Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 

Hot pe linie ?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
necromanc

necromanc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,563
  • Înscris: 24.07.2002
Astazi stand pe calculator m-a sunat un coleg si am inceput sa discutam.Discutia a inceput sa treneze ... si asa am constatat ca vorbeam de 10 minute.Cand deodata aud in receptor sunetul unei conexiuni internet ( stiti cum face un PC cand se conecteaza dial-up) pziii pziii .. , si il intreb pe colegul meu ... ba cine se conecteaza la tine pe net ? El imi zice ca nimeni ... si imi zice ca s-a auzit si la el acest sunet.

M-am gandit ca probabil cineva se foloseste de linia mea telefonica pentru a intra pe net fara sa plateasca si brusc am devenit susceptibil.La mine in fiecare luna imi vine internetul intre 2-3 milioane (dial-up power) ... poate asta ar fi cauza pretului asa ridicat , o persoana care se foloseste de linia mea.

Cum pot sa verific daca chiar cineva se foloseste de linia mea ?

P.S - eu am fost conectat la telefon mai de curand de 3 ani , si firul de la mine care pleaca din telefon  nu intra in cutia principala unde intra toate firele celor din bloc.Am plecat afara sa vad si am constat ca firul meu intra intr-o cutie separata.Nu ma prea pricep ... de aceea nu pot sa dau detalii exacte.

#2
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
daca vorbeai tu pe linie nu avea cum sa se conecteze nimeni...si modemult nu negocia protocolul deci nu facea decat cateva beepuri....asa ca stai linistit....poate ai auzit linia unui vecin de centrala...

#3
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,146
  • Înscris: 05.12.2002
sau poate modemul nu era pus pe 'wait for dial tone'?

#4
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
nu pentru ca el spune ca a auzit protocolul de conectare al unui modem....nu incercarea lui de a da de alt modem ...pentru a auzit asta formati de pe telefon un numar de modem...sa vedeti ca nu se aud acele scartaituri ca la protocolul de conectare...doar niste beepuri daca nu este prezent ce-l de-al doilea modem

#5
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,146
  • Înscris: 05.12.2002
mda, ai dreptate, am citit printre randuri.

#6
necromanc

necromanc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,563
  • Înscris: 24.07.2002
Deci spune-ti ca nu am de ce sa imi fac probleme ?
Apropo daca vreau sa ma folosesc de linia telefonica a cuiva .. cum fac?
Sunt ceva documentatii ceva ?

#7
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002
ceea ce ai patit tu este diafonie in centrala telefonica... se intampla des pe centralele analogice sa se auda pe alta linie ceea ce face altcineva pe alta linie. Nu ar trebuii sa-ti faci probleme.

====W=O=R=M=======

#8
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
necromanc...daca vrei sa folosesti linia telefonica a altcuiva????....pai un prieten de al meu a luat 2 ani de inchisoare pentru asa ceva....sigur mai vrei sa afli???

#9
DjAdi

DjAdi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 17.03.2003
Vreau sa stiu eu cum l`o gasit astia ca se foloseste de alta linie telefonica.

#10
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
a facut reclamatie la RTC proprietarul...RTC a venit si a vazut ca ii linia "ciupita"....a chemat politia....s-a facut ancheta....l-au prins...

#11
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,690
  • Înscris: 07.02.2003
necromanc, ce ai simtit tu poate fi inductia, adica in cazul in care doua perechi de fire de la brida la centala au fost prost selectionate si merg unul linga altul pe distante mari, atunci apare cross-talk-ul intre ele, adica inductia. Inductia nu apare daca perechile sunt selectionate in mod profesional, adica sa nu se dea legaturi simetrice adiacente, cum e manunchiul de fire alegi dupa un algoritm care sa nu permita inductia, e simplu ca alti abonati daca nu sunt simetrici cu tine nu pot genera inductie.

Mai poate fi si de la centrala analogica cu motoare, in momentul in care se blocheaza o brida in concentrator la un moment critic, intra 3 conexiuni pe aceeasi linie dar, nu cerd ca se intimpla asa ca s-ar fi deconectat instant modemul, bruiat fiind de discutia voastra deci, cel mai probabil cross-talk pe fire.
NU tine de centrala din pacate, numai de fire, poti sa ai super-digitala Simens dar daca instalatorii la romtelecom au imperecheat prost firele nu scapi de convorbirea vecinului sau altuia.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate