Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Aer Conditionat PORTABIL, mobil

- - - - -
  • Please log in to reply
286 replies to this topic

#253
Destinatar

Destinatar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 03.07.2010
Si apropo de o clasificare a AC portabile: iata aici o clasificarea a unui institut de studii energetice din Austria:  http://www.topproduk...e_how_many_ds=1

   De-aici aveti de unde alege, dupa cum se vede Delonghi, e tatic in clasa asta.

#254
pyu

pyu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 01.06.2005
La ce preturi sunt acum aparatele de aer conditionat mobile, prin Real, Carrefour, etc?
Se mai gaseste Alaska 9000btu?

#255
Lukmar

Lukmar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.08.2011

 pyu, on 01 mai 2013 - 10:42, said:

La ce preturi sunt acum aparatele de aer conditionat mobile, prin Real, Carrefour, etc?
Se mai gaseste Alaska 9000btu?

De ce vrei sa-ti bati joc de banii tai ? Sau pleci cu cortul ? Este singurul loc unde vad utilitatea unui mobil,...

#256
pyu

pyu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 01.06.2005
Pentru ca stau in chirie. Nu e suficient de bun motivul?

#257
Lukmar

Lukmar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.08.2011

 pyu, on 04 mai 2013 - 11:47, said:

Pentru ca stau in chirie. Nu e suficient de bun motivul?
Eu zic sa te intelegi cu proprietarul, sa-i explici ca montajul unui aparat nu-i aduce decat avantaje, si sa ti-l scada din chirie. Iar daca nu e de acord, sa-l faci sa inteleaga ca este un avantaj macar ca a fost instalat un aparat inainte pentru viitorul chirias (montajul mai usor pentru altul). In caz ca o sa pleci pierzi 100-200 Ron de la montaj (amortizati in timp) dar nu-ti bati joc de banii tai prin achizitia unui mobil. Nu cred ca exista inventie mai proasta decat aparatele mobile.

#258
pyu

pyu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 01.06.2005
Cel tarziu in toamna ma mut de aici. Am 3 acvarii, dintre care unul marin. Temperatura va ajunge la peste 30 de grade cand sunt marile calduri, ceea ce-mi va distruge totul din marin, si-s prea multi bani investiti, trebuie sa fac ceva pana atunci.
Si de ce zici ca e o investitie proasta? Am vazut si persoane multumite de aparatele alaska, care costa pana in 500 ron si au 9000btu. Un ac cu 9000 btu este foarte ok pentru cele doua camere dintr-un apartament de 36m2.

#259
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
eu va recomand, in cazul in care nu aveti de ales si trebuie sa va luati un AC mobil, sa va luati din cel cu doua cosuri ca sa nu faca vid in camera. ala trage aerul de afara si il elimina tot afara. eu l-am modificat pe al meu sa traga aer din exteriorul camerei. mi se pare mai eficient asa.

Attached Files


Edited by rich1974, 20 June 2013 - 14:42.


#260
dfani511

dfani511

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 10.02.2007
Buna ,
As vrea sa imi iau un aer conditionat mobil,stau in chirie.
Am gasit unul dar nu stiu exact daca isi merita banii , E vorba de un Alaska de 950W .
Astept pareri daca isi merita vreun ban,as putea negocia pe la 450 lei totusi mi se pare prea mult 700 lei cat cere pe el avand in vedere ca prin real au fost si la 350 lei.

#261
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
cauta unul cu doua tuburi ca sa nu faca vid in camera, asculta-ma ca stiu ce vorbesc.
sa stii ca un astfel de aparat este destul de zgomotos. este muuuuuuuult mai zgomotos fata de unul split.
ceva de genul asta:
http://www.hisupplie...ir-Conditioner/

Edited by rich1974, 21 June 2013 - 06:04.


#262
furtunos

furtunos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 01.07.2006
Cum adica sa faca vid in camera??? Un aer conditionat standard trage aerul prin partea de sus si il arunca afara prin parte de jos. Prin burlanul ala se evacueaza caldura de la radiatorul de racire. Nu are cum sa faca vid ca nu scoate aer ca o hota. Am avut asa ceva 5 ani, stiu despre ce vorbesc si eu. Merge si acum foarte bine dar m-am mutat din locatia unde il aveam si a ramas acolo, se foloseste altcineva de el.

#263
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
dragul meu, aerul ala evacuat pe furtun de unde iese, nu este tras din camera? pe unde aveai furtunul scos? daca era scos pe fereastra iti intra aer pe acolo, d-aia nu simteai vidul. dar daca scoti furtunul prin alta parte si este etans, si inchizi usa si fereastra, vei vedea ca in camera se face presiune scazuta. sper ca ai inteles!

Edited by rich1974, 21 June 2013 - 07:24.


#264
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
pentru unii e tare greu cu fizica, ce sa le mai zici ?

@furtunos: "Prin burlanul ala se evacueaza caldura de la radiatorul de racire"
cum se evacueaza caldura asta? nu sufland aerul cald? de unde este luat acest aer? din camera, in mod normal
aerul (fierbinte) evacuat trebuie inlocuit cu altul care ajunge in camera pe oriunde de e posibil (pe sub usi, pe langa geamuri neetanse sau prin orice alte orificii)
inr-o incapere dintr-o casa mare, cu usi de lemn si geamuri clasice nu sunt probleme, intra aer peste tot, dar intr-o incapere blindata cu geamuri si usi termopan e rau

dar, si daca trage aer de afara e o problema, apare surplus in camera care e evacuat peste tot
totusi, cele cu 2 burlane din constructie, posibil sa aiba circuite separate

Edited by aeon, 25 June 2013 - 10:41.


#265
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
toate au curcuite separate, numai ca trebuie sa le detectezi. cel putin al meu asa are, desi nu are doua burlane.

#266
furtunos

furtunos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 01.07.2006
Oameni buni, vorbim de cantitati neglijabile de aer care sunt scoase in exterior. Am pus mana la burlanul ala in exterior si nu scoate aerul ca un ventilator, e o briza foarte calda si umeda. Nu cred ca exista o incapere atat de etansa incat sa muriti in somn ca v-a scos AC-ul mobil aerul din camera. Ventilatorul ala care scoate caldura din radiatorul AC-ului este facut sa disipeze acea caldura nu e o turbina ca la AC split. Aseara m-am dus la garsoniera si am verificat AC-ul. Are un furtun de PVC de 120 mm prin care scoate caldura radiatorului afara DAR caldura este scoasa, cum am mai spus, ca o briza fierbinte si umeda. Nu dispare oxigenul din garsoniera si l-am folosit numai eu 4 ani, actualul chirias il foloseste de 3 ani in regim totul inchis la camera: usa, geamuri.

#267
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
aveam unul intr-o camera de sedinte, mai demult, si sufla pe burlan aer fierbinte mai ceva ca hota de bucatarie data la maxim
partea proasta ca tragea aer mai ales dintr-o magazie alaturata, pe langa usa veche
magazie plina de vechituri (scaune, mese, electrice..) si venea un miros cumplit

#268
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
nu sunt deloc niste cantitati neglijabile, pe al meu scrie 450 mc/h.....nu e vorba ca ramai fara oxigen, dar iti intra aer cand de afara. ar fi bine ca macar sa fie asezat aparatul langa o fereastra in foarfeca.

#269
furtunos

furtunos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 01.07.2006
450mc/h e volumul de aer pe care el il plimba prin incapere, nu ce evacueaza afara. Tu realizezi ce inseamna 450mc/h? El evacueaza foarte putin. Retine, l-am folosit asa cum era, fara artificiile pe care am vazut ca le-ai facut tu, timp de 4 ani si N-AM MURIT. A mers si 2 saptamani continuu doar ca zgomotul ma facea sa-l opresc. Nu m-a durut capul nici pe mine nici pe nevasta-mea. Daca ar fi asa cum zici tu, adica sa altereze in asa hal volumul de aer cred ca ar fi fost interzis, ar avea un sticker cu rosu pe undeva pe care sa scrie sa aerisesti non stop. Si in acest caz, ce mai faci cu el daca tii geamurile deschise???

#270
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012
-Nu exista aparate de aer conditionat,nici macar fixe dara-mite mobile.Exista doar instalatii de aer conditionat capabile sa schimbe complect calitatile aerului ventilat.Instalatiile de aer conditionat lucreaza cu centrala in incapere separata,si multe,multe alte acareturi,acestea se preteaza la vile,sali mari,fabrici,localuri de lux,etc.Asa o instalatie ajunge la cateva sute de mii Eu.Acea ,,besinarie in valiza'' este un biet invertor care functiuneaza exact ca si atunci cand deschizi usa la un frigider in functie si pui apoi un ventilator sa sufle in el.Deci nici clima nu -i poti spune,dara-mite aparat de aer conditiont.Iata doar cateva atribute aduse parametrilor aerului circulat intr-o instalatie de aer conditionat ;FILTRARE,UMIDIFICARE,DEODORIZARE,SCHIMBAREA TEMPERATURII,IONIZARE,PARFUMARE,...Asa dar ganditi-va bine pe ce aruncati banii D-voastra...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate