Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Atestat consilier de siguranta

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi
 Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)

Proiect de lege: Romanii vor achi...
 

Cipru

- - - - -
  • Please log in to reply
1158 replies to this topic

#73
bbogdann

bbogdann

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 09.12.2003
Un site al hotelului Hotel Nissi Beach?

View Postmdlupu, on Jan 22 2009, 09:55, said:

foarte frumoase pozele! recunosc ca m-am uitat si la celelalte! super!
parca ai fi plaecat in conjurul lumii in 2008!
Multumesc tare mult pt sfat!

Edited by bbogdann, 24 January 2009 - 19:40.


#74
Phx'

Phx'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 16.10.2005
Pe moment nu gasesc site-ul hotelului, dar cred ca e destul de edificator link-ul asta:

http://www.tripadvis...-Ayia_Napa.html

#75
andrei_r

andrei_r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 07.03.2006
Cu masina personala nu a mers nimeni din Ro pana in Cipru? M-ar interesa mai multe detalii, daca merita sau nu, etc.

#76
bbogdann

bbogdann

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 09.12.2003
Cum este plaja in Paphos?

#77
Pavloss

Pavloss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 01.02.2009

View Postmdlupu, on Jan 21 2009, 21:25, said:

salutare!
am bilete de avion pt Cipru in luna iunie, dar nu stiu in ce zona sa caut hotel...:) m-ar incanta Larnaca pt ca am inteles ca apa este mica pe o distanta mare si mergem cu baietelul meu (6 ani) care este inebunit dupa apa! dar si plajele din Ayia Napa mi se par incantatoare....greu de ales.....
Orice sugestie este bine venita! multumesc!

Nu pot sa-ti spun decat de Larnaca pt ca doar acolo am fost. Am stat la San Remo Hotel care este la vreo 400 m de plaja Mackenzie (care este pe gustul tau dar neamenajata) si la vreo 2 km de centru si plaja principala care sincer pe mine nu ma incanta. Hotelul este super la cat platesti (toate camerele sunt AC). Preturi bune la cazare gasesti pe bookcyprus.com.

#78
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007
In iunie, ma duc intr-un weekend mai lung in Cipru (plecare vineri dupa-amiaza, retur marti dimineata cu Blue Air). Vreau sa stau in Nicosia unde in afara de Tony's Bed & Brekfast care aparent este si bordel, cel mai ieftin hotel gasit este Averof (67 euro). Stie cineva de vreun guesthouse sau ceva similar in Nicosia ?
In plus, am inteles ca fata de ultima editie a Lonely Planet-ului a aparut un shuttle bus de la aeroportul din Larnaca la Nicosia... puteti sa-mi confirmati ?
Evident ma duc si in Ciprul de Nord, am inteles ca nu mai e nici o problema sa treci dintr-o parte in alta.

#79
raluca2005

raluca2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 10.08.2005

View PostPhx', on Jan 21 2009, 22:48, said:

Iti recomand Ayia Napa, plaja Nissi Beach, sunt mai multe hoteluri in zona, dar cel mai fain este Hotel Nissi Beach. Apa este de vis, mica si curata, turcuaz.
Sau statiunea Protaras, putin mai incolo de Ayia Napa.
Larnaca e prea "oras" dupa gustul meu...
Aici gasesti si 2-3 poze de-ale mele cu plajele recomandate: http://www.flickr.co...uratenea/page9/

Tu ai fost cu vreo agentie anume sau pe cont propriu? Pare foarte interesant hotelul.

#80
mdlupu

mdlupu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 23.06.2007

View PostImperator, on Feb 8 2009, 15:13, said:

In iunie, ma duc intr-un weekend mai lung in Cipru (plecare vineri dupa-amiaza, retur marti dimineata cu Blue Air). Vreau sa stau in Nicosia unde in afara de Tony's Bed & Brekfast care aparent este si bordel, cel mai ieftin hotel gasit este Averof (67 euro). Stie cineva de vreun guesthouse sau ceva similar in Nicosia ?
In plus, am inteles ca fata de ultima editie a Lonely Planet-ului a aparut un shuttle bus de la aeroportul din Larnaca la Nicosia... puteti sa-mi confirmati ?
Evident ma duc si in Ciprul de Nord, am inteles ca nu mai e nici o problema sa treci dintr-o parte in alta.

stii cumva daca pt a vizita ciprul de nord este necesar pasaportul? thx

#81
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

View PostImperator, on Feb 8 2009, 15:13, said:

In iunie, ma duc intr-un weekend mai lung in Cipru (plecare vineri dupa-amiaza, retur marti dimineata cu Blue Air). Vreau sa stau in Nicosia unde in afara de Tony's Bed & Brekfast care aparent este si bordel, cel mai ieftin hotel gasit este Averof (67 euro). Stie cineva de vreun guesthouse sau ceva similar in Nicosia ?
In plus, am inteles ca fata de ultima editie a Lonely Planet-ului a aparut un shuttle bus de la aeroportul din Larnaca la Nicosia... puteti sa-mi confirmati ?
Evident ma duc si in Ciprul de Nord, am inteles ca nu mai e nici o problema sa treci dintr-o parte in alta.
http://www.kapnosair...les/Page335.htm
Tu ce stii despre trecerea in Nord? Cand am fost ultima data, puteai sa treci dimineata si trebuia sa te intorci in aceeasi zi, printr-un singur punct de trecere. Dincolo stateau taxiurile turcesti. Cereau neaparat pasaport, dar nu-l stampilau (puneau viza pe o foaie separata).

#82
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View PostPitzifelnic, on Mar 17 2009, 22:16, said:

http://www.kapnosair...les/Page335.htm
Tu ce stii despre trecerea in Nord? Cand am fost ultima data, puteai sa treci dimineata si trebuia sa te intorci in aceeasi zi, printr-un singur punct de trecere. Dincolo stateau taxiurile turcesti. Cereau neaparat pasaport, dar nu-l stampilau (puneau viza pe o foaie separata).
S-a simplificat extrem de mult de cand Ciprul de Sud a intrat in UE si in Cipru de Nord nu mai e presedinte Batranul Rauf.
Acum, poti sa te duci sa vi, orice. Exista check point-uri desigur, am inteles ca au mai deschis vreo 2 in Nicosia, nu numai Ledra Palace. De atunci a explodat numarul expatilor britanici in Cipru de Nord. Evident mai exista zone inchise in jurul Liniei Verzi.

#83
Phx'

Phx'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 16.10.2005

View Postraluca2005, on Feb 9 2009, 17:03, said:

Tu ai fost cu vreo agentie anume sau pe cont propriu? Pare foarte interesant hotelul.

Pe cont propriu, nu am stat la hotelul acesta, ci la Napa Mermaid 4* in Ayia Napa, foarte ok si acesta (rezervat pe booking.com). Dar auzisem de Nissi Beach, era cam scump si nu mi-am permis atunci, dar am fost pe plaja Nissi Beach si am vizitat si gradina hotelului. Mi-a placut f. mult si imi doresc la anul sa mai dau o tura chiar acolo, dar cu copiii de data asta, plaja aceea fiind super buna pentru copii (nisip fin, apa mica si f curata).

#84
lleo

lleo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 27.06.2007

View PostPhx', on May 16 2008, 22:34, said:

M-am intors ieri din Cipru si pot spune ca ne-a placut si ca iti multumesc, Dragon, pt ideea de a inchiria o masina, pentru ca altfel ar fi fost tare greu si cu siguranta nu am fi putut vedea tot ce ne-am propus. Si cu condusul pe stanga s-a obisnuit repede al meu sot, asa ca...no problem...dupa 700km parcursi asa se gandea sa nu intre "pe invers" si cand ne intoarcem in tara  :)

Mergem in septembrie in Cipru (Paphos) si te-as ruga sa-mi spui un lucru daca stii: e neaparata nevoie de carte de credit pentru a inchiria o masina ? Eu am Visa embosata dar doar de debit si nu stiu ce sa fac, cei de la BRD mi-au spus ca e card international si ca merge insa am unele dubii.
Si inca ceva, de la cine ati inchiriat masina ? Ati fost multumiti ?

Edited by lleo, 18 March 2009 - 18:29.


#85
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View PostPhx', on Mar 18 2009, 17:35, said:

Pe cont propriu, nu am stat la hotelul acesta, ci la Napa Mermaid 4* in Ayia Napa, foarte ok si acesta (rezervat pe booking.com). Dar auzisem de Nissi Beach, era cam scump si nu mi-am permis atunci, dar am fost pe plaja Nissi Beach si am vizitat si gradina hotelului. Mi-a placut f. mult si imi doresc la anul sa mai dau o tura chiar acolo, dar cu copiii de data asta, plaja aceea fiind super buna pentru copii (nisip fin, apa mica si f curata).
Si in Ciprul de Nord se circula pe stanga ?

#86
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

View Postlleo, on Mar 18 2009, 18:29, said:

Mergem in septembrie in Cipru (Paphos) si te-as ruga sa-mi spui un lucru daca stii: e neaparata nevoie de carte de credit pentru a inchiria o masina ? Eu am Visa embosata dar doar de debit si nu stiu ce sa fac, cei de la BRD mi-au spus ca e card international si ca merge insa am unele dubii.
Si inca ceva, de la cine ati inchiriat masina ? Ati fost multumiti ?
Eu am inchiriat de doua ori si nu mi/au cerut niciodata card, nici de credit, nici de debit. Fiind o insula si avand si volanul pe partea opusa, situatia e foarte relaxata: se gandesc ca e prea complicat sa incerci sa le furi masina. Ei au o groaza de firme mici cu cate 4-10 masini, afaceri familiale. Daca mergi la Avis sau Hertz, probabil ca o sa-ticeara card acolo.

View PostImperator, on Mar 18 2009, 20:15, said:

Si in Ciprul de Nord se circula pe stanga ?
http://www.northcypr...-Rent-a-Car.php

North Cyprus Driving
If you are coming from UK, driving in North Cyprus will not be different for you as the traffic moves on the left and majority of cars are being right hand drive. The traffic signs are international and the roads are generally well surfaced, except for some mountain areas. Front seatbelt use is a compulsory. Children under five are not allowed to occupy the front seats. When driving in Northern Cyprus avoid alcohol, drinking or using telephone (unless hands-free).

#87
lleo

lleo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 27.06.2007

View PostPitzifelnic, on Mar 18 2009, 20:43, said:

Eu am inchiriat de doua ori si nu mi/au cerut niciodata card, nici de credit, nici de debit. Fiind o insula si avand si volanul pe partea opusa, situatia e foarte relaxata: se gandesc ca e prea complicat sa incerci sa le furi masina. Ei au o groaza de firme mici cu cate 4-10 masini, afaceri familiale. Daca mergi la Avis sau Hertz, probabil ca o sa-ticeara card acolo.

Merci de raspuns.
Cum se cheama firma de la care ai luat masina ?
Ai aranjat cu ei inainte de a pleca sau te-ai descurcat acolo ?

#88
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

View Postlleo, on Mar 18 2009, 23:03, said:

Merci de raspuns.
Cum se cheama firma de la care ai luat masina ?
Ai aranjat cu ei inainte de a pleca sau te-ai descurcat acolo ?
Cum am spus: in statiuni sunt o groaza de firme mici, la fiecare colt. N-am aranjat nimic din timp. M-am dus, m-am uitat la oferte si dupa aia am mai negociat un pic si am luat masina. Asta se intampla pe langa Larnaka, in zona de hoteluri. Asa ca nu mai stiu cum se chema firma. Stiu ca erau niste ciprioti simpatici, doi frati + tatal, care stiau multe despre Romania. Unul era insurat cu o romanca si toti fusesera in Romania pe vremea lui Ceausescu, pentru ca le placea mult ca era mancare buna si totul foarte ieftin.  :lol: Adevarul e ca foarte multi sunt insurati cu romance.
Prima data am inchiriat-o direct de la hotelul unde stateam, Palm Beach.

#89
Phx'

Phx'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 16.10.2005

View Postlleo, on Mar 18 2009, 18:29, said:

Mergem in septembrie in Cipru (Paphos) si te-as ruga sa-mi spui un lucru daca stii: e neaparata nevoie de carte de credit pentru a inchiria o masina ? Eu am Visa embosata dar doar de debit si nu stiu ce sa fac, cei de la BRD mi-au spus ca e card international si ca merge insa am unele dubii.
Si inca ceva, de la cine ati inchiriat masina ? Ati fost multumiti ?

Nu stiu sa-ti zic daca merge acel card al tau, noi folosim mereu un card de credit Mastercard.
Din pacate nu mai stiu nici cum se numea firma de la care am inchiriat, tot ce stiu e ca am folosit www.economycarrentals.com care este un intermediar ce alege oferta cea mai buna pentru datele date si am ridicat masina din aeroportul Larnaca. O folosesc des si nu au fost niciodata probleme (iti ia un comision mic la inceput, apoi restul platesti acolo).

#90
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postlleo, on Mar 18 2009, 18:29, said:

Mergem in septembrie in Cipru (Paphos) si te-as ruga sa-mi spui un lucru daca stii: e neaparata nevoie de carte de credit pentru a inchiria o masina ? Eu am Visa embosata dar doar de debit si nu stiu ce sa fac, cei de la BRD mi-au spus ca e card international si ca merge insa am unele dubii.
Si inca ceva, de la cine ati inchiriat masina ? Ati fost multumiti ?
Am card de debit neembosat Visa Electron de la BCR si a mers din jungla indoneziana (era un ATM uitat de lume in mijlocul junglei de pe insula Flores) pana la poalele lui Maccchu Picchu si din Japonia pana la Niagara.... In principiu, aproape toate cardurile care sunt in circulatie in Romania sunt internationale.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate