Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...
 Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?
 Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 

PC se restarteaza

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
booboo - tu vrei sa faci 500 de posturi, nu ? Omul a zis ca a rezolvat problema, nu mai trebuia sa redeschizi topicul...

#20
sergiunas

sergiunas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 31.07.2006
salut lume

#21
sergiunas

sergiunas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 31.07.2006
Mi se restarteaza si mie calculatorul nustiu ce sa mai fac, stiu ca sa mai discutat tema asta aici. Eu am citit toate articolele prezentate mai sus si tot nu am putut rezolva probleama mea.
Calculatorul meu: Placa de baza Gigabyte Via KT600, Video: Nvidia GeForce 4mx 440, Procesor AMD Atlon 2200MHz (1808Mhz reali), Memorie 2x256MB (DDR), HDD 60 GB.
Cineva a recomandat aici ca e bine sa scoti "Auto restart" sa vezi ce eroare iti apare, am facut si eu la fel, mi-a aparut fereastra albastra care continea informatia respectiva (daca cineva intelege ce inseamna):
DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL
TECHNICAL INFORMATION: *** STOP: 0X000000D1 (0XC0402189,0X00000002, 0X00000000, 0X820B158F)
Imi mai spunea acolo sa verific drivere-le, ultimile programe instalate, sa fac Disable Bios Memory options....

Am fost cu calculatorul la un service, mi-au verificat sursa (era buna), mi-au schimbat bateria de la placa de baza care era descarcata si cam atit.
Calculatorul il am de aprope 3 ani si vara mereu imi facea figuri de la temperatura, ajungea procesorul sa lucreze la 75 grade si se restarta. Acum iam skimbat si pasta termoconductoare de la procesor, mai mult de 55 de grade nu are, dar tot se restarteaza. Si cel mai des cand vreau sa arhivez, sa instalez ceva, adica atunci cand solicit procesorul mai mult (cred eu).
Am mai vazut tot aici pe forum un site  http://www.memtest.org/. Mi-am testat si eu memoria si dupa cele 10 teste pe care le face memoriei nu mi-a dat nici o eroare (din cate am inteles eu cam ce face soft-ul respectiv).
Driverele de la placa de baza si de la placa video le-am downloadat proaspat de pe internet si le-am instalat, ca antivirus folosesc NOD 32 si in ultimii 2 ani nu am avut nici o problema cu virusii. Parca am enumerat cam tot ce stiu despre calculatorul meu, daca ar putea cineva sa-mi dea un sfat bun, vas fi foarte recunoscator...    
Cer scuze ca am redeskis problema, multumesc frumos!
Sergiu

#22
ReKo

ReKo

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,917
  • Înscris: 24.10.2004
am avut si eu o problema ca asta:
http://forum.softped...topic=91789&hl=

#23
alexutzu4u2

alexutzu4u2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.02.2009

 booboo, on Jul 12 2006, 10:41, said:

ramii is baiul... si eu am intalnit problema asta la un prieten deci fie ca ii duci la garantie sau mai bine totusi ii testzi din dos ar fi recomandat nu din win


Salut Bobo mai fratele meu dupa posturile tale vad ca te pricepi la pc ma fratele meu si la mine se da restart la calc dar cel mai des cand stau si ma joc fifa 07 online cu tovarasi si isi mai da cateodata cand stau p Internet Explorer dar acum vad ca nu mai face am reinst win de nenumarate ori si degeaba intru in fifa joc jumatate dintr-o repriza si restart !!!Te rog din tot sufletul dak poti sa ma ajuti cu ceva fao ca m-a exasperat pc l-am dus la service mio zis bou ala ca e de la praf dar nu era asa !!! Nu ma adresez in special tie dar dak altcineva poate sa imi zica de ce face asa sa o faca !!!multumesc mult

Edited by alexutzu4u2, 09 February 2009 - 21:11.


#24
draqula23

draqula23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.12.2009
ZICETIMI SI MIE UNDE ANUME DAU SYSTEM PROPERTIES SI SA DEZACTIVEZ ACEA OPTIUNE CA MOR SI MIE MI SE RESTARTEAZA CAND JOC WOWX(((((((((((((((

#25
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
@dragula23 : automatic restart in caz de eroare sistem este optiune care este setata default in windows. Mai exact, in cazul in care sistemul intalneste o eroare fatala face restart. Dezactivarea ei face ca sistemul sa afiseze mesajul de eroare din pricina caruia s-a oprit si apoi sa te lase pe tine sa dai restart.  Adica o sa vezi un ecarn albastru dupa care trebuie sa dai restart.

    Exista doua mari motive pentru care un computer scoate ercanul albastru.
       - erori software
       - erori hardware


     Erorile software sunt tratate si rezolvate de sistemul de operare. Daca apare ecranul albastru inseamna ca sistemul de operare nu a reusit sa captureze si sa evite eroarea in cauza. Sistemul de operare are controlul asupra tuturor programelor care ruleaza in sistem. Exista un singur tip de programe care nu pot fi controlate si acestea sunt driverele. Daca windowsul nu este defect sau prost instalat, atunci ecranele albastre sunt cauzate de drivere defecte sau incompatibile. Asemenea probleme se rezolva prin reinstalare de windows sau update la drivere.
    Erorile hardware pot duce la ecrane albastre. Asta inseamna ca una dintre componentele computerului este defecta.
Ecrenele albastre pot fi cauzate de o memorie defecta, de un HDD defect, de o unitate optica defecta sau de o placa de baza defecta.
    
   Daca dupa ce se dezactiveaza automatic restart on system error tot nu apar ecrane albastre atunci inseamna ca se restarteaza fara ca windows-ul sa prinda de veste. Asta este o intamplare care apare in caz de sursa defecta sau in caz de placa de baza defecta.

#26
Mumtaz1994

Mumtaz1994

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 08.03.2010
si eu am aceasi problema...am procesor intel dual core D915 2.80GHz,1 gb ram DDR2,placa video de 256Mb ,HDD 160 gb,monitor SyncMaster 940NW...faza la mine ca se blocheaza numai cand ma joc si mai am inca ceva ce difera...DvD-Rw-ul care nu pot sa il deschid...DvD-rw l-am testat la un alt prieten acuma 2 zile si a facut niste teste pe el(sa puna niste melodii de pe pc pe dvd,sa faca un test sa vada ca i se instaleaza windows-ul)si ii merge...cand l-am pus din nou in unitate la mine,mia mers cateva ore si apoi sa intor la vechea problema...nu vrea sa mi se deschida...ma poate ajuta careva?am reinstalat de 4 ori windows-ul in ultimele 3 zile si tot aceasi problema...faza este ca parinti mei nu prea inteleg,is cam incapatanati si nu prea pot sa ma concentrez ce are...astept raspunsuri :mellow:

Edited by Mumtaz1994, 08 March 2010 - 12:20.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate