Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Notele de subsol sa inceapa de la...

Termoizolare elevație interior

Timpi asteptare in contract de tr...

Parere amenajare/loc disponibil u...
 Producatori/masini care nu sunt f...

Ventilator perete

Simbol "bec aprins" tele...

Oakley - recomandare site pt oche...
 Aer conditionat racire A+++/A++

Problema umiditate AC

Propuneri pentru imbunatatirea pr...

Conectarea la internet a Centrale...
 recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...
 

Lucruri necesare in camping

- - - - -
  • Please log in to reply
425 replies to this topic

#325
stefaniordan

stefaniordan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 23.12.2009
Salutare,

Foarte interesant acest topic si mi-au placut multe postari.
Eu folosesc un cort de 4 persoane Ozrak Trail (am gasit o promotie in care era inclus cortul, 2 saci de dormit si pavilon), in interior am o saltea gonflabila (air bed) tot Ozrak Trail dubla. Ca instrumente da gatit folosec un gratar pe gaz care are si arzator Coleman si am si un Campingaz Twister kit de 2900 W.
Precizez ca merg in camping cu familia si deci toate acestea sunt transportate cu masina si nu in rucsac.
Atasez si cateva poze:

Attached Files



#326
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,951
  • Înscris: 14.11.2004

View Poststefaniordan, on 28th March 2010, 20:59, said:


Superb ratonul, acuma vad ca nu esti in Ro.

#327
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,951
  • Înscris: 14.11.2004
Dar ce au facut?, au pus manele la maxim?, au lasat gunoi pe jos?, ce au facut?

#328
bubus8

bubus8

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,741
  • Înscris: 11.09.2010
si eu am trecut prin glavoi acum 3 saptamani, insa privelistea cu n-spe mii de corturi si masini a fost dezamagitoare, in rest locul si zona era mentinuta destul de curata :)
nu stiu daca s-a mai zis, insa spun si eu cateva lucruri necesare in camping: lampa frontala-noi am ajuns noaptea, si au fost mai mult decat suficiente sa putem monta corturile; servetele umede si o sticluta de antibacterian, in caz ca nu este vreun parau prin zona; prezervative; saci menajeri; eventual o sursa de muzica, o chitara, un ipod...

#329
b3lissima

b3lissima

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 05.05.2009

View Postcris2d2, on 12th August 2009, 18:51, said:

Am uitat sa precizez ca pretul la care l-am gasit, nou, la Trimm Eagle, e 380 lei, nu 520 cum apare in linkul ce l-am publicat.


poti sa-mi spui si mie te rog de unde ai cumparat cortul trimm eagle? ms

#330
vmaster

vmaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 24.06.2009
Am eu o lista destul de comprehensiva zic, petru cortistii de mare. Va puteti inspira din ea pt ceea ce va intereseaza.
Astfel:
1 cort
2 folie sub cort
3 saltele gonflabile
4 saci de dormit
5 pompa saltea
6 izoprene
7 mese pliabile
8 scaune
9 lada frigorifica
10 cana electrica
11 umbrele de soare
12 umbrar mare
13 briceag
14 servetele
15 pungi gunoi
16 hartie igienica
17 dero
18 burete
19 cani
20 pahare
21 farfurii
22 tacamuri
23 servete
24 funduri
25 desfacator conserve si bere
26 lanterne+lampa auto
27 autan si raid
28 crema soare
29 necessaire baie/dus
30 prosoape baie+plaja
31 pernutze
32 pijimale
33 incarcator auto tel mob
34 prelungitor+triplu 220V
35 cos rufe de plasa
36 sfoara de rufe si clesti
37 aparat foto
38 kayak
39 fustanele
40 padele
41 sepci
42 bluze manga longa
43 sandale de apa
44 short/slip/costum baie
45 pungi de protectie aparate el
46 walkie - talkie
47 chingile de legat pe masina
48 saci impermeabili kayak
49 veste de salvare
50 chimicale anti tzantzari

#331
akbarrabka

akbarrabka

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.05.2011
Salutare. Sunt si eu nou pe aici :) O sa merg vara asta cu cortul cam o saptamana in delta.
Vreau sa imi iau un cort relativ ieftin ( sa zicem pana in 2 mil 500). Probabil nu o sa imi iau cel mai bun cort, dar nu merg prea des, si nu merita sa dau prea mult.
Vreau sa fie relativ water proof, si sa fie baza cortului impermebila, adica sa nu ma trezesc ud sub mine :D

Ma gandeam la ceva de pe aici:
http://militarytrend...6302565-corturi


Ce parere aveti?

#332
Bullet

Bullet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 03.07.2006
Va salut !

Vreau sa-mi cumpar o lanterna pe care s-o tin in masina si s-o am si pentru camping.
Bugetul e de ~ 100 de lei.
Nu vreau reflectoare sa bata la kilometri intregi. Vreau ceva simplu, fiabil si cu autonomie cat mai mare.


Din cautarile mele am gasit asta  la 129 de lei.  Merita ? Exista ceva mai bun in banii astia ? sau mai ieftin ?

#333
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
O frontala este mult mai utila in camping.

#334
bubus8

bubus8

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,741
  • Înscris: 11.09.2010

View PostBullet, on 3rd June 2011, 14:40, said:

Va salut !

Vreau sa-mi cumpar o lanterna pe care s-o tin in masina si s-o am si pentru camping.
Bugetul e de ~ 100 de lei.
Nu vreau reflectoare sa bata la kilometri intregi. Vreau ceva simplu, fiabil si cu autonomie cat mai mare.


Din cautarile mele am gasit asta  la 129 de lei.  Merita ? Exista ceva mai bun in banii astia ? sau mai ieftin ?

si nu ti-as recomanda sa o tii in masina pe vreme rece, se descarca destul de repede bateriile.

#335
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,632
  • Înscris: 20.10.2006
La banii astia merita o frontala de firma. Cea din link-ul dat de tine e cam scumpa pentru ce ,,poate".

#336
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,951
  • Înscris: 14.11.2004
Am avut si eu mai multe exemplare de Maglite, cat timp nu am dat bani pe ele, sunt bune, dar becurile se duc destul de repede (tinute prin torpedoul masinii) si nu sunt ieftine/usor de gasit.

La Petzl gasesti o frontala mica, care este compacta si este ceea ce vrei tu, vezi la Himalaya si Ascent, care din cei doi o au.

#337
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Maglite-ul de care intreaba este cu LED, dar oricum exista alegeri mai bune, chiar daca nu vrea frontala. De exemplu de la Fenix sau de la 4sevens.

De la Petzl eu am si recomand frontala Tikka XP2. Nu are regulator, dar totusi e o lanterna buna. Are LED alb, cu 2 nivele luminoase (plus blink) si are si un LED rosu, foarte util pentru pastrarea night vision-ului (pastrarea adaptarii ochiului la lumina slaba). Spre deosebire de modelele mai ieftine de la Petzl, cu ajutorul dispersorului obtii si o iluminare de tip flood (adica luminezi o zona mai larga, nu ai doar un fascicul ingust de lumina), mai potrivita pentru activitatile din jurul cortului. Lanterna este usoara si sta bine pe cap. Poate fi folosita cu alkaline sau cu reincarcabile NiMH (eu folosesc Sanyo Eneloop - le recomand si pe astea). Daca folositi reincarcabile, trebuie sa aveti un incarcator NiMH care stie/poate sa incarce celule individuale (lanterna folosind 3 acumulatori).

#338
Bullet

Bullet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 03.07.2006
Mersi de raspunsuri.

Frontala nu ma prea atrage.
Dati-mi exemple de alegeri bune in banii astia pentru lanterne "clasice" dar cu led.

#339
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Fenix E05 R2 (cu LED Cree) - 1xAAA
4Sevens Preon 1 - 1xAAA
4Sevens Quark MiNi AA - 1xAA

#340
alexsyk

alexsyk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.07.2011
Cele mai bune corturi dupa parerea mea sunt cele de pe corturi.biz. Mi-am comandat un cort de 5 persoane zilele trecute, din acela cu veranda. Sper sa nu primesc warn, pentru ca nu incerc sa fac reclama.
Pentru drumetiile montane echipamentul ar trebui sa includa : bocanci, pelerina de ploaie, frontala, rucsac, cort, izopren, sac de dormit, pastile de dureri....

#341
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,632
  • Înscris: 20.10.2006
Cele mai ieftine poate, dar nu si bune. Cel bune le gasiti la magazinele de profil montan.

#342
oldhit

oldhit

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 15.03.2010
salutare, fac si eu parte din cei care folosesc cortul de ceva vreme incoace.
am o "rotita" care ma tot macina...de exemplu voi cand va opriti la un camping la mare de exemplu (ma rog, platesti locul..etc) cum faceti cu cheia masinii, actele,etc cand va aflati si intr-o tara straina?!

e o intrebare stupida, dar sunt curios de cateva pareri.
eu merg pe principiul: ori las tot in cort (ceva riscant)  ori fac cu tura...cine sta la bronzat tine cheile si actele :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate