Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Email - sms

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
AVC

AVC

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.04.2006
In submeniul "Mesaje text" la 6230 exista optiunea de a trimite sms-email. La un moment dat cere " numar server e-mail" pentru a putea expedia mesajul.Va rog sa-mi spuneti ce trebuie trecut acolo si daca un sms-email costa in plus fata de un sms obisnuit ( sunt pe orange si am optiunea cu 25 de mesaje incluse).

#2
Spiritul

Spiritul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,510
  • Înscris: 13.09.2004

View PostAVC, on Jun 20 2006, 11:41, said:

In submeniul "Mesaje text" la 6230 exista optiunea de a trimite sms-email. La un moment dat cere " numar server e-mail" pentru a putea expedia mesajul.Va rog sa-mi spuneti ce trebuie trecut acolo si daca un sms-email costa in plus fata de un sms obisnuit ( sunt pe orange si am optiunea cu 25 de mesaje incluse).

teoretic un mail prin sms se trimite la 545 ... deci asta ar trebui sa fie ...

#3
AVC

AVC

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.04.2006
Am incercat acum cu 545 si nu merge. Primesc un mesaj cum ca "aceasta comanda nu exista"

#4
CranckItUp

CranckItUp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 25.11.2005

View PostAVC, on Jun 20 2006, 11:36, said:

Am incercat acum cu 545 si nu merge. Primesc un mesaj cum ca "aceasta comanda nu exista"
ce zice spiritul e altceva...

lasi setarile de sms normal
scrii adresa de mail in textul sms-ului cu: in loc de @
lasi un spatiu pauza dupa care scrii mesajul

trimiti la 545

daca vrei serviciul de email tre' sa te abonezi, mi se pare si primesti setarile pt pop3. le ai si pe site la orange, oricum.
dar mi se pare ca pe tine te intereseaza prima varianta, ca sa le scazi din SMS_urile pe care le ai

Edited by CranckItUp, 20 June 2006 - 11:59.


#5
alemat

alemat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 725
  • Înscris: 05.09.2004

View PostCranckItUp, on Jun 20 2006, 12:59, said:

ce zice spiritul e altceva...

lasi setarile de sms normal
scrii adresa de mail in textul sms-ului cu: in loc de @
lasi un spatiu pauza dupa care scrii mesajul

trimiti la 545

daca vrei serviciul de email tre' sa te abonezi, mi se pare si primesti setarile pt pop3. le ai si pe site la orange, oricum.
dar mi se pare ca pe tine te intereseaza prima varianta, ca sa le scazi din SMS_urile pe care le ai
N-am inteles prea bine la ce te referi, dar SMS-urile la 545 (ca si la alte numere scurte de altfel) nu scad din mesajele gratuite/incluse, ci se pun ca si cost suplimentar.

#6
Spiritul

Spiritul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,510
  • Înscris: 13.09.2004
pentru a trimite un e-mail prin SMS se face in felul urmator:

se concepe un SMS care sa fie de forma

T[spatiu]adresa_de_mail#subject#textul mesajului

acest sms trebuie sa fie in limita a 160 caractere si trebuie trimis la 545 ... testat acum si merge.

Trimiterea la 545 este gratuita ... dar trebuie sa ai serviciul activat .... la 411 sau 408

#7
AVC

AVC

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.04.2006
Despre trimiterea unui e-mail prin sms ca mai sus stiam. Pe mine ma interesa in mod specific utilizarea optiunii "Creare sms- email" din meniul nokia 6230. Acolo mi se cere un numar de server de e-mail pe care nu stiu de unde sa il iau. (intre timp am dat si un mail la orange, sunt curios ce raspuns voi primi, dar cred ca mai dureaza ceva timp). Ma gandeam ca odata setat numarul acele de server voi putea sa trimit sms-uri catre mail mult mai usor decat cu "T[spatiu]adresa_de_mail#subject#textul mesajului " .
Nu depind de modul asta de a trimite mail-uri (am si aplicatii java care merg pe wap) dar pur si simplu nu stiam cum se foloseste optiunea asta din meniu si imi place sa-mi cunosc telefonul complet.  -_-

#8
CranckItUp

CranckItUp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 25.11.2005

View Postalemat, on Jun 20 2006, 13:05, said:

N-am inteles prea bine la ce te referi, dar SMS-urile la 545 (ca si la alte numere scurte de altfel) nu scad din mesajele gratuite/incluse, ci se pun ca si cost suplimentar.
my bad, asa e

#9
djadi21

djadi21

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 03.08.2004
Pai ce vrei sa se mai scada din mesajele incluse, cand mesajele la 545 sunt gratuite nelimitat. :P

Edited by djadi21, 20 June 2006 - 22:18.


#10
AVC

AVC

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.04.2006
Astia de la Orange intarzaie cu raspunsul. Nici ei n-or fi stiind. Nu ca ar fi important, dar mi s-a pus pata acum sa aflu...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate