Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 

Sfaturi achizitionare CRT

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
tudo

tudo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 14.01.2006
in primul rand vreau sa imi cer scuze daca mai exista vreun topic despre CRTuri dar nu am gasit ceva asemanator cu cel de "Monitoare TFT" pt CRTuri

monitorul meu a murit! aveam un aoc de 14" sau 15" destul de vechi
acu ceva timp dadea semne de oboseala dar il resuscitam cu cateva palme, acum nu mai reusesc mai deloc :D pe vremea aia ma gandeam la un monitor lcd si am citit la topicul mentionat mai sus si am reusit sa inteleg ideile de baza dupa care trebuie sa iti cumperi un lcd.
acum trebuie sa imi iau urgent alt monitor, m-am hotarat ca mi-ar fi mai bine sa imi cumpar un crt decat un lcd, deoarece cu diferenta de bani mi-as putea lua de exemplu o alta placa video (si asta e veche) plus ca momentan nu as avea toti banii pt un lcd.

in principiu as vrea sa stiu:
1)ce firma face monitoare CRT mai bune
2)ce feluri de ecrane exista care sunt mai bune, de care sa ma feresc (flat, cu nu stiu ce straturi, tipuri de tuburi sau mai stiu io ce ...)
3)care sunt parametrii la care trebuie sa ma uit cand cumpar un monitor si intre ce valori ar fi cel mai indicat sa se incadreze (rezolutii suportate/optime/recomandate, dimensiune punct,rate de refresh. alte functii etc)
4)ce standarde sunt disponibile si care sunt cele mai des intalnite
5)care e faza cu diagonalele vizibile? in detaliile afisate pe siteuri/in magazine gasim diagonala vizibila sau diagonala totala a tubului? stiu ca la LCDuri nu apare problema asta dar am inteles ca la CRTuri da...
6)am nevoie de detalii deoarece nu sunt in stare deocamdata sa aleg ce imi trebuie:) eventual daca stiti niste linkuri ajutatoare ar fi binevenite.

eu as vrea un monitor de 17" care sa nu imi afecteze ochii prea rau, nu am nevoie de performante prea mari  deoarece nu fac editari foto sau alte chestii ce necesita anumite performante, decat www, jocuri, filme, office etc
buget: in jur de 4-5 mil (vreau sa imi cumpar unul nou cu garantie deci cele second hand ies din start)

deocamdata atat:) mersi anticipat

#2
apollo_expert

apollo_expert

    Inactive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 12.06.2004
Pai in primul rand trebuie sa cauti un monitor care sa stie de TCO2003 (TCO'03). Ecranul ar fi bine sa fie Real Flat (pe interior si exterior). Ca producatori as alege Philips sau Samsung. Eu am optat pentru un Philips 107T6 Real Flat. Ce pot zice e ca are luminozitatea si contrastul destul de puternice si o claritate foarte mare. Eu cel putin sunt multumit de el. Ciao. B)

Pai in primul rand trebuie sa cauti un monitor care sa stie de TCO2003 (TCO'03). Ecranul ar fi bine sa fie Real Flat (pe interior si exterior). Ca producatori as alege Philips sau Samsung. Eu am optat pentru un Philips 107T6 Real Flat. Ce pot zice e ca are luminozitatea si contrastul destul de puternice si o claritate foarte mare. Eu cel putin sunt multumit de el. Ciao. B)

#3
tudo

tudo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 14.01.2006

View Postapollo_expert, on Jul 2 2006, 18:59, said:

Pai in primul rand trebuie sa cauti un monitor care sa stie de TCO2003 (TCO'03). Ecranul ar fi bine sa fie Real Flat (pe interior si exterior). Ca producatori as alege Philips sau Samsung. Eu am optat pentru un Philips 107T6 Real Flat. Ce pot zice e ca are luminozitatea si contrastul destul de puternice si o claritate foarte mare. Eu cel putin sunt multumit de el. Ciao. B)

Pai in primul rand trebuie sa cauti un monitor care sa stie de TCO2003 (TCO'03). Ecranul ar fi bine sa fie Real Flat (pe interior si exterior). Ca producatori as alege Philips sau Samsung. Eu am optat pentru un Philips 107T6 Real Flat. Ce pot zice e ca are luminozitatea si contrastul destul de puternice si o claritate foarte mare. Eu cel putin sunt multumit de el. Ciao. B)
ms pt info

exista si flat simplu ? :) sau alea flat sunt monitoare cu tub normal numai ca au un fel de geam in fata care e plat ca sa dea impresia de flat ?  :lol:

#4
Zyx

Zyx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 14.02.2005
Sunt in pragul achizitionarii unui al doilea monitor, am cautat pe la magazineel SH dar nimic avantajoz deocamdata. Pana la urma am decis sa cumpar unul nou plictisindu-ma de plimbarile pe la magazine.


Am ales acest model http://emag.ro/monit...0-17--pPH107T60

Am cautat prin topicuri sfaturi sau probleme la monitoarele Philips dar nu prea am gasit.

Voi ce spuneti e o alegere buna?

Vreau sa fie Real Flat, nu cu sticla concava in fata si cat mai putin dureros pentu ochi.
Astept sugestiile voastre. Puteti da si exemple de monitoare mai bune :) dar nu TFT ca nu dispun de fonduri.

Multumesc anticipat!

Edited by Zyx, 21 November 2006 - 14:37.


#5
marianoff

marianoff

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 19.11.2006
Da-mi mie monitoru ala mic

#6
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,675
  • Înscris: 29.03.2006
Samsung 797DFX de 17 inch si 96 Khz - 1152 X 864@100 Hz - (rezolutie nativa 1600X1200 si electronica pana la 2048X1536....) , banda video 250 Mhz !!!, pixel de 0,20 mm - intre 500 si 600 de RON.

Samsung 997 MB de 19 inch si 130 Khz - pe la 1500 RON.

997DF are "doar" 121 Khz.....asa ca pt. tot atatia bani merita MB-ul de 130 Khz, care poate 100 Hz in 1600X1200  :D

Edited by loock, 24 November 2006 - 02:07.


#7
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,675
  • Înscris: 29.03.2006
O corectie importanta - eram adormit cand am scris.... :)

997 fie MB fie DF, are doar 96 Khz - suficient pt. 1152X864 @ 100 Hz
Nativ cred ca are in jur de 2048X1536....

Cel cu 130 Khz este 1100 MB, iar 1100 DF are doar 121 Khz.
Acestea din urma costa in jur de 1500 RON.

Edited by loock, 25 November 2006 - 16:35.


#8
Zyx

Zyx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 14.02.2005
Loock,multumesc  mult pntru sfaturi.

Nu am gasit  pe internet  monitoarele recomandate, o sursa ceva...daca se poate...nici cele de 17 nice de 19  :confuzzled:

Rezolutiile sunt bune, nu fac gradica. Mai mult la texte lucrez. Nu am inteles daca sunt real flat.Sunt?
Si apropo, dupa 1 ian o sa mai scada preturile la monitoare, componente IT in general?  :)

Numa bine!

Edited by Zyx, 27 November 2006 - 18:16.


#9
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,675
  • Înscris: 29.03.2006
797 DF si MB se gaseste din ce in ce mai greu - nu mai renteaza fabricarea unui monitor Hi-end, la pret de low-end... ;)  - la asta duce economia de piata fara cap.... :death:
997 DF si MB se gaseste si el destul de greu.
Mai multe sanse ai sa gasesti 1100 MB, care este de 21 inch si 130 Khz

997 are un pret f. apropiat de 797 asa ca daca vrei mai mare e usor de ales.

Se gasesc daca o sa cauti.
Cel mai simplu incearca cu price.ro

Atentie sa nu confunzi modelele  ;)
796 e mult mai slab decat 797....
796 are doar 85 KHz si 185 MHz banda video
iar 797 are 96 KHZ si 250 MHz banda video - diferenta MARE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
1100 MB are 130 KHz iar 1100DF are doar 121 KHz...

Edited by loock, 27 November 2006 - 20:38.


#10
Zyx

Zyx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 14.02.2005
Am gasit cate ceva pr price.ro.


Ce e ciudat ca pretul la 797MB e un pic mai mare decat 997MB care e de 19. :)
http://price.ro/inde...p;producer_id=2
http://price.ro/pret...black)_2165.htm

Pretul se apropie de un TFT luand in considerare  si  energia consumata...cred ca mai astept dupa 1 ian poate mai scad preturile la TFT, daca nu o sa ife o scadere semnificativa, sa sa cumpar un samsung997MB. :)


Multumesc pentru sfaturi.
Numa bine!

Edited by Zyx, 28 November 2006 - 11:49.


#11
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,675
  • Înscris: 29.03.2006
Daca mai astepti, e posibil sa nu mai gasesti deloc CRT-uri bune la preturi rezonabile - Samsung adica  ;)

Daca vrei doar sa fie ieftin, "ieftin" o sa fie...

Am mai spus - LCD-uri de 5000 de Euro, nici nu se compara cu un CRT PRO calibrat
....unul ieftin......  :)

Edited by loock, 29 November 2006 - 10:50.


#12
Zyx

Zyx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 14.02.2005

View Postloock, on Nov 29 2006, 10:49, said:

Daca vrei doar sa fie ieftin, "ieftin" o sa fie...
Am mai spus - LCD-uri de 5000 de Euro, nici nu se compara cu un CRT PRO calibrat
....unul ieftin......  :)


Trebuie sa recunosc ca ai dreptate. :)
Am vazut LCD-uri mai dureroase decat un CRT, Acer parca, altele albicioase la culori...spalacite, pe la 7 mil, adevarat, cumparate de prin Metro.
Stiu si recunosc ce e ieftin e si prost.

Adevarul e ca momentan nu am suma cuvenita pentru Samsung 997MB, inc un pic.... :D (la rate nici nu ma gandesc) :death:

Edited by Zyx, 29 November 2006 - 12:48.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate