Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 

Probleme TV Tuner Leadtek TV2000 XP

- - - - -
  • Please log in to reply
313 replies to this topic

#289
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006
Am avut xp si recent am upgradat la windows 7 32 biti X86.
Am un tv tunner 2000 xp deluxe si nu gasesc drivere bune pt Windows 7(am luat de la ei de pe site alea pt vista, ca am inteles ca nu e mare diferenta, dar nu sunt bune)
Ma poate ajuta cineva, sau sa-mi explice cum e cu "compatibility mode"?

#290
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006
Rezolvat:
sa nu se chinuie si altii cum m-am chinuit euȘ sunt bune si driverele de la versiunea winfast wxpert, iar
Ultima varianta de PVR 2 este aici:
ftp://ftp.leadtek.nl/mirror/tv_tuner/WinF...setup_20339.zip

#291
dan_1072

dan_1072

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 24.01.2007
Am un tv tuner Leadtek 2000 xp Deluxe si in timpul instalarii driverelor mi se restarteaza pc-ul..
Mai exact, am instalat WDM Audio Capture, WDM Video Capture si Wdm Crossbar, pe asta vad ca mi-l ia de doua ori. Calculatorul se restarteaza in timp ce instalez WDM TVTuner. Sa fie defecta placa tv tuner ?
Sistem de operare win xp, placa de baza Asus p43-td, 3g ram.

Edited by dan_1072, 01 March 2012 - 20:16.


#292
dan_1072

dan_1072

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 24.01.2007
Am rezolvat. Nu era bun driverul.

#293
boxerbull

boxerbull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 25.05.2009
Tv tuner WinFast TV2000XP, instalat corect, am sunet la televizor, dar cand inregistreaza de pe tv sau camera, nu-mi ia si sunetul.
Ce solutii ar fi?

#294
TurocK

TurocK

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 08.11.2008
Of, of, of. Mă exasperați. Aveți TVtunner și nu știți să-l configurați iar când vedeți că nu vă înregistrează și sunetul, de exemplu, dați vina pe placă/driver.
Windows 7/Vista cu audio de la TV tunner conectat la placa sunet (sau placa de bază, dacă aveți placă sunet integrată):
1. Dați click dreapta pe difuzorul de sunet de lângă ceas-Recording Devices
2. Click dreapta în aria ferestrei și cbifați show disabled devices
3. click dreapta pe auxiliary și enabled.OK
4. deschideți Winfast PVR și setați l\ca în poză

  De când am „ieșit” de pe windows XP (cca 4 ani) de atunci mi-am dat seama (singur) cam ce trebuie făcut să înregistreze cu sunet cu tot. Am scris și aici pe forum de mai multe ori cum trebuie făcut, dar, din păcate, mereu apar astfel de întrebări/plângeri.

Attached Files



#295
mariusgb

mariusgb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 25.01.2010
Salutare tuturor.
Am si eu un Tv tuner WinFast Tv2000xp Global TV,si am urmatoarea problema.
Fac captura de pe o camera sony DCR-HC17E(miniDV),iar imaginea vizionata cu WinFastPVR2 este foarte proasta(sacadata,stearsa cu dungi etc.).
Mentionez ca pe display-ul camerei sau pe TV imaginea este buna.Am verificat cablurile atat la iesire cat si la intrare in placa si totul e ok.
Are cineva vre-o solutie? Multumesc anticipat.

#296
alinache81

alinache81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 26.03.2009
salut, incearca sa schimbi la winfast pvr parca in setari sa pui pal , probabil ca e setat pe ntsc si o sa mearga.
chiar ieri am avut problema asta, de pe un sony sa scot prin composite intr-un leadtek tv2000xp expert si am stat cam o ora pana sa imi dau seama de schimbare setare.
imaginea este f buna acum, singura problema este ca mi-am schimbat placa de baza si nu mai am pini de auxiliar, so e win7 x64, dar din discutiile de mai sus o sa ma uit in setarile de sunet sa vad daca merge.

#297
alinache81

alinache81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 26.03.2009
Sa revin, facut setarile de mai sus, am selectat stereo mix ca si intrare, insa nu este vreo schimbare, no sound.
am reinstalat drivere de sunet si la fel
nu stiu ce as putea face pentru partea de sunet

#298
GUP

GUP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,352
  • Înscris: 24.03.2006
Salut. Poate aveti idei, caci eu le-am epuizat pe toate.

In urma unor probleme cu antivirusul Avira, am dat restart dupa un update. Ei bine, daca antivirusul si-a revenit la normal dupa restart, tunerul Winfast TV2000 XP Expert s-a dereglat. Toate astea in Windows 7.

Nu reusesc sa-mi dau seama ce cauzeaza problema, dar nu se mai pot urmari canalele TV. In prima faza nu mai mergea deloc, ecran albastru pe orice canal. Dupa cateva ore, si alte cateva restarturi au reaparut canalele in lista, dar se vad foarte prost, se vad cat de cat doar cand imaginea este mica, in modul full screen este plin de dungi, imaginea salta, iar sunetul e plin de pocnete. (Vedeti capturile atasate)

Am incercat mai toate metodele care mi-au trecut prin cap. Plecand si cu ideea ca poate s-a ars ceva la tunerul TV.
In prima faza am dat sa scaneze din nou. La prima incercare nu a gasit nimic, dupa restarturi repetive, a regasit canalele dar se vad ca in pozele atasate. Sunetul merge dar pacane de fiecare data cand apar dungi pe ecran, problema care pare ca este accentuata daca in acelasi timp rulez si alte aplicatii. Daca am youtube deschis in Firefox, problema se agraveaza mult. Dar nici daca inchid tot, browser etc, tot nu se vede bine.

Vazand ca nu merge asa, am reinstalat driverul de pe situl Leadetk, fara succes. Am reinstalat Winfast PVR in versiunea originala cu care a mers si pana acum, degeaba. Am pus si PVR2, aici mai putine dungi, imaginea se vede si full screen, dar la o calitate foarte proasta, si fara pic de contrast. Se vede foarte palid si cu patratele (ca atunci cand este compresia video prea mare). In plus, nu stiu de ce dar cu PVR2 in lista de canale nu se mai regasesc decat o parte, cca 20-30 canale, celelalte au disparut.

Am pus apoi ultima versiune K-Lite Codeck Pack si am reinstalat si codecurile de pe discul original, dar nimic nu s-a schimbat.

O alta incercare de a-l repune in functiune a fost schimbarea compatibilitatii rand pe rand in modurile XP SP2 & SP3 sau Win2000 dar din nou fara succes. Se observa schimbari, dispar acele dungi in full screen, dar tot nu merge cum trebuie iar calitatea imaginii desi vizibila este foarte slaba.

Am desfacut PC-ul pentru a vedea daca nu cumva a iesit placa din slot, dar nu este cazul. Este la locul ei prinsa bine. Iar in Device Manager spune ca "device is installed and works properly".

Singura varianta care nu am incercat-o inca este reinstalarea Windowsului. Varianta pe care nu pot sa o iau in calcul momentan.

Exista si alte variante pe care le-as putea incerca? Din moment ce problema a aparut imediat dupa un restart, cred ca este de natura software, dar nu-mi dau seama de unde!

Undeva pe aici printr-o cutie mai am un tuner KWorld, dar nu as vrea sa fiu nevoit sa-l pun pe acela. Imaginea e buna la KWorld, are componente Philips si o telecomanda frumoasa, dar nu merge la fel de bine ca cel Leadtek, softwareul pentru TV e oribil, nu gaseste toate canalele si in plus le baga in liste separate Cablu si Analog, iar daca (,) cauti un anumit canal trebuie sa muti de pe o sursa pe alta. In loc sa ai o lista cu toate canalele ai doua liste unele intr-o parte si altele dincolo. Nici nu se pot face capturi de ecran cu SpaceBar. Astfel ca nu ma incanta deloc sa schimb tunerul.

Attached Files



#299
atreyyu

atreyyu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 28.05.2008

View Postmariusgb, on 15 septembrie 2012 - 18:11, said:

Salutare tuturor.
Am si eu un Tv tuner WinFast Tv2000xp Global TV,si am urmatoarea problema.
Fac captura de pe o camera sony DCR-HC17E(miniDV),iar imaginea vizionata cu WinFastPVR2 este foarte proasta(sacadata,stearsa cu dungi etc.).
Mentionez ca pe display-ul camerei sau pe TV imaginea este buna.Am verificat cablurile atat la iesire cat si la intrare in placa si totul e ok.
Are cineva vre-o solutie? Multumesc anticipat.

Singura modalitate de transfer video fara compresie (deci in formatul original de pe camera) a formatului miniDV este prin firewire si cu un soft de achizitie corespunzator (exemplu vegas studio). Transferul prin oricare alta modalitate (USB sau composite) inseamna automat conversie si comprimare, deci pierdere de calitate. In plus, gandeste-te ca ar trebui sa ai si un sistem ultraperformant ca sa iti poata converti in real-time miniDV in mpeg sau ce selectezi acolo, in conditiile in care un fisier miniDV de o ora are vreo 13 Gb. Mai mult, miniDV este interlaced, ori tu daca il comprimi in mpeg trebuie sa ii faci si deinterlaced (real-time nu iti face nimeni). Din cauza ca nu transferi prin firewire pierzi frameuri (USB nu este capabil sa iti transfere suficient de repede) si pierzi calitate prin compresie, iar din cauza ca nu faci deinterlace imaginea iti apare cu acele artefacte dungate.
Concluzia: daca calculatorul tau nu are port firewire (IEEE 1394), atunci ia-ti un adaptor(IEEE-1394 Firewire PCI Card), e relativ ieftin si foloseste un soft gen Sony Vegas studio. Nu folosi tunerul pentru asa ceva !

#300
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,742
  • Înscris: 21.08.2008

View PostTurocK, on 29 aprilie 2012 - 12:28, said:

1. Dați click dreapta pe difuzorul de sunet de lângă ceas-Recording Devices
2. Click dreapta în aria ferestrei și cbifați show disabled devices
3. click dreapta pe auxiliary și enabled.OK
Pana azi cand am facut update la ultima versiune de PVR2 totul a fost perfect insa acum nu gasesc AUX acolo unde ziceti... Am incercat sa folosesc stereo mix dar degeaba. Unde a fugit AUX?

#301
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,742
  • Înscris: 21.08.2008
Am restaurat sistemul la o data anterioara cand inregistrarea cu sunet mergea si am constatat ca nu am nici acolo AUX dar e setat pe Stereo Mix. De fapt odata cu sunetul auzit in difuzoare se misca liniutele verzi in dreptul lui Stereo Mix. Posibil sa fie de la versiunea de soft, cu ala vechi nu face.

Edited by danghetau, 23 January 2013 - 09:05.


#302
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012
Am Leadtek Winfast 2000 XP Expert. Azi m-am gândit să-mi reinstalez Windows-ul. Am căutat pe site-ul Leadtek driverele și nu am găsit nimic. Nu se găsește nimic nici la global, nici la Expert. Ce se întâmplă? Această placă avea drivere oficiale pt. Windows 7. Ca să nu mai vorbesc că nici aplicația WinFast PVR 2 nu mai am de unde să o descarc. Google nu m-a ajutat (numai site-uri false găsesc).
Asă că, am amânat reinstalarea Windows-ului.
Leadtek au devenit o firmă cretină sau doar eu sunt de vină? De ce ar face așa ceva, să scoată suportul? Am căutat și pt. alte plăci TV/ captură, la ei pe site și tot ce am putut găsi maxim, a fost niște manuale pdf.

Edited by Lolopoco, 22 February 2013 - 23:45.


#303
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Astea?

Sau FTP

Sau aici

Attached Files


Edited by xxvirusxx, 23 February 2013 - 10:49.


#304
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012
Păi, bun. Ai dat la sfârșit CONFIRM, să vezi ce-ți apare? Mie-mi apare nimic la drivere. Am dezactivat și tracking protection din IE9 și tot nu apare nimic.
FTP-ul merge, dar nu știu ce să descarc de acolo. Sunt niște dosare aiurea și nu știu de unde să descarc.
LE:: singurul link care a funcționat, este cel FTP. NIci la ultimul link pus de tine nu-mi apare nimic. Vezi poza
LE2: ca să vezi. Am încercat cu Chrome și-mi afișează corect pagina. Nu știu ce are IE9 de nu afișează..
Mulțumesc pentru „confirmare”. Astfel mi-am dat seama că poate este ceva de la browserul IE9.

Attached Files


Edited by Lolopoco, 23 February 2013 - 13:03.


#305
petre1st

petre1st

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 529
  • Înscris: 29.05.2012
nu va mai chinuiti sa descarcati driveri ,din device manager se da update driver si dupa aia se instaleaza winfast pvr 2 ,nu am avut nici o problema nici pe 7 nici pe 8 ,singura  porcarie e ca pe windows 64 mai ales ,cand ai peste 4 gb de ram face un delay la sunet de toata frumusetea ! am scris astora si mi-au zis ca merge bine doar pe 2 gb de ram si sa ma orientez spre alt model: nu mai comentez reaspunsul lor ca n-am chef sa-mi stric ziua insa pareau seriosi astia de la leadtek ,pareau !!!

Edited by petre1st, 23 February 2013 - 13:42.


#306
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012
Delay-ul se formează numai când înregistrezi. Dacă doar vizionezi prin PVR2, nu se face delay. Cel puțin în cazul meu.
După ce filmez, când bag la convertit rezultatul, îi dau un sync audio de cca 50 mili secunde, iar la final va fi totul sincronizat. Dar nu de fiecare dată îmi înregistrează desincronizat.
LE: Am 8 GB RAM DDR3. Am avut și 4Gb RAM și atunci nu înregistra cu delay. Acum, la 8gb, cam face unele figuri, gen PVR2 încarcă CPU-ul la 30% inutil (quad core). Trebuie să-l închid și să-l redeschid (aplicația PVR2) de mai multe ori până-mi mânâncă din CPU doar 3-4%, cât ar fi normal. Înainte, la 4gb nu aveam astfel de probleme.

Edited by Lolopoco, 23 February 2013 - 14:24.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate