Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 

tub catodic...

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
valy'84

valy'84

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 28.06.2006
Am si eu mai multe nedumeriri referitoare la functionarea unui tub catodic de la ecranele televizoarelor sau de la monitoare de calculator.
Imi poate explica cineva mai in detaliu despre ce e vorba?

Eu stiu asa: o pastila suntr-un material special (Kadmiu parca :ewwpu:) emite un fascicol de electroni iar acestia sunt accelerati de campul electromagnetic al unei bobine...mai stiu ca este un "mecanism" cu doua piese deflectoare care dirijeaza fascicolul de electroni pe orizontala si pe verticala...

Pe mine m-ar interesa mai mult emisia de electroni si maniera in care fascicolul este accelerat.

Si inca o chestie... stiu ca toate aceste lucruri se petrec in vid (parca)...se poate realiza asa ceva si in atmosfera normala?

#2
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Poti sa citesti textele in limba engleza?...
Uite aici:
http://en.wikipedia....athode_ray_tube

http://www.geocities...ricitate_04.pdf
Attached File  Tubul_catodic.zip   137.99K   33 downloads

#3
salex

salex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 05.09.2005

View Postvaly, on Jun 28 2006, 17:07, said:

Am si eu mai multe nedumeriri referitoare la functionarea unui tub catodic de la ecranele televizoarelor sau de la monitoare de calculator.
Imi poate explica cineva mai in detaliu despre ce e vorba?

Eu stiu asa: o pastila suntr-un material special (Kadmiu parca :ewwpu:) emite un fascicol de electroni iar acestia sunt accelerati de campul electromagnetic al unei bobine...mai stiu ca este un "mecanism" cu doua piese deflectoare care dirijeaza fascicolul de electroni pe orizontala si pe verticala...

Pe mine m-ar interesa mai mult emisia de electroni si maniera in care fascicolul este accelerat.

Si inca o chestie... stiu ca toate aceste lucruri se petrec in vid (parca)...se poate realiza asa ceva si in atmosfera normala?

1.Intr-adevar campul elm, pe langa deflexie si accelereaza (putin de tot) fasciculul de electroni, dar diferenta de potential de ordinul kV ii misca (98% ...).
Referitor la emisie/accelerare ce anume te intereseaza ? Fizica sau realizarea mecanica  a lor?
2.Da se petrec intr-un vid destul de avansat. Dureaza cateva ore vidarea unui tub !
In atmosfera reala nu sunt sanse sa obtii vreun rezultat notabil ...

#4
valy'84

valy'84

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 28.06.2006
In primul rand multumesc lui mister_rf pentru link-uri....  :)

Referitor la emisie/accelerare ma intereseaza mai mult mecanica lor...da nu ar strica sa stiu si ceva despre fizica.... :)

mai mult de atat...m-ar interesa ceva scheme  :D ...

nu sunt eu mare fizician...sau mare electrician...dar as vrea sa aflu mai multe despre acest lucru :) ... colegii rad de mine ca cica "m-am dilit la cap"  :D ...da eu zic ca nu-i nimic rau in a afla ceva ce te intereseaza/pasioneaza...

#5
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

View PostMircel, on Jun 29 2006, 21:38, said:

Esti si impertinent, si indolent...Fa liceul baiete...Invata intai...Apoi, daca ai nelamuriri, intreaba...Si eu vreau sa stiu daca EFT 319 poate fi folosit in receptia via satelit...Poate imi vei spune tu dupa 4 ani de scoala....
:w00t:  WTF?... Te incurcam noi cu  ceva pe tine?...
Ai o problema si nu stim?!...
Daca nu iti convine ceva poti sa treci peste aceste pagini. Nu te obliga nimeni sa le citesti.
Si da, EFT319 se poate folosi la ''receptia via satelit''... Cand nu ai la indemana pasta termoconductiva se ia un patent si se striveste capsula tranzistorului pentru a obtine o picatura de pasta siliconica... :lol:  Esti multumit de raspuns?...

#6
PsichoDaddy

PsichoDaddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 15.07.2004
cateva poze hi-res

Attached Files


Edited by PsichoDaddy, 30 June 2006 - 03:43.


#7
valy'84

valy'84

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 28.06.2006
...superbe pozele...ms  :D

#8
PsichoDaddy

PsichoDaddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 15.07.2004
In a 5-a poza se vad si tunurile de electroni, sunt 3 pt cele 3 culori R(red) G(green) B(blue), iar in poza precedenta cele 3 orificii pe unde "iese" fluxul de electroni. Daca se uita mister_rf poate reuseste sa identifice si cateva din componentele care apar in poze.

Edited by PsichoDaddy, 05 July 2006 - 00:22.


#9
tavix

tavix

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 19.08.2005

View Postmister_rf, on Jun 30 2006, 02:18, said:

:w00t:  WTF?... Te incurcam noi cu  ceva pe tine?...
Ai o problema si nu stim?!...
Daca nu iti convine ceva poti sa treci peste aceste pagini. Nu te obliga nimeni sa le citesti.
Si da, EFT319 se poate folosi la ''receptia via satelit''... Cand nu ai la indemana pasta termoconductiva se ia un patent si se striveste capsula tranzistorului pentru a obtine o picatura de pasta siliconica... :lol:  Esti multumit de raspuns?...

hm ce legatura are asta cu tubul catodic?? :naughty:
:confuzzled:
se pare ca vorbesti singur mister_rf  :lol:  :lol:  :lol:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate