Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 

Planuri de viitor pentru Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Adi_B

Adi_B

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 04.01.2006

Quote

Reprezentantii primariei Bucuresti impreuna cu Ministerul Transporturilor au elaborat un plan pentru a transforma capitala Romaniei intr-o atractie turistica importanta. Potrivit declaratiei viceprimarului capitalei, Razvan Murgeanu, primaria este dispusa sa investeasca pana la sfarsitul acestui an 10 milioane EUR.

In prima faza se va reface vechea ecluza din Parcul Herastrau, care va fi finalizata in luna august. Totodata, in luna mai 2007, se va putea vizita interiorul Arcului de Triumf, traversand un tunel subteran.

De asemenea, vor fi infiintate 30 de infochioscuri in centrul orasului sub forma de display-uri cu ajutorul carora se va putea afla orarul muzeelor, al cinematografelor sau al mijloacelor de transport.

In prezent, Autoritatea Nationala pentru Turism, ANT, se ocupa de promovarea turismului din Bucuresti, in acest sens, editand aproximativ 245.500 de brosuri cu versiuni in diferite limbi, pe care le-a distribuit in special in cadrul targurilor de turism. Pentru promovarea turismului in cadrul summit-ului fracofoniei care va avea loc in aceasta toamna la Bucuresti, ANT a alocat 5 miliarde ROL.

Conceptul de city-break, petrecerea unui weekend intr-o capitala, concept foarte dezvoltat in Budapesta, Praga sau Viena, este, pentru Bucuresti, aproape inexistent, una dintre masurile care ar putea incuraja dezvoltarea acestui concept fiind reducerea tarifelor companiilor aeriene, potrivit declaratiei presedintelui ANAT, Georghe Fodoreanu.

Sursa: EVZ



Suna bine, insa in acelasi timp bugetul Autoritatii Nationale pentru Turism (ANT) a fost micsorat si, parca sunt prea putine masuri pentru a transforma Bucurestiul intr-o atractie turistica (mai sunt probleme cu traficul, spatiile de parcare, civilizatia etc.)

#2
tonio

tonio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 11.01.2006
Cand o face plopu' mere si nici macar atunci.... Pai info trebuie orasului asta ca restu' ce sa zic are din abundenta...
Info la ce? Aia e inca o manarie pt ca cativa bine suspusi sa mai castige si ei o licitatie ceva...cum de ex. a fost si licitatia pt monumentu' acela din pta revolutiei: sula lu' tepes cu'n cartof in varf! Pentru ca si putinii turisti care mai calca pe aici sa nu stea pe banci in cismigiu cu harta-n mana toata ziua pt. ca mai apoi sa se vaite ca au 'bifat' si bucurestiul, este nevoie de puncte de interes, solide, care sa faca concurenta celor din alte capitale... muzee cu expozitii de profil la nivel international, nu asa gen rembrandtul din jurnalu' bunicii, muzee cu marketing la nivel inalt cu promovarea manifestarilor pe canale massmedia straine nu numai la radio 22fm, muzee si galerii construite cu tel inalt nu hai sa fac muzeu in spate la casa poporului ca tot nu calca nimeni pe-acolo (mnac) ori zecile de galerii de arta aparute in care zac triste picturici de 2 bani pe ideea ca arta contemporana inseamna arta facuta de cei inca in viata!!! :coolspeak:
Si multe altele...transport modern ( vedeti voi turisti prin troleibuzele alea ruginite, rame pe roti, pline ochi, mustind a transpiratie, nu tu coada in statie, toti buluc, nu tu un orar punctual, toate deodata ori niciuna 2/3 ore... Poluare cat pentru intreaga tara, verdeata putina si aia taiata ca na, 'ii cade in cap plopu' lui nea protv - hai sa-i radem pe toti ca respiram in punga dupa aceea', manifestari internationale in care "inter" inseamna de 16 ani incoace 2 bulgari si 1 sas ( asta e valabil peste tot la noi de la sport pana la manifestari culturale) si multe multe alte complexe, reprosuri si frustrari...
Ca sa numai zic (de fapt trebuia sa incep cu asta) despre boala noastra de a ne face planuri , licitatii si concursuri cu bani grei de multe ori trucate iar cand e vorba de a se pune in fapte rezultatele acestor concursuri ba numai sunt bani , ba nu-i teren ba e prea devreme si nu prinde proiectul an electoral ba nu-i mediatizxare si n-are rost.... Si daca in sfarsit se face cum necum apai sa vezi ce rahat iese... :o

#3
Adi_B

Adi_B

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 04.01.2006
Ce pesimist esti tonio !!!  :console:

Info-chioscurile respective sunt necesare in orice oras, insa nu sunt o solutie pentru marirea gradului de atractivitate turistica, asa cum cred "edilii" capitalei. Poate in timp, va deveni si Bucurestiul un oras atractiv din punct de vedere turistic, insa mai dureaza.
Pentru turismul de afaceri, cel putin, devine unul din cele mai importante orase din Europa de Est.
80% din turistii straini sunt oameni de afaceri, insa acestia sunt interesati mai putin de Muzeele si parcurile din oras, cat de hoteluri de 4*+ sau de spatii de intalniri si sali de conferinte.
Poate, deocamdata ar trebui mers in directia asta, prin investitii in complexe expozitionale comerciale, spatii de conferinte si alte spatii destinate manifestarilor de tip business.

#4
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Adi, fara suparare dar cred ca incerci sa te imbeti cu apa rece  :) Daca nu ma crezi, intra pe forumul Lonely Planet si da un search dupa 'Bucharest', sa vezi review-uri acolo... :huh:

In loc de infochioscuri (s-a incercat deja asa ceva de catre Primaria Sectorului 2, n-au functionat niciodata si au fost acoperite in 2 timpi si 3 miscari de graffitti), mai bine ar pune mana sa restaureze odata centrul istoric sau ce-a mai ramas din el, pana nu vine urmatorul cutremur... :angry:

#5
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
sper ca ziua in care o sa plec din infectia numita bucuresti sa vina cat mai repede... in curand o sa pocnim ca niste floricele de porumb. probabil ca si caldura asta are un merit...uiti naibii de poluare, de praf, de aglomeratie, de orice in general.

din toate capitalele pe care le-am vazut pana acum, bucuresti este DE DEPARTE cea mai poluata si cea mai jalnica. din toate pct de vedere. si asa va ramane.

#6
Adi_B

Adi_B

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 04.01.2006
In legatura cu ce ma imbat cu apa rece?

Asa e, trebuie restaurat mai repede centrul vechi (singura ramasita din Micul Paris), fara el nu mai avem nici o dovada ca Bucurestiul chiar a fost un oras frumos.

#7
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Pentru treaba cu

Quote

Pentru turismul de afaceri, cel putin, devine unul din cele mai importante orase din Europa de Est.

Am puternice indoieli  :D

@ Death: eu NU plec, am gasit un colt in Bucuresti unde e fain, curat si liniste ca la tara ( :lol: nu, nu m-a doborat caldura, sunt la umbra si AC acum  :lol: ). Evident, nu vi-l spun, ca dati toti navala  :P

Acum, lasand gluma la o parte, eu cred ca orasul va renaste candva...poate catre pensia mea. :D


Eh, nu numai centrul...pentru cladirile care cat de cat mai prezinta interes arhitectonic, ar trebui ca Primaria sa se implice in renovarea fatadelor, acolo unde proprietarii nu pot - vezi Bd. Lascar Catargiu, prin spate pe la Gradina Icoanei, zona Dacia-Polona (cat a mai ramas), etc.

#8
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
@ Dana: norocul tau, pe care nu multi il au; sa zicem ca eu as putea trai in conditiile date, dar nu voi accepta ca plozii mei sa faca slalom printre masini cu bicicletele, sa se prajeasca intre betoane si sa-i duc cu masina ca pe caini in parc; cand va veni momentul voi salta ancora. stiu si unde, dar nu va spui ca sariti cu totii :)

PS: daca voi mai credeti in vajnicii politicieni de dambovita-canal, va doresc succes la asteptare...da' luati-va si niste scaunele cu voi; dincolo de toate promisiunile, eu cred ca imaginea unui oras, a unei regiuni, tine in principal de mandrie, de pastrarea si conservarea identitatii, nu de planuri urbanistice de stramutare a turistilor rataciti... si daca tot ati luat scaunelu', puneti mana si pe o undita...daca nu cade, pica ;)

#9
Adi_B

Adi_B

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 04.01.2006
@ Dana
Spun asta pentru ca sunt in faza de proiect zeci de hoteluri (de 4 si 5 stele) destinate special oamenilor de afaceri (nu ar fi investit nimeni daca nu exista cerere si daca nu se prognoza o crestere importanta in acest sens), se mai fac nu stiu cate centre comerciale, cladiri de birouri etc.  Acestea inseamna din ce in ce mai multe afaceri si, implicit mai multi turisti de afaceri. Si astea sunt proiectele de care stim, sunt sigur ca sunt si altele si nu sunt proiecte ale politicienilor romani ci, ale companiilor straine care vor sa faca profit in Romania.

Nu spun ca Bucurestiul nu e un oras infect, aglomerat si necivilizat, dar cresterea turismului de afaceri e un lucru cert.


Intrebare: De ce nu plecati acum din Bucuresti daca nu il mai suportati? Tot timpul exista optiuni!

Dana, spune-ne si noua unde e oaza ta de liniste si curatenie, pleeeeaase ! O sa stim numai noi si nu dam navala, batem la usa mai intai! :D

#10
tonio

tonio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 11.01.2006
In legatura cu orasul asta da pesimism e putin spus!
Uite niste exemple 'fierbinti' din bucharest: 2 ani s-au facut proiecte pentru tramvaiul usor de pe sos. giurgiului, bani garla in buzunarele unora care n-aveau nimic de-aface cu proiectare ori arhitectura! Proiecte puternice au picat si ...singura modificare vizibila a fost...ingustarea strazii - a ramas o singura banda! Alti bani pt asfaltare, refacerea liniei de tramvai, toti care merg spre giurgiu, bulgaria, turcia urla si vaieta zilnic, aglomeratie, ambuteiaje, etc! Dupa 2 ani alte proiecte, alti bani, tot scrantitii aia nenorociti castiga- rezultatul: se lucreaza la latirea soselei! Taierea tuturor copacilor, din nou asfaltare, din nou aglomeratie, bani garla si tot asa. Solutia simpla si ieftina, acum nu stiu cati ani cand a fost propusa (dar nu de cei ce trebuiau sa catige) era...suspendarea liniei de tramvai. Simplu dar nu pt noi...eventuaql pt. new-yorkezi in anii '30!!!
Alta chestie: busturile din herastrau ale nu stiu cator si caror oameni importanti pt. europa (!?!).Alti bani, multi, proiecte, creieri fierti, si a iesit un mare fas cu busturi din ipsos, platite ca fiind din bronz, care la prima ploaie ba s-au decolorat ba s-au...furat!
Sunt zeci de mii de astfel de ex. care te fac sa te iei cu mainile de cap! Hoteluri da se construiesc, ele, cladirile de birouri, benzinarii si farmacii...restu'i vai de fundul lor! Iar bucurestiul nu cred ca reprezinta cel putin in viitorul apropiat un loc important pentru aria turismului de afaceri acesta depinzand in primul rand de prezenta marilor concerne, de existenta in oras a marilor firme din europa ori din lume cu sedii active si de prim rang! Si nu ma refer aici la reprezentante, ori birouri pasive, adica 5 angajati ai firmei aibiem ori amede... :D

#11
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Tonio, nici asa :D  Oracle si-a facut ditai turnul la Aurel Vlaicu, HP are 2 cladiri cu angajati proprii in Pipera, M$ vrea sa angajeze 600 bucati...intr-adevar, afacerile se extind. Ma intreb daca de aici o vor mai taia catre Moldova, Ucraina sau asta e the last frontier... :D  

@ Adi: da, hoteluri de 4-5 stele....amaratele alea de 2-3 unde sunt? Turistii nu stau la 4 stele...noroc cu cele cateva hosteluri din Bucuresti (culmea, majoritatea patronate de straini) care mai ofera un pat si un dus celui care, cu rucsacu-n spate, cutreiera Europa...

E in nord-estul Bucurestiului si era praf pana de curand, cand a fost asfaltata... :coolspeak: Din fericire, suficient de larga, nu ca potecile alea din Pipera... :naughty:

@ Death: am crescut pana la 8 ani cu tufele de zmeura in curte si la gradina ma voi intoarce, chit ca voi mai munci 3 vieti pentru asta :drac: Cat despre politicieni...cine dracu ii baga in seama ?! Fa-ti viata singur si nu astepta pomana de la nimeni... :rolleyes:  :

#12
Adi_B

Adi_B

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 04.01.2006

Quote

da, hoteluri de 4-5 stele....amaratele alea de 2-3 unde sunt? Turistii nu stau la 4 stele...

Oamenii de afaceri stau la hoteluri de 4-5 stele, de obicei.
Anul viitor va fi deschis in Bucuresti primul hotel din lantul Etap de 2 stele, lant detinut de concernul Accor. Dupa asta eu spun ca vor veni si alte investitii pe aceasta piata, pentru ca produsele hoteliere adresate clientilor cu venituri medii si mici sunt din ce in ce mai cautate si oferta este foarte slaba (nu vorbim aici de hotelurile de 2 * de pe litoral cu conditii mai proaste ca in ultimul camin studentesc).

#13
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
tocmai am auzit ca super autobuzele de transport in comun achizitionate NU AU AER CONDITIONAT :) :) :) chiar incepusem sa intru la banuieli ca premeria face fapte bune...ce spagari.

@Dana: tocmai asta fac...

#14
Adi_B

Adi_B

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 04.01.2006

View PostDeathRipple, on Jun 29 2006, 12:15, said:

tocmai am auzit ca super autobuzele de transport in comun achizitionate NU AU AER CONDITIONAT :) :) :) chiar incepusem sa intru la banuieli ca premeria face fapte bune...ce spagari.


Ba da, au aer conditionat........doar la sofer !  :cursing:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate