Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Eroare incarcare formular
 merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...
 Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...
 Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...
 

Se achita Biserica Ortodoxa Romana de misiunea sa de imbunatatire morala a societatii?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
265 replies to this topic

Poll: Biserica si restabilirea scarii de valori morale in societate (119 member(s) have cast votes)

Considerati ca Biserica Ortodoxa Romana se achita de misiunea sa de asanare morala a societatii?

  1. Da (24 votes [20.17%])

    Percentage of vote: 20.17%

  2. Nu (75 votes [63.03%])

    Percentage of vote: 63.03%

  3. Nu stiu/Nu-mi pasa/Nu ma pronunt (20 votes [16.81%])

    Percentage of vote: 16.81%

Vote Guests cannot vote

#253
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

Quote

Crestinismul a inlocuit un sistem cu un alt sistem mult mai rau.

Stii cum erau societatile pag\ne de dinainte de crestinism?




Quote

Nu a dat acel exemplu moral care l-ar fi facut credibil in ochii lumii.

Lasa ca stie el ce a facut.





Quote

Chiar daca nu ar fi ascultat nimeni ,nu era alegerea lor sa nu asculte?E vorba de libertatea lor de a alege ce vor sa creada.

Nu are sens sa continuam discutia fiindca tu nici nu stii exact ce a fost.




Quote

O fi buna si forta dar nu ca sa iti impui religia.Atunci la ce ii mai acuzam pe catolici ca si-au impus religia prin inchizitie.

Unele lucruri seamana dar doar la suprafata.




Quote

Imparatul si laicii nu erau crestini? De fapt calugarii erau in primele randuri si apoi de ce nu s-au opus hoardelor de laici care vroiau sa ii omoare pe pagani si sa le distruga templele?

Da niste date si discutam pe cazuri concrete.

#254
soka norman

soka norman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,978
  • Înscris: 28.05.2006
sure
http://www.ysee.gr/i...p;f=lovestories

Immediately after its full legalisation, the Christian Church attacks the Gentiles: The Council of Ancyra denounces the worship of Goddess Artemis.
324
Emperor Constantine declares Christianity as the only official religion of the Roman Empire. At Dydima, Asia Minor, he sacks the Oracle of God Apollo and tortures its Pagan priests to death. He also evicts the Gentiles from Mt. Athos and destroys all local Hellenic Temples.

326
Emperor Constantine, following the instructions of his mother Helen, destroys the Temple of God Asclepius in Aigeai of Cilicia and many Temples of Goddess Aphrodite in Jerusalem, Aphaca, Mambre, Phoenice, Baalbek, etc.

#255
soka norman

soka norman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,978
  • Înscris: 28.05.2006
cat de mare a fost persecutia contra crestinilor,crestinii zic 11 milioane.specilistii vorbesc de doar 10000
http://freetruth.50w...rtyrdomFictions

http://en.wikipedia...._Greek_religion

Edited by soka norman, 09 December 2006 - 22:33.


#256
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

View Postsoka norman, on Dec 9 2006, 22:32, said:

cat de mare a fost persecutia contra crestinilor,crestinii zic 11 milioane.specilistii vorbesc de doar 10000
http://freetruth.50w...rtyrdomFictions

http://en.wikipedia...._Greek_religion


Banuiam ca ceva e în neregula.

E vorba de niste nostalgici ai religiei politeiste antice grecesti. Astfel de oameni pot fi doar niste retardati astfel ca nu e de mirare ca afirmatiile lor sunt false:


Emperor Constantine declares Christianity as the only official religion of the Roman Empire.

Complet fals. Cum putea declara Constantin asa ceva când el s-a botezat doar pe patul de moarte si a fost pâna la moarte Marele Pontif al religiei pagâne?:

However, it neither made paganism illegal nor made Christianity a state-sponsored religion, but instead granted religious freedom.

http://en.wikipedia....nd_Christianity

Religia crestina a devenit religia oficiala a imperiului abia în timpul lui Teodosie cel Mare:

He is also known for making Christianity the official state religion of the Roman Empire.
http://en.wikipedia....ki/Theodosius_I



Quote

At Dydima, Asia Minor, he sacks the Oracle of God Apollo and tortures its Pagan priests to death. He also evicts the Gentiles from Mt. Athos and destroys all local Hellenic Temples.


Acestea sunt luate din niste legende crestine aparute târziu, fara baza istorica.

During Constantine I's reign (324-337) both Christians and pagans were living there. During Julian the Apostate (361-363) the churches of Mount Athos were destroyed and Christians were hidden in the woods and inaccessible places. Later, during Theodosius I's reign (383-395) the pagan temples were destroyed. The lexicographer Esychios the Alexandrian states that in the 5th century there was still a temple and a statue of "Zeus Athonite".
http://en.wikipedia....iki/Mount_Athos

Despre Didime nu am gasit referinte dar probabil e alta nascocire.

#257
soka norman

soka norman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,978
  • Înscris: 28.05.2006
vrei sa spui ca ortodocsii nu au persecutat niciodata pe nimeni?
ce sa spun de persecutia contra celor de rit vechi in Rusia,sau bogomilii si paulicienii in Bizant.Nici aste anu au existat?

#258
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,686
  • Înscris: 21.04.2004
Romanii sunt mai degraba superstitiosi decat credinciosi.
Ipocrizia, intoleranta, lipsa solidaritatii umane
si slaba educatie sunt la ordinea zilei in tara noastra.

#259
alian

alian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.01.2007
Eu ma intreb vizavi de gestul unui om din structurile poloneze ale Bisericii de a demisiona dupa ce s-a aflat ca a colaborat cu securitatea, de ce nu se intampla si la noi. Cred ca majoritatea preotilor peste 40 de ani au fost informatori (pura speculatie).

Ieri era o discutie pe tvr1 despre eliminarea icoanelor din scoli.
Ce nu reusesc eu sa concep este de ce se incapataneaza unii sa vorbeasca in numele tuturor. Pe ecran curgeau mesaje de genul "poporul roman este crestin si asa trebuie sa ramana, ce daca avem icoane in scoli".
Nu ca as avea ceva impotriva icoanelor, dar m-ar durea in placinta cu mere daca le-ar da jos copii. Sau profesorii. Sau legea.

#260
talkative

talkative

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,027
  • Înscris: 20.08.2005

View Postpufonel, on Dec 7 2006, 22:22, said:

tot asa si un popa din PH nu a vrut sa impartaseasca o femeie sarmana pt ca n-a avut 10.000 lei sa-i dea :cursing: cu din astia sa-mi tot spuneti de scopul spiritual al bisericii  :death:

Si revin la problema cu purufucarea spirituala a slujitorilor bisericesti. Daca nu au nimin de ascuns si sunt curati ca lacrima, de ce pun atatea bete in roate deconspirarii?
Eu nu am intalnit asa ceva. Nu am crescut intr-o familie religioasa si am avut de-a face cu popii, din pacate, mai mult la inmormantari parastase. Dar nu am vazut sa fi cerut ceva, cu atat mai mult sa conditioneze ceva de plata banilor. Au acceptat cat le-am dat, fara discutii, fara sa discute vreun tarif dinainte (si fara sa ne cunoasca), si nu le-am dat sume impresionante.
Am avut o situatie nefericita cu un bunic care si-a pierdut luciditatea inainte sa moara. Preotul a refuzat sa-l spovedeasca si impartaseasca (pentru ca nu au voie s-o faca decat cu oameni lucizi), si n-a fost chip sa-l convingem. Daca-l interesa doar sa scoata banu', nu era mare lucru sa o faca. Deci, e o minciuna ca toti popii sunt corupti.

View Postalian, on Jan 10 2007, 21:11, said:

Eu ma intreb vizavi de gestul unui om din structurile poloneze ale Bisericii de a demisiona dupa ce s-a aflat ca a colaborat cu securitatea, de ce nu se intampla si la noi. Cred ca majoritatea preotilor peste 40 de ani au fost informatori (pura speculatie).

Ieri era o discutie pe tvr1 despre eliminarea icoanelor din scoli.
Ce nu reusesc eu sa concep este de ce se incapataneaza unii sa vorbeasca in numele tuturor. Pe ecran curgeau mesaje de genul "poporul roman este crestin si asa trebuie sa ramana, ce daca avem icoane in scoli".
Nu ca as avea ceva impotriva icoanelor, dar m-ar durea in placinta cu mere daca le-ar da jos copii. Sau profesorii. Sau legea.
Vizavi de gestul polonezului, ai scris singur esentialul:

Quote

Eu ma intreb vizavi de gestul unui om din structurile poloneze ale Bisericii de a demisiona dupa ce s-a aflat ca a colaborat cu securitatea, de ce nu se intampla si la noi.
Apropo de biserica poloneza, stiu ca s-a facut mare caz de rezistenta bisericii catolice in fata comunismului, in antiteza cu servilismul bisericii ortodoxe.
Ei bine, poate nu e cazul sa dam ca exemplu de rezistenta BOR. Dar biserica ortodoxa rusa a rezistat eroic: la un moment dat, prin anii '20, chiar a anatemizat conducerea sovietica, si mai mult decat atat nici nu puteau face, din punt de vedere canonic.
De asemenea, s-au aliat cu rusii albi si au avut multe de tras din cauza asta.
In 1914, in Rusia erau 55173 de biserici ortodoxe, 112629 de preoti, 95259 de calugari si calugarite.
In 1987, in Federatia Rusa erau 6893 de biserici functionale, si ... 18 manastiri!

#261
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,897
  • Înscris: 28.11.2006

View Posttalkative, on Jan 10 2007, 23:08, said:

Eu nu am intalnit asa ceva. Nu am crescut intr-o familie religioasa si am avut de-a face cu popii, din pacate, mai mult la inmormantari parastase. Dar nu am vazut sa fi cerut ceva, cu atat mai mult sa conditioneze ceva de plata banilor. Au acceptat cat le-am dat, fara discutii, fara sa discute vreun tarif dinainte (si fara sa ne cunoasca), si nu le-am dat sume impresionante.

Nu am generalizat, dar cazul este real si majoritatea popilor din zona mea isi schimba masinile odata la 2 ani sau chiar mai des. E clar ca banu-i ochiul dracului si ca orice om, chiar popa, daca pica in aceasta plasa, nu-si mai poate face datoria. E drept, am intalnit si preoti smeriti si modesti, dar sunt putini fata de ceilalti.

In plus, pentru ca tot s-a adus vorba de discutia de pe TVR, am vazut un preot, coordonator de manual de religie aprobat de minister, care prin acel manual incita la ura fata de alte culte religioase (de ex. zicea de martorii lui Iehova ca recurg la santaj si spalarea creierelor), iar cand a fost intrebat in legatura cu acest fapt, a dat din colt in colt, baiguind ceva in genul "n-am scris eu capitolul asta, e o exprimare gersita etc". Ce responsabilitate are acest preot fata de elevii care invata de pe acest manual? Cum pot proipovadui mai-marii BOR ecumenismul daca tuna si fulgera pana si in mesajele lui Teoctist (am auzit cu urechile mele) impotriva "sectantilor"? Halal model de toleranta!

Edited by pufonel, 10 January 2007 - 23:52.


#262
katman

katman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 16.05.2004
Stiu ca am zis dupa ce si chiar era un editorial in Catavencu a carui idee o impartasesc.
Dar la noi doar s-a adus doar discutia despre verificarea trecutului unora, s-a facut mare caz si cred ca nici acum nu se verifica cu adevarat.

Cat despre faza de care zice pufonel, am vazut-o si eu si mi s-a parut penibil

#263
talkative

talkative

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,027
  • Înscris: 20.08.2005

View PostH725, on Dec 7 2006, 20:18, said:

Un popa din severin: Doamna, baiatul moartei este pocait, sa nu ramin cumva neplatit!
Prietena moartei: fiti fara grija, va plateste sora moartei. Cit costa?
Popa: 1 milion eu, 250,000 dascalu
Prietena moartei: nici o problema.

Si asa popa a (mai) asanat de bani portmoneul...
Ieri a fost un reportaj despre un popa fals care ar fi fost cu botezul in primaria capitalei, parca pe antena. mare tam-tam.
Astazi, s-a dat o dezmintire: falsa a fost stirea, nu popa.
Sa fie la fel de adevarata si povestioara asta?

#264
Wiz3rg

Wiz3rg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 12.01.2007

Quote

Un popa din severin: Doamna, baiatul moartei este pocait, sa nu ramin cumva neplatit!
Prietena moartei: fiti fara grija, va plateste sora moartei. Cit costa?
Popa: 1 milion eu, 250,000 dascalu
Prietena moartei: nici o problema.

Si asa popa a (mai) asanat de bani portmoneul...

Biserica din ziua de azi, in lipsa de adepti naivi care sa doneze bani din propia vointa, a devenit o afacere pentru a supravietui.....

Edited by Wiz3rg, 29 January 2007 - 08:19.


#265
jet li

jet li

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,828
  • Înscris: 26.08.2006
Nu nu se achita, ar putea sa o faca prin exemplu daca chiar ar vrea sa o faca. Dar nu trebuie sa asteptam de la altii sa devina mai buni ci fiecare dintre noi trebuie sa devina mai bun. Cel ce doreste schimbare trebuie sa inceapa cu el insusi

#266
obnoxious

obnoxious

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 01.03.2006

View PostRamunc, on Dec 7 2006, 22:33, said:

Nu-si fac iluzii ca deconspirararea poate fi oprita. Doar atentioneaza ca Biserica nu e o institutie umana ci divino-umana si amestecul în treburile ei, în maniera lumeasca, e un sacrilegiu.
Deci nu se poate amesteca in intr-o institutie divino-umana o ancheta lumeasca.

View PostRamunc, on Dec 8 2006, 15:27, said:

Nu exista chestii pur lumesti. Nu este nimic care sa nu fie treaba Bisericii, orice lucru intra în domeniul ei.
Dar aici spui ca nu exista nimic pur lumesc. Deci o ancheta divino-lumeasca din partea CNSAS ar fi foarte binevenita. Parerea mea ca si una din partea Fiscului ar fi la fel de binevenita.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate