Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 

Ia foc

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
cr1stache

cr1stache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 05.11.2005
Am un sistem format dintr-un procesor AMD Athlon XP 2400+ cu o placa de baza Gigabyte nVidia nforce 2 si de aprximativ un an(pana atunci nu m-am uitat de loc) am observat ca temperatura la procesor nu scade sub 50 grade astazi chiar mi-a ajuns la 60 :cursing: in timp ce in carcasa am 35 grade. Mie mi se pare o diferenta uriasa intre cele doua temperaturi asa ca, ce e de facut?

Edited by cr1stache, 29 June 2006 - 20:04.


#2
Cap-shoot

Cap-shoot

    Un fel de doua feluri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,328
  • Înscris: 21.05.2006

View Postcr1stache, on Jun 29 2006, 21:03, said:

Am un sistem format dintr-un procesor AMD Athlon XP 2400+ cu o placa de baza Gigabyte nVidia nforce 2 si de aprximativ un an(pana atunci nu m-am uitat de loc) am observat ca temperatura la procesor nu scade sub 50 grade astazi chiar mi-a ajuns la 60 :cursing: in timp ce in carcasa am 35 grade. Mie mi se pare o diferenta uriasa intre cele doua temperaturi asa ca, ce e de facut?



la sempronul meu 2800+ socket A, sta la minim 55C  cu 1 ventilator spre carcasa. si eu sunt ingrijorat, de obicei de 40C nu trecea

#3
cr1stache

cr1stache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 05.11.2005
Singura chestie la care ma gandesc e ca cei de la firma de unde am luat calculatorul mi-au pus vreun gunoi de pasta termoconductoare care intre timp nu mai e buna. O sa ma duc sa imi iau arctic silver 5 poate scade temperatura,  iar daca imi scade poate imi cumpar si inca 2 ventilatoare de carcasa penru ca cel care il am acum pe carcasa si cel de pe sursa scot aerul destul de cald si ma gandeam sa le ajut putin.Alta idee??

Edited by cr1stache, 30 June 2006 - 15:44.


#4
2Fst4U

2Fst4U

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,732
  • Înscris: 03.11.2003
Poate mai bine incerci sa schimbi coolerul.

Edited by 2Fst4U, 30 June 2006 - 17:04.


#5
andrei24

andrei24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 13.01.2006
Cam aceleasi temperaturi le am si eu, dar nu ma mira tinand cont de caldurile din ultima vreme.

#6
whitewizard

whitewizard

    Softpedist pana la moarte!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,070
  • Înscris: 07.05.2006

View Postcr1stache, on Jun 29 2006, 19:03, said:

Am un sistem format dintr-un procesor AMD Athlon XP 2400+ cu o placa de baza Gigabyte nVidia nforce 2 si de aprximativ un an(pana atunci nu m-am uitat de loc) am observat ca temperatura la procesor nu scade sub 50 grade astazi chiar mi-a ajuns la 60 :cursing: in timp ce in carcasa am 35 grade. Mie mi se pare o diferenta uriasa intre cele doua temperaturi asa ca, ce e de facut?
Am facut ceva reparatii la un calc cu amd 3000+ si temperatura ajungea la 62 grade si am recomandat un cooler ca lumea si un ventilator de sistem sa sature cu aer mai rece procesorul de 64!La fel si la tine si nu uita sa citesti tot ce prinzi la Overclocking / Cooling

#7
cr1stache

cr1stache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 05.11.2005
Pai ca si cooler pe procesor am un copper eagle, nu e bun??

Attached Files

  • Attached File  675.png   9.1K   1 downloads


#8
cr1stache

cr1stache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 05.11.2005
Stie cineva e bun, ar trebui sa ma astept la mai mult de la el??

Edited by cr1stache, 04 July 2006 - 16:38.


#9
tpf

tpf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 18.11.2005

View Postcr1stache, on Jul 1 2006, 16:59, said:

Pai ca si cooler pe procesor am un copper eagle, nu e bun??

Am si eu un Athlon xp 2400+ pe o placa de baza epox.
Coolerul e ca si al tau si temperaturile sunt vara 36-39 grd. in carcasa si 48-50 grd. procesor, desi am si doua ventilatoare de sistem.

#10
cr1stache

cr1stache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 05.11.2005
mersi, la mine sunt 34 grade in carcasa si 52 pe proc asa ca ceva e in neregula

#11
Wolfie

Wolfie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 27.04.2003
Placa ta de baza citeste temperatura interna a procesorului, temperatura care este perfect normala. Stai linistit, procu meu sta la 65 de grade si n-are nimic.

#12
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
cel mai sigur este sa deskizi carcasa si sa pui mana pe radiatorul coolerului de procesor.
daca e fierbintzel, atunci transferul de caldura de la proc la radiator este ok, nu pasa termoconductoare e problema. in cazul asta ar trebui sa mai ajuti coolerul cu un vent de carcasa lateral sau in spate, care sa bata spre cooler, dar asta depinde de carcasa, etc.
daca radiatorul nu e prea fierbinte, atunci pasta nu e buna, nu se face transfer termic si coolerul ar putea dar nu are cum sa raceasca procesorul.

#13
crysti_91

crysti_91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 861
  • Înscris: 22.06.2006
Si la mine ajungea in 60 cu o configuratie destul de modesta..m-am dus cu el la firma acolo.Mi-au schimbat vreo 4 coolere .mi l-au pus chiar si pe cel mai bun.Dar nimic..tot la fel.Pana la urma s-a descoperit o nu stiu ce problema la placa de baza si a trebuit schimbata.Mi-am schimbat si cooleru cu unul volcano pt ca arsesem 3 delea proaste pana atunci

#14
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
oameni buni. 52 de grade, etc. asta nu e luat foc. 300 grade, 400 de grade. asta e sa ia foc. procesoarele merg corect pana pe la 80-85 grade.

#15
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
depinde de procesor... unele nu cred ca rezista la 80-85 grade

#16
cr1stache

cr1stache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 05.11.2005
Eu aici as reformula nu daca rezista ci cat rezista ca nu merita ca sa tii un procesor la 80 de grade si apoi dupa o luna sau chiar un an sa dea coltu

#17
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004
eu am intel celeron D335, slot478, 533 FSB cu 2800 Mhz neoverclockat si in idle time sta la 33° iar in full load sta undeva la 47°>48° maxim.
cooler box si pasta artic silver 5.
cum va ia calculatoru' voua foc eu nu pricep ...

Attached Files



#18
Wolfie

Wolfie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 27.04.2003

View Postproxtu, on Jul 6 2006, 22:31, said:

cel mai sigur este sa deskizi carcasa si sa pui mana pe radiatorul coolerului de procesor.
daca e fierbintzel, atunci transferul de caldura de la proc la radiator este ok, nu pasa termoconductoare e problema. in cazul asta ar trebui sa mai ajuti coolerul cu un vent de carcasa lateral sau in spate, care sa bata spre cooler, dar asta depinde de carcasa, etc.
daca radiatorul nu e prea fierbinte, atunci pasta nu e buna, nu se face transfer termic si coolerul ar putea dar nu are cum sa raceasca procesorul.


Niciodata un ventilator care sufla aer din spate nu va ajuta!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate