Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 

Orange Dial-Up

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
Azzido

Azzido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 24.02.2003
Cu putin timp in urma, mi-a venit urmatorul SMS pe telefon:

"Acces Internet nelimitat si un cont de e-mail de 10 MB cu 5$/luna, timp de 3 luni! Alege noua oferta Internet Dial-up pana la 31.08, in magazinele proprii Orange."

Stie cineva detalii?

#2
Luke

Luke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 20.12.2002
http://www.orange.ro...dialup2-ro.html

#3
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003
Si mie mi-a venit, exact acelasi mesaj, acum o jumatate de ora!.
Oferta e valabila doar pentru clientii care au abonament de date  la Mobile Internet  Always-on(pe GPRS)cu trafic inclus (cel mai mic abonament 6$/luna,5MB inclusi).Partea cea mai interesanta e cu accesul simultan a mai multor clienti pe aceasi parola si username!.Din asta inteleg ca daca gasesc 10 clienti am internet dial-up nelimitat cu 1$/luna!!!.
Spun asta pentru ca dupa ce trece oferta de 3 luni cu 5$/luna va fi de 10$/luna pentru acces nelimitat (inainte era peste 20$/luna)
Maine aflu mai multe informatii iar daca e posibil sa fac un contract numai pentru acele 3 luni il voi face caci tin neaparat sa vad cum merge internetul  dial-up, comparativ cu altele.

#4
ECodrutz

ECodrutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 26.04.2003
cum sa mearga, parerea mea ca tot la 5-6k/s :P

#5
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003
Si cui sa-i multumesc daca e asa?.Deja stiu...!
''Prietenului'' meu RTC

#6
driverx

driverx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 22.07.2002
5-6k?

eu o perioada intram pe net de pe Orange (nu mai stiu cum ii zice la serviciu dar e Free, trebuie numa' activat) si mergea la DOAR 9600bps pe un 6110 si un 5110. Telefoanele astea mai noi suporta mai multe canele GSM in paralel pentru transfer de date sau cum se face?

#7
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003
driverx, aici era vorba de Orange dial-up cu acces de pe linia fixa (Romtelecom).

#8
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003
Exact ECodrutz, cu 5-6k/s dar mai prinde destul de des si 7-8k/s, acum depinde si de linia fiecaruia.La mine cel mai frecvent este intre 5-6k/s pentru navigare obisnuita (la accesarea forumului am avut 7k/s).Am incercat un download  (incredimail) si era constant la 5k/s.
Concluzia generala e ca merge un pic mai bine decat Xnet-ul si PCnet-ul pe care le am.

P.S. Din 7-8 clienti cati erau in Shop cel putin 5 au intrebat (iar unii au facut contract - si cazul meu) de aceasta oferta.
Si am observat ca deja a disparut de pe site!.Ramane in continuare valabila dar probabil nu vor mai fi valuri prea mari caci dupa cum se vede clientii au dat buzna...

#9
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003

Quote

Originally posted by rz
P.S. Din 7-8 clienti cati erau in Shop cel putin 5 au intrebat (iar unii au facut contract - si cazul meu) de aceasta oferta. Si am observat ca deja a disparut de pe site!.Ramane in continuare valabila dar probabil nu vor mai fi valuri prea mari caci dupa cum se vede clientii au dat buzna...

Oferta speciala Orange pentru Internet Dial-up NELIMITAT se adreseaza oricarei persoane fizice din Romania (nu neaparat abonat la serviciile Orange! ) si prevede o perioada minima de 1 an   (cu 5$/luna pentru primele 3 luni si 10$/ pentru restul lunilor) si ofera un mailbox de 10 mega. Contractul pentru acest serviciu se incheie in magazinele Orange.

Oferta nu a fost si nu apare momentan pe site in aceasta forma (ei stiu de ce!).

Orange a venit din pacate cam tirziu cu aceasta oferta. Toti operatorii de cablu din Bucuresti au deja reteaua hibrida pusa la punct si la toamna vin cu oferta de date la aproape toti abonatii. Ce sa mai faci atunci cu un abonament dial-up?  :confused:

#10
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003
Allex,
intradevar au fost neclaritati cu aceasta oferta!.Pe site scria ca e valabila pentru cei care au abonament de date GPRS cu trafic inclus...cand am ajuns la Orange Shop am aflat ca de fapt e valabila pentru absolut toti abonatii Orange (si pentru aceeia care nu au abonamente de date).De faptul ca orice persoana fizica poate avea acces la acest abonament nu stiam!.O fi si asta...

P.S. Pe contractul meu scrie clar: Contractul se incheie pe o perioada minima contractuala de 3 luni. La expirarea acestei perioade contractul se prelungeste tacit pentru perioade succesive egale. (am citat exact )

Si tipa de acolo mi-a zis sa vin la ei dupa cele 3 luni daca vreau sa renunt la abonament caci altfel se va prelungii automat!.

E posibil ca pentru cei care nu sunt abonati Orange sa fie pe minimum 1 an.

#11
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003

Quote

Originally posted by rz
Pe contractul meu scrie clar: Contractul se incheie pe o perioada minima contractuala de 3 luni. La expirarea acestei perioade contractul se prelungeste tacit pentru perioade succesive egale. (am citat exact )

Si tipa de acolo mi-a zis sa vin la ei dupa cele 3 luni daca vreau sa renunt la abonament caci altfel se va prelungii automat!

E posibil ca pentru cei care nu sunt abonati Orange sa fie pe minimum 1 an.

Daca e asa, inchei si eu un contract pe 3 luni, ca sint chiar curios cum e acest serviciu la standardele ORANGE. :OK:

Am acum citeva ore pe PCNET si serviciile sint extrem de proaste, mai ales seara si noaptea (conectare greoaie, viteza efectiva extrem de mica, intervale "moarte"). Nu recomand nimanui PCNET. Am mai citit ca sint o companie "de cartier", dar chiar asa... sa partajeze pina si amarita de conexiune dial-up!  :drac:

P.S.:Oricum, nu inteleg de ce, apelind la serviciul clienti pentru un nou serviciu, se ofera informatii incomplete si/sau inexacte. Sa nu fie decisi inca asupra formei exacte a ofertei speciale?

#12
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003
Confirm problemele la PCNET. Cateodata merge mai prost decat Xnet-ul!.
Pana in prezent, la Orange Dial-up, nu am avut niciodata conectare greoaie
si nici acele ''intervale moarte''. S-a intamplat de mai multe ori sa aiba doar ''caderi'' de viteza, dar nu de lunga durata (la 2-3k/s - dar sa nu uitam nici liniile fixe).Seara, la ora 22, se intra din prima iar viteza e foarte buna!.
Sa nu crezi ca e foarte, foarte bun.E doar un pic mai bun decat celalalte (am testat in total cam 5 conexiuni).Deja m-am obisnuit cu aceasta conexiune, la Orange Dial-up, si nu stiu ce ma fac dupa ce trec cele 3 luni...

#13
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003

Quote

Originally posted by rz
Pe contractul meu scrie clar: Contractul se incheie pe o perioada minima contractuala de 3 luni. La expirarea acestei perioade contractul se prelungeste tacit pentru perioade succesive egale. (am citat exact ) Si tipa de acolo mi-a zis sa vin la ei dupa cele 3 luni daca vreau sa renunt la abonament caci altfel se va prelungii automat! E posibil ca pentru cei care nu sunt abonati Orange sa fie pe minimum 1 an.

Sa fie absolut clar : Am fost la Orange Shop Dunarea (Piata Universitatii) si contractul pentru oferta speciala Dial-up prevede foarte clar o perioada minima contractuala de 12 luni, ceea ce inseamna ca nu poti renunta la contract dupa 3, 6 sau 9 luni. Taxa de reziliere inainte de termen pentru acest abonament este de 200 USD.

Oferta Dial-up Orange : trafic nelimitat, 1 cont e-mail cu 10 mega spatiu, primele 3 luni abonament lunar de 5 USD, celelalte luni 10 USD/luna, contract pentru cel putin 1 an.

Din pacate, aceasta oferta nu ii avantajeaza in nici un fel pe clientii vechi Orange (de peste 2 ani in retea, cu abonament)!

Peste citeva luni, cei de la Orange se vor ruga de abonati sa-si ia net de la ei si pentru o luna, asa cum fac acum cu alte servicii, pe care le poti lua pentru cel putin o luna...  :drac:

Daca oferta este neclara, sa o clarifice pe site, ca si referentii sint nesiguri pe ei, de au ajuns sa afle de ofertele speciale de la clienti!

#14
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003
Allex,
Calmeaza-te!.Mergi din nou acolo si cere neaparat un contract pentru DIAL-UP, pentru a vedea exact ce scrie pe el. E IMPOSIBIL ca cele din Bucuresti sa difere de cele din Brasov (ar fi chiar culmea).Inseamna ca referentii de acolo sunt total pe dinafara!.
Pe contractul DIAL-UP scrie clar : 3 luni.
Iar pe cel GPRS la fel de clar : 12 luni.

Attached Files



#15
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003

Quote

Originally posted by rz
E IMPOSIBIL ca cele din Bucuresti sa difere de cele din Brasov (ar fi chiar culmea). Inseamna ca referentii de acolo sunt total pe dinafara! Pe contractul DIAL-UP scrie clar: 3 luni. Iar pe cel GPRS la fel de clar : 12 luni.

Multumesc mult rz   pentru precizari si pentru scanata, e clar ca la Brasov asa e, insa in Bucuresti eu am fost si am vazut cu ochii mei un contract si perioada minima contractuala e 12 luni. Mai cercetez si revin ...

#16
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003
Ai mai mult de un an vechime?
Sa stii ca eu am peste un an vechime.
Asta sa fie... oare?

#17
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003
Da, am primit in sfirsit - telefonic - confirmarea faptului ca perioada minima contractuala pentru serviciul Dial-up Orange pe linii fixe e de 3 luni . Multumesc mult inca o data rz!  /Hello

#18
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003
OK!.
Salut

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate