Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Ajutor imagini via sms

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
bogdan1978buc

bogdan1978buc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 07.05.2003
M-am chinuit cateva ore degeaba.Am vrut sa trimit via sms o poza,catre un t68i si un t65.Pozele erau prelucrate,gif-uri,si aveau exact cat are un sms:160 biti.Dar cand am citit sms-ul,stupoare era un text pe care-l vazusem si eu pe monitorul meu inainte de a trimite acele mesaje.Intrebarea mea,si rugamintea in acelasi timp:ce format trebuie sa aiba poza?Sau,cum sa ma exprim?Din ce format,convertit in text,se poate vizualiza imaginea pe mobil?
Miiiiiii de multumiri!

#2
bogdan1978buc

bogdan1978buc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 07.05.2003
Cineva mi-a zis pe alt forum ca sa folosesc EMS sau MMS.Totusi nu se poate sa pui ceva la inceput/sfarsit ca la receptie,mobilul sa-l interpreteze ca EMS,sau MMS(de preferat prima varianta).Sau de unde se pot trimite gratuit EMS-uri,in care sa bag imagini de la mine?

#3
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003
bogdan1978buc,
Nu e mai simplu sa bagi poze direct din programul pentru PC, pe care l-ai primit odata cu CD-ul telefonului?.Sau nu ai primit si CD-ul cu software pentru T68i?.
Daca ai abonament la e-mail, poti trimite poze catre telefon, via e-mail, fara nici un fel de probleme sau complicatii!
O solutie ar fi totusi pentru tine... www.sonyericssonmobile.com
E foarte bine pus la punct site-ul, si are tot ce vrei in materie de download!
Trebuie ca tu sa ai acces la wap (abonament) pentru a instala melodii, imagini, etc.
Salutare

#4
bogdan1978buc

bogdan1978buc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 07.05.2003
Pot spune ca varianta asta o folosesc de vreo un an de zile.Da,am si cd-ul de la t68i,la t65,nu am,dar cineva f.f.f.drag mi-e e plecat afara,si vreau sa-i fac o surpriza,trimitandu-i un sms,care sa contina o imagine,fara sa o pun pe EA sa intre pe wap,si alte chestii d-astea.Ma intreb cum e scris acel sms,care il primesti cand faci comanda la un logo,sau ceva de genul asta.As vrea sa desfac un sms d-ala,si sa vad cum e facut,care e informatia de imagine si cum se face antetul ala,sau stiu eu,cum naibii o fi?

#5
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003
Nu stiu, n-am incercat niciodata asa ceva.
Ai incercat sa intri pe paginile operatorilor din aceea tara?.
Sa stii ca sunt multi care ofera transmisii (doar catre telefoanele din tara respectiva sau numai din reteaua lor) SMS free!.In Italia au fost multe promotii cu sms animate sau mms ...free!.

#6
bogdan1978buc

bogdan1978buc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 07.05.2003
In italia este si ea.Dar ma intreb cum naibii efacut un ems,sa vad daca are un header ceva,care il transforma in ems.Eu am reusit sa fac o poza color la vreo 20*17 pixeli,care incapea in 160 caractere.Ma oftic la culme ca nu am reusit.Poate aflam cum naibii e facut un ems,ca tot o insiruire de caractere este.Am luat o imagine din T65 si am pus-o intr-un sms.L-am salvat pe sim,si am bagat simul intr-un 2618,care nu suporta ems.Ce am vazut:ceva de genul "@@@hgef@@@@@  !" si alte simboluri dubioase.Deci trebuie sa se poata cumva converti o imagine in ceva de genul asta,iar telefonul daca stie,sa o interpreteze ca atare ;)

#7
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003
Deci trebuie sa se poata cumva converti o imagine in ceva de genul asta,iar telefonul daca stie,sa o interpreteze ca atare ;) [/QUOTE] [/B]

Pai telefonul stie....
Am transmis, prin SMS, simboluri (mici desene ) care exista din fabricatie in telefonul Philips Fisio 820, catre un telefon necompatibil (Alcatel) si mi-a apurut de exemplu: %-I
Am transmis acel text inapoi la Fisio 820 si mi-a aparut .....desenul !!

%-I cap de mort
$$$ un sac de bani
( o ) o superba inimioara rosie

P.S.Codurile de mai sus sunt valabile doar daca se transmit catre un telefon fisio 820 sau 825 si pot fi transmise de la orice telefon!.

#8
bogdan1978buc

bogdan1978buc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 07.05.2003
Eu ma refeream la un cod general valabil.
Am inteles de la cineva ca ar fi un programel pe net,care face conversia asta:imagine --> sms,care ajuns la destinatie,apare ca o imagine si nu ca o insiruire de carcatere ;)
Poate gasim asa ceva.Daca aflu fiti convins ca o sa urlu,si voi posta imediat linkul ;)   (sau metoda)

#9
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003
N-am gasit asa ceva.

#10
bogdan1978buc

bogdan1978buc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 07.05.2003
Sa inteleg ca nu voi descoperi niciodata asa ceva ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate