Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 

Intrebări în legătură cu electricitatea din Romania

* * * * - 13 votes
  • Please log in to reply
13808 replies to this topic

#12655
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,751
  • Înscris: 30.07.2006
Hala de la strada a Intreprinderii Aversa, avand multe geamuri sparte, lasa sa se vada din strada corpurile C cu becuri de 400 si balasturile aferente montate pe grinzi.
Nu stiu cum vom putea salva din aceste lampi, hala aflandu-se in curs de demolare la acest moment.

Attached Files



#12656
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,751
  • Înscris: 30.07.2006
Zona demolata din cartierul Evreiesc, la bifurcatia strazilor Olteni si Mircea Voda, anii 70. Observam inca felinare cu gaz, atat montate pe zid cat si in varianta pentru stalp, pe strada din dreapta.

Attached Files



#12657
Lotusisrael

Lotusisrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 05.01.2020
La intersecția Mihai Bravu cu Ferdinand, era o benzinărie. Benzinăria acea un stâlp cu consolă dublă, cu banane. Pe la sfârșitul anilor 2000 au înlocuit bananele cu PVB 12. Imagine din 2009
https://www.google.r...!7i13312!8i6656
Benzinăria a fost desființată, se vede în imaginea din 2022, dar stâlpul cu PVB-urile încă era.

https://www.google.r...!7i16384!8i8192
Am acum câteva zile. Șantier. Stâlpul, ultima rămășiță a benzinăriei, dispăruse și el. RIP.

Edited by Lotusisrael, 08 July 2022 - 23:15.


#12658
Logatu

Logatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,688
  • Înscris: 08.04.2011
Observ că pierduseră dispersoarele.

#12659
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,889
  • Înscris: 14.10.2008
Am ajuns si eu in situatia lui Lotus de a dori extractia unei lampi vechi cu mercur si sa nu se poata realiza acest lucru.

Mercurul la cusca de pe Elena Doamna, cum m-am trezit azi, am dat o raita pe acolo. Pe stalpul de lemn pe care a fost lampa intre 1998 si 2002 scrie Vand Piatra dar numarul de telefon s-a sters in timp.

Mercur care sa functioneze 20 de ani noapte de noapte. Asta daca la remontarea custii pe stalpul de beton in 2002 omul a pus alt bec si nu pe cel din 1998.

Corpul e format din balast Electrofar pozat pe stalp, fier beton pe post de consola si disc de corp B cu cusca din plasa de sarma atasata pe post de dispersor. O improvizatie haioasa si frumusica. Se misca si danseaza in vant dar nici uraganul din 2006 nu a reusit sa-l farame.

Devalmaseala totala, pe stalp sunt 1 BMPM functional si 2 BMPT-uri montate recent cu contoarele inca neinstalate. In spatele gardului din spatele stalpului este alt BMPM functional. Gradina aceea cu gard de lemn vechi pare a apartine casei cu nr.5. Dar pe peretele casei e alt BMPM.

Gradina are 2 porti de lemn ce dau in strada, da impresia de teren abandonat dar plantele (rosiile) sunt intretinute, poate doar bucata de teren cu rosiile e a lui 5 si terenul ala o fi al nimanui.

Ma gandesc ce anume ar fi vrut omul sa lumineze cu mercurul montat de el dar legat la reteaua SIP, printre Mire si chinezarii cu sodiu. Pomul, acoperisul de azbociment al unui garaj mic/cotet sau ce naiba e ala? Pomul a crescut si pana sa se arda, mercurul nu lumina deloc domeniul privat, ori daca il lumina, mai ales iarna cand frunzele cad, lumina acoperisul cotetului.

Pare si nu prea a fi un teren abandonat. As fi intrebat la numarul 5, dar 30 minute cat am stat acolo nu a iesit nimeni, sonerie la poarta nu exista si nici caine care sa ma latre si astfel sa auda proprietarul.

Cei de la DASIP spun ca lampa nu e a lor si o dau jos numai daca eu vorbesc cu proprietarul. Si pun alta lampa in loc, ca stalpul e pe strada, nu in curte. Dar nu am cu ce proprietar sa vorbesc.

Nada Florilor de Slatina. Nada Elenei Doamna.

Reteaua incepe cu primul stalp cu Mira PX, al doilea cu mercurul la cusca, al treilea chinezarie si apoi alte 2 chinezarii si 7 Mire. La prima vedere inclusiv mercurul apartine de DASIP dar aparentele inseala.

#12660
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,271
  • Înscris: 17.03.2009
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gg1OvJaoEhk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12661
Lotusisrael

Lotusisrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 05.01.2020
Am fost astăzi pe Aversa. Demolarea a continuat. Penultima hală era parțial demolată, pe tavanul părții demolată se vedeau niște farfurii interbelice clar. Mă apucă o oftică numai când mă gândesc la ce au distrus sau vor distruge... Ultima hală ce a nu a fost atinsă încă are C-uri. M-am deplasat și la cele demolate, la ruine, am văzut în moloz un proiector cu CFL căzut. Am încercat să văd la intrarea dinspre Pantelimon, nu era nimeni doar un câine care m-a lătrat. I-am cerut câinelui să cheme un om, să vorbesc cu el, nu a venit nimeni. Acolo erau un C cu mercur și unul cu CFL. Nici o plăcuță de ce face demolarea, deși ar trebui, în mod legal. Ce să face, să mergem luni să pândim acolo, ca să apucăm să vorbim măcar cu un șef de echipă?

#12662
Logatu

Logatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,688
  • Înscris: 08.04.2011

 Logatu, on 26 mai 2019 - 15:00, said:

IMG_20190526_152950_202.jpg

O "pălărie" de un alb "lăptos" în curtea fostei fabrici Rolast din Pitești.

Din păcate, tronconica lăptoasă de la Rolast s-a spart din cauza junglei de copaci.
Anticipasem că se va întâmpla asta, o văzusem la începutul primăverii înclinată cu tot cu pălărie. Acum pare că s-a îndreptat, s-a eliberat de dispersorul împins de crengi.

Attached File  IMG_20220709_175918.jpg   369.74K   10 downloads

https://goo.gl/maps/dsbMkAePrdTq59Z8A

https://goo.gl/maps/1m5zoEHSbwCiUdtN7

#12663
Logatu

Logatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,688
  • Înscris: 08.04.2011
Tronconică de sticlă, cu rugină scursă pe dispersor, la Colegiul Tehnic Costin D. Nenițescu Pitești (cunoscut ca Liceul de Chimie Pitesti): https://goo.gl/maps/WTVZNjKDzwfn3DYeA

Attached File  IMG_20220709_200024.jpg   316.88K   9 downloads Attached File  IMG_20220709_200030.jpg   275.16K   11 downloads Attached File  IMG_20220709_200955.jpg   276.68K   10 downloads

Alta scheletizată:

Attached File  IMG_20220709_200402.jpg   333.45K   10 downloads Attached File  IMG_20220709_200436.jpg   352.53K   10 downloads

Pe un teren privat din spatele liceului mai era și asta:

Attached File  IMG_20220709_201231.jpg   179.77K   10 downloads

Ba chiar e rămasă și una de-a primăriei, deși restul sunt schimbate cu orbitoare pe acolo:

Attached File  IMG_20220709_201710.jpg   272.32K   9 downloads

In spatele liceului e și Școala gimnazială Mircea Eliade, iar pe drumul spre ea, în iulie 2012 vedem că erau PVC 02: https://goo.gl/maps/4UQGnfG9TUSi49kVA
După câteva luni, adică în octombrie 2012, erau deja schimbați stâlpii pietonali cu unii rutieri de beton pe care au pus Delfini cu sodiu: https://goo.gl/maps/Puqw98z9dQtuW8sm7

A mai rămas un stâlp de PVC 02 în curtea școlii pe care au pus însă un Avis mat cu sodiu:

Attached File  IMG_20220709_200605.jpg   256.3K   10 downloads

Tot la acea școală am văzut și un PVA de tablă:

Attached File  IMG_20220709_200602.jpg   251.28K   9 downloads

#12664
Logatu

Logatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,688
  • Înscris: 08.04.2011
Prin Găvana 2 am găsit o lampă Roma la care atârna aparatajul:

Attached File  IMG_20220709_183352.jpg   91.09K   5 downloads

https://goo.gl/maps/9QTjHDNBjgYaCEQq5

Comparând imaginile din link cu poza de ieri, vedem că pe acolo au schimbat anul trecut lămpi PVB 7B cu Marbelle recuperate, dar nu pe toate:

Attached File  IMG_20220709_183601.jpg   184.79K   6 downloads Attached File  IMG_20220709_184021.jpg   291.26K   5 downloads

#12665
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,646
  • Înscris: 13.06.2004
@ anaki : se vede că eşti pasionat de munca ta! Interesant acel reportaj. Pe vremuri prin zonă era şi C.D.E. (Centrala Diesel-Electrică) Filaret, care a ajuns garaj. Acum prin zonă e şi Muz. Tehnic "Prof. Dimitrie Leonida"... mă întreb cât de adevărat e zvonul că va fi închis.
Ştiţi ce azi de muzeu?: unele chestii electrice de calitate... nu mai găseşti decât rar unele chestii electrice de calitate, precum dulii. Mai rău decât în copilăria unora de pe aici. În cazul altor produse, găseşti şi chestii de calitate, dar poate fi o loterie. Dacă mai găsesc chestii interesante ce amintesc de copilărie şi electricitate sau chestii mai vechi decât copilăria majorităţii celor care postează pe aici, pozez, ca să facem muzeu virtual.
Poate vedeţi şi ceva corpuri de iluminat pe aici: https://www.flickr.c...299004744/page1

#12666
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,889
  • Înscris: 14.10.2008
Tablou electric comunist bloc din 1985, avea 6 fuzibile, prizele aveau numai 2 patroane sau busoane cum le ziceau ai mei, daca desurubai pe cel din stanga, se opreau toate prizele, daca desurubai pe cel din dreapta, 1 singura priza ramanea functionala, cea unde era lada frigorifica la bucatarie, frigiderul se oprea. Electricianul le scotea mereu pe ambele.

Cele 2 de jos erau becuri, majoritatea becurilor. Maica-mea electrofoba si cu mania curateniei scotea tot ca sa spele lustrele, ce obicei prost, pe care la casa nu l-a mai facut, de altfel acasa si la birou, la cat de greu accesibile sunt tablourile, doar eu pot opri sau ridica o siguranta.

Odata s-a corodat/ars o punte din tablou la bloc, cea de la iluminat, am stat 3 zile cu lumina doar de la veioze, a facut tzrrrrt! si s-au stins becurile, si asa mi se parea mie ca la aprinderea unui bec scadea suspect de mult tensiunea la celelalte becuri, asta era problema, conductor aluminiu corodat, tata a schimbat puntea cu o sarma groasa de tot, maica-me speriindu-se de ea ca e prea groasa si nu se mai arde cand trebuie, tata zicandu-i "e puntea bai, nu e rezistenta".

La prize schimbam mereu lita arsa, aveam ghemul in sertar. 6 KW posibili si 10 KW nevoia pe care o aveam.

La Spineni avea doar 4 sigurante. Niciodata nu se ardeau pentru ca era mic consumul.

#12667
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,646
  • Înscris: 13.06.2004
Ziceam că postez din "Uzinele Electrice Bucureşti 1908-1933   25 de ani de activitate", scoasă sub egida? Soc. Gen. de Gaz şi de Electricitate Bucureşti.
pg. 28-29 Uzina Filaret (evoluţie). În a doua jumătate a anilor '30 a devenit printre cele mai puternice C.D.E. din Europa.

Attached File  Uzinele Electrice Bucuresti 1908-1933 25 de ani de functionare pg. 28-29 Uzina Filaret.jpg   367.07K   5 downloads

pg. 30-31 Grozăveşti

Attached File  Uzinele Electrice Bucuresti 1908-1933 25 de ani de functionare pg. 30-31 Uzina Grozavesti.jpg   324.11K   6 downloads

Grozăveşti avea şi mare post trafo (heh-heh, 30.000 Volţi subteran era tare la vremea aia; despre posturi trafo trifazatae şi centrale electrice trifazate am şi o carte... în Germană, dar e super cartea) şi probabil "tractorul" electric de la pg. 53 (că o locomotivă de genul avea şi cred că era singura instituţie din Bucureşti care avea asemenea vehicul). Tramvaiul de la pg. 52 circula de la P-ţa Sf. Gheorghe la Hipodromul Băneasa (aflat până în 1961 în faţa Casei Scînteii - actualei Presei), deci trecea şi pe la Ştrandul Kiseleff/Tineretului. Deci pg. 38-39 şi 52-53.

Attached File  Uzinele Electrice Bucuresti 1908-1933 25 de ani de functionare pg. 38-39.jpg   323.74K   8 downloads
Attached File  Uzinele Electrice Bucuresti 1908-1933 25 de ani de functionare pg. 52-53.jpg   298.32K   6 downloads

Şi C.H.E. Dobreşti, cea mai mare din Ţară la vremea ei. Doar ea cred că a fost construită, restul cred că au fost doar pe hârtie... deşi parcă în comunism s-a mai construit una în avale de ea. pg. 32-33

Attached File  Uzinele Electrice Bucuresti 1908-1933 25 de ani de functionare pg. 32-33 Uzina Hidroeletica Dobresti.jpg   414.57K   6 downloads

pg. 46-47. Convertizoare, redresoare. Redresoarele erau folosite pentru tramvaie şi probabil şi converzitoarele (sau parte din ele). Fără tramvaie viaţa e pustiu.

Attached File  Uzinele Electrice Bucuresti 1908-1933 25 de ani de functionare pg. 46-47.jpg   342.99K   7 downloads

Mie îmi pare rău că nu mai există tramvai pe Cal. Griviţei "veche".      Posted Image

Am întrebat la Biblioteca Muzeului Municipiului Bucureşti (M.M.B.), care nu mai e în Palatul Suţu, ci la Observatorul Astronomic Amiral "Vasile Urseanu" (telefon 0786.41.00.35) de cartea "Cum este organizată şi cum funcţionează Societatea Generală de Gaz şi de Electricitate Bucureşti". Nu o aveau, dar o doamnă, cum sunt vechi cititor al bibliotecii a căutat despre subiect şi a găsit 2 reviste din "Electricitatea pentru toţi - Revista aplicaţiunilor electricităţei", scoasă de Oficuiul de propagandă al "GazElectra" (da, exista aşa ceva!!!). Dacă căutam la timp, luam numărul 4, despre frigidere. Coperta e luată de pe net, cele 2 reclame sunt scanate din revistă. Pe lângă că costa scump un frigider, nici corentul nu era ieftin. Ziceam că erau duşi ăia din Bucureşti cu 10 Lei per k.W.h. (cel puţin la minim 20 k.W.h.), dar în alte oraşe k.W.h. era 12-16 Lei (la Timişora parcă 16), iar la Buzău 18!!! (am pus!!! pentru că la Berlin era 19, dar acolo salariile erau mai mari!). Ce nebunie... Dar ce nebunie, să vedem cine ştie ce frigider e pe coperta revistei.     Posted Image

Attached File  electricitatea-pentru-toti-revista-aplicatiunilor-electricitatei-anul-i-no-4-1931-p225874-0.JPG   99.41K   7 downloadsAttached File  Electricitatea pentru toti Anul I nr. 4 reclama la Frigero-Thomson.jpg   154.16K   9 downloadsAttached File  Electricitatea pentru toti Anul I nr. 4 reclama la Frigidarie si ventilatoare.jpg   137.06K   9 downloads

Edited by djl, 11 July 2022 - 22:15.


#12668
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,751
  • Înscris: 30.07.2006

 djl, on 11 iulie 2022 - 11:52, said:

Poate vedeți și ceva corpuri de iluminat pe aici: https://www.flickr.c...299004744/page1

Am gasit in asta:

Attached Files

  • Attached File  Bleu.jpg   771.81K   5 downloads


#12669
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,889
  • Înscris: 14.10.2008
12-18 lei per kwh. Astăzi e nasol dacă ai 1,23 lei per kwh. Din fericire nu am atâta, am 138 Lei prețul pentru 200 kwh și facturi emise cu mare întârziere la Hidroelectrica. Plus 45 zile de la emitere este scadenta.

In magazia veche de la Miesti voi baga curent și internet fibra optica, voi monta o camera video. Dar voi pune și frigiderul copilăriei de la Spineni, un Arctic micut din 1991.

#12670
Lotusisrael

Lotusisrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 05.01.2020

 Logatu, on 10 iulie 2022 - 21:49, said:

Din păcate, tronconica lăptoasă de la Rolast s-a spart din cauza junglei de copaci.
Anticipasem că se va întâmpla asta, o văzusem la începutul primăverii înclinată cu tot cu pălărie. Acum pare că s-a îndreptat, s-a eliberat de dispersorul împins de crengi.

IMG_20220709_175918.jpg

https://goo.gl/maps/dsbMkAePrdTq59Z8A

https://goo.gl/maps/1m5zoEHSbwCiUdtN7

Ar merita o poză de aproape, acum că s-ar spart dispersorul. Putem vedea interiorul unei tronconice aproape „proaspăt”, neafectat de rugină, ploaie și alte intemperii. Eventual vopseaua originală a componentelor interioare, dacă există. Eventual să fie referință pentru viitoare restaurări.

#12671
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,646
  • Înscris: 13.06.2004
Neaceaşcă, în interbelic eram una dintre cele mai mici consumuri de energie electrică din Europa. Şi cred că am rămas aşa şi azi, deşi în anii '60 a început să crească consumul, că ne-am permis mai multe aparate (crescut nivelul de trai un pic, spre sfârşitul anilor '50 a apărut şi vânzarea în rate). O modalitate de-aţi da seama dacă se aşteptau sau nu la consum mare, e numărul de cifre: pe vremuri contoarele aveau 4 cifre în stânga virgulei - când a început să crească consumul, au pus 5. Ăla de l-am ratat din talcioc, cred că avea 4 în stânga vrigulei.
Oricum, era culmea. Pe o parte aveau tarife mari, şi pe de altă îşi doreau mai mulţi consumatori. Dar în Europa (orice ţară) electrificarea masivă, concomitent uneori cu scăderea tarifelor s-a făcut când a intervenit statul, că o societate care gândeşte strict la modul capitalist (Soc. Gen. de Gaz şi de Electricitate Bucureşti era a Bucureştiului, deci de stat, dar tot capitalist gândea), adică la anumite chestii care nu pot trage mult preţurile în jos, că din motive ce ţin de economia de stat versus cea privată. Eu cuat frigidere din interbelic, dar nu găsesc în România. Au fost, dar... Chiar dacă au fost puţine din cauza scumpetei aparatelor şi a curentului, chiar să nu găsesc vreunul.
Poate voi posta ceva legat de tarife.
Dacă tot am zis de aparate, una din chestiile unde uniformizarea a fost bună a fost la electricitate. Că atunci când s-a făcut uniformizarea, nu erau surse în comutaţie şi riscai să distrugi multe aparate dacă foloseai tensiune diferită - la diferenţa de frecvenţă nu cred că era mare belea dacă era consumator de mică putere (un frigider de exemplu) - mă întreb însă ce se întâmpla dacă puneai un transformator, un frigider, un uscător de păr la c.c., când aparatul era de c.a. (transformaroarele sunt numai de c.a., dar le-am menţionat şi pe ele). Interesant că totuşi la periferia Bucureştiul s-a început electrificare cu tensiunea de 380/220 Volţi, adică ce avem acuma. La standardizare, uniformizare, tot statul a contribuit în general.
Dacă daţi la img. 568 (chenarul de stânga sus), veţi găsi ceva despre lămpile cu descărcare: http://delibra.bg.po...buch-fur-el.pdf
damfplampen = lampi cu vapori.
În cel din 1931 pe care-l am eu nu se menţionează, dar probabil pe atunci nu aveau o răspândire aşa de largă. Cel din link e cu 12 ani mai nou, da' e în Germană.

Din păcate, uneori trecerea la stat a tăiat energia electrică ieftină pentru transportul în comun şi aşa au dispărut reţele de tramvaie şi de troleibuze. Nu a fost asta întotdeuana cauza, a mai fost şi automobil mania de exemplu. Dar Pe De aLtă parte, s-a investit în electrificarea căilor ferate. Franţa a fost cea mai tare, că a făcut şi atomic pentru căile ferate, deci energie mai ieftină. Ar trebui să-i luăm şi noi ca exemplu, atomic pentru transportul electric, ca să-l încurajăm pe cel alimentat clasic (nu cu acumulatori), să mai reducem poluarea. Dar nu avem cu cine.  :(
Îmi cer scuze pentru că am făcut un post mai mult teoretic.

#12672
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,751
  • Înscris: 30.07.2006
Acum ceva timp descopeream pe Aleea Alexandru un ciot prins intr-un gard a ceea ce credeam eu ca e un fost stalp interbelic de iluminat.
Recent descopar un film, si in el, o scena filmata chiar acolo langa gard, dupa cum se vede era un indicator de strada, interbelic ce-i drept.
Aici filmul, la 10:10   https://www.youtube-...?feature=oembed

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate