectiunea dedicata fitnessului salilor de forta etc..

#4
Blitzkrieg

Blitzkrieg

    SIR

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,050
  • Înscris: 13.02.2005
Daca nu mananci bine, dormi bine si  iai suplimente (in cazul barbatilor) se va vedea in cel mai bun caz doar o crestere a fortei.

Cu mancat putin, dormit putin si fara suplimente vad doar dupa aproximativ 1 an
Forta am observat-o dupa primele doua luni.

#5
crysti_91

crysti_91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 861
  • Înscris: 22.06.2006
Am 14 ani nu cred ca as vrea sa ma bag pe suplimente...ca am auzit ca fac rau unele.Ce ar trebui sa mananc.Poate imi spuneti voi,imi mai dati idei.Si cat ar trebui sa dorm?Eu dorm asa vreo 9-10 ore si cateodata mai mult

Edited by crysti_91, 11 July 2006 - 23:28.


#6
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,079
  • Înscris: 10.04.2006
Faza cu varsta se referea la persoanele mature . Copiii au nevoie de somn . Iar pentru tine la 14 ani nu este deloc buna sala de forta deoarece stagneaza cresterea. Asta ti`o spun din experienta.

#7
Blitzkrieg

Blitzkrieg

    SIR

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,050
  • Înscris: 13.02.2005

 crysti_91, on Jul 12 2006, 00:28, said:

Am 14 ani nu cred ca as vrea sa ma bag pe suplimente...ca am auzit ca fac rau unele.Ce ar trebui sa mananc.Poate imi spuneti voi,imi mai dati idei.Si cat ar trebui sa dorm?Eu dorm asa vreo 9-10 ore si cateodata mai mult

Sunt si suplimente de calitate. :naughty: Straine.
Ca alimente de baza sunt cele cu continut mare de proteine (lactatele, oua, fasole, banane, etc).
Cred ca e destul cat dormi tu.
Eu dormea 6 ore care nu numai ca nu este deajuns ci este si foarte nesanatos. Acum in vacanta dorm 8-9h.

Pentru mai multe informatii vezi culturism.ro


 Nenea Zap, on Jul 12 2006, 00:44, said:

Faza cu varsta se referea la persoanele mature . Copiii au nevoie de somn . Iar pentru tine la 14 ani nu este deloc buna sala de forta deoarece stagneaza cresterea. Asta ti`o spun din experienta.

Da. Ar fi bine sa mai astepte pana la 16 ani, dar depinde si de organism.
Nu este o regula generala ca daca te apuci de sala nu mai cresti.

#8
crysti_91

crysti_91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 861
  • Înscris: 22.06.2006
Acuma daca m-am apucat nu mai ma las..cred ca daca mananc ce trebuie si dorm cat trebuie nu o sa am prob de crestere.

#9
Crysty Gye

Crysty Gye

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 05.11.2005
e putin cam aiurea sa faci de la 14 ani.stiam ca e recomandat de la 16 ani, parerea mea e sa faci exercitii acasa, gen flotari, genoflexiuni, abodmene acasa sau la sala sa te limitezi la greutati mai mici pana mai cresti.parerea mea........acuma faci ce vrei normal.
toata idee in sala de forta este sa mananci calumea , daca nu mananci iei suplimente.
si SA TRAGI CORECT!!! greutate care sa te forteze dar sa poti duce toata seria la capat executata CORECT!!!!
nu te duci la sala sa arati la nimeni ca ridici tu 100 de kg cu mainile dar defapt te omori cu zilele si posibil sa faci rupturi musculare care te baga pe banca.
puneti greutate calumea si executa corect.credema o sa cresti imens de mult.daca vrei definire renunta la fainoase (paine,fuyrsecuri,duciuri,orice contine faina), si carne de porc.
incearca sa lasi si prajelile etc. si vei face super sala.
la mine dupa 2-3 luni deja se vedeau multe pe mine.

#10
eminem4ever

eminem4ever

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 20.05.2006
Dupa primele 2 saptamani de sala au inceput sa se vada rezultatele. Eu am o teorie, daca un om nu a facut nimic toata viata lui si se apuca sa traga de o punga creste, e normal. Asa e si cu sala la inceput, daca toata viata nu ai tras si te apuci acum normal ca o sa cresti, mai greu este pe parcurs.

Dar pentru a creste in continuare trebuie un program adecvat:
- un plan cu grupele de muschi pe care vrei sa le lucrezi / zi
- un plan cu evolutii, maxime, o evidenta cu cat ai dus saptamana trecuta si cu cat ar trebui sa duci saptamana asta (teoretic)
-  alimentatie adecvata, cu 2 ore inainte de sala mancare care sa contina carne. Recomandabil: gratar pui / porc cu garnitura de cartofi natur si 2 ochiuri prajite
  - somn adecvat, somn dupa sala si nu trebuie sa te culci mai tarziu de ora 1 noaptea -> ATENTIE, muschiul creste in timpul somnului nu in timpul salii !
- suplimente nutritive cu zer
- creatina dar inainte sa o iei intreaba antronrul tau de la sala

#11
nasorum

nasorum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 19.11.2005
Nici eu nu fac sala de mult timp, aproximativ 1 luna, si intradevar incep unii muschi sa se contureze mai bine. Am vorbit cu instructorul, si mi`a zis sa iau creatina (automat i`am zis ca nu vreau asa ceva), a zis ok, atunci sa iau proteine, insa deocamdata raman la faza de: 1-2 L lapte/zi si banane cat incape, mese bogate pe zi si somn (~10,11 H in vacanta).

Satisfactia e ca incep muschii sa creasca si ca ma ajuta sa dorm mai bine, vin obosit acasa si iau mai repede somn seara. Pana sa ma apuc de sala in fiecare noapte ma culcam dupa 3 noaptea (nu`mi era somn deloc), iar acum rar ma apuca ora 1 si deja imi pica ochi`n gura.

Cat despre varsta lui crysti_91, depinde cum arata, am intalnit persoane care la 14 ani aveau un corp ca la 19, si invers. Totusi cum zicea si Crysty Gye, cred ca e mai bine sa incepi a face acasa flotari, abdomene, etc, si mai tarziu sa te apuci de sala, la mine asa a fost.

#12
eminem4ever

eminem4ever

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 20.05.2006
nasorum decat sa bei 1-2 l de lapte pe zi, mai bine iei niste proteine cu zer (facute din lapte) care nu fac altceva decat sa te ajute pe tine sa iti refaci muschii si sa iti vindece febra musculara.Si cu creatina, dupa 1 luna jumate de sala e recomandat sa iei, ai grija cum iei, se ia ca un tratament, nu bagi in gura ca bolovanul linguri intregi.Trebuie facut un program ca doar e vorba de sanatatea ta  :console: deci eu iti recomand sa o iei dar sa o iei cu cap.

Cat sala la 14 ani, este prea devreme deoarece corpul este in crestere, sunt exercitii care suprasolicita coloana si el este inca mic si o sa ii dauneze. Am mai vazut la sala un pusti de 7 ani care se baga la presa (deabia poate sa o impinga fara greutati pe ea) si mai face si pentru piept haltere cu bara goala (are 7 kg) si se chinuie parca isi da duhul.

Cei de 14 ani ar trebui sa se duca si sa joace fotbal, tenis sau sa faca inot! Sala este prea solicitanta, nu e bine de la varsta asta. Si mai ales daca faci sala fara sa iei suplimente nutritive, atunci vitaminele in loc sa se duca in tot corpul sa'l ajute sa creasca se duc in muschi.

#13
tracky

tracky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 04.11.2005
Eu sunt mezomorf si dupa vreo 3-4 luni de sala , cand ma vedeai , ziceai ca fac sala de 2 ani  :D Trebuie sa mentionez ca nu am luat suplimente nutritive sau altceva .

#14
magic-gabi

magic-gabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,925
  • Înscris: 04.07.2006
la fel ca tracky .... poate nu chiar doi dar 1.5  :w00t:

#15
eminem4ever

eminem4ever

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 20.05.2006
La unii muschii, arata mai dezvoltati, la altii mai putin, depinde de constructia corpului dar sa nu va lasati dusi de valul: asta uite'te ce brate are, sigur pot sa il bat  :nonobad: , ca o sa aveti surprize, multi trag mult si au bratele slabe (ex, e unu la sala cu picioarele normale, adica ca orice barbat care nu a facut sala si trage 350 kg la presa)

Edited by eminem4ever, 11 August 2006 - 23:29.


#16
tracky

tracky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 04.11.2005
Aparentele insala de multe ori :)

#17
printul_3000

printul_3000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 23.03.2006
fac sala de 5 ani de zile , primele rezultate au aparut dupa 2 luni de zile. trebuie sa ai multa ambitie ca sa te tii de culturism. sa mananci bine , sa dormi mult , sa renunti la anumite ''vicii''.

#18
MeNdOz@

MeNdOz@

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 15.02.2007
cum este mai util facand 30 X 10 repetari abdomene cu picioarele pe un scaun sau 40 X 8 repetari tot cu picioarele suspendate. Si ii merita sa lucrez de 5-6 ori pe sapt abdomenul sau ii deajuns de vreo 3 ori ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate