Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

cea mai tare cartela pt un turist

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
andreiz2k

andreiz2k

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.06.2006
Locuiesc in afara tarii dar vizitez Ro din cand in cand. M-ar costa foarte mult sa fac roaming, asa ca de obicei imi iau o cartela. Am un Nokia 5100 (WAP, GPRS, dar mai vechi). Acum am folosit Orange, dar am constatat ca nu pot intra pe Yahoo si nici pe cfr.ro (mersultrenurilorcfr).

Am inteles ca s-ar putea face asta cu Vodafone sau Cosmote, dar nu stiu cu siguranta. Poate cineva confirma?

Multzumesc.

#2
sorente

sorente

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,455
  • Înscris: 24.09.2004
Cosmote si Vodafone nu au GPRS la prepay, deci nu iti ramane decat Orange daca vrei si date, pentru ca banuiesc ca accesarea internetului prin CSD nici nu intra in calcul :lol:

#3
djadi21

djadi21

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 03.08.2004
cfr.ro nu merge din cazua ca e site flash, cat despre cartela, ai uitat sa spui daca te intereseaza si serviciile de voce. :)

#4
matthew

matthew

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 22.12.2005
dacă vrei şi ceva date, Orange. Pt voce only, cosmote.

#5
vali1712

vali1712

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 27.03.2006
Mai oamenilor, omul a intrebat si el ceva si voi va certati aici, zic eu, degeaba. Raspunsul e simplu.

1. Connex si Orange au practic acelasi preturi si acoperire doar ca la orange ai si transmisie de date si apeluri video (daca te intereseaza acest lucru)
2. Cosmote daca vrei sa ai un pret ceva mai mic la convorbiri dar cu riscul unei acoperiri mai slabe decat ceilalti 2 mai sus mentionati.

PS Excluzi zappul pt ca nu are cartela prepay.

Pt preturi...consulta saiturile respectivilor operatori.

#6
nsec

nsec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 11.10.2004

View Postvali1712, on Jun 17 2006, 00:26, said:

Mai oamenilor, omul a intrebat si el ceva si voi va certati aici, zic eu, degeaba. Raspunsul e simplu.

1. Connex si Orange au practic acelasi preturi si acoperire doar ca la orange ai si transmisie de date si apeluri video (daca te intereseaza acest lucru)
2. Cosmote daca vrei sa ai un pret ceva mai mic la convorbiri dar cu riscul unei acoperiri mai slabe decat ceilalti 2 mai sus mentionati.

PS Excluzi zappul pt ca nu are cartela prepay.

Pt preturi...consulta saiturile respectivilor operatori.

Ideea principala e ca omul dorea o alternativa la Orange Prepay pentru partea de internet gprs. Din pacate in acest moment nu exista alternative la cartela Orange la acest capitol . Asteptam cu deosebit interes lansarea serviciilor de internet&data de catre Vodafone & Cosmote la cartelele preplatite.

Edited by nsec, 16 June 2006 - 23:34.


#7
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003

View Postandreiz2k, on Jun 16 2006, 18:57, said:

Locuiesc in afara tarii dar vizitez Ro din cand in cand. M-ar costa foarte mult sa fac roaming, asa ca de obicei imi iau o cartela. Am un Nokia 5100 (WAP, GPRS, dar mai vechi). Acum am folosit Orange, dar am constatat ca nu pot intra pe Yahoo si nici pe cfr.ro (mersultrenurilorcfr).

Am inteles ca s-ar putea face asta cu Vodafone sau Cosmote, dar nu stiu cu siguranta. Poate cineva confirma?

Multzumesc.
Nu au inca GPRS, la vodafone o sa fie in curand...iulie.

#8
mariusx25

mariusx25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 13.12.2005
Ei  are acoperire slaba!!!!ba din contra,ia cosmote,am prieteni care au venit in ro de curand si le-am propus cosmote,pentru tarife de voce exceptionale...ca foreigner nu cred ca stai sa suni dupa 6 seara sau numai in nush ce retea..asa ca ia-ti COSMOTE !

Edited by mariusx25, 21 June 2006 - 12:47.


#9
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003

View Postmariusx25, on Jun 21 2006, 12:46, said:

Ei  are acoperire slaba!!!!ba din contra,ia cosmote,am prieteni care au venit in ro de curand si le-am propus cosmote,pentru tarife de voce exceptionale...ca foreigner nu cred ca stai sa suni dupa 6 seara sau numai in nush ce retea..asa ca ia-ti COSMOTE !


Cu Orange PrePay cu planul tarifar unic pe langa faptul ca ai 9.5 ct/min cu numarul favorit (mai putin decat la Cosmo datorita paritatii euro - dolar) in alte retele ai 19 ct/min, adica ce mi-e 16 ct/min, ce mi-e 19 ct/min.

Plus acel bonus de 1 ct/min la apelurile primite.

Cosmoul isi pierde din atractivitate datorita scaderii dolarului iar comparatie intre serviciile Orange si cele Cosmo are rost sa facem dupa cam inca un an cand Cosmo nu va mai pune atat de mult accent pe lansarea de 'servicii in premiera'.

#10
matthew

matthew

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 22.12.2005

View Postcmidp, on Jun 21 2006, 15:04, said:

Cu Orange PrePay cu planul tarifar unic pe langa faptul ca ai 9.5 ct/min cu numarul favorit (mai putin decat la Cosmo datorita paritatii euro - dolar) in alte retele ai 19 ct/min, adica ce mi-e 16 ct/min, ce mi-e 19 ct/min.

Plus acel bonus de 1 ct/min la apelurile primite.

Cosmoul isi pierde din atractivitate datorita scaderii dolarului iar comparatie intre serviciile Orange si cele Cosmo are rost sa facem dupa cam inca un an cand Cosmo nu va mai pune atat de mult accent pe lansarea de 'servicii in premiera'.
Altul care uită de bonusul de 20% care anulează paritatea în proporție de 80%. Deh, uitatea e umană.

#11
mariusx25

mariusx25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 13.12.2005
Eu oricum am recomandat cosmote,nu vine nimeni din strainatate sa puna numere favorite,sa fim seriosi.

#12
el_magnifico

el_magnifico

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 15.09.2005
Nu vine din strainatate sa puna numere favorite intr-adevar, dar probabil isi doreste sa viziteze mai multe locuri din Romania, si cum Cosmote sta mai prost la acoperire fata de Vodafone/Orange cred ca mai mult l-ar multumi o cartela pe care sa o poata utiliza oriunde.

Edited by el_magnifico, 23 June 2006 - 13:29.


#13
matthew

matthew

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 22.12.2005
Well, pt. un turist cu bani nu ar strica toate 3 cartelele. Măreşte mult şansa de a prinde semnal. Şi dă numai 15 euro :coolspeak:

#14
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Daca vrei si date atunci Orange. Daca nu te intereseaza doar vocea clar Cosmote. Daca vrei pretul cel mai bun la date si la voce atunci o Cartela de la Orange si una de la Cosmote. Varianta asta o folosesc 3 prieteni din Italia. Anul trecut au cumparat cartele Cosmo si au folosit vechile cartele Orange doar ptr date.

#15
azraellus

azraellus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 02.01.2006
Cosmoul isi pierde din atractivitate datorita scaderii dolarului iar comparatie intre serviciile Orange si cele Cosmo are rost sa facem dupa cam inca un an cand Cosmo nu va mai pune atat de mult accent pe lansarea de 'servicii in premiera'.
[/quote]

chiar daca scade dolarul, preturile la cartelele de reincarcare nu se ieftinesc :P
si in plus de asta... la cosmote primesti 6 euro pt 210.000

#16
andreiz2k

andreiz2k

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.06.2006
Multumesc celor care au raspuns. Softpedia m-a anuntat abia acum ca sunt raspunsuri, dupa ce a pus un ad :)

Dac-am inteles bine, Vodafone va oferi date incepand din Iulie. Am sa-ncerc sa-i contactez in legatura cu asta.

Orange este leader-ul pietei, are cea mai buna acoperire si sunt singurii care ofera date. In plus, au oferta "orange world" cu care m-am jucat si eu, dar cu care din pacate n-am putut atinge tinta principala: Yahoo email. Cosmote pare sa aiba preturi mai bune, pana iti dai seama ca sunt singurii in Euro.

Pe mine nu ma dau banii afara. Daca m-ar da, as fi venit aici in roaming, platind $2-3-4/minut, si nu m-ar mai fi interesat telefonia locala.

Din ce-am inteles pan-acum, Orange ramane alegerea de baza, chiar cu micile lor neajunsuri (chestia cu Yahoo ma seaca, ar trebui sa fie f usor de rezolvat).

#17
matthew

matthew

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 22.12.2005
Vezi că şi Vodafone au dat drumul la gprs prepay şi merge yahoo, e chiar puţin mai ieftin ca orange.

#18
el_magnifico

el_magnifico

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 15.09.2005
<<Orange este leader-ul pietei, are cea mai buna acoperire si sunt singurii care ofera date. In plus, au oferta "orange world" cu care m-am jucat si eu, dar cu care din pacate n-am putut atinge tinta principala: Yahoo email. Cosmote pare sa aiba preturi mai bune, pana iti dai seama ca sunt singurii in Euro.>>

Te-as contrazice putin la aceasta afirmatie :notangel:

NU are Orange cea mai buna acoperire, din ce-am observat eu ca utilizator al ambelor retele, si din spusele altora ar fi cam o acoperire egala, unde este deficitar Orange are acoperire Vodafone, si vice-versa, poate chiar cu un + pentru Vodafone. Intr-adevar, poate in unele zone calitatea convorbirii la Orange e superioara celei de la Voda, dar vorbeam de acoperire.. ;)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate